FASTO Denkvlamgeiser Grafische werken in Stedelijk Museum Kerststukjes in 4 Molens Zes-cursus in Noletziekenhuis Ruilbeurs van Dukdalf Wr BADGEISER 2500 BADGEISER 4000 Rotterdam: v. Noortwijckstraat 36 Groene Hilledijk 223 Zwartjanstraat 110 Vierambachtstraat 15 Schiedam: Grote Markt 3 Dordrecht: Vriesestraat 25 Den Haag: Hoefkade 536 j fiOlkum: Westwagenstraat 59 Delft: Oudelangedijk 11 Tel. 010 -15 6140 Fasto, de veilige geiser, Voor 2.25 liter heet- of 5.4 liter badwarmwater per minuut. Thermo-electrisch beveiligd. BIJ ONS SLECHTS m HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 15 - WOENSDAG 13 DECEMBER 1978 je je zo min mogelijk afleiden Wethouder Posthoorn spreekt de expositie van Grafische Werken open. Op de eerste rij op de voorgrond: museum-direkteur Paalman. ln het nieuwe jaar 1979 zal men ook in Schiedam kunnen deelnemen aan cur sussen in Zen-meditatie in het Nolet ziekenhuis. Er wordt een begin ge maakt met een serie van 8 kennisma kingslessen, die bedoeld zijn om in de praktijk een indruk te geven van deze methode en tevens enige informatie te verschaffen over de achtergronden. Na deze 8 lessen is men dan in staat te kiezen voor een verdergaande cursus, die bij belangstelling op deze zelfde plaats zal w orden gegeven in een ruim te van het Noletziekenhuis. De cursus zal gegeven worden door oud-stadge note mevrouw N. Houtman-de Graaf. Naast haar lessen in Bilthoven, waar zij woont en een eigen „zender" heeft (d.i. een ruimte die alleen voor Zen-medita tie wordt gebruikt) geeft zij al enkele jaren cursussen in Den Haag en Rot terdam. Wie hierover nadere inlichtin gen wil hebben kan zich in verbinding stellen met de heer A. v.d. Brand, tel. 260080, Noletziekenhuis. Dat is het voordeel van zo'n expositie; je kunt „van binnenuit'' kiiken gewoon naar buiten. Maandagmiddag 18 december bestaat er gelegenheid in het dienstencentrum „De 4 Molens" om zelf kerststukjes te maken in de biljardzaal. U kunt zich hiervoor laten inschrijven op het kan toor van het dienstencentrum. Dit in verband met het aanschaffen van ma teriaal. Kosten 2,50 per persoon. Aanvang half twee. maar ook De maandelijkse ruilbeurs wordt op zaterdag 16 december gehouden in het centrum „De Dukdalf' aan de Rijn straat 1. Breng gerust uw postzegels, suikerzakjes, lucifersmerken, enz. enz. mee. Er zal ook een gr tis verloting worden gehouden. De beurs is voor jong en oud en vangt om 2 uur aan. Tot 5 uur. Toegangsprijs 1, Zo'n samenspraakje over het geëxposeerde kan ook verhelderend werken. fn het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat zijn momenteel 293 grafische werken te bewonderen. Allemaal kreaties van vooraanstaande grafici, die deel hebben ge nomen aan de grafiekmanifestatie 1978. Deze unieke verzameling toont werken, welke niet ouder zijn dan driejaar. Er zijn verscheidene technieken die worden toegepast te bekijken. i Janneke Beton" die dit staaltje van grafisch werk in Schiedam Stedelijk passeert. De voornaamste methode is de zeef druk, hierbij wordt een met gaasweef sel bespannen raam, besmeerd met een lichtgevoelige pasta. Onder het raam wordt een tekening gelegd, getekend met een zwarte niet licht-doorlatende inkt. Onder dit geheel plaatst de kuns tenaar een lamp. Er bovenop wordt een gewicht gelegd. Waar de Iichtstralend de pasta raken, droogt het op. Na deze behandeling wordt het gaas bespoten met water. Op plaatsen waar geen licht op is gekomen, laat de pasta los. Nu is de vorm klaar en kan de kunstenaar door inkt over de open ga ten in het gaas te strijken, zijn werk stuk gestalte geven. Op die manier kan een graficus de mooiste werken maken. Toch komt dit drukwerk vrij koud over; het lijkt onpersoonlijker, dan bij voorbeeld een schilderij. Hoewel het vaak veel secuurder beelden kan weer geven. Frits Drent bijvoorbeeld; hij maakte gebruik van de „droge naald" techniek. Iets dat grote vaardigheid vereist en een mooi, maar vooral fijn beeld geeft. Het heeft iets weg van een gravure. Kleuren worden zelden gebruikt bij grafici. De meeste kunstwerken zijn dan ook in het zwart of grijs, meestal in elkaar over-lopend. Eén van de weini gen die nu juist wel kleuren gebruikt, is Abe Kuipers. Al zijn werk in het mu seum wordt gekenmerkt door de felle kleuren. Zo heeft hij een portret ge maakt van een kollega van hem, Jan van der Zee. Qua inhoud en techniek levert dit een ware hulde aan deze kunstenaar. Van Jan van der Zee zelf zijn er vier „Composities" te bewonde ren. Eveneens in de veelgebruikte zeef- techniek. Een minder vaak voorkomende metho de, maar toch beter bekend is het houtsnijden, ledereen die wel eens handvaardigheidsles heeft gehad op school, zal zich deze techniek nog he rinneren. Anderen komt de linosnede misschien bekender voor, of zelfs de gravure en de mataalsnede. Slechts de lithografie en de aqua-tint klinkt de leek volledig vreemd in de oren. Allemaal technieken die in het mu seum te bewonderen zijn. Er zijn zelfs reliëfdruk en blinddrukken te vinden. Een manier van papier verwerken, waarbij kleuren zeker geen noodzaak zijn. Zo blijkt uit de werken van Harry van Kuyk en Willem Kerklaan. Wat grafici verder nog kunnen, is in het museum te zien. De tentoonstelling duurt nog tot 15 januari. Inderdaad, je Idjkt je ogen er op uit. Dan let je ook goed op de details.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 15