EEN POPULAIRE (EN IMAGINAIRE) SNV-ER Steeds meer schoolkinderen maken kennis met Bram Schutte WAT BLIJDORP BEWEEGT: Via een tweetal geschonken giraffen naar monster-aquarium WIE IS WAT In Nederland bestaan weinig vrijwilli gers die zich qua populariteit kunnen meten met Bram Schutte. Het project- Bram Schutte, dat in 1972 werd opge zet door de Educatieve dienst van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam, zit als volgt in elkaar. De (imaginaire dus denkbeeldige) vrijwil liger Bram Schutte, door de Stichting Nederlandse Vrijwilligers uitgezonden naar het landbouwcentrum Torna in Boven-Volta, schrijft in een periode van drie maanden zes brieven naar la gere schoolkinderen van de vijfde en zesde klas. Voor dertig gulden per klas kunnen onderwijzers een beroep doen op de brieven en het bijbehorende les materiaal. Brief nr. eén is nog vanuit Nederland geschreven. Bram vertelt van zijn plan nen naar een Afrikaans land te gaan. Hij wil, zegt hij, de mensen daarginds helpen wat welvarender te worden dan nu het geval is. De tweede brief komt uit Boven-Volta. Bram schets enthou siast alles wat hem opvalt in het vreem de land. De derde brief heeft al een an dere toon. niet meer de toeristische kijk op de dingen. Bram begint een beetje inzicht te krijgen in de leefwijze van de Voltanen en begrijpt daardoor meer van wat hij aanvankelijk vreemd vond. Dan volgt de vierde brief, waarin over het werk wordt gesproken. Bram ver telt aan de.kinderen hoe hij de voedsel situatie denkt te verbeteren. Zijn plan gaat in de richting van andere land bouwmethoden dan die welke de Vol tanen tot nu toe gebruikten. En in de vijfde brief wordt heel duidelijk uiteen gezet waarom zijn fraaie plannen stu klopen. Bram moet tot de conclusie komen dat hij de zaak te veel met Ne derlandse ogen heeft bekeken en dat zijn manier van denken geen oplossing biedt voor de Voltanen, omdat hij te weinig met hun omstandigheden heeft rekening gehouden. Tenslotte ontvan gen de kinderen een laatste brief waar in Bram eerlijk vertelt hoe zijn ideeën over helpen en hulp geven zijn ver anderd. Als je iets voor de mensen wilt doen en bepaalde verbeteringen wilt aanbrengen akn dat alleen maar luk ken alsjejsamen oplossingen zoekt die in dét gebied en voor dié mensen van toepassing en aanvaardbaar zijn. Je kunt het niet alleen, je moet samen werken. Drie koffers Begin 1975 kreeg het project er een di mensie bij. Manshoge koffers drie stuksreizen sindsdien verschillende steden af waar scholen hebben meege daan aan de briefwisseling. In die kof fers zitten allerlei spulletjes die de fi guur van Bram nog levendiger maken dan door zijn brieven al het geval is. De eerste koffer zit vol met Bram-in- Nederland. Z'n kamertje met studie boeken, judopak, foto's, een scriptie over Indonesië, Kuifje in Afrika, boek jes over ontwikkelingswerk, SNV-fol- ders en verder alles wat kinderen aan spreekt. Door de inhoud van de tweede koffer krijg je de indruk van Boven- Volta, van kluiten aarde, huisraad, hakken en ploegen tot kledingstukken van de Voltanen. En de laatste koffer bevat de vergaderruimte in het land bouwcentrum van Torna. De door deze koffers gevormde mobiele tentoonstel ling is een groot succes gebleken. In de afgelopen jaren hebben bijna twintig duizend schoolkinderen kennis ge maakt met Bram Schutte. Tegelijk hebben zij in de meeste gevallen nog wel iets méér geleerd, omdat de ten toonstelling dikwijls wordt gecombi neerd met een thema dat uit eigen er varing bekend is. Zo grepen de organisatoren van het Friesch Museum in Leeuwarden de komst van Bram Schutte aan om het thema ,,koe" centraal te stellen. Dat leverde een heleboel denkstof op: de In veel publicaties worden de begrip pen Reisbureau, Reisorganisatie en Touroperator door elkaar gebruikt of vermengd. Een touroperator of reisor ganisatie is een bedrijf dat uw vakantie organiseert en produceert. Een soort „reisfabriek" dus. Zij zorgt ervoor dat uw vervoer en uw hotel aan elkaar „geplakt" worden. Zij levert u de hele vakantie. Een reisbureau is de winkel waar deze reis aan u verkocht wordt. Het geeft wel eens verwarring wie nu voor wat verantwoordelijk is. Dat is vaak de fabrikant van de reis, de tou roperator dus, maar soms ook het reis bureau als zijzelf beloften gedaan heeft die niet waargemaakt werden. Ook in de reiswereld dus van fabrikant naar consument via de detailhandel. koe is in Friesland bekend om haar melk. maar in Boven-Volta hebben de boeren koeien voornamelijk nodig voor de trekkracht. Aan de hand van allerlei verzamelde gebruiksvoorwerpen ontstond zo een goed beeld van paral lellen en verschillen tussen de beide landen. De Veeteeltpraktijkschool uit Oenkerk bijvoorbeeld stond een kun stuier, af waarmee de jonge boeren oefenen op de melkfles. Uit Toma's landbouwcentrum was er een houten juk. waarmee de jonge boeren uit Boven-Volta leren trekken. Oud-vrijwilligers. Er is een grote behoefte aan begelei ding door oud-vrijwilligers. Het scheelt veel of er bij de tentoonstelling, iemand aanwezig is, die er zelf geweest is, om vragen, die altijd rijzen, meteen te bea ntwoorden. Om het helemaal echt te maken. In Friesland bood oud-vrijwilliger Jan de Wolff hulp bij de tentoonstellingen en bij de voorbereiding oi de scholen. Van hem kwam het goede idee de Edu catieve Dienst contact te laten zoeken met groepen die ter plekke al bezig zijn. Dat gaat heel goed. In Apeldoorn bijvoorbeeld deden 29 schoolklassen mee in samenwerking met de Apel- doornse afdeling van de NOVIB. Het museum Moerman, waar Bram's kof fers tijdelijk onderdak vonden, maakte een parallelle tentoonstelling over de ontwikkeling van Apeldoorn vanaf 1800. Van die geschiedenis over een zeer armoedige streek in agrarisch ge bied tot een hoog ontwikkeld indu striegebied valt wel het een en ander te herkennen in de brieven die Bram de kinderen heeft gestuurd. Een goed project, dat van Bram Schut te. Het blijkt uit alles. Bijvoorbeeld uij de reacties van schoolkinderen, die alle mogelijke vragen stellen in brieven aan Bram, schrijven hoe leuk ze de ten toonstelling hebben gevonden en ver tellen wat ze allemaal geleerd hebben. Vele mogelijkheden. Er is nu meer materiaal voorhanden voor de onderwijzer die alle nieuwsgie righeid, die door Brams brieven bij de kinderen wordt gewekt, moet opvan gen. Er zijn leuke tips bij. Laat de kin deren de SNV-advertenties in de lan delijke dagbladen uitknippen en be steed dan aandacht aan de landen waarvoor vrijwilligers worden ge vraagd, aan de beroepen waarvan ken nelijk de meeste behoefte is. Of laat de kinderen eens bedenken wat er alle maal komt kijken als je voor twee jaar naar een tropisch land gaat. Wat moet je regelen? Hoe zit het met het kli maat? Welke inentingen zijn ver plicht? Hoe kom je aan een visum? Waarom heb je een paspoort? De Edu catieve dienst geeft de tip het spelletje „Bram gaat op reis en neem mee... te doen". Je kunt het zo gek niet beden ken of het valt wel als onderwerp uit te diepen. Voor de aardrijkskundeles kunnen de leerlingen opzoeken waar dat Boven-Volta van Bram eigenlijk ligt, hoe je moet vliegen als je erheen wilt. Bij wereldoriëntatie kan aan de orde komen waarom je je goed moet voorbereiden als je naar een vreemd land gaat. Een heleboel schoolkinde ren zijn tegenwoordig wel een keertje in het buitenland geweest. Ze kunnen vertellen wat hun ervaringen waren. Bij biologie kan het eten worden be sproken. Bram schrijft over de bezig heden die nodig zijn voor het dagelijks eten. Gierstepap is voor de meeste Vol tanen de hoofdmaaltijd. De onderwij zer kan uitleggen dat gierst een graan soort is, hij kan uitweiden over wat er allemaal moet gebeuren vóórdat de pap opgediend kan worden, de kilome ters die daarvoor door de vrouwen moeten worden afgelegd, het stampen van de korrels, het wannen van het ko ren, het malen tot meel op een maal steen. De handleiding voor de onder wijzer is vrijwel onuitputtelijk. Nieuw is ook de aanbeveling om né de brief wisseling en n& het zien van de ten toonstelling de gewekte belangstelling warm te houden door de kinderen te attenderen op Sam Sam, het blad dat speciaal voor de basisscholen wordt uitgegeven door het ministerie van Buitenlandse Zaken. De kinderen worden ook aangeraden eens een kijkje te nemen in volkenkun dige musea: het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden, dat in Breda, en Tilburg, het Afrika Museum bij Nijmegen en tenslotte het Tropenmu seum in Amsterdam. Onderwijskringen zijn buitengewoon enthousiast over de mogelijkheden die het Bram Schutte-project biedt. Dat het de jaren heeft kunnen doorstaan, met enkele wijzigingen en verder alleen maar uitbreidingen, biedf toekomst perspectieven. Maijanke Spanjer. De maand september bezorgde diergaarde Blijdorp weer een aantal nieuwe bewoners. Zo werden er ge boren: 2 guanaco's, 1 chincilla, 1 bison (moeder Floor en vader Flip). 3 Indische antilopen, 1 wapati (moeder Dora en vader Piet), 1 mandril. I mara, 1 doeroecoeli, als mede 3 Perzische panters, welke echter nog achter de schermen ver blijven. Op de 21e van deze maand werd de 21e Orang utan geboren in dier gaarde Blijdorp. Het is een „hij", en werd ingeschreven onder de naam Tommy. Bij de vogelafdeling kwamen 5 bas taardganzen, 2 zwartkop lori's, 1 heilige ibis en 2 aalscholvers ter we reld. Helaas verloren we de vrouwelijke bison Floor in de leeftijd van bijna 25 jaar. Eind van deze maand werd ontvan gen een groots geschenk van de Vereniging Vrienden van Blijdorp, nl. een tweetal giraffen, die voor de nodige bloedverversing moeten zor gen. Het is het 23e geschenk van de Vereniging aan diergaarde Blij dorp. Sinds de oprichting in 1963 mocht diergaarde Blijdorp de volgende schenken ontvangen: 1 eland-anti lope, 1 onager, 1 witstaartgnoe, 2 aard varkens, 3 Javaanse pauwen. 1 dwergnijlpaard, 1 zeeolifant. 2 klei ne panda's, een bedrag van f 44.000,voor het nachtdieren verblijf, een aantal aquaria, 2 jonge gorilla's, 1 Siberische tijger, 2 zwar te paard-antilopen, 2 addax antilo pen, 3 arapaima's (vissen uit Zuid- Amerika), 1 aquarium, verkregen uit de fondsen bij het afscheid van Burg. Thomassen, 2 Anoa's, 2 her- tezwijnen, 2 Java bantengs, 1% van de bouwkosten voor de renovatie van, het mensapenhuis (10.000, en de 2 aangekomen giraffen. MONSTER AQUARIUM Voor de grote aquariumtentoon stelling is een aquarium toegezegd dat momenteel bij de ingang van de Rivièra-Hal wordt gebouwd. De opbouw van de aquariumten toonstelling, die van 1 november tot 1 maart gehouden wordt, vordert goed en men is begonnen met de bouw van het 60 meter lange aqua rium voor koraal-vissen midden in het Rivièra-Hal complex. Voor de buitenlandse gasten is er een speciale gids samengesteld in 3 talen. Aan de serie lesbrieven zijn er weer een aantal toegevoegd, waaronder „Bedreigde Planten". BLIJDORP AGENDA Met een variant op de Rotterdamse televisie-spot zouden wij willen zeg gen „Diergaarde Blijdorp barst van het leven, beleef het mee". Onderstaand een overzicht van ak- tiviteiten, welke in de komende pe riode in diergaarde Blijdorp zullen worden gehouden. TENTOONSTELLINGEN Rivièra-Hal complex: 1 november '78-1 maart '79: grote aquarium tentoonstelling; 1 november '78-30 november '78: foto-expositie natuurfotograaf A. v.d. Nieuwenhuizen; 1 december '78-2 januari '79: Rot terdam '78 het jaar rond 1 december '78-3 januari 79: foto expositie Ned. Ver. v. Cichliden liefhebbers; 4 januari '79-31 januari '79: foto-ex- positie Killi Fish Nederland; 3 februari '79-28 februari '79: foto expositie Werkgroep Aquarium Planten. Expositie-gebouw: 26 september '78-1 december '78: tentoonstelling „Bedreigde Planten". 15 december '78-15 juni 79: ten toonstelling „De Noordzee". Symposia: 1 18 november 78: Nederlandse Bond Aqua Terra. 9 december '78: Nederlandse Ver. v. Cichliden liefhebbers. 6 januari '79: Killi Fish Nederland. 3 februari '79: Werkgroep Aqua rium Planten. Inlichtingen inzake deelname aan deze symposia kan men verkrijgen bij de betreffende organisaties. Lezingen: Lezing met dia's 31 oktober '78: N. F. Halbertsma, Wereld Natuur Fonds, ,,Eco, het huis waarin wij wonen". 30 januari '79: A. v.d. Nieuwenhui zen „De natuur is geen aquarium, het aquarium is geen natuur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 37