Waarom Geduld Namen Genealogie Een nieuwe hobby komt met de dag meer in de belangstelling: het napluizen van het familieverleden. Allen die zich er mee bezig houden, hun aantal wordt geschat op enige tienduizenden zijn automatisch amateur genealogen en alleen al die benaming klinkt interessanter dan bijvoor beeld postzegel verzamelaar. Waarmee ik overigens niets van de hobby om postzegels te verzamelen wil miszeggen. Bovendien (What's in a name). Wat is de naam zei Shakespeare al. Ja wat is een naam? Voor een genealoog heel wat. Dat kwam ik aan de weet van de heer H. Wapperom aan de Rynstraat 18 te Dordrecht. Al ruim vier jaar spaart de heer Wapperom kosten noch moeite om de oorsprong van zijn naam en daarmee van zichzelf aan de weet te komen. Voor de heer Wapperom betekende dit veel intensief speurwerk in archieven. Copieën maken van alle papieren waar de naam Wapperom op voorkwam en reizen naar gemeenten waar één of meerdere van zijn voorvaders gewoond of geleefd hebben. Hoeveel speurwerk dat deze tocht naar het familieverleden heeft gekost, laten vele dozen met copieën van oude geschriften zien de heer Wapperom kan overleggen. Door Leon Zoeteman Met uiterste precisie lagen alle vellen op elkaar en zo dra de heer Wapperom ook maar even moeite deed om mij aan de hand van één van die papiertjes iets over zijn voorvaders te vertel len, werd ik al nerveus dat de hele boel in een giganti sche chaos zou veranderen. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 20 - VRIJDAG 17 NOVEMBER 1978 O jp O O Or. e O Speurtocht naar het verleden vv;,S:,s^^ - Praten met oudere mensen in bepaalde gemeenten kunnen desspeurder soms een aardig eind op weg helpen. In de oude archieven snuffelen om soms alleen maar een aanwijzing te vinden. al voor in de geschriften van rond 1500. Voor veel mensen beginnen de problemen rond de echte fami lienaam echter veel vroeger. Voor 1800 waren achternamen namelijk nog vrij zeldzaam. Veel mensen behielpen zich in die dagen nog met doopnamen, gevolgd door va ders naam, het zogenaamde patro- nykum. Zo kan het bijvoorbeeld gebeuren dat u tijdens het speur werk plotseling stuit op namen zoals: Willem Barentz (Willem de zoon van Barent) of Grietje Tjeb- bes (Grietje de dochter van Tjeb- be). Pas na verloop van tijd traden hier veranderingen in en ging men namen geven van beroepen. Zoéils Jan Schoenmakers (Jan de zoon van de schoenmaker) of Kees Dek kers (Kees de zoon van de lei of dakdekker). Ook werden er rond deze tijd veel namen van plaatsen gebruikt zoals Van Amersfoort, Van Amerongen, Van Ameiden enz. Vooral rond 1750 waren dit in de grote steden vrij algemeen be kend. Pas in april 1811 werd er een definitieve streep gezet onder deze willekeurige naamgeving. In dat jaar namelijk gelastte Napoleon dat iedereen zich van een achter naam voorzien. Ook toen n> wer- David. Omstreeks de 15e eeuw wer den echter de grondslagen gelegd voor de moderne genealogie. Deze werd toen beoefend door een klei ne elite van historici en juristen, die voor het eerst ook bronnenkri tiek toepasten (d.w.z. de betrouw baarheid van hun bronnen onder zochten). Omstreeks de 18e en de 19e eeuw kwam genealogie weer in verval door gewetenloze beroepsge nealogen die zich leenden om tegen klinkende munt voor de top hoge posities opgeklommen burgers fraaie stambomen samen te stellen. Waar authentieke gegevens ontbra ken kwam de fantasie te hulp. In de 20e eeuw kwam het herstel: Met dit stempel bevestigde de eerste burgemeester Wapperom zijn berichten (Foto Archief 's- Gravenhage) Het wapen waarmee notaris Wapperom de brieven bestem pelde ten tijde van Napoleon (Foto Archief 's-Gravenhage) De heer Wapperom bleek echter helemaal geen moeite te hebben met het uit elkaar houden van de 16e en I7e eeuwse geschriften en hoefde maar even te kijken om te kunnen zeggen: Ah, dat is Cornelis de zoon van Willem Wapperom, en die had dit of dat beroep. Het blijkt dat er tal van redenen zijn, waarom mensen een speur tocht naar hun voorgeslacht begin nen. Sommigen doen het uit een soort van familieziekte, anderen in een opwelling van heimwee naar vroeger en weer anderen om uit te vinden of er mogelijk een familie wapen is. De heer Wapperom ver telde over het komen tot deze hob by: „Ik werd geïnteresseerd door een brief van büreau Kleyn uit Zeist (Historisch Genealogisch Her aldisch Archief) die schreef dat er een familiewapen moest zijn. Voor een bepaald bedrag (enige honder den guldens) wilden ze de gegevens over het wapen wel toesturen. Het feit dat er een dergelijk wapen moest zijn gaf voor mij aanleiding mij eens meer in de familiegeschie denis te gaan verdiepen. Veel Wap perom s kwamen uit Papendrecht en Dordrecht dus het speurwerk kon dicht bij huis beginnen. Nou ja, van het één komt het ander en uiteindelijk heb ik hier vier jaar een leuke hobby aan gehad en nog erg veel geleerd ook" aldus Wappe rom. De speurtocht naar het familiever leden eist wel een enorm geduld. Tot zo rond het jaar 1800 is men zijn voorouders vrij snel op het spoor. Het begin is heel eenvoudig. II schrijft de naam van uzelf met de belangrijkste gegevens zoals ge boortedatum, beroep, huwelijksda tum enz. op een stuk papier. Daarna de naam van uw vader en moeder met alle gegevens, vervol gens die van uw grootvader en dan die van uw overgrootouders. Daar mee bent u al een heel eind, maar daar beginnen dan ook de proble men. Na dit papierwerk wordt het eerste contact met de burgelij ke stand onvermijdelijk en begint het eerste speurwerk. Ook de heer Wapperom is hiermee begonnen waarbij hij mij de verzekering gaf dat hij nergens zoveel medewerk ing had gekregen en zulke vriende lijke ambtenaren had meegemaakt als die van de gemeente Papend recht. Eenmaal rond het jaar 1800 aangeland, wordt de speurtocht steeds uitgebreider en moeilijker. Tijdrovende bezoeken aan rijks gemeente en streekarchieven zijn beslist een voorwaarde. Gelukkig zijn deze archieven ook geopend op zaterdagmorgen en voor de ware speurder ligt daar een Aldorado van onderzoek materiaal als doop-, trouw- en begraafboeken. Verder vindt men papieren van notarissen, rechtbanken ambtenaren, kerken, wetenschappen en verder alles wat maar enigszins met de voorvaders of hun beroepen te maken kan hebben. Iedereen mag van de archieven gratis gebruik maken. De familienaam Wapperom komt De uren die de heer Wapperom aan zijn speurtocht naar het familieverleden heeft moeten besteden zijn niet meer te tellen. den dictators niet serieus genomen en uit protest (weigeing werd met strafvervolging bedreigd) werden door vele opstandigen de vreemd ste namen aangenomen. Namen als Naaktgeboren, Natvan- tranen, stammen uit deze tijd, om dan nog maar niet te spreken van de namen als Lazerom (lazer om) Verreck (verrek) en andere verbar- sterde verwensingen voor de amb tenaar in die tijd, die in opdracht van hogerhand deze namen moest registreren. Natuurhjk werd er door de mensen uit die tijd nog niet beseft, dat het hele geslacht met deze naam opgescheept zou zitten. Ondanks dat momenteel tiendui zend mensen de hobby van ama teur-genealogie bedrijven is de „ge nealogie" op zich al een oeroud verschijnsel. De genealogie vormde in veel beschavingen de eerste uit-' drukkingsvorm van een ontluikend historisch besef. De eerste schrifte lijke vastgelegde overleveringen van volken betroffen vrijwel uit sluitend lange lijsten met koning snamen, die door hun onderlinge verwantschap de continuïteit tot uitdrukking bedoelden te brengen. Een goed voorbeeld hiervan wordt gevormd door de opsomming van afstamrrielingen in de Bijbel, die altijd terug gaan tot de aartsvader Abraham Isaak en Jacob of tot

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 20