Het Nieuwe Rijksrecherche beëindigt onderzoek S'damse rellen Kerstboom brandt weer ZOMER GIDSEN John Kroes Kerstmaaltijd in Woudhoek Dc eerste bij Duton! on Stiptheids akties bij de PTT Kontaktavond Oud Strijders AELBERTS EDELSTENEN B.V. i.o. T.V. DEFEKT? RADIO ABA Euphonia in de Visitatiekerk Filmmiddag BEERS Italiaanse les in Schiedam Helinium houdt lezing in het museum OP WOENSDAG EN VRIJDAG HUIS-AAN-HUIS IN: SCHIEDAM, KETHEL EN ROTTERDAM (WIJK OUD MATHENESSE) illiniumiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii| Vandaag is 'n unieke zaak geopend! UITDEUKEN SPUITEN Hülsta slaapkamers Hülsta woonwanden Leolux bankstellen SneldrukOOIO-262626 31e JAARGANG - OPLAGE 37.500 VRIJDAG 8 DECEMBER 1978 Stadsblad Kantoor: Broersvest 125 - Postbus 257 - 3100 AG Schiedam - Telefoon 010-267368 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland Oplage 175.100 Randstad Edities verschijnen in het grootste deel van Zuid-Holland 25 Edities Totaal oplage 618.5 ?miiiiiiiiiiiimiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii""i""ii"""i"»i"iiiiii"iiii"i""""""""""""""""""""lllll"ll,,lllll,ll,,,,",,l,,,,"l,l,lllll"""","ll"""lllll""lllllr De rijksrecherche heeft gistermiddag het onderzoek afgesloten naar de rellen die zich voordeden in het grensgebied tussen de Schiedamse wijken Groenoord en Woudhoek en de Vlaardingse Holy-wijk. De rellen deden zich voor in de maand oktober voor gedurende drie achtereenvolgende avonden. De rijksrecherche was in aktie gekomen op verzoek van Schiedams burgemeester drs. Arie Lems, de hoofdofficier van justitie in Rotterdam en de procureur generaal bij het gerechts hof in Den Haag. De rijksrecherche is een volkomen onafhankelijke onderzoekin stelling die rechtstreeks resorteert onder de procureur generaal. Zij stelt onder zoeken in naar klachten dSe binnenkomen over het gedrag van overheidsdienaren, waartoe politieambtenaren ook behoren. De klacht, waarvoor nu de rijksrecher che in aktie kwam, was ingediend door 15 in en rond Schiedam werkzame journalisten en persfotografen, naar aanleiding van het optreden van enkele leden van de mobiele eenheid, die de Schiedamse politie te hulp was geko men bij de bestrijding van de rellen. Bij dit optreden werd-een aantal daar be roepshalve aanwezig journalisten met de lange wapenstok toetoegetakeld. Zij stonden daar op advies van de Schie damse korpsleiding bij elkaar en waren herkenbaar aan hun Schiedamse gele politieperskaart, waarvan de leden van de te hulp geroepen mobiele eenheid blijkbaar bestaan niet kenden. Bij dit treffen werd ANP persfotograaf Paul Stolk, door een lid van deze moe- biele eenheid zo toegetakeld, dat hij bewusteloos naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Dezelfde avond kon hij overigens dit ziekenhuis weer verlaten; hij heeft inmiddels volledig hersteld, zijn werkzaamheden hervat. Het gevolg was wel dat de 15 daar aan wezige persmensen gezamenlijk een klacht hebben ingediend bij de Schie damse politiecommissaris C. van der Haagen, die vervolgens zijn cefs in schakelde waarop rijksrecherche in aktie kwam. Overigens zijn niet alleen de betrokken persmensen gehoord. Ook de Schie damse politiekorpsleiding, de aanwezi ge hoofdinspecteur van de Schiedamse politie Van der Hengel en de betrok ken leden van de mobiele eenheid moesten uitvoerig hun verklaring af leggen. Alle verklaringen worden van daag verder schriftelijk uitgewerkt. Hierna gaat het hele dossier naar de procureur bij het gerechtshof in Den Haag, de hoofdofficier van justitie in Rotterdam en Schiedams burgemees ter drs. Arie Lems. Laatstgenoemde, tijdens de rellen met vakantie, is ver antwoordelijk voor de openhare orde in zijn gemeente. De twee eerst genoem den moeten bekijken of er sprake is van strafbare feiten, gepleegd door de wild om zich heen hakkende poli tieambtenaar van de mobiele eenheid. En andere mogelijkheid is ook nog dat de hele zaak diciplinair wordt afge daan met de politieambtenaar, die ge slagen heeft. Overigens is één ding wel duidelijk namelijk dat de hakkend po litieambtenaar lid was van de mobiele eenheid, die uit andere gemeenten te hulp was geroepen ten einde de Schie damse politie te helpen bij de rellenbe- st rijding. Uit het rapport dat zal worden uitge bracht kunnen ook andere aanbeve lingen komen om in de toekomst der gelijke incidenten te voorkomen. Een ervan kan zijn dat de journalisten die beroepshalve bij rellen aanwezig zijn worden getooid met armbanden en grote persbuttons waarop vermeld staan dat zij tot de pers behoren. Een andere aanbeveling kan zijn dat er haast wordt gemaakt met. een lande lijke perskaart, een wens die niet alleen leeft bij de De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) de vakorgani satie van de journalisten die ook oj> de bres springt als er beroepsbelangen ter sprake komen. Hierop vooruitlopende kon de Schie damse politionele korpsleiding al de grote herkenbare persbuttons en per sarmbanden in gaan voeren die uitslui tend moeten worden gedragen bij de grote onregelmatigheden zoals de rel len in het noordelijk grensgebied van Schiedam en Vlaardingen. Dit laatste zal ook onderwerp van gesprek zijn tij dens het maandelijk overleg dat plaats vindt tussen de in Schiedam werkzame journalisten en fotografen en de leiding van het Schiedamse politiekorps. Singel 146, tel. 266165 Maak eens kennis met een andere wereld... diamant, smaragd, robijn en andere edelstenen, maar ook de meest simpele mineralen voor verzamelaars. *Wij beogen alleen exclusieve sieraden te maken. Gratis Studiecentrum. l wee handen aan één knop om die Sandvik-kerstboom in de feestelijke fik te zet- ten. Links burgemeester Lems en de andere vinger is die van Sandvik-direkteur van Nellen, zoals de boom er toen bijstond in alle glorie en als lichtend voorbeeld is ook duidelijk te zien. Sint Nicolaas 1978 mag dan achter de rug zijn. Kerstmis 1978 is in aantocht. Dat bleek gisteravond weer op de Broersvest, toen daar de lichtjes wer den ontstoken van de kertbomen, die jaarlijks rond deze periode staat te pronken midden in het plantsoen van het Koemarktplein. Deze kerstboom is een geschenk van Sandvik Staal, een van oorsprong Zweeds bedrijf, dat sinds 1963 zijn ves tiging in Schiedam heefteen in dat jaar is begonnen met het aanbieden van de kerstboom als geschenk aan de burge rij van Schiedam. De kerstboom is vers gehakt in de bossen van de Zweedse plaats Hogbo, een plaats 200 km. ten noorden van Stockholm. De lichtjes werden gisteravond ontsto ken door Schiedams burgemeester drs. Arie Lems en de directeur van Sandvik Nederland bv., de heer N. C. Nellen. Voor de muzikale begeleiding zorgde gisteravond de Schiedamse harmonie vereniging Harpe Davids met stemmi ge liederen. De kerstboom met de lampjes blijft pronken op het Koemarktplein tot en met oudejaarsdag. Op die dag wordt de boom voor het schemerduister haa stig verwijderd, omdat één en andere tijdens de oud op nieuw vreugde in vlammer. dreigt op te gaan. Wie op zondagmiddag 24 december a.s. om half 2 deel wil nemen aan de speciale kerstmaaltijd in het dien stencentrum „De Woudhoek" kan zich hiervoor opgeven hetzij schriftelijk of telefonisch en wel zo Wij helpen direktü! Specialisten op CAI-gebied Tel 26.07.78 of 01899-15874 GROENELAAN 95 Verkoop - Inruil - Reparatie ook voor uw verlichting snel mogelijk. De prijs bedraagt 6,50 per persoon en het telefoonnummer van het dienstencentrum is: 709555. De maandelijkse kontaktavond van de Oud-Strijders afdeling Schiedam heeft plaats in ,,'t Paxhuis" aan de Schie 11 op dinsadag 12 december a.s. Aanvang acht uur. Zondag 10 december omlijst het ge combineerd „Euphoniakoor" onder leiding van Dick Stam de eucharis tieviering in de O.L.Vr. Visitatiekerk aan de Dr. Schaepmansingel. Aan vang: 11 uur. Zondagmiddag 10 december a.s. heeft in zaal „Marijke" aan het Broersveld een filmmiddag voor de kinderen van de leden van de wijkvereniging „Het Singelkwar tier" plaats. Oom Henk zal het een en ander vertellen bij de films en in de pauze krijgt ieder kind limonade. Aanvang twee uur. Biiilerihavenweq 160 Telefoon 261046 is veel voordeliger bi| 1979 KLM agent reis-en passageburo S (uSt) Rotterdamsedijk 403 Schiedam Telefoon: OIO.731011* Stiptheidsakties bij het Post bedrijf, die naar het zich laat aanzien vermoedelijk de hele week zullen plaatsvinden in het gehele postdistrict Rotter dam, zullen waarschijnlijk ten gevolge hebben dat de postale dienstverlening in het gedrang komt. Dit kan bete kenen dat correspondentie en pakjes vertraging oMdervin- den in de overkomst en dat mogelijk ook aan de loketten wachttijden ontstaan en „file vorming". De Post adviseert in verband hiermede om: a. zoveel mogelijk briefpost en pakjes aan het loket te be zorgen en niet op de bus te doen, dit om mogelijk overvol en verstopt raken van de bus sen te voorkomen: b. geldhandelingen, die men mogelijk gewend is pas aan het eind van de week te ver richten, eerder te doen. Informatie over openingstij den, buslichtingen en over igens al hetgeen de Post be treffende, kan worden inge wonnen bij 0017 Klantenser vice Post. De leiding van het Postbe drijf betreurt het dat het pu bliek dit ongerief wordt aan gedaan. Italiaanse kinderen die in Schiedam wonen krijgen sinds kort les in de ei gen taal en cultuur. Het initiatief gaat uit van het Comité Onderwijs begeleiding Italianen. Tevens is er en cursus voor de ou ders van de Italiaanse kinderen. De lessen worden gegeven in de Prof. dr. J. H. Gunningschool aan de Burg. van Haarenlaan 873. Voor de kinderen is dat elke donderdag van 16.00-18.00 uur en voor de volwasse nen elke woensdag van 19.00-21.00- uur. Lerares is mevrouw O. Bagnoli- Rampone. Broersvest 64-66, Schiedam Tel. 010-267920 Weer vergeten drukwerk te bestellen? IsNELDRUK bellen! Broersvest 7 Schiedam Zaterdag 9 december houdt drs. D. P. Hallewas, medewerker aan het IPP te Amsterdam voor de leden van de archeologische werkgemeen schap voor Nederland „Helinium" een lezing. Met als titel: „De archeo logische kartering in Nederland". Waarin hij onder meer de aandacht zal vestigen op het Rijnmondgebied. Aanvang twee uur in het Stedelijk museum aan de Hoogstraat 112 te Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 1