pen sleutel tot uw eigen lt Luchtlekken moeten gedicht Veel nieuws op internationale vakbeurs Inter Decor Zo blijft uw bekleding langer mooi Opening CMK- kantoor Alphen Hoe lek is een huis? Stijgende belangstelling van konsument voor woningtextiel lamelp'Arket ff HE Samenstelling Pieter G den Broeder Gravin Jacobastraat 44 Gouda Tel 01820-19742 Woningen kunnen best goed worden geïsoleerd. Maar toch moet men ver- *i>" dacht blijven op tegenval lers. Het Bouwfonds ontdekte de oorzaken daarvan. Want het zocht antwoord op de vraag Hoe lek is een huis? De afdeling Research en Ontwikkeling Bouwtech niek (ROB) van het Bouw fonds heeft met een zelf ontwikkeld meetprogram ma een aantal uiteenlo pende woningen op lucht dichtheid onderzocht. Al spbedig bleek dat men hiermee de belangrijkste veroorzaker van de ..cnergie-verbruiks-tegen- valler" op het spoor was. Het dichten van ..lucht lekken" is een eerste ver eiste om de natuurlijke ventilatie niet uit de hand te laten lopen. Met het be heersen van de ventilatie en de verbetering van de isolatie kan de belangrijk ste besparing worden ver kregen, met name voor wat de kosten-baten verge lijking betreft. In circa 70 woningen ver deeld over acht bouwplaat sen met 25 verschillende woningtypes heeft het Bouwfonds metingen ver richt. Bovendien werden 70 bestaande woningen door gemeten. Uit deze reeks metingen is een aantal aanwijzingen naar voren gekomen waarmee bij de voorbereiding en uitvoe ring van bouwplannen voortaan rekening kan worden gehouden. In de nieuwbouw bleken bijvoorbeeld de lekken ge lijk verdeeld te zijn öVer de kap en de rest van het huis. Kwetsbare punten bleken de aansluitingen tussen dakdoorbrekingen en kap, zoals schoorstenen en dak vensters. Ook de grote ven tilatieopeningen voor gas- verbruikende toestellen blijken aanzienlijke lekken op te leveren. Woningen met een goed sluitende vli- zotrap of een zolderdeur en woningen met een platdak kwamen het gunstigst uit de bus. Bovendien bleek de plattegrond van een wo ning van grote invloed te zijn op het energieverlies, veroorzaakt door onge wenste ventilatie. Zo heeft het onderzoek meer kwetsbare punten opgeleverd waarmee bij de ontwikkeling van bouw plannen rekening moet worden gehouden. De internationale Vak beurs voor zachte en harde vloerbedekking, tapijten, woning- en huishoudtextiei Inter Decor, de grootste en belangrijkste beurs op dit gebied, die in het najaar in Europa gehouden wordt van 17 t/m 22 december, zal naar wordt verwacht, wederom een stijging te zien geven in de aantallen deelnemers en bezoekers. Maanden tevoren was de beurs al volgeboekt: 10% meer exposanten dan in 1977 en wat de buitenland se deelneming betreft zelfs ruim 20%! Inter Deco '78 draagt derhalve een sterk internationaal karakter, wat niet wegneemt dat de Nederlandse woningin richter pur sang deze manifestatie beschouwt als DE beurs, waar hij zich het best kan oriënteren omt rent nieuwe richtingen, trends en tendenzen terza ke van de hedendaagse in- terieurstoffen. Zeker nu de konsument een stijgende belangstelling voor wo ningtextiel aan de dag legt. wat overigens niet zo vreems is want per slot van zaken is het altijd nog het eigen huis, waar de meeste tijd wordt doorgebracht SFEER Volgens een door de Ne derlandse Stichting voor Statistiek in Den Haag verricht onderzoek valt bo vendien een toenemend ge bruik van kleur in textiel te konstateren. Klaarblijke lijk wil men de elders on dergane sfeer projekteren tegen de achtergrond van een vertrouwde omgeving, waar men zich zelf kan zijn. Ontwerpers, wevers en drukkers van gordijnen hebben in dit verband vrij wel onbegrensde mogelijk heden en dat daar graag gebruik gemaakt van wordt, is bewezen met de koliektor, die Hatéma voor gordijnen introduceert. HATEMA GORDIJNEN Hatéma in Helmond zal namelijk naast de bekende Hatéma tapijtkollektie op Inter Decor een allround gordijnprogramma uitb rengen, waarmee dan niet alleen een interessante uit breiding gegeven wordt aan de keuze van de kon sument in moderne, klas sieke of romantische gor dijnstoffen maar ook een uitstekende kans wordt ge boden aan de woningin richter om op een efficiënte manier aan meer omzet te komen terwijl hij tevens zijn adviesfunktie naar de kliënt toe kan verdiepen. Hatéma heeft tot deze belangrijke stap in haar marketing-aktiviteiten be sloten omdat zij van me ning is dat een gordijn-kol- lektie met eigen signatuur onder het bekende Hatéma-merk sterke im pulsen kan geven aan de gordijnstoffenmarkt. Mede op grond van de wensen en verlangens van de konsu ment ten aanzien van kwa liteitseigenschappen. inte rieurtoepassing, onder houd en reiniging, meten en konfektionering, is een krachtig ondersteuning sprogramma opgezet dat optimaal tegemoetkomt aan de specifieke wensen van de konsument. Met de Gordijnkollektor krijgt de ze immers in één oogopslag een totaalbeeld van de uit 51 dessins en 387 kleuren bestaande kollektie gor dijnstoffen, waarvan de prijzen variëren van 18.95 tot 94,50 per me ter. De verkoop aan de de tailhandel zal in de Bene lux op exclusieve basis worden verzorgd door de Rotterdamse woningtex- tielgroothandel Dehnert Jansen B.V. Overigens zal de introduktie van de Ha téma gordijnkollektie geen wijziging brengen in het verkoopbeleid van de drie werkmaatschappijen bin nen Gamma Holding ter wijl ook Deja haar be staande beleid ongewijzigd zal voortzetten. AKTUEEL Als wellicht belangrijkste gordijnstoffengrossier in Nederland de kollektie omvat, behalve de Hatéma gordijnen en het Cum Lau- de velourspakket, niet minder dan 1286 items beschikt Deja over een iy hoorlijke know-how, welke uiteindelijk de konsument ten goede komt. Het is zonder meer een feit dat het materiaal zowel als de dessinering uiterst kritisch beoordeeld worden alvo rens een kwaliteit definitief aan het assortiment wordt toegevoegd. Dit geldt voor de dessingeweven jac quards, de druk- en weef stoffen en de kamerhoge gordijnen, waarvan alleen al 104 items beschikbaar zijn! Vooral weefstoffen zijn momenteel erg popu lair en in het bijzonder de streepdessins. Om cSe re den heeft Deja de kollektie voor 1979 uitgebreid met diverse zeer fraaie stoffen, die zich al dan niet in kombinatie met unistoffen goed lenen voor toepassing in projekten zoals bijvoor beeld scholen e.d. (Roma- na, Trintella, Liniade). Verder zijn de moeite van het bekijken waard de zui ver wollen stoffen Jalta, Noblesse, Suprème en Oat, welke serie door het I.W.S. getest is en waaraan het desbetreffende label werd gehecht, wat dus wil zeg gen dat de stof aan alle ge stelde eisen voldoet. Niet minder aktueel zijn de voor open keukens bedoelde gordijnen. Hierin had Deja reeds een zeer populaire serie (A la Carte, A la fruit en Karoia) en nu zijn er bijgekomen de ',A la Maison" en ,,A la Cuisine", met een konsumentenprijs van 14,50 per meter. ROMANTIEK Hoewel het bestedingspa troon met betrekking tot de aankoop van gordijnen iets verlegd is (in bepaalde gevallen zal de konsument de voorkeur geven aan rol gordijnen of zelfs in het ge heel geen gordijnen maar planten), is een duidelijke indikatie aanwezig dat de aankleding van de woning meer aandacht krijgt. Men gaat knusser" wonen, waarbij de warmgetinte in- terieurstoffen een niet te onderschatten rol spelen. In eerste instantie wordt natuurlijk gedacht ssn ve lours, de romantische gor dijnen bij uitstek, die waarschijnlijk ook nimmer terrein zullen verliezen. De Cum Laude kollektie van Deja bestaat al uit 59 ver schillende kwaliteiten om over het aantal kleuren maar te zwijgen. Heel apart is de Richelieu, een garengeverfde draion ve lours, welke ook als meu belbekleding kan worden gebruikt en desnoods voor een sprei 94'50 per me ter op 140 cm breed). Daarnaast zijn het vooral de bobinets en de paneel gordijnen in de sëktor Vi trage, die het romantische sfeertje mede bepalen hoe wel in glasgordijnen na tuurlijk veel en veel meer te koop is. De kollektie van Dehnert Jansen telt thans zestien groepen, waaronder inbetweens, klein gedessineerde vitrage en jacquards, een interes sante nieuwe opvatting in overwegend kamerhoog. Met acht series z.g. model gordijnen in diverse afme tingen en prijsklassen kan deze vitrage-kollektie zich naar onze mening zeker goed staande houden. WERELDREKORDS Van het venster naar de vloer is niet zo'n grote stap. Althans niet voor de Ame rikaanse vloerenproducent Armstrong, die vier \we- reldrekords" nieuwblijven liet vestigen op haar Sun dial vinyl vloer, teneinde daarmee aan te kunnen to nen dat dit produkt zelf na 42915 tapdanspassen nog even glanzend en nieuw is als voordien. Met de slijt vaste bovenlaag is Sundial zelfs sterker dan vinyl, be stand tegen vlekken en rubber hielafdrukken en veel eenvoudiger te reini gen. Er zijn momenteel drie dessins leverbaar in totaal dertien kleuren. Be halve de Sundial levert Armstrond vanuit de En gelse fabriek in Teesside de kwaliteiten Accotone (6 dessins in 27 kleuren) en Premier Castilian (8 des sins in 33 kleuren). Als aanvulling op het as sortiment heeft Dehnert Jansen voorts de alleenver tegenwoordiging gekregen van het eveneens uit En geland afkomstige produkt Polyflor van James Hal- stead, fabrikant van pvc vloerbedekking voor de projektmarkt. met name ziekenhuizen (operatieka mers) en voor defensiedoe leinden. Polyflor XL is be stand tegen diverse zuren, alkaliën en wasmiddelen. Het herstelt zich na indeu king en onafhankelijke proefnemingen hebben uitgewezen dat het opper vlak van het materiaal een duidelijke brandvertragen de werking heeft. Deze tweekleurige vinyl vloer voor intensief gebruik kan zowel in banen als in tegels worden geleverd met een dikte van 2 mm. De kleur- komposities, gebruikt voor het samenstellen van de verschillende tinten geven een verrassend effekt ter wijl het onderhoud tot een minimum beperkt blijft. Ook Tarkett in Zweden de grootste parketfabriek ter wereld heeft zich toegelegd op de fabrikage van vinylvloeren. Onder het merk Tarkett Extra (op glasvlies) worden deze nu op de Nederlandse markt gebracht in zes aantrekke lijke dessins in totaal 23 warme kleuren. Het artikel is 400 cm breed, heeft een aangenaam loopgevoel en is geluiddempend, waar door het geschikt is voor toepassing in iedere ka mer. Bovendien is er een kwaliteit op 200 cm breed te, welke los gelegd kan worden en derhalve in ge val van Verhuizing op neembaar is. De konsu ment kan in dit geval keu ze maken uit 25 kleuren (zes dessins) en moet dan rekenen op een prijs van 45,95 per meter, Tarkett Extra 400 cm kost 79,90 per meter, inklusief BTW. Voor het eerst is op Inter Decor ook Tarkett parket te zien voor verkoop in de woninginrichtingszaken. Van dit strokenparket met een massieve toplaag van Europees of tropisch hout heeft Deja Linofour B.V. de alleenverkoop. Gezien de trend naar natuurlijke produkten zoals katoen, wol, hout, steen enz. en de grote vraag naar lamelpar- ket, kan gesteld worden dat met het opnemen van deze, ook voor de doe-het- zelver ideale vloerbedek king, in een behoefte is: voorzien. Het assortiment, bestaat ui dertien edelhou- tsoorten, waaronder eiken tegels en vlechtpatroon, in prijsklasse variërend van f 69,50 tot 95'20 per m2. De lage salontafel wordt elke dag netjes gestoft en als het tapijt nogal besmet telijk is gaat dagelijks de stofzuiger er overheen. Datzelfde laagje stof ligt ook op de bank en de fau teuils maar dat laten we rustig liggenU kunt zich voorstellen wat er gaat gebeuren als dit laagje stof in aanraking komt met huidtalg en zweet. Vooral pool weefsels kunnen onge looflijk veel stof opnemen voordat u dit merkt. Vroe ger werd dat stof, dat da gelijks op de zitmeubels neerdaalde, een jaar lang opgespaard. En als dan de grote schoonmaak kwam, werd al dat stof er met een matteklopper hardhandig uit geranseld. Het rug weefsel van de bekleding heeft door zo'n barbaarse behandeling erg veel te lij den. GEEN PER MATTEKLOP- U hebt trouwens helemaal geen matteklopper nodig als u voor gewoonte houdt de bekleding van uw zit meubels één of twee keer per week goed te stofzui gen. Gebruik voor dit doel een kleine zuigmond van kunststof. Zuigmonden van aluminium kunnen zwarte vegen veroorzaken. Als de bekleding weinig wordt gestofzuigd dan zit het stof meestal tamelijk vast. Dan eerst met een niet te zachte borstel be werken. Wit u het hele maal goed doen dan eerst stofzuigen, vervolgens bor stelen en tenslotte nog een keer stofzuigen. Gaat het om een pool weef sel (velours, trijp, pluche) dan met de pool (vleug) meeborstelen. Dus niet te gen de pool in schuieren. Dit wil zeggen bij een rug van boven naar beneden borstelen en bij de zitting van achteren naar voren. Is de bekleding door onvol doende stofzuigen erg ver vuild dan goed borstelen en stofzuigen en vervolgens een behandeling met droogschuim geven. Laat dit schuim ongeveer 20 30 minuten inwerken waarna het achtergebleven poeder met de stofzuiger kan worden verwijderd. ZELF WASSEN Afneembare kussenover trekken van draion of een andere synthetische stof kunt u best zelf wassen. U doet dit in een zacht sopje dat niet warmer mag zijn dan 30 graden C. dat is handwarm. Spoelen in een ruime teil of ruim bad. Vooral niet wringen, druk ken of knijpen. Het gaat ook in de wasmachine maar dan de stof er zo vlak mogelijk in leggen.. Het gaat erom dat u geen last krijgt van wasvouwen. Omdat synthetische weef sels bijna geen vocht kun nen opnemen, zijn de hoe zen zo weer droog. Goed laten uitlekken en dan in vochtige toestand om de vulling trekken. Denkt u er wel aan dat deze moge lijkheid alleen geldt voor platweefsels. Poolweefsels van draion kunt u beter chemisch la ten reinigen maar doe er dan wel een briefje aan waarop staat dat het dra- Ion is. PLETTEN HOORT ER- BD Alle veloursweefsels heb ben enige neiging tot plet ten. Velours van linnen of katoen lijkt al geplet als het nog gloednieuw is. Wol plet aanzienlijk minder en een dichte pool van mohair plet het minst. Aan een ge plette pool van wol of mo hair kunt u gemakkelijk wat doen. Eerst borstelen en een schuimbeurt geven. Op 10 november opende B.V. Centraal Make laarskantoor CMK (kort weg CMK geheten) haar vestiging voor de regio Rijn en Gouwe. Het CMK is een Makelaars kantoor in onroerende goederen met vestigin gen door heel Nederland en het hoofdkantoor in Eindhoven. De groei in spectaculair; in 1975 opende het CMK de eerste vestiging en nu in november 1978 is Al phen het 22e kantoor terwijl het 23e in Apel doorn eind deze maand open gaat. Het CMK, waarvan de aandelen voor 100% in handen zijn van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boe- renleenbank, verricht makelaarsdiensten in de ruimste zin van het woord. Het CMK is sinds 1 maart 1978 gevestigd in Alphen aan den Rijn en had een voorlopig on derkomen aan de Prins Hendrikstraat. Thans is de definitieve verbou wing in het pand aan de Stationsstraat gereed en is het een complete CMK vestiging geworden. De kantoren hebben een in terieur dat door heel Ne derland qua kleurstellin gen, gebruikte materia len, en meubilair iden tiek is. Het CMK hanteert het zogeheten eenzijdig ta rief, dat wil kort samen gevat zeggen dat slechts één van de partijen waartussen het CMK een transactie tot stand brengt daarvoor cour tage aan het CMK ver schuldigd is. 11 j i f t

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 30