WASEMKAP: HINDER EN GEVAAR OPENBARE COMMISSIE VERGADERINGEN SCHOOLSPORT TOERNOOIEN MET KERSTMIS HER-INRICHTING STRATEN IN WEST Gemeente vraagt: niet aansluiten op ventilatiekanalen! STAND BIJ AANLEG VAN DE C.A.I. KERSTBOOM OP DE KOEMARKT GEEN MARKT OP TWEEDE KERSTDAG Wekelijkse publicatie van de Gemeente Schiedam Verzorging: Voorlichtingsambtenaar Stadskantoor Emmastraat 1, telefoon 26.05.00, toestel 340. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 33 - WOENSDAG 22 NOVEMBER 1978 I Op de gemeente Informatie-pagina in Het Nieuwe Stadsblad van 21 juni j.l. is reeds gewaarschuwd voor de hinder en het ge vaar veroorzaakt door een z.g. "wasem- kap" boven het fornuis. Deze publicatie heeft tot gevolg gehad, dat vele bewoners en bezitters van wasemkappen het appa raat van de ventilatie-opening in de keu ken hebben afgekoppeld. Doch nog niet alle betrokkenen hebben dit gedaan! Aan gezien het gemeentebestuur verdergaande maatregelen zal nemen, willen we hieron der nogmaals aangeven waarom een wa- semkap, aangesloten op een ventilatieka naal, hinder en gevaar kan veroorzaken. In de meeste woningen bevinden zich in de keuken, bad- en toiletruimten ventilatie openingen. Deze ventilatie-openingen of - kanalen zorgen ervoor dat (kook-) luchtjes, dampen en verbrandingsgassen (afgassen, waaronder het gevaarlijke koolmoxyde) af gevoerd worden, of anders gezegd, dat de hoeveelheid zuurstof die wij allen nodig hebben niet bedorven dan wel verdrongen wordt door hinderlijke of gevaarlijke lucht jes en gassen. Daarom mag zo'n ventilatie opening nimmer afgesloten worden. Nu zijn er bewoners die boven het fornuis een wasemkap hebben aangebracht en deze met een pijp op de ventilatie-opening in de keuken hebben aangesloten. De wasemkap is voor de kokende huisvrouw een nuttige en plezierige uitvinding. Kookgeurtjes en vetdelen worden door de wasemkap afgezo gen en in het ventilatiekanaal geblazen. De keuken wordt minder vet en behoeft min der te worden schoongemaakt. Maar diezelfde wasemkap kan u of een an der gevaar berokkenen! Door de wasemkap op het ventilatiekanaal aan te sluiten, wordt dit kanaal vrijwel afgesloten, met als gevolg dat de werking van het ventilatiekanaal bijna nihil is. De kookgeurtjes en afgassen kunnen dan alleen maar voldoende worden afgevoerd indien de wasemkap in werking is. Over het algemeen wordt deze alleen in werking gezet als men eten kookt en daar door soms ongewenste kookgeurtjes en vet tigheid ontstaan. In andere gevallen is de installatie bijna nooit in werking. Bij het ge bruik van gaskomfoor, gasfornuis of gas- geiser kunnen de verbrandingsgassen in dat geval niet weg. Een te grote hoeveelheid koolmoxyde kan koolmoxydevergiftiging veroorzaken. Deze wordt aangekondigd door hoofdpijn en misselijkheid. In flatgebouwen komt daarbij nog het vol gende. De eerder genoemde ventilatie-ope ningen monden in flatgebouwen veelal uit in gemeenschappelijke ventilatiekanalen. Wanneer een wasemkap op een ventilatie opening wordt aangesloten en in werking wordt gezet, wordt lucht uit de keuken ge zogen en geforceerd in het gemeenschappe lijke kanaal geblazen (zie figuur 1). In dat kanaal ontstaat een overdruk. Volgens de bekende uitdrukking zoekt ook de lucht "de weg van de minste weerstand" en zal trachten de overdruk op te heffen. Het gevolg is dat de luchtjes en gassen van geisers en kooktoestellen via de ventilatie openingen in keukens (en vaak ook in bad en toiletruimten) van uw buren terecht ko men (of in uw eigen bad- en toiletruimten!). Niet alleen krijgen de buren uw kooklucht- jes, maar ook de in uw keuken geprodu ceerde afgassen. Tezamen met de in hun keuken geproduceerde afgassen, is de kans op koolmonoxydevergiftiging niet denk beeldig. Nu u bovenstaande gelezen hebt, zult u ongetwijfel en terecht tot de conclusie ko men, dat een wasemkap aangesloten op een ventilatieopening een hinderlijke, maar bo venal een gevaarlijke zaak is. Het gemeen tebestuur van Schiedam hoopt dan ook, dat u een wasemkap niet op een ventilatie-ope- neing zult aansluiten en zo dit reeds is ge schied, dat u evenals vele andere verstan dige mensen, de wasemkap van de ventila tie-opening afkoppelt. MAATREGELEN Indien men de wasemkap niet van het ven- tilatie-kanaal afkoppelt, moet betrokkene er rekening mee houden, dat eventueel de gaslevering zal worden gestaakt en zelfs bij herhaalde weigering tot huurbeëindi- ging kan worden overgegaan. Dit laatste voor wat betreft de woningen van gemeente en S.S.S.W. De huurders van FIGUUR ruimt« keuken bad ruimte keuken bad ruimte keuken bad ruimte -keuken Fl GUUR keuken bad ruimte Keuken opzettelijke met afsluitbare lucht toe voer- keuken ruimte opening bad- rui mte keuken FOUT wasemkap is aangesloten op gemeenschappelijk ventilatiekanaalgevolg: overdruk in het kanaalboven-en benedenburen ondervinden hinder van kookluchtjes en verbrandingsgassen van geiser en Kooktoeste! kan6 op CO-ver- giftigmg GOED wasemkap' aangespten me: een 'Sy zi^gevc, kooml,entjes ed worden naar buiten afgevoerd verbrandingsgassen van geiser en kooktoestellen Yer - dwijnen door het vent i lat ie kanaal gemeentewoningen en die van de wonin gen van de Stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorporaties (S.S.S.W.) zullen binnenkort een rondschrijven van resp. burgemeester en wethouders en van de S.S.S.W. ontvangen, waarbij de maatre gelen worden afgekondigd met betrekking tot bovenstaande materie. Mocht u nog vragen hebben, die deze publi- katie niet beantwoordt, dan kunt u zich in verbinding stellen met de Technische Be drijven, telefoon 264980. Indien u in een gemeentewoning woont dan kunt u ook bellen de dienst Gemeentelijk Woningbeheer, telefoon 269408, terwijl de huurders van de woningen van de S.S.S.W. ook contact op kunnen nemen met de stich ting, telefoon 709444. Indien u de bestaande ventilatie niet vol doende acht, kunt u zich het beste in ver binding stellen met uw huiseigenaar om na te gaan of verbetering mogelijk is en op welke wijze. Bij de verbetering denken we in de eerste plaats aan een raamventilator. Een andere mogelijkheid is een wasemkap, die via een pijp door de buitenmuur is aan gesloten op de buitenlucht. Een derde mo gelijkheid is een zg. „recirculatiewasem- kap". Deze wasemkap wordt niet aangeslo ten op en ventilatiekanaal, doch filtreert de lucht en blaast deze in de keuken terug, ge zuiverd van vet en de meeste geuren. De commissie voor de Ruimtelijke Orde ning houdt de openbare vergadering op woensdag 22 november a.s. in de recreatie zaal van het Stadskantoor, die ditmaal echter eerst om 21.15 uur zal beginnen, zulks in verband met een excursie die de i leden van de commissie tevoren maken. Behandeld worden de lijst van bouwzaken; een voorstel aan de raad inzake de routine investeringen in 1979; een voorstel aan de raad inzake de ombouw van het elektrici teitsnet van 220 volt naar 380 volt in diverse gebouwen en de ontwikkeling van plannen voor de bouw van 8 bejaardenwoningen aan het Noordeinde in Kethel. De vergade ring begint en eindigt met het vragen kwar tiertje voor de toehoorders. De Welstandscommissie houdt een open bare vergadering op vrijdagmiddag 24 no vember a.s. in de recreatiezaal van het Stadskantoor, waarvan het openbare ge deelte omstreeks 16.00 uur zal beginnen. De Raadscommissie voor Personeelszaken vergadert op woensdagmiddag om 15.30 uur in de rechter nis van de recreatiezaal van het Stadskantoor een deel van de ver gadering is openbaar De Directie van Sandvik-Nederland B.V. in Schiedam heeft, zoals elk jaar gebruikelijk is, wederom een "kerstboom" aangeboden, die op het terrein van het concern in Zwe den is gekapt. De boom zal op het Koe marktplein in het centrum van de stad wor den geplaatst en van lichtjes voorzien. Bur gemeester Lems en de heer Nellen, direc teur van Sandvik, zuil zullen gezamenlijk deze feestverlichting ontsteken op donder dag 7 december a.s. om 19.30 uur precies. De Harmonievereniging Harpe Davids zal dit gebeuren muzikaal omlijsten. Bij de aanleg van de Centrale Antenne In richting (C.A.I.) in Schiedam zijn bij de abonnees in wijk 30 de toestellen ingere- geld. Dat wil zeggen dat de ontvangers ge reed gemaakt zijn voor de ontvangst van te levisiebeelden en F.M.-radio. Wijk 30 wordt begrensd door: Prinses Beatrixlaan, Schie- damseweg. Meeuwensingel, Zwaluwlaan en Molensingel. Op 27 en 28 november 1978 zal het mobiele informatiecentrum van de C.A.I. zich be vinden op de hoek Hooikade en Kaag in wijk 31. Het centrum is op bovenstaande dagen geopend van 9.30 uur tot 15.00 uur. Eveneens op 27 en 28 november 1978 wor den worden in wijk 31 de ontvangers gereed gemaakt voor de ontvangst van televisie beelden en F.M.-radio, en wel dat deel van wijk 31 welke begrensd wordt door: Ker- klaan, Zwaluwlaan, Koekoekslaan, Nachte gaallaan, Meeuwensingel. Door de inStalateur E. T. B. Vos-Dordrecht en het Aannemingsbedrijf Hogenboom- Spijkernisse wordt thans gewerkt in wijk 22 begrensd door: Snelhussingel, Van t Hof plein, Van 's-Gravenzandetstraat, Hogeban- weg en Dr. Zamenhofstraat. In wijk 33 begrensd door: Van Swindenstraat, Celcsiusstraat, Hor- vathweg Overschiesestraat, Broersvest, Huis te Rievierenweg, Laurens Costerstraat vanaf 19 met Copernicusplein, Copernicus- straat en Van Swindendsingel en in wijk 28 begrensd door: Parkweg, Noordvestsingel, Jan van Zutp- henstraat, Henri Polakstraat, Johan Braakensiekstraat zijn inmiddels de infor matieboekjes van de Technische bedrijven met de aanmeldingskaarten, waarmee men zich kan opgeven als abonnee, huis aan huis versprieid. Mocht u om de een of andere reden toch na dere inlichtingen wensen of een extra aan- meldingskaart ontvangen, belt u dan naar de Technische Bedrijven der Gemeente Schiedam, afdeling C.A.I., telefooon 264980 toestellen 120, 183 en 193 De Centrale Schoolsportcommissie organi seert in de komende Kerstvakantie weer het traditionele schoolzwemtoernooi in het Sportfondsenbad, een schoolbasketbaltoer- nooi in de sporthal Margriet en een tafel tennistoernooi in de Koopmansbeurs. Het zwemtoernooi voor de lagere scholen heeft plaats op donderdag 28 december voor de persoonlijke ontmoetingen op de nummers 25 meter vrije slag en 25 meter schoolslag, waarna op vrijdag 29 december de finales plaatsvinden van de persoonlijke nummers voor de tien beste zwemmers per onderdeel. Op vrijdag wordt ook de schoolestafette 4 x 25 meter schoolslag gehouden. De deelne mers worden ingedeeld per klas, nl- de 4e, 5e en 6e klas. De inschrijving staat open voor leerlingen die op 28 december in het bezit zijn van een zwemdiploma. De leerlin gen wordt erop gewezen, dat wanneer zij zich opgeven, zij ook werkelijk dienen op te komen. Vorig jaar waren er nogal wat weg- blijvertjes, die het programma verstoord hebben. Opgave dient te geschieden via de scholen en wel voor 1 december a.s. Het basketbaltoernooi in de sporthal Mar griet heeft eveneens plaats op donderdag 28 en vrijdag 29 december voor leerlingen van het voortgezet- onderwijs, met een indeling naar de leeftijdsgroepen van 12/13 jaar, 14/15 jaar, 16/17 jaar en 18 jaar en ouder. Aan het toernooi kunnen zowel jongóns- als meisjesteams deelnemen met maximaal 8 spelers per team. Het inschrijfgeld bedraagt 3,50 per team. Aanmelding dient via de scholen te geschie den en wel v óór 30 november a.s. Het jaarüjkse schooltafeltennistoernooi I wordt in de Koopmansbeurs aan de Lange Haven/Dam gehouden op dinsdag 2 en woensdag 3 januari 1979 voor leerlingen van de 5e en 6e klassen van het lager onder wijs, en op woensdag 3 en donderdag 4 ja nuari voor leerlingen van het voortgezet on derwijs. De deelnemers worden naar de leeftijd in groepen ingedeeld, waarbij reke ning wordt gehouden of ze ook lid zijn van een tafeltennisvereniging. Het toernooi, waarvan de technische leiding weer in handen is van de Schiedamse tafel tennisverenigingen, begint steeds om 9.00 uur tot ongeveer 17.30 uur. De markt op het Bachplein zal op dinsdag 26 december 1978, Tweede Kerstdag, ko men te vervallen. Onder de kooplieden van deze markt is een enquete gehouden, waarbij is gebleken dat het merendeel (85%) van de kooplieden er weinig in zagen om de markt te verschuiven van dinsdag 26 naar woensdag 27 decem ber. Dit mede in verband met het feit dat een geringe opkomst van het kopende pu bliek wordt verwacht. De bewoners van de Jan Vermeerstraat, de Paulus Potterstraat en een deel van de Jan Steenstraat hebben namens de Werkgroep project-Van Ostadelaan en Omgeving een informatiekrant in de bus gehad met het definitieve ontwerp voor de herindeling van de genoemde straten. De uitvoering van het werk aan de straten zal aansluiten op de werkzaamheden, die reeds aan de gang zijn op de Vlaardingerdijk. Het ontwerp is opgezet aan de hand van de gegevens en ook van de verlangens die door de bewoners zijn kenbaar gemaakt bij een gehouden enquête en ook als reactie op het inrichtingsvoorstel tijdens de informatie avond van 28 juni jl. In ae straten worden de rijbanen versmald en er komen drempels, om het gemotori seerde verkeer te dwingen de snelheid te beperken. In de Jan Vermeerstraat komen in totaal 24 parkeervakken en op twee plaatsen fietsklemmen voor totaal 10 fiet sen. In dit deel van de Jan Steenstraat ko men in totaal 28 parkeerplaatsen. De Pau lus Potterstraat krijgt in totaal 38 parkeer plaatsen en op zes plaatsen gegroepeerd fietsklemmen voor totaal 29 fietsen. In deze straat komen ook zeven eenvoudige speel- werktuigen, nl. een epsilon, een ring, een evenwichtsbalk, twee knikkerputjes, een duikelrek en een hinkelspel. Enkele bewoners willen graag een gevel- plantstrookje voor hun huis. Dat kan, maar dit groen moet dan wel door de bewoners zelf worden gekocht, geplant en onderhou den.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 33