Zestig jaar iid van vakbond [Theo M. Verschuren: I „Het was waard om ervoor te knokken" j üw nieuwe bril FERD. 0 VERDIJ K OPTIEK SANIMVWUI Muziek- TABLEAU Menu van de week HIELE OPEN HAARDEN BV KUMJ MUYSwCO Arabische Perzische muziek (3) Lariye Kerksiraat XP Schiedam Telefoon Oh262401 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 18 - VRIJDAG 8 DECEMBER 1978 giiimiiimiiiiiiiiiiiiiiIIIIIllMiniIIminim ONDERGEDOKEN kompletebadkamensty/ing h Alles wat met uw open haard te maken heeft, zoals brandstoffen en alle denkbare accessoires. Uw open haard specialist heeft het! Slaak 28, Rotterdam. Tel. 010-332938 M0PE V/NN LDVELY 3 Met Theo M. Verschuren, al vanaf zijn 14e jaar lid van de vakbond St. Eloy in die tijd, praten is wel je verdiepen in het werk van de vakbond door alle ja ren heen. Waarom of deze Theo Ver schuren al zo heel jong lid was van de vakbond? Een vraag die onmiddelijk beantwoord wordt: „Je vader maakte je daar al heel vroeg attent op. Vader wist bij ondervinding, dat georganiseerd zijn je meer mogelijkheden bood, voor al in die tijd. Aktief Bd werd ik pas hier in Schiedam op 26-jarige leeftijd", ver telt Theo. „Er waren altijd allerlei sta kingen en er werd zomaar loonsverla ging gegeven. Ik kwam daar fel tege nop en streed met de districtsleden te gen dit onrecht De grootste staking die ik meegemaatk heb duurde maar liefst negen weken. Het ging toen niet alleen om de loonsverlagingen. Maar het was meer een strijd tussen de kat holieken en de andersdenkenden. Ik heb er me altijd heftig tegen verzet", zegt hij fel. ,,Ik heb het er in het begin van de fusie in 1973 ontzettend moei lijk mee gehad. Maar het kan niet an ders meer. Met elkaar kunnen we meer een vuist maken. Alleen vraag ik me wel eens af, is die strijdlust er eigenlijk nog wel? Is er nog wel iets de moeite waard om tegen te vechten? Wordt het de jonge mensen niet te gemakkelijk gemaakt? Hoe denkt Theo Verschuren over de prikakties van jL maandag? Zijn blauwgrijze ogen vonken als het ware als hij fel zegt: „Naar mijn per soonlijke mening krijgen ze nul op het rekest. Wie heeft hier nu hinder van gehad? Wat maken die paar uur uit?" SOLIDAIR „Vroeger was je solidair met anderen. Vroeger sprong je op je fiets en dan bleef je achter de niet-stakend en aan rijden en maar bellen. De werkwilligen hadden het zwaar te verduren, maar we kregen onze zin. De bond is altijd een machtig orgaan geweest. Maar je moest er wel voor knokken, dat er iets voor je medemensen gedaan werd. Ik kan me nog opwinden als ik aan al die mistoestanden en onderbetaalde baantjes van vroeger denk. Trouwens, heden ten dage kan je dat nog consta teren. Het minimumloon is edit nog niet voor iedereen. Daar moet nog vooi gevochten worden. Ook voor de men sen met een W.A.O.-uitkering met ne venverdiensten. Ze zijn er, ik weet het. Denk niet dat ik die mensen hun uit kering misgun. Verre van dat. Maar het gaat mij alleen om het onrecht. Controle hierop uitoefenen, daar is geen geld voor. Maar het is wel een mistoestand". ALTIJD OP PAD „Lange werkuren maakte je vroeger", vertelt Theo Verschuren. „Ik begon als 13-jarige jongen met twee kwartjes per week. Om zes uur beginnen tot zes uur en zaterdag tot half vier. Bij de gratie Gods had je op zondag vrij", zegt hij schamper. „Het was een kleine zaak toen bij Broekhuizen, een kleine smederij. Bij Duchateau heb ik mijn vak koperslager-fitter goed geleerd en nog voordat ik 15 jaar was liet ik me als lid bij St. Eloy inschrijven, mijn weekloon bedroeg toen 2,60. Na het eten ging ik altijd op pad, leden winnen. Met hun over moeilijkheden op het werk praten. Vanzelfsprekend na gesprek ken met een hoofdbestuurs- en een dis trictslid. Want de onderlinge band was uitstekend. Zonder ruggesteun kan je nooit iets bereiken in je vakbondswerk. In 1928 was ik a] vertrouwensman en ik hoop maar dat ik voor St. Eloy mijn best gedaan heb. Met het hoofdbestuur hebben we altijd alles op een rijtje kunnen zetten. Iets verdedigd als het in hun ogen niet direct te aanvaarden viel. Wat een gevoel had je dan als het toch geaccepteerd werd. Maar dit werk kon ik alleen maar doen omdat mijn vrouw in alles achter me stond. Aan haar heeft St. Eloy heel wat te danken. Want zij zat in al die jaren toch maar mooi alleen". (mits glazen voorradig) Theo M. Verschuren, zestig jaar lid van St Eloy. „In 1941 zagen we het allemaal aanko men met die Duitsers, dus een streep erachter gezet tot nader order met het vakbondswerk St. Eloy. Die vergade ring had toen plaats in zaal „Beatrix" in de Lange Kerkstraat. De voet van de NSB-er Woudenberg flink dwarsgezet", haalt hij uit. „De grote vordering heb ik ontlopen in 1944 door gewoon onder te duiken in mijn kelder. Willy Stap zat aan de andere kant, via een gaatje in de muur hadden we kon- takt met elkaar, in de Voornesestraat. Toen de oorlog voorbij was direkt de oude vrienden opgetrommeld. Piet Scheffers en de Munnik o.a. Via de le denlijst werken vergde teveel tijd. Daa rom deden we een beroep op de geeste lijkheid en werd opgave via de kansel gevraagd en kort daarna hadden we al weer 650 leden. Voor de oorlog waren er 300 van de 450 leden werkeloos. Nu zijn er ook werkelozen. Maar die tijd is heel anders". MET FUSIE MOEILIJK „In 1926 in het bestuurvan de afdeling Schiedam van St. Eloy gekomen, daar na tweede voorzitter en vanaf 1947 tot 1973 voorzitter geweest. Daar tussen door ben ik nog weieens weggestemd", zegt hij, „maar ik kwam toch altijd weer terug. Stakingen meegemaakt bij Wilton. De langste duurde drie weken, dat was in 1927", herinnert hij zich. „Van 1929 tot 1968, daarvoor had ik 8 jaar gewerkt bij Wilton - Fijenoord, ben ik werkzaam geweest bij de RDM - Waterweg - Noord. Precies op mijn 65ste jaar ben ik weggegaan. Ik vond het genoeg". Hij is nu 76 jaar deze Theo Verschuren. Bekent eerlijk dat hij het verschrikkelijk moeilijk gehad heeft met de fusie in 1974, toen St. Eloy een andere naam kreeg, het kon niet anders, daar ben ik nu van over tuigd. Hij durft zelfs nog verder te gaan met zijn gedachten. In Engeland heb je al jaren één bond, de Union, zegt hij. „Die kant gaan we hier in Nederland ook uit. Ik heb erv vrede mee, met el kaar kan je nu eenmaal veel meer be reiken. Ik heb er geen spijt van dat ik me altijd voor het vakbondswerk volle dig heb ingezet. Ik blijf alles wat er om me heen gebeurt nauwgezet volgen. Ook de politiek". Wat zijn hobby's be treft? Theo M. Verschuren leest ontzettend graag. Volgt het wereldge beuren op het kastje. Speelt graag een potje biljart. Is lid van de bejaarden- bond op de Mgr. Nolenslaan. Blijft door aJ zijn interesses in vakband en politiek opmerkelijk jóng. Hij zal vanavond naar de speeches luk teren Zijn conclusies eruit trekken. Dank baar zijn dat hij aan zijn vrouw altijd een enorme steun gehad heeft. Lid blij ven van zijn vakbond met de naam waarmede hij zoveel moeite gehad heeft": Industriebond NKV afdeling Schiedam. Voor hém blijft het diep in zijn hart nog altijd St. Eloy! Een foto gezien in dit blad die u best zou willen hebben? Voor 7,50 kan die foto de uwe wor den. Tenminste, als het gaat om plaatwerk van onze eigen foto- redaktie, wat in 9 van de tien gevallen opgaat. Voor het nabe stellen van die foto's op formaat 18X24 knipt u de bewuste foto uit dit blad, noteert naam en datum van het blad waarin de foto verscheen en zendt uw be stelling (uiteraard voorzien van uw eigen naam en adres) naar de FOTODIENST RANDSTAD EDITIES, Koornmarkt 34, te Delft. Voor uw en ons gemak ontvangen wij hierbij gaarne een betaalcheque of giro-betaalkaart, volledig ingevuld en van uw handtekening voorzien. Telefonische verzoeken voor na bestellingen kunnen niet in be handeling worden genomen, ter wijl de op deze manier verkre gen foto's niet voor publikatie mogen worden gebruikt. Na ont vangst van de foto (en uw kran teknipsel) kunt u (ais u geen cheque heeft bijgesloten) het ver schuldigde bedrag, 7,50 per afdruk dus, gireren op nr. 2395347, t.n.v. Randstad Foto dienst, Delft. 0 Uogmeting Eersteklas vakwerk Grote kollektie monturen Persoonlijke bril begeleiding SCHIEDAM GROTE MARKT 23 TEL. 1010) 2675 57 i Eigentijdse baden en douchebakken in vele vormen uit sterk kunststof, dat makkelijk te onderhouden is en door een betere isolatie het water langer warm houdt! In de showroom van uw Saniboutique dealer: Aelbrechtskade 146-147, 3023 J J Rotterdam Tel 010 - 7712 88 Showroom geopend van 9 00 tot 17 00 uur zaterdaqs van 900tot 1200 uur Verleden week hadden we gecon stateerd, dat de zuiver Arabische muziek langzamerhand begint te verdwijnen. Slechts in enkele meer afgelegen sultanaten en ook in het kalifaat Ai Antalus (Andalusia in Zuid Spanje) zijn de rudimenten (begingselen) vah de zuiver Arabi sche muziek langer bewaard geble ven. De voornaamste musici uit die tijd waren Mabad, Ibn Misja en niet te vergeten Ibn Surai, die een leerling was van Ibn Misja en van Tuvais. In 750 doen de Abissiden een staatsgreep (dat konden ze toen ook al) en nemen bezit van de troon. Tot op de helft van de 9e eeuw heerst er dan een ware „gouden" eeuw. Men begint een basis te leggen voor het intellectuele leven, en de weten schap staat aan het begin van een enorme omgang. De kunst neemt een vooraanstaande plaats in, de muziekkunst in het bijzonder. De Meeste grote Arabische filosofen zijn uitvoerende musici en ze schrij ven tevens traktaten over de ken zo na aan het hart liggende kunst vorm. Een der meest bekende figu ren uit de oud Arabische wereld is de kalief Harun al Rachid 6786-809 in Europa voornamelijk bekend door de vertellingen van 1001 nacht. (Een kalief is een opvolger van Mohammed, als leider van de Islam) Zijn zoon, Abu Ira is ook musicus. Al Matasim, een andere kalief die leefde van 842 893 is de beschermer van de grote wijsgeer en musicus. Al Kindi. Zijn opvolger. Al Wathig, is meer musicus dan ka lief. Dan volgt weer een totale veld slag waarbij twee sultanaten zich scheiden van de hoofdstam. Deze scheiding zal grote invloed hebben op de muziek in die dagen. Uit overleveringen zijn ons drie namen bekend n.l. Ibrahim al Mausili (van Perzische oorsprong) die hofmusi cus is van Harun al Rachid. Dan zijn zoon, Ishag al Mausili, die zo mogelijk nog beroemder is dan zijn vader en ten slotte Ziriyab, die ook wel Zulzul genoemd wordt en een leerling is van Ishag el Mausili. Door allerlei politieke omwente lingen (we hebben wat dat betreft nog viet veel (geleerd) neemt Zulzul de vlucht naar Noord-Afrika en Al Antalus, waar hij een niet onbe langrijke bijdrage zal leveren tot de theorie van de muziek. Daarover volgende week. Jil van den Doel Bent u voornemens het tussen Sinter klaas en de Kerst een beetje kalmpjes aan te doen met het eten? Prima idee, want dat is goed zowel voor uw porte monnee als voor uw gezondheid. De feestdagen vormen nu eenmaal een be- hoörlijke aanslag op het huishoudbud get en al teveel eten is natuurlijk ook niet bevorderlijk voor „de slanke Ujn". Melk- en zuivelprodukten kunnen u in deze weken helpen uw goede voorne mens ten uitvoer te brengen. Ze zijn immers relatief goedkoop en ze bevat ten tal van essentiële voedingsstoffen, zoals eiwitten, vitaminen en mineralen. Als u er hiernaast ook nog voor zorgt een ruime portie groenten, vruchten en volkorenprodukten binnen te krijgen en het verbruik van vet en suiker te be perken, dan zal het de komende weken nog wel loslopen. Zondag:he!dere bouillon met eiergelei, piccato milanese spaghetti, tomaten saus, gemengde sla. Vlaflip. Maandag: gepocheerde eieren, rauwe witlofsla, gebakken aardappelen, hop jesvla. Dinsdag: knakworstjes, capucijners, tomatensla, aardappelen, kwark-van- illevla. Woensdag: tomatensoep, stamppot rauwe andijvie, gebakken kaasplak. Donderdag: gestoofde prei, gehakt, aardappelen, vanillevla met rozijnen. Vrijdag: eieren met kerriesaus, rijst, sla, Amerikaanse appelen. Zaterdag: flensjestaart met sour cream, ff uit. PICCATO MILANESE 4 kalfsoesters van 100 gram, peper, zout, tijm, rozemarijn, 1 ei, 40 gram geraspte kaas, paneermeel, 40 gram boter. Laat de kalfsoesters door de sla ger zeer dun slaan. Kruid ze met de kruiderij. Haal de oesters door het los geklopte ei, de geraspte kaas en tot slot door paneermeel. Bak ze in hete boter snel aan beide zijden goudbruin. AMERIKAANSE APPELEN 4 grote appelen, suiker, kaneel, 20 gram boter. Caramelsaus: 6 dl. melk, 125 gram suiker, 20 gram maizena. Schil en boor de appelen en zet ze in een vuurvast schoteltje. Vul de holten op met een mengsel van suiker en ka neel en leg er een klontje boter op. Doe een bodempje water in het schoteltje en maak de appelen in de oven gaar. Overgiet ze voor het opdienen met een warme caramelsaus. Smelt hiervoor de suiker, laat deze heel licht bruinen, voeg de melk toe en bind de caramel- melk met de aangemengde maizena. FLENSJESTAART CREAM MET SOUR 160 gram bloem, 6 dl. melk, 4 eieren, snufje zout, nootmuskaas, peper, 100 gram boter, 2 bekertjes sour cream, 1 eetlepel fijngesneden bieslook, 1 klein geraspt uitje, peper, zout, 3 eieren, 250 gram ham, 50 gram boter, 20 gram ge raspte kaas. Maak van de bloem, melk, eieren, zout, nootmuskaat, en peper een mooi glad flensjesbeslag. Bak hiervan in de boter mooie, dunne flensjes (aan één kant bakken). Roer de sour cream met het bieslook, het geraspte uitje, peper, zout en de 3 eierdooiers romig. Meng hierdoor de fijngesneden ham en tot slot de drie zeer stijfgeslagen eiwitten. Stapel de flensjes op elkaar met steeds een laagje van de vulling ertussen, in een vuurvaste schotel. Smelt de boter en giet deze over de flensjes en strooi er de geraspte kaas over. Plaats de schotel 30 minuten in een matig warme oven tot deze goud bruin is. h my

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 18