Geen verbetering oppervlakte water Personenauto Rai '79 Muziek '79 Internationale Brandweertentoonstelling Internationale veiligheidsbeurs e Kwaliteit Gouwe redelijk Waterkwaliteit in en rond Waddinxveen onvoldoende 8tot 18februari Samenstelling Pieter G. den Broeder Provinciaal Verbaal Ten onderzoek naar de kwaliteit van polder- en boezemwater in het jaar 1977 in Zuid-Holland werd uitgevoerd door de technische dienst van Rijn land voor de geheel in Zuid-Holland liggende waterschappen en de Zuid- Hollandse gedeelten van Rijnland en Amstelland. De provinciale waterstaat van Utrecht voor de Zuid-Hollandse gedeelten van het 'grootwaterschap van Woerden en de Lopikerwaard. Hef zuiveringsschap Rivierenland voor het Zuid-Hollands gedeelte van het waterschap de Linge. Het onderzoek vond plaats middels een groot aantal parameters. Het aan tal monsterpunten bedraagt ongeveer 1300. De bemonsteringsfrequentie varieert afhankelijk van de te bepalen parameters en de aard van het monsterpunt van 4 tot 12 keer per jaar. In het rapport worden alleen fy- sisch-chemisch onderzochte monsterpunten met een bemonsteringsfre quentie van 12 keer per jaar besproken. Over monsterpunten waar minder vaak onderzoek plaatsvindt, rapporteren de waterschappen. Alle waterkwaliteitsgegevens worden opgeslagen in een computer bij het GCA (Gemeentelijk Centrum voor Automatisering) in Den Haag. Met be hulp van rekenprogrammatuur worden de gegevens bij het Provinciaal Rekencentrum bewerkt ten behoeve van de jaarlijkse rapportage. De kwaliteitsklasse-indeling van het oppervlaktewater in Zuid-Holland is gebaseerd op een universeel geldige indeling van het oppervlaktewa ter in kwaliteitsklassen, beoordeeld naar de opbouw en samenstelling van de in het water levende flora en fauna en de mate van milieudynamiek (de mate van activiteit die door flora en fauna en de chemische en fysische processen wordt ontplooid). In Zuid-Holland zijn oppervlaktewa teren met kwaliteitsklasse I nauwe lijks denkbaar ten gevolge van de samenstelling van de bodem in Zuid-Holland en de positie van deze provincie aan de benedenloop van een grote rivier. De wateren met de kwaliteitsklasse IV, V en VI kunnen niet worden beschouwd als „biologi sch gezond" doordat de hoge graad van milieudynamiek sterke schom melingen in de waterkwaliteit ver oorzaakt; dergelijke wateren zijn in stabiel. De klassen II en III kunnen wel als zodanig worden aangemerkt. Omdat er nog geen algemeen toe pasbare methode beschikbaar is, die een hydrobiologische waardering mogelijk maakt, zijn voor de para meters die het nauwst bij een biolo gische waardering aansluiten (BZV en zuurstofgehalte) voor de klassen II tot en met VI richtwaarden aangegeven. Dit is deels (voor de klassen IV tot en met VI) op basis van een gevonden ver band tussen de BZ V-waar nemingen en het percentage gunstige zuurstof waarnemingen. REDELIJK De waterkwaliteit van het Braase- mermeer voldoet aan de richtwaar den voor „biologisch gezond" wa ter. De verontreinigingsgraad is zeer laag en de zuurstof toestand is ook erg goed. Ten opzichte van het voorgaande jaar valt een lichte ver betering te constateren. De kwali teit van de overige boezemwateren in dit gebied, zoals de Oude Rijn, Gouwe, Aarkanaal en Drecht, is over het algemeen vrij redelijk. De waterkwaliteit van de Bijlen' een zandput ten westen van Alphen a/d Rijn, is zelfs goed te noemen. In de boezemwateren van Rijnland-oost heeft de waterkwaliteit zich, even als in het westelijk deel' vrijwel ge stabiliseerd ten opzichte van vorig jaar. Het aantal monsterpunten, dat maandelijks bemonsterd wordt, is hier sterk uitgebreid. De nieuwe monsterpunten liggen vrijwel alle in een drietal plassen, die op polderpeil liggen en daardoor tot de polderwa teren worden gerekend. De waterk waliteit van twee van deze plassen, de Reeuwijkse plassen en de Nieuw- koopse plassen, is nog redelijk. De verontreinigingsgraad van het water is in een aantal gevallen toch aan de hoge kant. De zuurstoftoestand is hier over het algemeen wel goed. De waterkwaliteit van de zandwin put in de polder Broekvelden en Vettebroek, een onderdeel van de Reeuwijkse piasseri, is uitstekend. De kwaliteit van het water in de Langeraarse plassen is minder goed dan van de twee andere plassen. Vooral de verontreinigingsgraad ligt hier op een te hoog niveau. Mogelijk heeft ook de algenaktiviteit een na delige invloed op de hoogte van het BZV. De zuurstoftoestand is aan vaardbaar. De waterkwaliteit in en rond Wad dinxveen is onvoldoende. De oor zaak hiervan moet vooral gezocht worden in de lozing van het effluent van de zuiveringsinstallatie te Wad dinxveen op het polderwater, dat onvoldoende opvangcapaciteit heeft. De bouw van een regionale zuiveringsinstallatie te Randenburg vcor Waddinxveen, Boskoop en Reeuwijk-dorp is in voorbereiding. Behalve nabij Schoonhoven, is de waterkwaliteit van de Vlist goed. Ten opzichte van 1976 is de waterk waliteit van de Vlist duidelijk verbe terd. De waterkwaliteit van het polderwa ter in de Krimpenerwaard is in veel gevallen nog onvoldoende. Hoewel nabij Schoonhoven voldaan wordt aan de richtwaarden voor klasse III en vrij veel monsterpunten in klasse IV vallen, ligt de verontreinigingsg raad over het algemeen op een te hoog niveau en is de zuurstoftoe stand vaak onvoldoende. Een zeer slechte waterkwaliteit is gemeten ter hoogte van de lozing van de zuive ringsinstallatie, verplaatst naar de Sliksloot bij Krimpen a/d IJssel. In een relatief groot aantal gevallen is de verontreinigingsgraad vergele ken met vorig jaar hoger. De zuur stoftoestand heeft weinig verande ringen ondergaan. SAMENVATTING In tegenstelling tot vorig jaar kan nu geen dvidelijke verbetering van de waterkwaliteit op basis van ver ontreinigingsgraad en zuurstoftoe stand geconstateerd worden. Dit jaar is meer te zien als een zekere stabilisatie van een structurele ver betering, die in 1976 heeft plaatsge vonden. Wel zijn er voor indivi duele wateren of afzonderlijke ge bieden verbeteringen in de waterk waliteit aan te wijzen, maar ook het omgekeerde komt verschillende malen voor. IznAnniiforc v 1 rtflAI i »-» BWI Van donderdag 8 tot en met zondag 18 februari zal in het RAI tentoon stellingscentrum in Am sterdam de Personenauto RAI 79 worden gehouden. Het is voor de 41e maal dat in Amsterdam een tentoonstelling van per sonenauto's wordt geor ganiseerd. Op de exposi tie worden behalve perso nenauto's ook ambulan ces, kombinatiewagens, onderdelen en accessoires tentoongesteld. Een bijzonder element in de Personenauto RAI 79 vormt de speciale exposi tie van een twintigtal au to's die 25 jaar geleden populair waren, samenge bracht met hun moderne tegenhangers. Deze tentoonstelling bin nen de tentoonstelling geeft niet alleen een nos talgisch beeld van de re cente autohistorie, maar onderstreept tevens de ge weldige vooruitgang die de auto in de afgelopen 25 jaar heeft doorgemaakt. Voor de Personenauto RAI 79, die in totaal 50.000 m2 beslaat, hebben 118 exposanten ingeschreven. Er zijn 75 automerken vertegenwoordigd uit 15 landen, te weten: Enge land, Italië, Frankrijk, Verenigde Staten. West- Duitsland, Japan, Neder land' Spanje, Korea. Ru sland, Polen, Brazilië, Zweden, Tsjechoslowa- kije, Joegoslavië. De belangstelling voor deze tentoonstelling is een weerspiegeling van de nog steeds toenemende groei van de nederlandse auto markt. Deze is in de laat ste jaren gestadig toege nomen tot bijna 600.000 eenheden per jaar. Door het ontbreken van een dominerende eigen auto-industrie behoort Nederland bovendien tot de belangrijkste vrije af zetgebieden van de Inter nationale autofabrikan ten. Na de grote autopro- ducerende landen komt Nederland op de eerste plaats. De hiernavolgende ver koopcijfers (x 1.000) zijn resp. voor 1977 en de eer ste helft van 1978: Ï.Nederland: 552 - 339. 2. België: 440 - 250. 3. Zwitserland: 234 - 143. 4. Zweden: 241 - 99. 5. Denemarken: 141 - 73. 6. Noorwegen: 145 - 44. 7. Oostenrijk: 296 - 56. De verkoopcijfers in Ne derland zijn vooral de laatste jaren gunstig. Na de oliecrisis is er een steeds stijgende lijn. 1971 - 370(x 1.000); 1972 - 394; 1973-391; 1974-371; 1975-440; 1976-508; 1977 - 552; 1978 - 570(ra- ming). Ook voor de komende ja ren wordt een hoog ver koopniveau verwacht. Het autopark omvat thans ruim 4 miljoen stuks. Dit zal volgens betrouwbare prognoses groeien tot 5,5 miljoen in 1990. Het jaar lijkse verkoopcijfer kan daarbij stijgen tot 700.000. Van dinsdag 23 tot en met zaterdag 27 januari 1979 zal in het RAI-gebouw te Amsterdam de Internatio nale Brandweertentoon stelling 1979 worden ge houden. Na een inleiding over de tentoonstelling door Mr. Th. van der Meer, direc teur van RAI gebouw B.V., zal Dr. J. F. van El- teren, voormalig hoofd van het Centrum voor Brandveiligheid TNO, spreken over het onder werp „Rook en rookont wikkeling". Tenslotte houdt de heer J. J. A. Knops, chef van de Veilig heidsdienst Divisie Che mische Producten van D. S. M. te Geleen, een inlei ding over „Brandpreven tie in de chemische indus trie". Van zondag 21 tot en met dinsdag 23 en donderdag 25 tot en met zondag 28 ja nuari 1979 vindt in de Margriethal van de Jaar beurs te Utrecht de beurs Muziek 79 plaats. Muziek 79 is een manifestatie voor professionele en amateuri stische muziekbeoefening. In overleg met de ge spreksgroep Muziek, welke samen met de Jaarbeurs Muziek '79 organiseert, is besloten om Muziek '79 op zondag 21 januari te op enen en op woensdag 24 januari te sluiten, in tegen stelling tot voorgaande ke ren, toen er sprake was van een ononderbroken beur- speriode van maandag tot en met zondag. Door op woensdag te slui ten wordt de deelnemers de gelegenheid geboden om de gedane zaken van de voorafgaande vakdagen snel af te handelen en de standinrichting aan te pas sen aan de daarop volgen de publieksdagen. Van zondag 21 tot en met dinsdag 23 januari is de beurs open van 10.00 tot 18.00 uur en uitsluitend toegankelijk voor vakbe- zoek. De toegangsprijs be draagt 3,50 mits men in het bezit is van een door de Jaarbeurs verstrekte kaart. Van donderdag tot en met zondag 28 januari 1979 opent Muziek '79 haar poorten voor het publiek. De openingstijden zijn van 10.00 tot 18.00 uur. De prijs van de toegangskaart bedraagt 6,welke kaart tevens recht geeft op een bezoek aan de beurzen Kreatief, Vakantie en Kar wei. In het vooijaar van 1980 zal in het RAI Tentoon stellingscentrum de Veilig heidsbeurs 80 worden ge houden. Deze 10e vakbeurs van materialen en middelen ter bevordering van de vei ligheid en gezondheid van de werkende mens wordt georganiseerd onder au spiciën van de Stichting Het Veiligheidsinstituut door RAI Gebouw B.V., volgens de richtlijn van een tentoonstellingscommissie waarin vertegenwoordigd zijn de Nederlandse Vereniging van Veilig heidsdeskundigen (N.V.V.K.) en het bed rijfsleven. CONGRES Het 9e Wereldcongres ter voorkoming van bedrijf songevallen en beroeps ziekten wordt onder auspi ciën van de ISSA (Interna tional Social Security As sociation) en de ILO (In ternational Labour Office) georganiseerd door Het Nederlandse Veiligheid sinstituut in nauwe samen werking met de betrokken instanties in de Benelux- landen. België, Nederland en Lu xemburg kennen eigenlijk al vanaf 1948 vormen van smanewerking op economisch-sociaal terrein, georganiseerd in de Bene lux Economische Unie.

Het Nieuwe Stadsblad | 1978 | | pagina 32