Waarom een open haard? Goede dekens en lakens Garantie voor een goede nacht Freds aannemers bedrijf in rustiger vaarwater We zijn iets kwijtgeraakt Slapeloze nachten en drijfnat van het zweet Opgericht Driehoek Midden Holland BV boereneiken meubelen boeren verlichting "de hooischuur" V Vandaag de dag is centrale verwarming heel gewoon, zeker in nieuwe woningen, terwijl ook veel oudere wo ningen van c.v. worden voorzien. Centrale verwar ming is dan ook een hele verbetering in vergelijking tot de vroegere manieren van verwarmen, de plaat selijke kolen-, olie- of gas haard, wellicht de potka chel of andere zogenaamde lokale verwarmingstoestel len. Het hele huis is thans verwarmd, gemakkelijk en comfortabel wordt met en kele knoppen van thermo staat en radiator de wo- ningtemperatuur vlot en snel geregeld. De kolenkit staat ergens op zolder of heeft een decoratieve func tie gekregenAldus fi losofeert het bouwcen trum. En toch zijn we met de komst van de geruisarme witte gasketel op zolder en de mooie, strakke, ge stroomlijnde, lichtgetinte radiatoren in de woonka mer iets kwijtgeraakt: die snorrende roodgloeiende kolenhaard, waar je zo lek ker omheen kon zitten met zijn allen. Herinnert u zich nog, hoe zo opeens dat ko lenvuur kon inzakken door het gewicht van de er op liggende kolen? Die kleine aardverschuiving intrigeerde...., die massa hitte met blauwlekkende tongen zat toch maar veilig in dat zwarte ding opgeborgen.... Och, wellicht heeft u het nooit zó bekeken maar vindt u fikkie stoken nou eenmaal fijn, ieder mens is immers anders! Maar één ding is zeker, voor velen brengt een open haard iets van die vroegere tijd wee rom en misschien ziet uzelf al zitten bij een knappend houtvuur, de vlammen flonkerend weer kaatst in uw glas rode wijn, terwijl u geniet van de rust en sfeer, die van zo'n open haard kan uitgaan. INTERIEUR Omdat de open haard een gezelligheidscentrum is, moet de plaats zo worden gekozen dat de vorming van een zithoek er omheen mogelijk is. Om twee rede nen moet die zithoek vrij ruim kunnen worden op gesteld. Ten eerste in ver band met de grote warmte- uitstraling, ten tweede met het oog op een voldoend aantal zitplaatsen voor u en de gasten die u ontvangt. Het open vuur moet bij wijze van spreken interessant zijn voor zowel twee als tien personen. Het zitje moet uit de loop zijn en niet worden door kruist met verbindingswe- gen. Bovendien moet de zithoek ook te gebruiken zijn als de haard niet brandt. Een groot deel van het jaar zal de open haard in ruste zijn en ook dan moet de opstelling van de zitmeubelen logisch en ge zellig zijn. Daaraan moet u ook denken bij het kiezen van een model open haard. Zowel brandend als niet brandend moet de haard in overeenstemming zijn met de rest van de kamerin richting; vorm, kleur en materiaal moeten op el kaar zijn afgestemd. De open haard moet door vorm en plaats in het inte rieur geen al te domineren de rol spelen. Om een on rustige kamerindeling te voorkomen kan de haard bijvoorbeeld worden opge nomen in een boekenwand of worden aangesloten op plantenbakken of zitban ken. SOORTEN VUREN De normale open haarden worden met houtblokken of met kolen gestooüt. Voor de haarden is een goed trekkende schoor steen noodzakelijk. De voorwaarden, waaraan de schoorsteen moet voldoen en de mogelijkheden van het eventueel aanbrengen van een schoorsteen in een bestaande woning zullen we verderop in deze infor matieve uitgave behande len. Het vuur in de met kolen of hout gestookte open haar den wordt gestookt op een bodem van geprefabriceer de vuurvaste stookstenen waarin sleuven zijn aange bracht om de trek te be vorderen. Een betere ver branding verkrijgt men wanneer het vuur wordt gestookt op een vuurroo- ster met daaronder een aslade. Ook het verwijde ren van de as gaat eenvou diger en met minder stof. Een „alternatieve" uitvoe ring is een haardbodem gemetseld van vuurvaste stenen. Hierop worden de houtblokken gestapeld en verbrand. Het ongemak van een minder goede ver branding en het moeilijke schoonmaken moet bij dit laatste open vuur op de koop toe worden genomen. Eenvoudiger in het gebruik zijn de open haarden, die met gas worden gestookt. U hebt er wél een schoor-, steenkanaal voor nodig, maar de verbranding levert geen asresten op. Deze open haarden bestaan uit een set imitatie-houtblok ken, waarin een gasbran der is gemonteerd. Als de haard in gebruik is, lijkt het alsof de imitatie-hout blokken branden. De imitatie-houtblokken zijn ook verkrijgbaar met een ommanteling, die zonder extra voorzieningen op het schoorsteenkanaal kan worden aangesloten, mits dat kanaal voldoet aan de door de fabrikant gestelde eisen. Uit veiligheidsover wegingen zijn alleen de door het Gasinstituut goedgekeurde (GIVEG) open gasvuren aan te ra den. Een ander soort open haard werkt op electrici- teit. Tot deze soort kunt u wellicht uw toevlucht ne men als een schoorsteen kanaal ontbreekt in uw woning en de aanleg ervan op onoverkomelijke be zwaren stuit of u te ver gaat. Behalve imitatie houtblokken hebt u bij de ze apparaten ook imitatie- vuur. Daar staat tegenover, dat u geen schoorsteen nodig hebt, vrij bent in de plaatsing en geen last hebt van as en stof. o.a. gedisseld geloogd gezandstraald en een uitgebreide sortering Wilhelminakade 26 Waddinxveen tel 01828 - 3681 Samenstelling Pieter G den Broeder Gravin Jacobastraat 44 Gouda Tel 01820-19742 voiKomen anders dan van de ander en gaan bij een combinatie veelal verloren. LAKENS En dan tot slot het laken, want elke deken verliest veel van zijn effect bij het gebruik van slechte lakens. De echte linnen lakens en hier wordt dan vlaslin nen bedoeld zie je te genwoordig niet veel meer, ze zijn vrij duur en dat is jammer want dat zijn ab soluut de allerbeste. Maar ook een goede kwaliteit katoen is nog uitstekend te noemen. Lakens hebben een functie die van erg groot belang is, zij nemen vocht op. Ieder mens ver liest tijdens het slapen vrij veel vocht door transpiratie en dit vocht moet ergens blijven, vandaar de lakens. Wanneer dit vocht niet door de lakens wordt opge nomen, is dat direkt merk baar door een benauwd en kleverig gevoel. Vandaar dat het verstandig is om la kens veelvuldig te verscho nen en dat er tijdens of na het wassen geen toevoeging van z.g. „verstevigers" worden gedaan. Het laken ziet er dan wel mooi geste ven uit, maar verliest daar mee toch veel van zijn ab sorptievermogen. Voor slapen geldt: het is belangrijk waarop je ligt. maar net zo belangrijk is het waaronder dit gebeurt. Bezuinig desnoods op de hele huishouding, maar nooit op het bed. Een ge zonde slaap geeft een ge zond leven. ONDERSCHRIFT Deken van BV Eurocover te Enschede, dessin Danny, vervaardigd in 100% draion, met velours- band afgewerkt, leverbaar in de maten 150-220, 190- 240 en 220-240, in kleu- renafloop lindengroen- olijfgroen, écru-donker- bruin. oranje-donkerbruin, cognac-donkerbruin. SYNTHETISCHE DE KENS IIIIIHIIIIIIIIillllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllHIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIHIIHIIIIIHIIIIHIIIIHIHIIIIIIIIIIHIIIIIHIIIHIIlIHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIII In ons wisselvallige kli maat kunnen we niet sla pen zonder een behoorlijke bescherming tegen de nachtelijke afkoeling. Een of twee dekens zullen het minste zijn wat we nodig hebben, afhankelijk van de slaapkamer. Is deze verwarmd, dan zal in de meeste gevallen zelfs in de koudste winter, één deken volstaan. Anders wordt het in een onver warmde slaapkamer, want daar heeft men meer dan een „dek" nodig. Eén goe de deken is altijd beter dan twee slechte en net zo duur. Maar wat is nu een goede deken? Juist gefor muleerd komt het er op neer, dat wij het 's nachts niet te koud, maar ook niet te warm moeten hebben, dus daaraan zal een deken moeten voldoen. De sa menstelling is een belang rijk punt en dan komen we op een moeilijk terrein, want de een zweert bij wol, een ander wil een syntheti sche deken en weer ande ren kunnen alleen maar lekker slapen onder een dekbed. WOLLEN DEKENS Wol is van oudsher hét materiaal om dekens van te maken, uiteindelijk is het de bescherming van ve le dieren en de natuur weet het wel. Toch zijn hier wel enkele aantekeningen bij te maken, want hoewel een zuiver wollen deken ideaal is om onder te liggen nooit te warm en nooit koud zijn sommige mensen allergisch voor wol Daarbij kan wol kriebelen en vooral veel vrouwen zijn hier gevoelig voor. Een an der punt is de samenstel ling van een wollen deken en datdient op het etiket te staan. De aanduiding „zuiver scheerwol" zegt namelijk nog niet alles, u moet weten hoeveel zuivere scheerwol in een deken is verwerkt, en dat hoort op het etiket te staan. Om dit duidelijker uit te leggen: wanneer er in een deken maar een klein beetje scheerwol is verwerkt, dan kan die wol 100% zuiver zijn, begrijpt u de woord speling? Het kopen van een merkdeken geeft u duidelijke informatie en zekerheid. De kwaliteit van een goede wollen deken hangt niet af van de dichtheid van we ven, maar het is wel zo. dat wanneer hij grof geweven is. de pool goed hoog moet zijn. Een echte wollen de ken zal nooit zwaar zijn. Dekens van synthetische garens gemaakt, hoeven zeker niet van mindere kwaliteit te zijn en vooral voor mensen die 's nachts snel afkoelen kan een de ken van kunstvezels wel eens de beste oplossing zijn. Anderzijds kan het soms een „broei" effect ge ven en dan is hij gauw te warm. We hebben het er al even over gehad, dat er mensen zijn die niet tegen wol kun nen en die doen er dan be ter aan om hun keus te maken uit een deken van synthetische vezels. Bij er ge transpiratie verdienen natuurvezels de voorkeur. Wanneer er twee dekens gebruikt worden, neem ze dan beide van dezelfde sa menstelling. Het heeft geen enkel nut om een combi natie wol/synthetisch te nemen, want de eigen schappen van de een zijn lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii Ditmaal in deze sleutel-pa gina de schijnwerper nu eens niet op een bedrijf dat het helemaal gemaakt heeft maar op een van de jongste aannemers die in de randstad probeert het te gaan maken. Fred Hegie (23) is nu al weer een jaar onder de naam Faan een samenvoegsel van Fred en Aannemersbedrijf actief. Hij volgde de tuin bouwschool, daarna de richting fijnmetaal aan de MTS en toen een aanne merscursus. Hij werkte an derhalfjaar bij een aanne mer, voordat hij besloot in het Goudse voor zichzelf te beginnen. „Het eerste pro bleem is je kredietwaardig heid, die in eerste instantie door de bank bepaald wordt", zo zegt Fred. „Het i nvesteringsprobleem houdt hier gelijke tred mee. Als bedrijf dien je over materiaal, vervoer etc. te beschikken". Fred Hegie wil niet ontkennen dat hij al zijn doorzettingsvermogen heeft nodig gehad om niet tussentijds af te haken. „Omdat je vrij jong bent mis je de ervaring in het omgaan met mensen. Met name in de bouw heb je met allerlei slag van doen. Het opzetten van een goede organisatie is een volgend probleem". Fred is vrijge zel. Hij werkt dag en nacht om de zaak van de grond te krijgen. „Ik geloof nu dat ik het ergste gehad heb" zegt hij. „Ik heb weken ge had dat ik vrijwel niet at vanwege de spanning. Of dat ik 's nachts drijfnat van het zweet wakker werd. Ik geloof dat ik er nu wat meer in gehard ben en ook wat meer kan hebben op dat punt. Uiteraard zit je met het probleem aan goed personeel te komen. Zij kunnen je in feite ma ken en breken. Momenteel werken we met zes man en zijn in de onder; houdss- feer en kleine nieuwbouw actief. Ik heb mensen die van alle markten thuis zijn. Wat prijsstelling betreft zitten we zoals dat heet in de populaire klasse". VORM Fred Hegie heeft een pak huis met kantoor aan de Vest in Gouda. Langzaam maar zeker krijgt zijn be drijf vorm. Met vallen en opstaan is hij zover geko men dat hij in rustiger vaarwater is aangeland. Tijd ook om zich te bezin nen. Kortelings ging hij een deal aan met een Rot terdamse onder-aannemer tot het stichten van een nieuwe B.V. naast de be staande bedrijven. Driehoek Midden Holland B.V. is de combinatie van een kraanverhuurbedrijf annex betonmontage met een aannemer die een zo groot mogelijk pakket pre senteert. Tot het zelf ma ken van kozijnen toe. De nieuwe B.V. hoopt een graantje mee te pikken van de nieuwbouw projecten die er alom in de randstad zijn. Fred Hegie tekent, ontwerpt en calculeert. Hij staat met zijn bedrijf nog aan de onderkant van de ladder. De toekomst zal het leren of hij in het tur bulente bouwwereldje bo ven komt drijven. De plan nen zijn er. Daar ontbreekt het niet aan.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 32