Het Nieuwe D'66: "Schiedam lijdt aan een minderwaardigheidscomplex" i Louter sombere geluiden bij gemeentebegroting 1979 Slagroomtaart 795 RADIO ABA PENNING-MONZA Grote Autobedrijf ERTAN en KOSTER 70.77.77 van 9,75 voor OP WOENSDAG EN VRIJDAG HUIS-AAN-HUIS IN: SCHIEDAM. KETHEL EN ROTTERDAM (WIJK OUD MATHENESSE) T.V. DEFEKT? SNEEUWKETTINGEN verhuur verkoop SneldrukOOIO-262626 31e JAARGANG - OPLAGE 37.500 WOENSDAG 20 DECEMBER 1978 Stadsblad Kantoor: Broersvest 125 - Postbus 257 - 3100 AG Schiedam - Telefoon 010-267368 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland Oplage 175.100 Randstad Edities verschijnen in het grootste deel van Zuid-Holland 25 Edities Totaal oplage 618.500 x Gerard Verhulsdonk, fraktievoorzitter VVD: „er wordt hier door één braaf ge- winkt en door de andere nog braver geknikt". De Schiedamse gemeenteraad een behandeling van de gemeenteraad met louter sombere geluiden. Martin Dielemans, fraktievoorzitter PvdA: „Uitermate bezorgd over toekomstige ontwikkelingen in Schiedam". Schiedam staat deze week politiek gezien in het teken van de behandeling van de gemeentebegroting over het jaar 1979. Een lange zit voor de leden van het stad- sparlementdie vaak tot ver na het middernachtelijk uur duurt. Een zit ook waar bij niet alleen de leden van de raad aan het woord komen, maar waarbij de afzon derlijke leden van het college van burgemeester en wethouders minstens even lang van stof hun replieg mogen geven. Zo'n jaarlijks terugkerende behande ling van de gemeentebegroting heeft in Schiedam wat weg van een wat verlaat Sinterklaasfeest. Men kan aan de be kende hemelbestormerij doen, die de gemeentekas miljoenen kan gaan kost en. Nu kan men datin 1978 met Bestek 81 ook voor de gemeentedeur wel ver geten. De Schiedamse PvdA-wethou- der Herman Posthoorn sloeg in de wandelgangen wel de spijker op de kop door te zeggen: ,,al die plannen zijn natuurlijk wel aardig, maar je kunt je geld maar één keer uitgeven". Voor een stad als Schiedam met zijn grote financiële problemen, denk maar aan de stadsrenovatie en de opbouw van de binnenstad is de steeds klem mende vraag: waar geef ik het gemeen tegeld aan uit. Schiedam is dit jaar erg laat met de be handeling van de gemeentebegroting. Reeds in oktober van dit jaar liet het college van burgemeester en wethou ders weten dat de begrotingsmaraton- zitting pas in december zou plaats vin den. Wethouder Scheeres van Finan ciën verklaarde toen mompelend dat er een storing was opgetreden in de com puter die niet alleen de cijfermachine van de gemeentebegroting vaststelt, maar die tevens de salarissen van de ambtenaren uitrekent. Aangezien ook moeder de vrouw van de ambtenaar graag aan het eind van de maand het salaris van haar man ontvangt, wwerd aan de zaak voorrang gegeven en moest de verschijning van de gemeen tebegroting maar naar achter worden geschoven. Dat de ambtenaren op tijd hun maandsalaris kregen vond ieder een uiteraard uitstekend, maar dat de behandeling van de gemeentebegroting in de donkere dagen voor kerstmis werd gehouden kon niet ieders goed keuring wegdragen. VVD Uiteraard was dit een oppositiekooltje naar de hand van de VVD-tfaktievoor- zitter Gerrit Verhulsdonk, die deze voorzet voor open doel met een haar- zuivere treffer afrondde. Vooral het feit dat in een eerder raadsvergadering de gemeenteraad reeds was geconfron teerd met de gebruikelijke jaarlijkse tariefsverhoging, iets dat anders altijd gelijk worden behandeld met de ge meentebegroting, zat de heer Verhuls donk danig dwars. ,,De raad speelt hier zeer roekeloos met haar democra tisch recht en plicht om critisch en controlerend op te treden. Immers als de heilige alliantie, die er bestaat, tus sen halen en brengen, verbroken wordt is elk gesprek tussen raad en college gedevalueerd tot een beleefd uitwisse len van gedachten die wezenlijk heen inhoud hebben. Hier wordt door de één braaf gewikt en door de ander nog bra ver geknikt". Konden de dames en heren van het Schiedamse gemeentebestuur en raad het hier voorlopig mee doen, de libera le bonbonmaker was met zijn toorn nog niet uitgeraasd. „Wat zitten we hier feitelijk te doen", zei hij tegen raadsvoorzitter burge meester Arie Lems, die wat mistig keek bij al dat kerstnaars van de gemeente lijke VVD oppositieleider. „Politieke nota's ontbreken, een werkprogramma is er ook al niet en de mogelijkheid ver hogingen te toetsen op wat er geboden wordt ontbreekt ook al. Men kan deze nota ook de ontbrekingsnota van Schiedam noemen. Hoe bitter teleur stellend is hier de opstelling van het college", zei hij rechtstreeks tot de de vier PvdA- en CDA-bewindslieden. Als topper had de heer Verhulsdonk nog één opmerking: „Dit zweemt naar alleenheerschappij die in een versneld tempo ons zal doen herinneren aan de donkere dagen van onze geschiedenis". De goede Gerard Verhulsdonk werd er helemaal triest van toen hij tot slot ui triep: „Deze begroting is zo in en in saai. dat ik zelfs geen kans zie het wa pen der satire te gebruiken". PVDA Kortom dat loog er dus niet om, maar ook andere fraktievoorzitters hadden zo hun op- en aanmerkingen. De rij werd geopend door de sinds september in funktie zijnde fraktievoorzitter van de PvdA, Martin Dielemans. Zijn the ma ging uit van solidariteit met perso nen en groepen in achterstandsituaties. Hij wilde dat er financieel aandacht wordt gegeven aan zaken als onderwijs (integratie van en ondersteuning van programma's voor kleuter en basison derwijs), maatschappelijk welzijn (steun voor het opbouwwerk en het vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen) openbare werken (een groot deel van het geld voor onderhoud van de infrastruktuur in oude wijken stoppen) en de stadsvernieuwing (min der geld voor nieuwbouw, meer geld voor vernieuwbouw en renovatie). PUNTEN Ook Martin Dielemans was wat triest. Bestek 81 belemmert een progressieve koers op lokaal niveau. Dit is voor ons als PvdA voldoende reden om uiterma te bezorgd te zijn over de toekomstige ontwikkelingen in Schiedam. Het be leid van de regering heeft rechtstreeks konsekwenties voor Schiedam, zie de PvdA-fraktievoorzitter zoals: 1. Het uitstel van de wet op de stads vernieuwing. Wij zijn", aldus Martin Dielemans, „van mening dat de aan pak van de stadsvernieuwing snel tot stand moet komen. Daarvoor zijn belangrijke bijdragen van het Rijk een voorwaarde. De regering spreekt ech ter over meer financiële verantwoorde lijkheid van de gemeenten voor wo ningbouw en stadsvernieuwing. Maar als er tegelijkertijd op de begrotingen bezuinigd wordt, kan dit niets anders betekenen dan meer verantwoorde lijkheid met minder geld. Dat houdt weer in dat te weinig gerealiseerd kan worden van de doelstelling zoveel mo gelijk woningen in de woningwet sfeer te bouwen. Tevens is het de vraag of nog koopwoningen in de beschutte sfeer op enige schaal gerealiseerd kun nen worden. Wij vrezen dat we door het beleid van de regering gedwongen worden de meeste nieuwbouw in de vrije sektorof als premiekoopwoningen te realiseren. Wat dit voor Schiedam met z'n sociale opbouw betekent is ge makkelijk te raden. Ik denk hierbij aan de konsekwenties voor de binnen stad en voor Schiedam-noord". 2. De noodzakelijke aanpassingen va, de individuele huursubsidie die nodig is om mensen met een minimum inko men niet meer dan tien procent van hun belastbaar inkomen aan huur te laten betalen, blijven uit. De noodza kelijke verhogingen van de subsidies op de grondkosten, omdat de bestaan de regelingen ontoereikend zijn voor de inkomensgroepen in de stadsvernie- wingsgebieden, blijven eveneens uit". 3. De bezuinigingen op CRM. In Schiedam moeten nog een aantal bas isvoorzieningen zoals wijkcentra, bib liotheek, opgezet worden. Mede in het kader van de verdergaande demokrati- sering, moet de decentralisatie met kracht aangepakt worden. Het bedrag van zes miljoen dat de regering uittrekt om knelpunten bij het decentralisatie beleid op te heffen, is te weinig. Vol gens de plannen van de regering staan samenwerkingprojekten zoals dwars verbindingen onderwijs en kuituur evenals de opzet van eerstelijns voor zieningen in de gezondheidszorg op losse schroeven". 4. De forse bezuinigingen op onderwijs (340 miljoen). Dit betekent dat het streven naar kleine klassen en nieuw- bouwplannen (in noord zal toch ge bouwd moeten worden) in de knel ko men. De bezuinigingen op onderzoek sinstituten naar onderwijsvormen be tekenen dat onderwijsvernieuwingen op de tocht komen te staan. 5. „De verlaging van de aanwas van de bijdragen uit het gemeentefonds van 3,5 tot 2,35% betekent voor onze ge meente in 1979 een achteruitgang van 700.000,—". 6. „In de begroting van justitie wordt veel te weinig aandacht besteed aan de oorzaken van onveiligheid, terwijl dit juist uitgangspunt behoort te zijn van het beleid. Vervolg op pag. 3 voor betrouwbare Bovag occasions met 12 mnd. garantie V. DEVENTERSTRAAT 17 TEL. 731144 Koopavond geopend Wij helpen direktü! Specialisten op CAI-gebied Tel. 26.07.78 of 01899-15874 GROENELAAN 95 Verkoop - Inruil - Reparatie ook voor uw verlichting Dam 26, Schiedam-C. Telefoon 262001-266817. Weer^ vergeten drukwerk te bestellen? 1 damI [SNELDRUK bellen! Broersvest 7 Schieda Interesse RENAULT Hoogstraat 65, Hof van Spaland 14, Mgr. Nolenslaan 608, Schiedam. Niet duur - wel heerlijk Aanbieding geldt van 14 t/m 23 december.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 1