Op de Flevohof ZEEMAN'S SLEUTEL DIENST ZEEMAN Broersvest 50-52, Schiedam Telefoon 267594 Lichtdimmers Dubbele spot Inbouwspots lange kerkstraat 66 l tel.: 268570 A HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 31 - WOENSDAG 29 NOVEMBER 1978 De Fi^ie van Jan Wandelaar op alle formaten. LIPS- EN AUTOSLEUTELS KLAAR TERWIJL U WACHT! vijftig modellen van het schip, goed voor vele uurtjes vrije tijd, zijn er een goed voorbeeld van. drijfstang". De échte modelbouwer maakte alles voor z'n modelletje zelf, kopen Staat niet in z'n woordenboek, bovendien kost dat geld en geld uitge ven kan nooitzo'n voldoening geven als het maken van z'n kriegelboldertje voor het achterdek of op de bak. De restaurateurs van de echte Furie doen ook alles zelf. Een enorm aantal uren is er al in gaan zitten, maar dat hindert niet. Iedere zaterdag is er een ploeg enthousiaste vrijwilligers op de scheepswerf van De Haas in Maassluis bezig met het schip. En wie zelf niet zo handig is, kan de stichting Hollands Glorie, de eigenaar van het schip, steu nen als donateur, of door het kopen van een certificaat van honderd, twee honderdvijftig, vijfhonderd of duizend gulden. Het gironummer van de stich ting is 507075. (Stichting Hollands Glorie, Maassluis). Op de Flevohof blijkt zonneklaar dat Nederland mee leeft met de Furie. De tweehonderd- Volop geKleurde lampen voor lichtorgels. Tot 400 Watt. inbouw 22,50 opbouw 29,50 met moer, stekker en reflektors 22,50 Zolang de voorraad strekt. met bruine rand 10,50 in wit vanaf 7,50 Vierkant in wit,bruin en zwart 16,90 Draaibaar in wit en zwart 21,50 Tweehonderd Nederland bouwde massaal de Furie na. De uren dat men voor het TV-toestel had gezeten om de film te zien, moes ten als het ware worden ingehaald door met de handen bezig te zijn en iets ma ken. Wat zou het anders kunnen zijn dan de hoofdrolspeelster? Natuurlijk.de sleepboot „Furie". Gea nimeerd door de Ned. Ver. van Model bouwers begon een grote groep met het bouwen van de sleepboot. Men zag de mensen niet foeteren als iets tegenzat. U hoorde de vrouwen van al die bezige mannen niet voor de vier de keer zeggen dat de koffie koud werd of dat er weer lijm of verf op het tafel kleed zat. Toch wisten we dat ze bezig waren, al die mannen, met hun hele kleine windhappertjes of ankerwinch- jes of stoomfluitjes, want alles moest erop! We wisten dat ze bezig waren want ze kwamen wel eens naar de haven van Maassluis om te kijken, te meten op de echte „Furie" of wat foto's te maken van de kleine dingen die niet op de te kening stonden. Zo was men de hele zomer bezig met een stukje „Hollands Glorie" van 60 cm. lang. Op dezelfde tijd en met de zelfde enthousiasme werd gewerkt aan een stukje „Hollands Glorie" van 3700 cm. lang, de échte „Furie" want de hoofdrolspeelster is niet dood, die kan en mag niet dood. Haar rol begint pas als ze dadelijk weer netjes is aange kleed, als ze een flinke rammeling heeft gehad van een stel grote kerels met bikhamers en schrappers en als haar mooie grote bolders eens lekker gebikt zijn en haar stoommachine weer is opgeknapt. Zo is een grote groep mensen bezig met de „Furie" de echl£ én het modelletje ervan. We waren allemaal bezig met hetzelfde, onze verbondenheid met de stoomsleepboot laten blijken en dat is gebleken. In de Flevopolder waar eens water stroomde, liggen ze op het droge, op 30 meter lange tafels, bij elkaar zo'n 300 meter lange file van Furietjes ze waren daar gebracht uit het hele land, door allemaal Furieliefhebbers of Hollands Glorieliefhebbers, zoals u wilt. Een imposant gezicht, die 500 mastjes en die sloepjes in de davits van 3 cm. hoog. Een even imposant aantal uren zit daar in. En dat enorm aantal uren is wel goed besteed, prachtige exemplaren zijn er bij, niet één was gelijk, toch allemaal bijna de echte „Furie" en wél allemaal de Nederlandse vlag in de mast. De Furie's werden beoordeeld, de eige naar van de gladste boot kreeg een be loning, maar alle anderen, die ook met Onafzienbare rijen modelschepen. vijftig sleepboten trekken de hun grote vingers die patrijspoortjes van 3 millimeter zaten te „prutsen" en een hele avond bezig waren met dat stoomfluitje, gingen ook voldaan naar huis. Ze waren allemaal trots op hun werkstuk wat gezien mag worden als een stukje geschiedenis, dat zichtbaar gemaakt is door hun model van de „Furie". Gelukkig dat voor al die niet-model- makers de echte Furie er nog is. Voor al die mensen heeft die echte dezelfde functie als zo'n model, een stuk ge schiedenis, al of niet goed verfilmd of naverteld, bewaren voor later. Tast baar voor iederéén die wil weten hoe het vroeger precies was op zo'n oude stoomsleper. De modelletjes zijn klaar, de echte nog niet, daar wordt nog hard aan gewerkt, dat is geen priegelwerk. Het poetsen van de stookplaat en om even tech nisch te worden: „We nemen nog een loodje van het lager van de hoge-druk aandacht Op de Flevohof bleek weer eens duidelijk dat een grote groep mensen in Ne derland zich betrokken voelt bij de zeevaart, in het bijzonder de zeesleepvaart. Het begon allemaal met de verfilming van het beroemde boek van Jan de Hartog „Hollands Glorie". Die film deed veel mensen, al of niet bekend met de zeesleep vaart, toch weer terugdenken aan de tijd van de stoomsleepboot, lange reizen, he te vuren, weinig comfort en even weinig vers voedsel. We zagen weer eens hoe de Nederlandse zeesleepvaart werd groot gemaakt. Niet- kenners zagen de film en wisten het toen weer. Kenners van de zeesleepvaart wis ten hetal en vertaalden de film naar hun eigen ervaring. Niet altijd werd immers over de reling gekakt in de haven, of met de borrelfles ge zwaaid. Enfin, toen de filmserie was afgelopen begon voor een grote groep men sen het werk eigenlijk pas.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 31