kans voor beginnende fotografen is weer zover voor wie al fotografeert kado's voor gevorderden voor wie graag dia's maakt ook filmers hebben vele wensen mm verlanglijstje van een doka-man of -vrouw boeken over fotograferenen filmen een bladzij vol wetenswaardigheden en tips over fotograferen en filmen Ze zijn er nog altijd: de mensen die geen kamera hebben. Omdat ze niet weten hoe leuk het is om je leven in foto's vast te leggen. Of omdat ze - om welke reden dan ook - nog niet aan een eigen kamera zijn toegekomen. Goed idee: geef ze een kamera voor de Sint! Vraag: welke kamera? Hier zijn een paar suggesties. Er zijn veel soorten en typen kamera's, dus keuzemogelijk heden te over. De meest voor de hand liggende keus is waar schijnlijk: een pocket-kamera, die zo eenvoudig te bedienen is dat elke beginner er vanaf de eerste opname goede resultaten mee kan bereiken. Voor haarscher pe foto's op elke afstand vanaf 120m tot oneindig. De belich ting is ook al geen probleem: door een juist gebruik van Mensen die nadenkend op hun hal pen kluiven als ze een "verlanglijstje" moeten samenstellen. Of die met zoekende ogen schuifelen langs etalages. Geheim zinnig gesleep met papier en cellotape naar rustige plekjes. Wanhopige dichters, die naar rijmwoorden zoeken. Dat is de tijd voor St. Nicolaas... weken vol zuchten, maar ook met veel vrolijke en gezellige spanning. Voor mensen, die moeite hebben met het eerstgenoemde "maken van een verlanglijstje" hierbij een gids voor kadoland. Beter gezegd: 'n gids voor het kadoland van foto en film. Voor ieder, die fotografeert of filmt is deze Sint een mooie gelegenheid om die kleine of grote aanvulling te kiezen, waardoor er met de kamera nog boeiender resultaten zijn te verkrijgen. Deze fotocollage vol kado-ideeën wil u daarbij van dienst zijn. (weer)symbolen plus een flits- teken worden in alle normale omstandigheden de foto's goed belicht. Verder voordeel: zo'n kamera past in een borstzakje of tas. dus is altijd bij de hand. Prijzen: vanaf ca. J 60,-. Als u wilt kompleet in een geschen kenverpakking met flitslampjes of flitser en/of kleurenfilmpje er bij. de direkt kiaar-kamera maakt foto's, die binnen een minuut al zichtbare en kleur rijke resultaten geven. Ook hier: een grote verscheidenheid van typen en prijzen - de begin- prijs is 80.-. een flitser voor de opnamen binnenshuis, 't. Kunnen ook flitslampjes of -blokjes zijn. Of zo'n handige flitsstrip met een aantal flitslampjes. Een elek tronenflitser is er al in een prijsklasse van rond 60.- Verdere kado-suggesties: een of meer kleurenfilmpjes voor de nieuwe kamera. Om meteen op het St. Nicolaasfeest Gelukkig... ook voor wie al regelmatig foto's maakt blijft er op fotogebied nog veel te wensen. Dat is het leuke van het aktief bezig zijn met de kamera: je komt stap voor stap verder en ontdekt nieuwe mogelijk heden. Zo wordt het maken van foto's en dia's een fijne hobby, die je in staat stelt het heden te bewaren voor later. Wie al beschikt over een kame ra maar nog niet veel meer, kan bijvoorbeeld een keuze maken uit: een zonnekapje - zorgt er voor, dat de zon niet in de lens kan schijnen, maar beschermt de lens ook tegen krassen en regendruppels. Een erg prak tisch en niet zo duur kado (rond 15.-). een statief - voor wie bij voorbeeld foto's wil maken, die ook bij een flinke vergroting een haarscherp resultaat geven. Ook hier: vele uitvoeringen; de prijzen beginnen zo rond de 50,-. draadontspanner - ook een handig hulpmiddel om altijd scherpe foto's te maken, want trillingsonscherpte is dan niet meer mogelijk. Even informe ren welke draadontspanner op de kamera past. Prijs: van 5.- tot 15.-. negatief-album - het pro bleem van veel fotografen (een chaos in de negatieven) is met z.o'n album eenvoudig op te lossen, 't Zoeken van een negatief is dan in een wip gebeurd. De albums zijn er vanaf 10.-; de bladen zijn los te koop. een vergroting van een erg geslaagde foto. Kies ér één of een paar uit de kollektie, neem de negatieven mee en stap er mee naar uw foto-adviseur. Hij kan u alles vertellen over for maten en prijzen. Opgeplakt of ingelijst is zo'n kleurenfoto een mooie wandversiering. een foto-album - om foto's overzichtelijk in te plakken. Voor wie fotograferen echt als een hobby beschouwt en waarschijnlijk beschikt over een veelzijdige kamera, is er een werkelijk onbeperkte kadokeuze. Zelfs zoveel keus, dat we maar enkele mogelijkheden kunnen noemen. Vooral voor deze groep geldt, dat wie een kado wif geven, er goed aan doet even met de kamera naar de foto-vakman te gaan. Achteraf ruilen wordt dan voorkomen. Er zijn mensen die bij voorkeur herinneringen vast leggen in de vorm van dia's. Voor hen zijn er in het volgende lijstje stellig enkele kadotips te vinden: een diadoos - een stevige metalen doos, geschikt voor 250 dia's. Kost ongeveer 25,-. blaaskwastje om dia's stof vrij te maften. Vanaf 5.- tot 11,-. dia-snijapparaatje - vooral geschikt voor mensen, die nogal wat dia's verwerken. Er is er ook één met verlicht snijvlak, dat 35,- kost. Zonder licht: 12. dia-sorteerraam - lessenaar model met 2 lampen voor een goed doorzicht. Prijs rond de 40,-. dia-stuurapparaat wie graag een klankdiaserie maakt. zal veel plezier hebben van een stuurapparaat, waardoor de beeldwisseling geheel automa tisch plaatsvindt via de geluids band van zowel bandrecorder als cassetterecorder. Prijs: van af 115,-. projektie-scherm zorgt voor een maximale helderheid van de geprojekteerde dia's. De prijzen beginnen bij ongeveer 50,-. projektie-tafel - 'n stevige uitvoering heeft een beginprijs van rond de./' 30.-. diaviewer - batterijvoeding vanaf 30.-. Aansluiting op lichtnct iets duurder. een combitas - om alle spullen handig bij elkaar te hebben als de fotograaf er op uittrekt. Zijn er in soepele en stevige uitvoeringen al vanaf zo'n gulden of veertig. komputer-flitser de licht- dosering wordt automatisch af gestemd op de afstand van kamera tot onderwerp. Daar door: altijd juist belichte flits- foto's. Prijs vanaf 60.-. omhangriem - om ook on derweg de kamera altijd "bij de hand" te hebben en de kans op diefstal te verkleinen. Met vei ligheidssluiting vanaf./' 15.-. filters - voor verbetering van het resultaat (u.v. filter) of om speciale effekten te verkrijgen zoals flonkering en dubbele beeldvorming. Ze zijn er voor vele typen en in prijzen die beginnen bij 15.- (effekt- filters vanaf 25,-) schouderstatief - een statief, dat vooral voor de wat zwaar dere kamera's of voor kamera's met telelenzen ideaal is en de kans op trillingsonscherpte ver- "klcint. Prijzen vanaf45.-. een tafel- of muurstatief - is handig op reis. omdat het wei nig ruimte nodig heeft (vanaf ƒ35.-). ver/amellijst - met of zonder glas om een foto in te lijsten of een foto-collage van te maken. Prijzen: afhankelijk van het formaat. zelfkleefbloks' - ook een mogelijkheid om van een kleu renfoto een moderne wandver siering te maken. Klein formaat (9 X 13 cm) ongeveer 4.- tot reuzeformaat (39 X 49 cm) ongeveer 20.-. objektieven - om een kame ra met een verwisselbaar len- zensysteem nog meer mogelijk heden te geven. Er zijn groot hoek- en telelenzen, fish-eye-. makro- en zoomlenzen. In alle soorten en voor alle typen. De prijzen lopen erg' uiteen, af hankelijk van de kwaliteit van de lens. Er zijn al objektieven van rond de 150.-; de prijs wordt in belangrijke mate be paald door het merk en type kamera. Smalfilmers gaan vaak zo in hun hobby op, dat er voor hen door vrijgevige Sinten altijd wel een kado is te vinden. Elk nieuw element, dat je aan je kollektie kunt toevoegen, vergroot de mogelijkheden. In onderstaand lijstje is een willekeurige keus gedaan uit de vele geschenken, waarmee een smalfilmer blij gemaakt kan worden. al met fotograferen te begin nen. 'n Kadootje van enkele guldens. Elseviers Fotoboek voor ie dereen, geschreven door C. Lindner, 'n Handig boekje voor een ieder, die met fotograferen begint. Met veel informatie over fotografie en het gebuik van kamera en accessoires. Kost 10.25. opbergkassette voor film- spoelen - losse spoel in plastic doos met rugstrookje voor de titel - 120 mtr. spoel ƒ8.- Prijs van 5 spoelen voor 120 mtr. film 30,-. aan- en afioopstrook - resp. groen en rood. van elk 10 mtr. op een afzonderlijk spoeltje. Per spoel 5,-. viewer met en zonder ge luid - voor films zonder geluid vanaf rond 100,-. Met ge- luidskop(en motor-aandrijving) voor de echte hobby-ist, die met geluid monteert ±f 500,-. plakpers - onmisbaar voor wie films wil monteren. Tape persje, geschikt voor Super 8 en Single 8 vanaf 30,- (er is ook een vol-automatische uit voering). filmzon voor wie ook gezel ligheid in huis wil filmen. Ook hier: vele uitvoeringen en moge lijkheden. Prijzen vanaf 50,- statief - om rustige film beelden te verkrijgen. Uitvoe ring met driepoot (zeer stabiel) en éénbeen (licht en makkelijk mee te nemen op reis) Vanaf 40,-. films met of zonder geluids strip - een welkom geschenk voor iedere filmer. De prijzen zijn inklusief afwerken: kleur zonder geluid vanaf 15,-, kleur met geluid vanaf 24,- strips met speciale effekten zoals verlopend, kaleidoscoop- effekt, TV-figuurtjes en zo voort. Prijzen vanaf 8,-. een set titelletters - zelf klevend of magnetisch. Handig om de film een titel te geven. Prijzen vanaf 15,-. Dat kan in tijdsvolgorde, maar ook per onderwerp. Je kunt van zo'n album ook een jaarboek maken, 'n Fijn bezit voor later. Prijzen: u hebt al een mooi album voor 10,-. een fotoljjst - Ze zijn er in de meest eenvoudige uitvoering tot aan de meest verfijnde. Neem (bijvoorbeeld) een foto van de kinderen en kies er een geschik te lijst voor. Persoonlijk kado voor ouders of grootouders. een foto-kubus - een door zichtig blok, waar je foto's in kunt steken. In diverse forma ten. Prijs vanaf 7,50. Werken in de donkere kamer is: een hobby beoefenen, waar je véél dingen bij kunt gebruiken. Vooral omdat er de laatste jaren nogal wat nieuwe mogelijkheden zijn ontstaan ook op het punt van zelf vergroten in kleur. Hier is een lijst van geschenken voor de man of vrouw, die de donkere kamer als hobbyruimte heeft ontdekt. drum - de ontwikkeldrum is de nieuwe, ideale hulp in de doka. die maakt, dat alleen het belichten nog in het donker hoeft te gebeuren. Is ook erg zuinig met chemicaliën. Prijzen zijn afhankelijk van de forma ten. Ze beginnen rond 60,-. bruintoner zwart/witfoto's zo'n nostalgisch bruin kleurtje geven, is met een bruintoner geen probleem. Prijs van deze toner: vanaf 10.-. kleurenfiltcrs - afzonderlijk per kleur en dichtheid of per komplete set van ca. 20 filters voor 60.-. kleuren-analyser door de analyser wordt kleurvergroten gemakkelijk en voor iedere a- mateur in praktijk te brengen. De prijs van zo'n elektronisch precisie-apparaat: vanaf onge veer 400.-. dokaklok - prijs rond 50.- kontaktraam - wordt ge bruikt voor het maken van kontakafdrukken am de beste opname en uitsnede voor de grotere afdruk te kunnen bepa len. Prijs vanaf cirka 65.-. snjjmes - voor het op maat snijden van foto's. Prijzen af hankelijk van de snijlengte (kleinste formaat tot 15 cm 30,-. vergrotingsraam - vele for maten en eventueel randloos - vanaf 35,-. Alle in deze informatieve pa gina vermelde prijzen, zijn richtprijzen. Afhankelijk van de uitvoering, die bij een foto handelaar aanwezig is en de kwaliteit kunnen de genoemde prijzen afwijken. Ook kan het zijn, dat niet alle genoemde artikelen in elke fotozaak voorradig zijn. Het is verstan dig ze daarom vroegtijdig te bestellen. Boeken geven de kennis en ervaring door, die mensen hebben verworven. De "papieren leermeesters" zijn, voor wie zich verdiept in fotografie, in smalfilmen of in de donkere kamer, een gids, waarvan je veel kunt opsteken. Uw fotohandelaar heeft ze in voorraad of kan ze voor u bestellen. Dit is een kleine greep uit foto- en filmboeken: Michael Gnade: Het foto graferen van mensen. Een boek over het maken van boeiende portretten en foto's, waarin de mens centraal staat. Prijs ƒ51.25. Rob van 't Woudt: Van groothoek tot tele. Om te lezen vóórt wordt overgegaan tot aan schaf van een reflexkamera of extra objektief. Prijs 19.25. Jan van Weizen: Zelf ver groten in kleur. Om snel vaar digheid te verkrijgen in het maken van kleurvergrotingen via negatief en dia. Prijs 19.25. Emile Voogel, Peter Keyzer en andere auteurs: De 200-tips- pockets. Boekjes van beschei den omvang, waarin echter per uitgave 200 zeer praktische tips zijn verwerkt over verschillende onderwerpen. Te leveren zijn o.a.: 200 Fototips 200 Filmtips 200 Dokatips zwart/wit 200 Dokatips kleur 200 Diatips 200 Flitstips 200 Filtertips Prijzen van de "200 tips-poc- kets" variëren van 8,20 tot 10.25. Th. de Greef: Van zwart/ wit naar kleurvergroten. Praktische handleiding voor hef kleurendokawerk en het werken met een kleuren-analyser. Prijs 10.25. Günter Spitzing: Filmen met fantasie. Praktijkboek voor mensen, die met hun filmka mera graag op de kreatieve toer gaan. Prijs 41.-. Georg Blitz: Smalfilmzakboek. Dit boekje bevat een schat aan (alfabetisch gerangschikte) in formatie over het filmen. Han dig om ook tijdens het opnemen van een film te raadplegen. Prijs 13,50.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 67