voor menselijke problemen De feestdagen en de trein oplossing MOSS® OBM SBM V® T LTU LTU Aspirant pleeggezinnen Advertenties Plaatsingen Bekendheid Het pand van de Stichting Centrale voor Pleeggezinnen Zuid-Holland en Zeeland. Geen dak Directeur J. A. Spijker: „We fungeren als centraal aanmel- dingspunt". AANSLUITEND OPENBAAR VERVOER OP AMSTERDAM ZUID „Er is een schreeuwend tekort aan opvanggezinnen, zegt imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii directeur de heer J. A. Spijker, directeur van de Centrale voor Pleeggezinnen in zijn kantoor aan de Heemraadssin- gel. Dagelijks komen hier telefoontjes binnen van instellin- (j66Il gen, organisaties en maatschappelijk werkers met de vraag of er nog gezinnen beschikbaar zijn voor een jongen of meisje dat in de problemen zit. Maar al te vaak moet de heer Spijker „Nee" verkopen, hoe spijtig hij dit zelf ook vindt. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 31 - VRIJDAG 22 DECEMBER 1978 Pleeggezinnen- centrale kampt met schreeuwend tekort Aandacht voor het probleem via televisie of radio levert tijdelijk weer een aantal adressen op; het blijkt echter een chronisch gebrek te zijn waar op dit moment nog geen oplossing voor te vinden is. Juist ook in de Randstad bestaat een grote behoefte aan adressen waar jongeren voor korte of langere duur kunnen worden onderge bracht. De .Centrale in Rotterdam fungeert als" centraal aanmeldings- punt en bemiddelt tussen de be schikbare adressen en alle instellin gen die met jongeren werken en vandaaruit behoefte hebben aan een opvangadres. Aan de hand van een praktijkgeval licht de heer Spijker toe hoe moei lijk het soms voor zijn Centrale is aan adressen te komen. „Op een gegeven moment kregen wij een verzoek om een adres te vinden voor een 16-jarig meisje uit Hillegers- berg. Thuis lukte het gewoon niet met haar. Het gezin kampte met ernstige problemen. Vader liep thuis te vloeken en te schelden. Moeder had haar handen vol aan vader. Het kind zelf was beslist niet problema tisch. Verschillende malen hebben wij geadverteerd om voor dit kind aan een adres te komen. Slechts één enkele reactie kregen wij binnen. Het betrof een adres waar het voor namelijk om het geld te doen was en niet om het kind." Uiteraard ging de plaatsing hier niet door. Het voorbeeld is slechts een van de vele, die de heer Spijker zou kunnen geven, maar hij tracht hiermee aan te tonen hoe groot de problemen zijn voor de minst problematische gevallen. De Centrale voor Pleeggezinnen is in feite een soort bemiddelingsbu reau voor de vraag en het aanbod. De vraag komt voornamelijk van instellingen, werkzaam in de kinder bescherming, gezinsvoogdijvereni gingen en maatschappelijk werkers en -sters. De Centrale coöordineert dit alles. In Rotterdam ontstond zo'n tien jaar geleden de eerste stichting die op dit gebied werkzaam was. de oudere mensen is het idealisme wat getemperd. Aanmeldingen ko men regelmatig ook binnen van kinderloze echtparen. Het komt nog al eens voor dat deze mensen reage ren om hun eigen tekort goed te maken. Ze hebben bepaalde ver wachtingen van zo'n kind. Hieraan kan vaak niet voldaan worden om dat de kinderen meestal zelf uit een probleemsituatie komen", vertelt de heer Spijker als toelichting op de verschillende problemen waarmee zijn Centrale krijgt te maken. In het afgelopen half jaar kwamen een kleine vierhonderd aanvragen bij de Pleeggezinnen centrale bin nen. Het aanbod van gezinnen be droeg slechts 141. Van de aanvragen trekt ongeveer 1/3 deel zich terug. Over het hoe en waarom hiervan bestaat bij de Pleeggezinnencentra le geen duidelijk beeld. Mogelijke oorzaak is dat de aanvraag te lang blijft liggen omdat er geen adressen beschikbaar zijn. Bijzonder groot is ook het tekort aan opvanggezinnen. De Centrale heeft zo'n 50 gezinnen achter de hand waarop een beroep kan wor den gedaan. Ook deze gezinnen worden echter overbelast. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii - In de afgelopen tien jaar heeft de Pleeggezinnencentrale een zekere bekendheid gekregen. „Je krijgt langzamerhand een bepaalde naam door publiciteit in damesbladen en via de televisie. Na publicaties komt het meestal wel voor dat mensen zich spontaan aanbieden uit een zekere bewogenheid; ze zijn begaan met het lot van de kinderen. Vaak bieden jonge mensen zich aan; bij In een willekeurig half jaar werden in 35 gezinnen 41 kinderen geplaatst. Juist omdat de taak van een derge lijk gezin erg zwaar is mag men hierop niet al te vaak een beroep doen. De pleeggezinnencentrale kent verschillende soorten opvang gezinnen. Zo kent men o.a. de pleeg gezinnen voor jongere kinderen, voor licht-gehandicapte kinderen, therapeutische gezinnen, kostpleeg- gezinnen, opvangadressen en -gezin nen. De opvanggezinnen worden vaak gebruikt voor een tijdelijk verblijf van kinderen die even tot rust willen komen. Na overleg blijkt het vaak gewenst de jongere tijdelijk, voor een paar dagen, enkele weken tot twee maanden in een gezin te plaat sen. Het zijn gezinnen waarop soms in maanden niet en dan weer enkele keren kort achter elkaar een beroep wordt gedaan, ook al wordt getracht tot een zo groot mogelijke spreiding te komen. Het opvanggezin dient er voor om de jongeren afstand te laten nemen van zijn of haar problemen. Zo kan de jongen of het meisje samen met een maatschappelijk werkster of -werker in die tijd na gaan hoe het nu verder moet. Deze gezinnen staan voor een van de moeilijkste taken. Op de meest on verwachte en ongeschikte momen ten worden ze benaderd met de vraag of er direct een plaatsje is voor Jeroen of José voor de komen de dagen of voor een paar weken. Ook baby's komen regelmatig in een opvanggezin terecht. Het betreft dan vaak alleenstaande moeders die nog naar een definitieve oplossing op zoek zijn. De stichting kan er niet omheen om het feit onder ogen te zien dat er voor een bepaalde categorie geen dak te vinden is. Bijzonder moeilijk is het een pleeggezin te vinden voor jongeren vanaf veertien jaar. De pleegouders die zich aanmelden hebben zelden het beeld van een ouder kind voor ogen als ze denken aan een pleegkind. Het blijft dan ook een probleem om voor deze groep kinderen een gezin te vinden. De Pleeggezinnencentrale ziet zich gesteld voor problemen waar geen pasklare oplossing voor te vinden is; geen oplossing voor een stukje menselijkheid dat achter ieder pro bleem schuil gaat. Belangstellenden die iets wil len doen aan de nood van de Stichting Centrale voor Pleeg gezinnen kunnen dagelijks contact opnemen met het kan toor aan de Heemraadssingel in Rotterdam, telefoon 010762311. Belangstellenden krijgen dan een uitnodiging voor een informatie-bijeen komst waar de problematiek onder de aandacht wordt ge bracht en waar vragen gesteld kunnen worden. Aanwezig hierbij is een ervaren gezin, dat vanuit de praktijk kan vertellen hoe een en ander gaat. Wanneer besloten wordt om kostpleeggezin of crisisop- vanggezin te worden, komt een van de maatschappelijk wer kers thuis op bezoek voor een gesprek. Men tracht dan een beeld te krijgen van het gezin en of de mogelijkheden aange sloten kunnen worden op de vragen van de Centrale. Er wordt van dit gesprek een rapportje gemaakt dat ter in zage van het gezin wordt gege ven. Gaan alle partijen ak koord, dan vindt de inschrij ving plaats. 2. SCHIPHOLSPOORLIJN (le fase) VAN 21 DECEMBER 1978 AF IN GEBRUIK Woensdag 20 december stelt Minis ter Tuijnman het eerste gedeelte van de Schipholspoorlijn officieel in dienst. Van 21 december af kan het publiek een kijkje komen nemen. Dan rijdt ook van Amsterdam CS tramlijn 5 naar het nieuwe NS-sta- tion Amsterdam-Zuid vanwaar de trein elke 20 minuten (le trein 6.10 uur, laatste trein 23.30 uur) reizigers in 6 minuten op Schiphol aflevert. INTRODUKTIEPRIJS Reizigers cp de Schiphollijn betalen tot en met 1 januari 1979 halve prijs t.w. enkele rit 1—, retour 1,50 1 50 resp. 2,25 in de le klas). Tot 1 fe bruari 1979 kost een maandabonne ment 25,(resp. 35,in de le klas), daarna gewone prijs 48 72,—). In Amsterdam Zuid worden goedé aansluitende openbaar vervoer ver bindingen geboden in alle richtin gen. GVB tramlijn 5 naar Amster dam CS; GVB buslijn 58 naar Am- stelstation; GVB buslijn 23 naar Os dorp; Enhabobuslijn 7 via Suri- nameplein naar Zaandam; CN bu slijn 66 naar Amstelveen resp. Leidseplein. Wellicht een aardig idee voor een familie-uitstapje naar Aviodome (luchtvaartmuseum) en bij goed weer een frisse neus van de wandelpier met uitzicht op het bedrijvige Schiphol. NS heeft op het gloednieuwe NS-sta- tion Schiphol een tentoonstelling over de aanleg van de Schiphollijn en spoorwegtunnel ingericht. De zelfde tentoonstelling is ook in het restaurant van de luchthaven te be kijken. Avidome is open van 10.00 tot 17.00 uur (niet 25 december, 1 ja nuari 1979). 3. MINDER TREINEN MET DE KERST. GEEN TREINEN OP OUDEJAARSAVOND NA 20 00 UUR Op zondag 24 december en op maan dag 25 december (le Kerstdag-zal de treindienst drastisch worden inge krompen. Dat betekent dat in veel gevallen de kwartierdiensten tot een halfuurdienst en de halfuurdiensten tot een uurdienst worden terugge bracht. De ervaring heeft n.l. ge leerd dat de vraag naar vervoer op dergelijke dagen betrekkelijk gering is. Op dinsdag 26 december (2e Kerstdag) rijden de treinen als op een zondag en op woensdag 27 als op een maandag, dus met een groter aantal forensentreinen. Op vrijdag 29 december vervallen 's middags de vrijdagse weekend-treinen. 4. OP OUDEJAARSAVOND Op Oudejaarsavond zullen de trein reizigers vóór acht uur op bestem ming moeten zijn. Evenals bij het stads- en. streekvervoer wordt na achten de treinenloop op enkele internationale treinen na stop ge zet. Op Oudejaarsavond is het reizi gersaanbod vrijwel nihil. Door deze maatregel worden belangrijke kos ten bespaard. Bovendien, brengen ook de werkers bij het openbaar vervoer de jaarwisseling graag in de familiekring door. Nieuwjaarsdag valt op een maan dag, maar omdat het een feestdag is rijden de treinen in de zondagse dienstregeling. Op dinsdag 2 januari zullen ook alle forensentreinen rijden die normaal 's maandags rijden. Tenslotte zal de IC-plus, de zakentrein Limburg- Randstad vice versa, tussen Kerst en Nieuwjaar niet rijden. 5. UITBREIDING NS- V OORDEELTARIEVEN Op weekend-retours waarmee de heenreis wordt gemaakt op zaterdag 23 resp. zondag 24, maandag 25 de cember kan de terugreis tot en met dinsdag 26 december worden uitge steld. Evenzo rond Oud- en Nieuw: bij heenreis op zaterdag 30 of zon dag 31 december hoeft eerst op maandag 1 janauri 1979 te worden teruggereisd. Normaal is „weekend retour": zaterdag heen, zondag te rug voor de prijs van een dagretour plus een gulden. Meermanskaarten. De beperking (maandag t/m vrijdag niet voor 9.00 uur op stap) geldt niet bij gebruik van Meermanskaarten in de periode van 23 december t/m 1 januari 1979. 6. WAT KOST DIE REIS? Een boekje met alle NS-reismoge- lijkheden, kaartjes en abonnemen ten overzichtelijk op een rij om eens rustig door te bladeren onder de kerstboom en te kijken waar voor deel valt te behalen. De brochure is gratis af te halen aan de stations en NS-inlichtingenbureaus.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 31