Eindeloos geduid belangrijk Informatie over genealogie Geschiedenis Den Haag Papendrecht Familiewapen De naam Het wapen nu gestimuleerd door de gemakkelij ker toegankelijkheid vein de archie ven ontstonden de eerste genealogi sche verenigingen. Het besef brak door dat niet alleen vorsten, adelijke geslachten en re genten voorouders hebben, maar iedereen. Door de snellere publicatie van het resultaat van genealogische onder zoek in tijdschriften en boeken kreeg ook de kritiek kans als nooit te voren. Mondelinge overleverin gen en familienamen familieaante keningen werden niet meer voet stoots als bewijs van afstamming aanvaard. Nauwkeurige verwijzi gingen naar akten in de openbare archieven en weergave van de in houd van die akten in verkorte vorm mochten niet meer ontbre ken. Sedert het midden van de 20ste eeuw wordt de genealogie beoefend door horden enthousiaste amateurs, waarvan de heer Wappe- rom er één is, en is deze hobby uitgegroeid tot een interessante en soms nuttige vorm van vrije- tijdbesteding. Naast dat de heer Wapperom tame lijk veel te weten kwam over zijn familieverleden in zijn speurtoch ten, kwam hij ook veel aan de weet over de geschiedenis van Papend- Familiewapen zelf ontdekken Het oudste originele wapen van de familie Wapperom dat gevonden werd. (Foto Gemeentelijke Ar chiefdienst Rotterdam) een Wapperom geweest". Vanaf 1420 komt men de familie al tegen in geschriften. Omstreeks 1600 wa ren de Wapperoms schepenen (een soort wethouder) en dijkbodes. Verder waren voor die tijd belang rijke plaatsen eigendom van de Wapperoms zoals een trouwakte uit 1650 laat zien. In deze trouwakte van Jan Wapperom en Teuntien Pieters komt men het volgende te gen: De zoon van Cornelis Jan Wapperom erft een veerboot van zijn moeder. Verder woonde hij nog in het Veerhuis, dat later nog als raadshuis en nog later als rechtshuis dienst deed. Omstreeks 1900 werd er een café van gemaakt dat door een Wapperom werd be heerd. Verder komt men in Pa- pendrecht, dijkgraven, aannemers, een president van de rechtbank en burgemeester tegen. Deze burge meester was de eerste in functie in Papendrecht. Ruim 45 jaar is deze eerste burger van Papendrecht ak- tief geweest. Hij regeerde vooral in moeilijke tijden onder Napoleon. Niet alle Wapperoms bleven echter Uiteindelijk kwam de heer Wapperom achter het volledige familiewapen. Vervolgens kon hij een dergelijk wapen laten schilderen en nu is het al zo ver dat in 35 Wapperomgezinnen het familiewaperï boven de deur prijkt. in Papendrecht wonen. In het jaar 1699 vertrok Jan Jacobszoon Wap perom naar Den Haag en kreeg daar in 1700 het poorters recht. Tevens werd hij de stamvader van de Haagse Wapperom met zeer be kende en gerenomeerde beeldhou wers zoals Johannes en Antonie Wapperom. Deze twee bouwden voor de nazaten van Willem van Oranje nog het Nassau Ouwekerk monument aan de Ouderkerk-aari de IJsel. Verder was er in deze Haagse tak nog een notaris die Veel Wapperoms hebben in het Veerh uis ciciïi de Veerweg in Papend recht gewoond. verschillende boeken schreef en uit liet komen op eigen rekening. Om deze gegevens te weten te komen heeft de heer Wapperom natuurlijk heel wat speurwerk moeten verrichten in de Haagse archieven. ook de familie in Papendrecht bleef aktief. In 1660 komen we Jasper Wapperom tegen als dijk graver die in de archieven van 1673 staat beschreven iemand die als dijksbode van de West Alblasser- waard een gesneuvelde Hollandse soldaat tegen de Franse op zijn weg tegenkomt. Het huis waar de Wapperoms in woonden aan de Veerstoep in het „Veerhuis" liet hij na aan zijn kinderen. Dit soort gegevens die feitelijk van onderge schikt belang zijn bij de napluizer naar het familieverleden, maken aan de andere kant de hobby nog eens extra boeiend. Het is begijpe- lijk dat de heer Wapperom Papend recht (het verleden van deze ge meente) beter kent als menig inwo ner., Bij het zoeken kan je je voor stellen, vooral als je in die gemeen te ronddwaald, en de oude plekjes waar je voorvaders woonden en werktep tegenkomt, zo'n gemeente een heel andere dimensie krijgt. In zijn speurtocht door de archie ven, ontdekte Wapperom uiteinde lijk het familie-wapen. Het eerste wapen van de Wapperoms werd gebruikt door de (schepen) wethou der Adri Wapperom. In het wapen staat een wolfsangel en er is een afdruk van te vinden in het lande lijke genealogische tijdschrift. In de archiefstukken van 1634 vond Wapperom echter ook nog een an der „huismerk" dat in die tijd ge bruikt werd door de schepenen Cornelis Jan Wapperom en zijn neef Cornelis Adri. De notaris Ja cobus Johannes voerde in 1813 het wapen van Jan Wapperom, omdat hij in die tijd daarvoor gebruik had moeten maken van een adelaar in het wapen omdat hij een keizerlij ke notaris was onder Napoleon.p Ook het ontstaan van de naam heeft Wapperom uitgepuzzeld. „De naam Wapperom komt al voor in de jaren 1500 „zo vertelde hij mij". De naam is ontstaan van de „loot- wapper". Dit is een leren riem waaraan een bal, gevuld met lood, of een geslagen knots hangt. Dit voorwerp werd gebruikt door de vuistvechters. Een oud gezegde is: „met de loden wapper slaan of met de wapperbijl of wapper slaan. In een oud archief is het volgende terug gevonden. „Die ene loden die hadde enen zonder ge ghegotenen cloot end die anderen enen grote loden Wappere, daar ghingen si hem mede om sil sijn lijf Wapperen en de slingeren". Wap, Wappe, Wapperen, en Wappe rom zijn dus ontstaan uit het wa pen „De Wapper" Het uiteindelijke wapen dat de fa milie Wapperom uiteindelijk over hield ziet er als volgt uit. De kleu ren zijn: zilver met blauwe weer haak. Helm teken: zilveren vlucht. Het wapen staat nader omschreven in het Heraldisch tijdschrift de „Gens Nostra". Met dit zelfde wa pen zegelden de bouwers ook het Nassau-Ouwenkerk monument. De betekenis van het wapen is als volgt: De wolfsangel is een jachtat- tribuut om wolven te vangen. Men deed aan de onderste haak een stuk vlees en sloeg de bovenste haak in een stuk boom, een eind boven de grond, zodat de wolf moest springen om bij het vlees te kunnen komen. Op deze manier bleef de wolf met zijn kaak achter de haak hangen en werd de wolf gevangen. Vier jaar speurwerk dus, om dit en nog tal van andere zaken over de Wapperom familie te vinden. De belangrijkste gegevens heeft de heer Wapperom nu echter in zijn bezit en nu wordt het zaak om stukje bij beetje te passen en ui teindelijk een goed lopend verhaal over zijn voorgeslacht op papier te zetten. De heer Wapperom ver moedt dat hij hiermee nog wel enige jaren mee bezig zal zijn. Maar ja, het is een hobby tenslotte. Het wapen heeft de heer Wappe rom helemaal uit laten schilderen en het prijkt dan ook op een groot schild boven de deur van de huis kamer. Ook de overige familiele den uit de tak Wapperom hebben profijt van zijn hobby. Menig Wap perom heeft inmiddels ook al een wapen besteld en siert er zijn woonkamer mee. Uiteraard wordt er op verj aarspartij tj es en andere familiebijeenkomsten menig woordje gewisseld over de voorva ders. Wijlen Godfried Bomans schreef, toen men hem zijn uitgewerkte fa miliestamboom voorlegde: „Ik zie opeens die lange rij mensen staan, waarvan ik de laatste ben. Ik voel me met hen verbonden, want ik zou niet bestaan hebben als zij er niet geweest waren. En bij elk van die namen denk ik: van jou heb ik ook iets meegekregen, laat ik er toch het beste van maken." En zo is het, juist die verbonden heid met die ogenschijnlijk vreem de mensen die u op zo'n tocht tegenkomt, maakt het zo boeiend en grenzeloos interessant. De archiefstukkenin oud-Hollands schrift moesten allemaal vertaald worden. Mensen die uitgebreide infor matie over de genealogie in willen winnen kunnen zich vervoegen bij de volgende adressen: Koninklijk Nederlandsch Ge nootschap voor Geslacht- en Wapenkunde, Bleyenburg 5, Den Haag (070-462958). Maandblad: De Nederland- sche Leeuw Nederlandse Genealogische Vereniging, postbus 976, Am sterdam; bibliotheek Catten- hagestraat 8a, Naarden. Maandblad Gens Nostra De N.G.V. heeft vele regionale en plaatselijke afdelingen. Zuidhollandse Vereniging voor Genealogie, Postbus 404 Rotterdam. Maandblad. Ons voorgeslacht. Genealogysk Wurkforban fan de Fryske Akademy, Doele- straat 8, Leeuwarden. Uitgave: Genealogysk Jierboekje. Kommissie voor Westfriese genealogie van het Hist. Ge nootschap Oud West-Fries land, secr. Hemmerbuurt 135. Hem. Uitgave: Westfriese Fa milies. Sectie voor Geslacht-, naam en wapenkunde van het Prov. Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Bra- barit. Maandblad: De Brabant se Leeuw, red. J. H. G. J. van Heeswijk. Maasbandijk 30. Kerkdriel. Gruoninga, tijdschrift voor ge nealogie, naam- en wapenkun de, uitg.: Sasland Postbus 1127, Groningen. Stichting Instituut voor Ge nealogie en Streekgeschiede nis, Roerzicht 7, Roermond Drentse Genealogische Ver eniging, Dotterbloemstraat 51. Assen. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 21 - VRIJDAG 17 NOVEMBER 1978

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 21