Caravan vooral „in" bij stedeling Toenemende vraag naar kampeerauto's Stacaravanbezit groot in lagere sociale klasse Ook in het buitenland: Hulp bij pech onderweg Onderzoek wijst uit: Caravanhandel onder paraplu van de B0VAG met de carava TOEBEHOREN derlandse caravans op blokken on beheerd langs 's Heren wegen ge staan, terwijl de eigenaar met zijn wiel en lekke band op zoek was naar een reparateur. Men is bezig om op dat verkeerde idee alleen ingegeven uit oog punt van gewichts- (en ruimte-)be- sparing terug te komen, maar de vraag blijft: waar laat je zo'n on handig ding? Verschillende cara vanfabrikanten hebben inmiddels bij (meestal onder) hun pordukten een voorziening daarvoor getroffen of kunnen het als accessoire toele veren. Er valt overigens „nog veel meer" toe te leveren, als: centrale verwar mingsinstallaties (diverse merken), die veelal op de bestaande verwar ming kunnen worden aangesloten (bijvoorbeeld Truma of Rivièra), geisers, douches(l), koelkasten, vast aangebouwde zonneschermen in een soort oprolautomaten, chemische spoeltoiletten (de laatste tijd ook elektrisch) en nog veel meer. Opmerkelijk is in dit verband dat er met de talrijke „zuiden-gangers" die we hier toch hebben, zo'n gering aanbod is in lucht-gekoelde appara tuur, terwijl dit voor met name Franse en Duitse trekkers al lang geen nieuwtje meer is. Coleman (vertegenwoordigd door Fritz Berger) en Rivièra deen iets in die richting, maar het staat niet vast, dat een en ander op deze Caravan- RAI te zien zal zijn. KAMPEERAUTO'S De kampeerautomarkt is in ons land nog steeds tamelijk beschei den. Daaraan zullen de enorme prij zen van de van-alle-snufjes-voor- ziene Amerikaanse motorhome's niet vreemd zijn. Zonder knipperen met de ogen worden immers prijzen genoemd die royaal boven de hon derdduizend gulden uitgaan. Maar daarvoor heb je wel werkelijk alle denkbare voorzieningen „aan boord". Dat het ook „populairder" kan in prijs en uiterlijk (al is een slordige 40 mille nog altijd veel geld) wordt o.m. bewezen door de Ameri kaanse Chinook, een van veel ge makken voorziene kampeerauto op basis van een Toyota chassis met Toyota 2,2 1. benzinemotor (verbruik circa 1:10,6, zegt importeur Van Ge stel uit Valkenswaard) en „gewone" vierbak, die ook heel best voor ge wone doelen te gebruiken is. Uiter lijk is het gewoon een wat hoge sta tionwagen met klein bemeten zijrui ten. Door het hefdak van de „Ga- zelle"-versie, is er binnen sprake van stahoogte en slaapplaatsen voor 4 a 5 personen. Het geheel komt op een prijs die afhankelijk van de voorzieningen varieert van 36 tot bijna 40 duizend gulden. Overigens biedt een twintigtal fir ma's op de Caravan-RAI kans om kennis te maken met motorhomes in alle maten en met allerlei voorzie ningen. Vooral die op basis van de grotere Mercedes of Fiat bestelau to's blijken tamelijk populair. Een leuk „alternatief' motorhome is de Fiat Fiorino Weekend: een kleine besteller waarin gewoekerd is met het interieur, dat overigens nogal „Spartaans" aandoet. Het inbouw- pakket voor deze auto, die als bestel auto maar 9322 gulden kost, wordt apart geleverd. Het is „zo" in- of uit- gebouw, zodat de auto ook voor an dere doelen gebruikt kan worden. Er is een bijpassende luifel en voor- tent(je). VOUWWAGENS Tenslotte de kampeerwagens: ook hier is sprake van een bepaalde trend, namelijk om over te gaan van een vouwwagen waarvan het voornaamste deel bestaat uit een snel op te zetten tent naar een op vouwbare caravan. Door verbeterde isolatie (Esterel, Rapido) zijn enkele modellen zelfs geschikt om mee naar de winters port te gaan. In dit bestek past wel licht ook de Freetime Multi-Life, een uitschuif-caravan (van 4,35 tot 7,35 m!) van Borsumij Sport. Van enige stroomlijn is echter geen sprake bij deze „schoenendoos", die dus achter kleine auto's niet tot zijn recht komt. UITSCHUIFC ARA V AN In dit bestek past wellicht ook de Freetime Multi-Life, een uitschuif- caravan met telescoperende wanden van Borsumij Sport, die in ingescho ven toestand 4,35 m lang is, maar op de plaats van bestemming tot 7,35 m kan worden uitgeschoven. Van enige stroomlijn, welke de impor teur claimt, is bij deze „schoenen doos" echter geen sprake. Afgezien van het waarschijnlijk niet geringe gewicht (dat evenmin als de prijs is opgegeven) is deze kampeerwagen- op-enkele-as alleen al vanwege de te verwachten luchtweerstand onge schikt achter kleine(re) trekauto's. Wim Bouwens Ook de caravanners hebben nu hun „blije" sticker! Vele duizenden kampeerauto's vormen het bestand van de gezamenlijke ver huurbedrijven in Nederland. Ze varië ren sterk in grootte: van een Volkswa genbusje tot een enorme Amerikaan. De huurprijzen lopen sterk uiteen: van driehonderd tot vijftienhonderd gulden in de week. Maar ze hebben één ding gemeen: De vraag er naar is groot. Zo groot dat gedurende vele maanden van het jaar een potentiële huurder veel adressen zal moeten afbellen om iets van zijn gading te vinden. Seizoen speelt geen grote rol in de kampeerautoverhuur. In de echte win termaanden is er veel vraag naar de grote, van alle luxe voorziene „Ameri kanen" waarmee men de wintersport opzoekt. De grote kampeerauto is ge bleken het ideale vervoers- en verblijf- middel te zijn voor een wintersportvakantie-op-het-laatste- moment, als men in hotel of pension noch op de wintercamping van het va kantieoord van zijn keuze nog een plaatsje kan vinden. Op de parkeer plaatsen van de grote „Zubringerlifte" kon men afgelopen winter al menige Camper met Nederlands nummerbord zien staan. Andere hoogtijdagen in de verhuur zijn de klassieke Paas-, mei- en herfstva kanties, zoals die de laatste jaren ook voor gezinnen met kinderen mogelijk zijn geworden. De kampeerauto blijkt dan voor gezelschappen van vier tot vijf personen een ideaal middel om in kor te tijd veel te zien. Tussen begin april en eind oktober zijn honderden kam peerauto's uitde Nederlandse „stallen" op weg naar of reis in verre landen. Menigeen besteedt bedragen tot vier duizend gulden aan de huur van een volledig uitgeruste camper voor een lange vakantie. In dat forse bedrag is behalve de benzine alles inbegrepen: ongelimiteerde kilometrage, verzeke ring, pechservice. Men draait dan af standen tot in Noord Afrika en Azië, vijf- tot zesduizend kilometer die aan benzine nog eens twintig cent per kilo meter kosten. Maar de totale hedragen die men dan per reisgenoot kwijt is, zijn nog steeds geringer dan men zou moeten betalen als lid van een reisge zelschap dat eenzelfde reis (indien mo gelijk) met een reisorganisatie maakt. De huurders van een kampeerauto zijn, naar het gevoelen van de verhuur bedrijven, veelal nieuwelingen in het kampeervak. Wie een toercaravan be zit, gaat niet gauw „over". Het zijn vooral de frevente automobilisten die de kampeerauto's huren om helemaal vrij te kunnen zijn tijdens hun vakan tie. Het leveren van een „prestatie" spreekt hen sterk aan, een gegpven dat men trouwens ook wel aantreft bij gfoot-toerisme-earavanners. Veel jongemensen huren in kleine ge zelschappen een kampeerauto, maar Een stacaravan als dit chalet staat op een „gewone" tandemas en is dus re delijk via de weg te verplaatsen. bi opdracht van de stichting Caravan-RAI heeft de Nederlandse Stichting voor Statistiek een representatief onderzoek ingesteld naar caravanbezit onder de Nederlandse bevolking. Dat leverde de volgende uitkomsten op. Het aantal caravans in het najaar van 1978 kan geschat worden op 360.000, waarvan 166.000 tourcara vans, 127.000 stacaravans, 62.000 vouwcaravans en 5.000 motorcaravans/kampeerauto's. 8 Procent van de Nederlandse huis houdens beschikt over een caravan. Zowel bij de huidige als de toekom stige kopers blijkt de caravan vooral aantrekkelijk voor de middenklas sen. Ruim 10% van de gezinnen met thuiswonende kinderen tot 17 jaar zijn in het bezit van een caravan. naar de nog jonge ervaring van de kampeerautoverhuurbedrijven is de ervaring van een dergelijke reis niet al tijd even positief. In de kleine behui zing van een kampeerauto, hoezeer ook alle faciliteiten van koken, slapen en verwarmen aanwezig zijn, „botst" öet sneller dan zou gebeuren wanneer men b.v. meerdere caravans of vouw wagens op stap gaat. Bij verhuurbe drijven adviseert men in gezelschap reizenden buiten gezinsverband dan ook graag in plaats van één grote twee kleine kampeerauto's te huren. De Chinook „Gazelle", een vlot ogende kampeerauto. De stacaravan is relatief hoog gepe netreerd in de lagere sociale klasse. Caravanning is vooral populair bij de stedeling. 36 Procent van de on dervraagde caravan bezitters heeft al meer dan één caravan gehad. Ten opzichte van 1973 is er duide lijk sprake van een groei van de tweedehandsmarkt. Het betreft vooral stacaravans. Ongeveer 40 procent van de tourca- ravanbezitters zegt hun caravan het gehele jaar door te gebruiken, ter wijl 56% meent te beschikken over een caravan die geschikt is voor ge bruik in de winter. De gemiddelde jaarlijkse lasten (staangeld, verzekering, gas, elec- triciteit, water, belastingen) zijn volgens opgaven van de onder vraagden ongeveer 770,per jaar. Ten opzichte van 1977 is de stijging ongeveer 8%. 24 Procent van de caravanbezitters zegt van plan te zijn binnen 5 jaar een andere caravan te kopen. De helft van hen denkt weer aan het zelfde type caravan. Van het totale aantal niet-caravan- bezitters zegt 6% van plan te zijn „vast en zeker" tot „misschien wel" een caravan aan te schaffen. De ge middelde termijn waarop men denkt tot daadwerkelijke aanschaf over te gaan, ligt rond 3 jaar. Bij de introductie van de Caravan-RAI 1978 is door voorzitter Frans de Witte van het uitvoerend comité medege deeld, dat de Europese carrosseriebe- drijven die verenigd zijn in de AIRC, een Internationale Europese Caravan service hebben opgezet. Dit onder meer naar aanleiding van klachten van onze eigen ANWB. dat veel caravans voortijdig naar Ne derland gerepatrieerd moesten wor den, terwijl toch wel reparatie in het buitenland tot de mogelijkheden had behoord, als er maar een deskundig servicebedrijf in de buurt was geweest. De bedoeling is dat deze nieuwe dienstverlening komend jaar al gaat draaien en dat er adreslijsten samen gesteld worden, waaruit de caraMuï^b zitter direct kan opmaken of erv ge schikte hulp voor hem in de naaste omgeving is. Over de onderdelenvoorziening in het buitenland kon de heer De Witte geen uitspraak doen. Hij erkende dat het vooral voor bezitters van oudere cara vans hij noemde daarbij leeftijden van 12 tot 15 jaar wel eens onmoge lijk zou kunnen blijken, zelfs met hulp van de Alarmcentrale van de ANWB, aan de juiste onderdelen te komen. In de praktijk is echter gebleken dat het dikwijls ook moeilijk is met cara vans van recente bouwjaren. Vooral bij mankementen aan het onderstel blijkt de eigenaar dikwijls niet op de hoogte te zijn van het model van zijn aanhan ger en welk fabrikaat as er onder ge bruikt is en met welk serienummer. Van de zijde van de ANWB werd be-' pleit om bij aankoop van een caravan de koper een soort „identiteitsbewijs" te verstrekken, waarop alle noodzake lijke gegevens samengebracht zijn. Dat zou de hulpverlening bijzonder verge makkelijken. Voor mensen die slecht-ontoegan kelijke gebieden willen bereizen kan zo'n eigen elektrische genera tor, als deze Honda ED 250 (naai keuze 6, 12 of 24 Volt) een uitkomst zijn. De BOVAG en de BONECA hebben besloten per 1 december 1978 een fusie aan te gaan. De BOnd van NEderland- se CAravanbedrijven zal per die datum gaan fungeren als zelfstandige Bovag- afdeling, naast de reeds in de Bovag verenigde groeperingen van auto-, tweewieler-, watersport-, mechanisatie- revisie-, autoverhuur-, bandenservice- schalk-reparatie-, parkeer-, takel- en bergingsbedrijven, auto- en motors hops, auto- en motorrijscholen en vill en servicestations. Het aantal bij de Bovag aangesloten ondernemingen (circa 14.000) zal door deze fusie met circa 130 caravan bedrij ven worden uitgebreid. Deze bedrijven hebben samen ongeveer 70% van de Nederlandse caravanmarkt in handen. Het secretariaat van de afdeling Bovag/Boneca-caravanbedrijven zal met ingang van deze datum worden gehuisvest in het Bovaggebouw in Rijs wijk. Het bestuur van de Boneca fungeert als bestuur van deze nieuwe Bovag-afde- ling. Het samengaan van Bovag en Boneca is een logische gevolg van de noodzaak tot bundeling van krachten, in verband met de huidige maatschappelijke en economische ontwikkelingen. Al enige tijd leefde er bij een aantal Bovagleden de sterke wens, de Bovag- activiteiten uit te breiden tot het gebied van de detailhandel in en de dienstver lening aan caravans. De reeds meer dan tien jaar bestaande vereniging van caravandealers, de Bo neca. dacht aan mogelijkheden tot ver sterking van de organisatie om de aan gesloten streng geselecteerde caravan- bedrijven en vooral ook de consument nog beter van dienst te kunnen zijn. Desamenwerking van Bovag en Bone ca vervult deze en nog tal van andere wensen. Publiek en branche kunnen nu voortaan gebruik maken van de centrale Bovagorganisatie. De nieuwe groepering zal zich met een aparte informatiestand op de Caravan- RAI aan het publiek presenteren. Het bestuur van Bovag/Boneca heeft de toepassing van Bovag-garanties in de earavansector hoog op de prioritei tenlijst geplaatst.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 51