Coureur Gijs van Lennep start rijstijl-cursus Duurtest Fiat 128 VW Polo LS Toyota Ter cel Wereld op Wielen Aktie „Klavertje vier duurtest over 40.000 km "«fa; Nieuwe troef te zien tijdens RA!1979 Nationaal Rheumafonds doet beroep op automobilisten de 40.000 km zijn achter de rug OYOTA TERCEL IMPLOUWKAN PARQU1 FRED v/d VLUGT De voormalig Nederlandse Formule 1 coureur en tweevoudig Le Mans winnaar Gijs van Lennep wil de vele ervaringen die hij in de loop der ja ren bij snelheidswedstrijden heeft opgedaan, overbrengen op de betere automobilisten. Medio november begint van Lennep met een cursus „Verbeterde rijstijl en voertuigbeheersing" op het afge sloten circuit van Zandvoort. Deze cursus is in hoge mate bedoeld als privé-opleiding, zal één dag in be slag nemen en voor niet meer dan tien kandidaten tegelijk worden ge houden. Gijs van Lennep wil zich in eerste instantie richten op die verkeersge- bruikers die vaak onder moeilijke omstandigheden aan het verkeer moeten deelnemen, zoals politie, brandweer, particuliere bewakings diensten en GGD, maar ook voor geinteresseerde bedrijven en parti culieren zullen speciale cursusdagen worden gereserveerd. Gijs van Lennep wil in de eerste plaats zijn specialistische ervaring, opgedaan onder omstandigheden die eveneens extreem genoemd mo gen worden, nuttig maken in het al gemeen belang en er zo mede toe bijdragen nodeloze ongevallen te voorkomen en natuurliji materiële schade te beperken. De cursus die, zoals gezegd, één dag duurt, omvat 1 uur theorie en 5 1/2 uur praktijk, waaraan de cursisten geacht worden deel te nemen met ei gen auto. De kosten per deelnemer bedragen 250,inclusief circuithuur, lunch en consumpties. Particulieren die voor deze nieuwe van Lennep cursus in teresse hebben, kunnen zich opge ven via de administratie te Den Haag, telefoon 070-281189 OP 30 oktober start het Nationaal Rheumafonds een nieuwe landelijke aktie onder het motto „koop hun ge luk". Vanaf die datum zullen bij 400 Cen tra winkels in Nederland en 500 Esso benzinestations voor de prijs van 1,50 kleine doosjes „klavertje vier" te koop zijn, waarvan de op brengsten totaal ten goede komen aan het Rheuma Fonds. Het doosje bevat drie zaadjes en een plastic bloempotje en iedere koper kan erop rekenen, dat binnen enkele da gen een prachtig klavertje vier ont kiemt en gaat groeien. Natuurlijk is die „geluks-geste" maar een aardigheid. Belangrijker is het geld dat met deze nieuwe aktie voor het fonds binnenkomt en waar aan natuurlijk de vele automobilis ten die dagelijks tanken een steent je kunnen bijdragen. Want het rheumafonds doet veel: op 2 novem ber wordt een nieuw vakantiehotel in Wapenveld bij Hattum geopend, gefiii.ini rd uit voorgaande akties. Verder erzorgt het fonds jaarlijks aangepaste reizen voor rheumapa- tiënten en wordt nog ieder jaar één miljoen besteed aan wetenschappe lijk onderzoek. Vandaar dit korte berichtje als ge heugensteuntje voor autorijdend Nederland ten bate van het goede doel. De kilometerteller van de Fiat 128 die bij „Wereld op Wielen" een zeer zwaar leven heeft geleid, stond op 40.195 toen de vierde grote beurt aan de wagen werd uitgevoerd. En net als voorheen konden de monteurs geen grote klachten ontdekken. De kosten van die 40.000 km beurt: 155,61 gul den. Een belachelijk prijsje wanneer je bedenkt hoe zwaar onze testwagen het heeft gehad. De Fiat 128, vorig jaar helemaal ver nieuwd ten einde de toen reeds acht jaar oude wagen weer up to date te maken, heeft zich ontwikkeld tot een uitermate betrouwbare wagen die met weinig onderhoud en kosten genoegen neemt. Onze 128 vergde aan onkosten over de volle 40.000 km een gedrag van slechts 670,35, hetgeen aan pure onkosten slechts 1,68 cent/km is, en dat is voor een auto uit deze klasse bepaald weinig. Daarbij komt dat ook de laatste 10.000 km van de duurtest met deze Fiat 128 het brandstofverbruik ge middeld één op 11,2 bleef, zodat de brandstofkosten per kilometer - ge rekend over de volle 40.000 km - 9,47 cent hebben gedragen. Aan benzine is totaal een bedrag besteed van 3.806,67 Daarvoor is bijna 3589 liter super aangeschaft, zodat de gemiddelde li- terprijs tijdens de testperiode 1,06 heeft bedragen. Hierin zit overigens ook een aantal in het buitenland ge tankte liters, omgerekend naar Ne derlandse valuta. De bandenkosten zijn wat moeilij ker te begroten. In de vorige periode maakte een forse spijker een voor tijdig einde aan het leven van een band. Die band kwam op 105,26. Nu, aan het einde van de test is de situa tie zo dat twee banden (achter) over ruim voldoende profiel beschikken om nog een vijftien tot twintigdui zend kilometer mee te Kunnen, ter wijl de overige banden, inclusief het reservewiel, tegen vervanging aan zitten. Door drie nieuwe banden te kopen, zou de situatie zo zijn dat de wagen op vier nieuwe banden staat (waar van er één dus enkele duizenden ki lometers heeft gedraaid) terwijl dan een reserveband aanwezig is met een profieldiepte van 5 mm. Stellen we die reserveband op 60% dan is dus 3,4 nieuwe band nodig om de oorspronkelijke situatie te herstel len. Het bandenverbruik over de volle 40.000 km is dan 3,4 plus de eerder vervangen band, dus 4,4. Gaan we uit van de eerder genoemde prijs dankomen de bandenkosten over 40.195 km op 4,4, x 105,26 ofwel 463,14. Per kilometer gerekend komt dat neer op 1,15 cent. Hierin zit bo vendien dus de pech van de spijker, maar dat neemt niet weg dat de ban denkosten van de Fiat gewoon laag zijn. In het vorige verslag van de duur test met de Fiat 128 hebben we al ge meld dat de scharnieren van de zij ruitjes achter flink aan het roesten gingen. Verder houdt de carrosserie zich opmerkelijk goed. AAn deze 128 is heel duidelijk te zien dat Fiat de laatste jaren veel heeft verbeterd aan het lakprocedé van haar wa gens. Daarover zijn in het verleden terecht ook klachten geweest. De duurtest van de Fiat 128 van „Wereld op Wielen" is achter de rug en dat betekent dat inmiddels aan een nieuwe duurtest is begonnen, ook weer over 40.000 km. Ditmaal is de keus gevallen op een Volkswagen Polo LS. Ook weer een auto uit de kleine, populaire klasse. Onze Polo LS, waarvan over enige tijd het verslag van de eerste 10.000 km tegemoet is te zien, moet gaan aantonen of de spreekwoordelijke betrouw baarheid en economie van de Kever ook geldt voor dit technische zeer mo derne produkt van Volkswagen. Wij houden u op de hoogte. Het berekenen van de afschrijving, de waardevermindering van de wa gen, is een moeilijke zaak. Het beste is het daarbij uit te gaan van de hui dige nieuwprijs van de wagen en dus te kijken hoeveel je nu kwijt bent om weer een hele nieuwe auto te kopen. Daarbij moeten we dan de prijs van de nieuwe banden aftrek ken, want tenslotte ga je niet eerst nieuwe banden kopen om dan de wagen in te ruilen. De huidige nieuwprijs van de Fiat 128 CL 1300 - we gaan uit van gege vens van de ANWB, uit de ANWB- Bovag koerslijst, 3e kwartaal 1978 - bedraagt 12.691. In dezelfde koer slijst wordt een inruilwaarde ge noemd voor een auto van één jaar oud en 20.000 km van 7.750,Vol gens gegevens uit de koerslijst moe ten correcties worden aangebracht vanwege de banden en vanwege de grotere hoeveelheid kilometers. Voor de banden kunnen we een cor rectie van 200 gulden aanbrengen en voor de extra kilometers van 750, We komen dan aan een inruilwaarde van 6800 gulden. Er zou dan bij moe ten worden geteld 5.891. Aangezien we eerder al bij de bandenkosten zijn uitgegaan van het kopen van nieuwe banden, moeten die weer van dit bedrag worden afgetrokken, anders rekenen we ze dubbel. We komen dan op e'en afschrijving van een kleine 5500 gulden, gerekend over 40.000 km. Dit is per kilometer 13,75 cent, hetgeen voor een wagen uit deze klasse redelijk kan worden genoemd. Tenminste bij deze grote kilomtrages. Totaal komen de kosten - exclusief de verzekeringspremie en motorrij tuigenbelasting - nu op 26,05 cent/ki lometer. Aan verzekeringspremie en motor rijtuigenbelasting is betaald de Fiat heeft geen vol jaar dienst ge daan, dus moeten we ook geen vol jaar rekenen - 1468 gulden. Per kilo meter komt dit neer öp (afgerond) 3,7 cent. Waarmee de totale kosten van de Fiat 128 duurtestwagen ko men op 29,75 cent/km. En dat is be paald geen ongunstig resultaat. Zek niet als we in ogenschouw /er/ ne men dat de wagen ons nooit in de steek heeft gelaten en dat toch echt niet zuinig is omgegaan met de duurtest 128. Toyota gaat hoogst waarschijnlijk de inmiddels in Japan op de markt gebrachte gloednieuwe Tercel tij dens de RAI personenautotentoon stelling in februari van het volgende jaar in Europa introduceren. De Toyota Tercel is een modern ge bouwde wagen. Het is de eerste Toyota met voorwielaandrijving en rondom onafhankelijk opgehangen wielen. De Japanse automerken hebben een groot aantal jaren alle zeilen moeten bijzetten om aan de zeer strenge ei sen op het gebied van de luchtveron treiniging in Japan te kunnen vol doen. In die jaren hebben we ook kunnen constateren dat de Japan ners over het algemeen wat achter bleven met de styling van de wagens en de constructie van de onderstel len. Nu de Japanners de problemen rond de luchtverontreiniging voorlo pig uit de weg hebben geruimd, be ginnen ze aan de modernisering van de wagens.En dat is aan de Tercel heel duidelijk te zien. De Toyota Tercel heeft voorin, in de lengterichting ingebouwd, een ge- heel nieuw ontworpen viercilinder motor met een inhoud van 1452 cm3 en een vermogen van 58,8 kW (80 pk) bij 5600 toeren. Onder de motor is het differentieel aangebracht en schuin onder de motor is de vier- versnellingsbak gemonteerd die wordt geschakeld door een korte vloerpook. Op een aantal modellen wordt als extra een vijfde versnel ling gemonteerd, die dienst doet als overdrive. De wielophanging is rondom onaf hankelijk. Voor zijn Mc. Pherson po ten gebruikt en achter zijn de wielen opgehangen aan draagarmen die worden afgeveerd door schroefve- ren. De brandstoftank kon door het ontbreken van de starre achteras opschuiven tot tussen de achterwie len in, wat de veiligheid ten goede komt. Het reservewiel ligt achter de brandstoftank onder de vloer van de koffer. De Toyota Tercel is verkrijgbaar als sedan met pontoncarrosserie of als driedeurs fastback met een derde deur achterin. De Sedan wordt met twee dan wel vier portieren gele verd. Opvallend is dat de sedan net als de driedeurs versie een achter bank heeft waarvan de rugleuning kan worden weggeklapt. Dit maakt het mogelijk om de wagen bijvoor beeld als driezitter te gebruiken, waarbij dan lange spullen (ski's, hengels) kunnen worden meegeno men. De Tercel heeft een ruim interieur met een inwendige lengte van 1.74 meter, gemeten vanaf het dash board tot aan de rugleuning van de achterbank. De wielbasis van de wa gen is met 2,50 meter lang voor een auto slechts 3,95 meter meet. De breedte blijft met 1,56 meter aan de smalle kant en de hoogte - 1.375 - is normaal. De maten van de 2-d. 3-d en 4-d versies zijn stuk voor stuk ge lijk De Toyota Tercel is in Japan ver krijgbaar in een vijftal verschillende luxe-gradaties, beginnend bij stand aard en lopend tot een uitermate lu xueuze SE waarin zelfs de beide voorop de spatschermen staande buitenspiegels van binnenuit zijn te verstellen. Welke uitvoeringen naar ons land gaan komen, is uiteraard nog niet bekend, evenals de prijzen van de verschillende modellen. Ver wacht mag echter worden, dat de Tercel qua prijs een beetje het mid den zal houden tussen de Toyota Co rolla 30 en de Carina. Dat zou betekenen dat naar huidige omstandigheden de goedkoopste tweedeurs Tercel in de buurt van de 13 mille terwijl de prijzen dan kun nen oplopen tot een vijftien mille voor een mooie vierdeurs. Het is nog een paar maanden af wachten, maar - de auto gezien heb bend - menen we nu al te kunnen zeggen dat de Toyota Tercel (de naam betekent valk) een geduchte concurrent op de Nederlandse markt zal Worden. O

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 8