Hulp voor de visueel gehandicapten BESLUITEN VAN DE GEMEENTERAAD Verhoging van de belasting en retributie tarieven. Gemeente begroting voor 1979 Maatregelen tot opheffing van belemmeringen in het verkeer. Openbare commissie vergaderingen Informatieavond inrichtingsplan Frans Halsplein Begroting verkrijgbaar... ...of ter inzage Wekelijkse publicatie van de Gemeente Schiedam Verzorging: Voorlichtingsambtenaar Stadskantoor Emmastraat 1, telefoon 26.05.00, toestel 340. -< L HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 16 - WOENSDAG 29 NOVEMBER 1978 ui" I'll!M Over het algemeen zullen gehandicapten, wanneer zij deelnemen aan het verkeer, op straat belemmeringen ondervinden. Dit geldt zeker voor de „visueel gehandicap ten", hetgeen de correcte omschrijving is van wat in het spraakgebruik wordt aan geduid met blinden en slechtzienden. In de overweging, dat het altijd de moeite waard is om gehandicapten zoveel en zolang mogelijk hun zelfstandigheid te laten hou den, wil het gemeentebestuur aandacht be steden aan de belemmeringen op straat, die in dit geval vooral de visueel gehandi capten ondervinden. Het is daarbij de bedoeling om deze groep gehandicapten gerichte hulp te bieden. In verband hiermee wil het gemeentebestuur nagaan welke de bijzondere problemen zijn, waarmee visueel gehandicapten als voetganger in Schiedam worden geconfron teerd. Tevens wil de gemeente gegevens hebben over de verkeers- en andere voor zieningen waaraan de visueel gehandicap ten grote behoefte hebben. Nu is het bekend dat visueel gehandicapten veel last hebben met de verkeerslichten op kruispunten. Omdat zij niet of slecht kun nen zien of dit licht' op rood dan wel op groen staat. Dit bezwaar kan opgeheven worden door acoustische signalering, de zg. „tikker". Dit apparaat, dat op meerdere, plaatsen in Nederland en o.a. ook in Rotter dam is toegepast, zendt een tikkend geluid uit, dat echter bij rood licht een andere toonhoogte heeft dan bij groen licht. Zo kan de visueel gehandicapte horen wanneer hij bij groen licht kan oversteken. Het gemeentebestuur is bereid om ook in Schiedam die tikkers aan te brengen. Doch het lijkt weinig zin te hebben om die tikkers dan maar bij alle verkeerslichten te plaat sen, wanneer daar toch geen visueel gehan dicapten passeren. Bovendien geeft de tik ker nog al wat geluidhinder voor omwonen den. Belangrijk is ook de overweging dat visueel gehandicapten nog wel andere belemmerin gen op hun (voet)pad tegekomen. Zoals lantaren en andere palen, of bloem bakken die in de weg staan; overhangende markiezen waar je je hoofd tegen kunt sto ten; te lage stoepranden; slordig neergezett vuilniszakken of koopwaar van winkels. Dit zijn allemaal belemmeringen waar zienden vaak geen weet van hebben en die in soms vrij makkelijk te verhelpen zijn. VRAGENLIJSTEN Daarom wil het gemeentebestuur een be roep doen op de visueel gehandicapten zelf, om eens op te geven welke problemen zij persoonlijk ondervinden in het verkeer. Dit kan gebeuren door een vragenlijst in te vul len, die door de gemeente is opgesteld en Idie slaat op de situatie in Schiedam. Het gaat om vragen hoevaak men als voetgan ger op straat komt, of dit onder geleide ge beurt, of men dan vaste looproutes volgt en welke belemmeringen op welke plaatsen men daarbij ondervindt en van welke voet gangersoversteekplaatsen met verkeers lichten men gebruik maakt. Deze vragenlijst is reeds aan alle bij de ge meente bekende visueel gehandicapten toegestuurd. Doch het is zeker, afgaande op de statistieken, dat bij de gemeente lang niet alle visueel gehandicapten in Schiedam bekend zijn. Wie geen vragenlijst heeft ont vangen wordt verzocht, zich in verbinding te willen stellen met de heer H. Wevers in het Stadskantoor, telefoon 260500 toestel 185, waarop hij een vragenlijst toegestuurd krijgt. Op basis van de gegevens verkregen uit deze enquête zal het gemeentebestuur dan overwegen welke maatregelen genomen kunnen worden, om gesiganaleerde obsta kels aan te pakken. De gemeenteraad van Schiedam heeft in de vergadering van 20 november j.I. besloten de belasting en retributietarieven van de gemeente te wijzigen. De staatssecretaris van binnenlandse zaken heeft het norma tief plafond voor toelaatbaar geachte ta riefsverhogingen voor het jaar 1979 vastge steld op 3 1/2%. Maar van dit percentage kan worden afgeweken, indien kan worden aangetoond dat er financiële tekorten ont staan, welke later niet meer kunnen wor den ingehaald. Van deze laatste mogelijk heid heeft het gemeentebestuur gebruik willen maken. Wat de belastig op onroerend goed betreft, is bij de begroting 1979 rekening gehouden met een trendmatige verhoging van 5%, wat nodig is om het voorzieningenpeil in de ge meente op gelijk niveau te kunnen houden. Voor de opvang van de kosten van het nieuwe gemeentelijke kantoorgebouw aan de 's-Gravelandseweg komt daar nog een extra verhoging van 3% bij, tot totaal 8%. Hierdoor stijgt de opbrengst tot ca. 10.700.000,— waarvan door de eigenaren wordt opgebracht ca. 8,5 miljoen en door de gebruikers 2,2 miljoen. Het tarief voor de eigenaren wordt verhoogd van 20,76 tot 22,42 en voor de gebruikers van 5,42 tot 5,85 van elke 3.000 van de waarde in het econo misch verkeer van de onroerende goederen. Voor de retributies (dat zijn betalingen voor de door de gemeente bewezen diensten) is het streven van het gemeentebestuur om de tarieven kostendekkend te doen zijn. Dit streven heeft niet altijd succes, omdat de kosten nog steeds sterker stijgen dan de toegestane tariefsverhogingen. Voor het reinigingsrecht vindt de staatsse cretaris een tarief van 60,— per emmer per jaar redelijk, doch tenminste 65% van de werkelijke kosten voor het ophalen van huisvuil. Met een trendverhoging van 3 1/2% komt de V.R.O.M. dienst er niet, zodat de raad besloten heeft tot een verhoging met 10%, wat neerkomt op 61,44 per jaar per emmer, bij een dekkingspercentage van maar 56,5%. Het Schiedamse tarief blijft dan ook laag vergeleken bij andere ge meenten, zoals Vlaardingen 76,20 en Rotter dam rond 74,—. De verhoging van het tarief voor bedrijfsvuil varieert tussen 1,8 en 3,7 procent. Voor het rioolrecht heeft de raad het tarief met 7 1/2% verhoogd en wel van 66,60 tot 71,60 per aansluiting zonder zuivering. De door het ministerie gestelde norm is over igens 110,per aansluiting. Voor de markt- gelden is een verhoging van 5% noodzake lijk, wil de gemeente niet met tekorten ko men te zitten. Een verhoging van het dagta rief van 2,15 naar 2,25 en bij een abonne ment van 86,tot 90, De exploitatie van de begraafplaatsen heeft altijd vrij grote tekorten gegeven, met een dekking van rond 50%. Besloten is tot een verhoging van de begraaf rechten met 10% en dan is de dekking van de werkelijke kos ten nog maar 49,8%. De zeehavengelden worden met 6 1/2% ver hoogd, zoals geadviseerd is door de in de gemeenschappelijke regeling samenwer kende gemeenten Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis, Dordrecht en Schiedam. De bin- nenhavengelden worden verhoogd met 5%. De leges-tarieven zijn gemiddeld met 3 1/2% verhoogd. De tarieven voor de gemeente lijke uitgaven zijn overigens sedert jaren niet verhoogd om de toegankelijkheid van de burgers tot die stukken te verhogen. De leges-verordening is op enkele punten ge wijzigd: de tarjeven voor hinderwetvergun ningen (wegens overdracht aan Rijnmond) en voor visakten, zijn verwijderd en een ta rief voor het ter beschikking stellen van ge gevens uit de woningkartotheek zijn inge voerd. De precariorechten zijn volgens de trend verhoogd met 3 1/2%, evenals de brand weerrechten, politierechten en woonsche penrechten. Verder heeft de gemeenteraad besloten, de watertarieven per 1 januari 1979 te verho gen. Voor de kleingebruikers blijft het vast recht gehandhaafd op 45,— per jaar, maar de prijs per kubieke meter wordt met ca. 11,9% verhoogd tot 1,88. Bij het huidige ge middelde huishoudelijke gebruik van 89 m3 per jaar komt dat neer op een verhoging met 9,2%. De verhoging is nodig omdat het Drinkwaterbedrijf van Rotterdam, dat het water levert, het tarief ook met 8,8% heeft verhoogd tot 1,073 per m3. De afzet in 1979 wordt geraamd op 4,1 miljoen m3, wat over igens minder is dan de 4,4 miljoen die werkelijk in 1977 is afgenomen. KREDIETEN De gemeenteraad heeft een aantal kredie ten verleend. Dat is 100.900,voor de uit voering van de eerste fase van het zg. bos- beheersplan in het Pr. Beatrixpark; 206.000,voor het uitvoeren van de eerste fase van een funderingsonderzoek in de ge bieden Mariastraat en omgeving, de Von Leibnizstraat e.o. en Kethel-Tuindorp; 33.000,voor de ombouw van een kantoor computer van de Gem. Sociale Dienst; 200.000 voor de vervanging van de rönt- genbeeldversterker/TV-unit en 115.000, voor de automatisering van de administra tie van het Gemeente-ziekenhuis; 16.000,— voor de aanpassingen aan de schietbaan in het hoofdbureau van politie; 7.500,— tot verhoging van de subsidie van de Stichting Schiedamse Gemeenschap in verband met activiteiten in de stad. De gemeente zal twee geldleningen garan deren, n.l. 150.000,— voor de bouw van een clubhuis voor H.B.S.S. en 75.000,voor de bouw van een kleedakkommodatie van „De Roode Zon" (D.R.Z.). Besloten is tot een wijziging van de gemeen schappelijke regeling met Vlaardingen en Maassluis voor de oprichting van een mu ziekschool voor het Waterweggebied-Noord. De raad heeft ingestemd met de opheffing van het jongerencentrum De Tempel, gep aard gaande met een herschikking van de twee formatieplaatsen. De Commissie voor Algemene en Bestuur lijke Zaken houdt de openbare vergadering op donderdag 30 november om 20.00 uur in de kamer van Burgemeester en Wethou ders op de 6e etage van het Stadskantoor. Na het vragenhalfuurtje voor het publiek aan het begin komen aan de orde: de ge meentebegroting 1979, het overzicht van de verkeersongevallen en -overtredingen 1977- 1978; het reglement van orde voor de verga dering van de gemeenteraad, waarbij de mogelijkheid wordt bekeken van een vra genhalfuurtje voor de leden van de raad; de algemene commissie verordening. De Commissie voor Sociale Zaken zal de openbare vergadering houden op woensdag 6 december om 20.00 uur in de recreatiezaal van het Stadskantoor. De bewoners van het Frans Halsplein, Al- bert Cuypstraat, De Genestetstraat, Van Dijckstraat, Pieter de Hooghstraat en de Jan Steenstraat (het gedeelte tussen Rem- brandtlaan en Van Ostadelaan) hebben vande Werkgroep „Project Frans Halsplein en omgeving" een uitnodiging ontvangen voor een informatie praatavond op maan- dag 11 december, aanvang 19.30 uur, in de kleuterschool Het Stokpaardje aan het Frans Halsplein 37. Op deze avond zal een voorstel voor de her-inrichting met verbe tering van de woonomgeving in die ge noemde straten worden besproken. Het voorstel is uitgewerkt door de werk groep, samengesteld uit bewoners van de straten, de Bewonersvereniging Schiedam West, vertegenwoordigers van de scholen en de oudercommissie en ambtenaren van Gemeentewerken. De werkgroep heeft reeds een enquete on der de bewoners gehouden, waarbij bleek dat er in het projectiegebied ca. 120 kinde ren t/m 12 jaar wonen, dat de speelmoge- Lijkheden op straat slecht zijn en dat er 20 gevaarlijke punten op weg van huis naar school zijn Ook is er een parkeertelling van auto's en (brom) fietsen gehouden Voor het project Jan van Avennesstraat en omgeving is de overleg procedure op gang gebracht. De bewoners van de Jan van Avennesstraat, Bilderdijkstraat, Da Costa- straat, Dirk van Wassenaarstraat, Graaf Florisstraat en het Hofje van Belois hebben de eerste informatie krant in de bus gekre gen. Binnenkort zal een informatie/praat avond worden gehouden, waarbij de ge meente een toelichting geeft, met vertoning van een dia serie, over de komende verbete ring van de woonomgeving in die straten. De begroting van de gemeente Schiedam voor het dienstjaar 1979 is verschenen. Daarin valt te lezen dat het gemeentebestuur een bedrag van totaal rond 146,9 miljoen denkt nodig te hebben voor het handhaven van een verzorgingspeil op redelijk niveau van de bewoners van Schiedam. Dit bedrag komt neer op 1.952,32 per inwoner. Tegen 1.765,63 per inwoner voor 1978, toen de totale uitgaven waren geraamd op rond 135,— miljoen. Bij deze uitgaven blijven de verwachte inkomsten helaas achter, zodat de begroting voor 1979 aanvankelijk is afgesloten met een tekort van 2.749.288,— Door hier en daar op de uit gaven te bezuinigen en ook door enkele andere maatregelen hebben B en W dit tekort terug kunnen brengen tot 1.476.562,— Dit wordt aanvaardbaar geacht, omdat voor de dekking nog reserves beschikbaar zijn. De behandeling van de gemeente-begroting voor 1979 door de gemeenteraad zal gebeuren tij dens vier openbare vergaderingen en wel op maandag 18 december, dinsdag 19 december, woensdag 20 december en donderdag 21 december a.s. De aanvang is steeds om 20.00 uur pre cies. Belangstellenden, die willen weten waar het geld van de gemeente aan besteed wordt, zijn van harte welkom. De begroting is verkrijgbaar bij de secretarieafdeling Financiën in het Stadskantoor op de le etage, Emmastraat 1. Een complete set boeken, bestaande uit de „"Begroting van inkomsten en uitgaven", de „Begroting van de takken van dienst" en de „Nota inzake de aanbieding van de begroting" kost 40, De aanbiedingsnota, waarin de belangrijkste gegevens uit de begroting en vooral de wijzigin gen ten opzichte van het jaar 1978 vermeld staan, is ook afzonderlijk verkrijgbaar voor 10 Wie de begoting niet wil kopen, doch wèl wil inzien kan eveneens terecht bij de afdeling Finan ciën en ook inde leeszaal van de afdeling Interne Zaken op de 3e etage van het Stadskantoor. Bovendien liggen de begrotingsboeken ter inzage in de centrale leeszaal van de Gem. Openbare Bibliotheek aan de Lange Haven 131 en in alle bibliotheek-filia len. Dit laatste is gedaan omdat men daar ook terecht kan in de avonduren.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 16