Open discussie stadshart is thans weer mogelijk Het Nieuwe Stadsblad Volgens stichting binnenstad Burgemeester Lems is bruidegom Autobedrijf ERTAN PENNING-MONZA T.V. DEFEKT? RADIO ABA SNEEUWKETTINGEN verhuur verkoop Interesse RENAULT Bei KOSTER rei. 70.77.77 voor betrouwbare Bovag occasions met 12mnd. garantie V. DEVENTERSTRAAT 17 TEL. 731144 Koopavond geopend Dam 26, Schiedam-C Telefoon 262001-266817. Wij helpen direktü! Specialisten op CAI-gebied Tel 26.07 78 of 01899-15874 GROENELAAN 95 Verkoop - Inruil - Reparatie ook voor uw verlichting 32e JAARGANG - OPLAGE 37.500 WOENSDAG 3 JANUARI 1979 Randstad Edities OP WOENSDAG EN VRIJDAG HUIS-AAN-HUIS IN SCHIEDAM. KETHEL EN ROTTERDAM verschijnen in het (WIJK OUD MATHENESSE) grootste deel van IE Zuid-Holland Kantoor: Broersvest 125 - Postbus 257 - 3100 AG Schiedam - Telefoon 010-267368 /M 25 Edities Het Nieuwe Stadsblad. Groot Vlaardingen. De Maaskoerier. Westland Post. Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland Oplage 175.100 Totaal oplage 618.500 Medio 1979 zal de Schiedamse gemeenteraad zich opnieuw moeten bezig houden met de renovatie van de binnenstad. Deze renovatie (herstel) van het stadscen trum is de zwarte zwaluw die ai jaren boven de stad Schiedam vliegt. Het is een miljoenen, zo niet miljarden kostende operatie, die in nauwe samenwerking met de ontwikkelingsmaatschappij Empeo zal moeten worden uitgevoerd. Een van de instellingen die zich nauw met hetstadherstel binnenstad bezig houdt is de Stich ting Binnenstad Schiedam. De stichting is op 31 oktober 1977 opgericht. Het bestuur van de Stichting bestaat uit vertegenwoordigers van allerlei be langengroeperingen, te weten: bewo- nersvereniging(en) van de binnenstad, culturele instellingen, consumenten bond, Raad voor het Grootwinkelbe drijf, winkeliersverenigingen, ambacht en dienstverlenende bedrijven. Maat schappij voor Nijverheid en Handel, ambulante handel, aannemersorgani saties, Kamer van Koophandel, alsme de uit enkele onafhankelijke leden. Het doel van de Stichting is: het samen met de overheid, organisaties, bedrij ven en particulieren versterken van alle voor de binnenstad van Schiedam noodzakelijke funkties, die de binnen stad maken tot een evenwichtig econo misch, sociaal, maatschappelijk en cultureel centrum van de stad. Medio 1978 bracht het College van Burgemeester en Wethouders de „Di scussienota Binnenstad Schiedam" uit. Deze nota heeft de bedoeling „de dis cussie te starten om te komen tot een bebouwingskeuze voor de binnenstad". De stiphting heeft van het College van Burgemeester en Wethouders een uit nodiging gekregen om op de nota te reageren. In antwoord hierop heeft de stichting, aan het College meegedeeld van deze uitnodiging gebruik te maken, doch mede het inmiddels verschenen kroon- besluit over het vastgestelde bestem mingsplan „Binnenstad", alsmede eventuele plannen voor het Schienoko- gebied, bij haar reaktie te willen be trekken. De Stichting heeft zijn kommentaar uitgebracht, waarin het kroonbesluit is verwerkt. Daar de Stichting tot op heden niet over gegevens betreffende planvorming rond het Schienoko-gebied beschikt, is dit gebied vooralsnog buiten beschou wing gelaten. De Stichting heeft echter de overtuiging dat de relatie tussen beide gebieden van gemeentewege nog ander uitgewerkt zal worden opdat de discussie hierover nog zal kunnen plaatsvinden. SAMENHANG De kroon wijst bij de motivering van haar beslissingen - zo constateert de Stichting- voortdurend op de samen hang van de verschillende facetten, zoals bijvoorbeeld de omvang en lig ging van het kern winkelapparaat, de ruimtelijke struktuur, de looproutes en de bereikbaarheid (ontsluiting voor autoverkeer en parkeerbeleid). Hoewel beslissingen hieromtrent ge volgen kunnen hebben voor de wo ningbouw in het plangebied, worden zowel de ideeën over het belang van de woonfunktie in het centrum als de woonbestemming onverlet gelaten. Het besluit van de Kroon is, naar me ning van de Stichting, zodanig samen gesteld, dat er weer een open discussie mogelijk is over met elkaar samenhan gende aspekten: de gehele stedebouw- kundigde conceptie. Met enkele voorbeelden wordt geïllu streerd welke belang de kroon hecht aan een oplossing waaruit de samen hang van de verschillende onderdelen van het nieuwe plan blijkt. Na in eigen woorden de discussienota te hebben samengevat, levért de Stich ting kommentaar op de strekking van de discussienota. Aandacht wordt besteed aan het ontbreken van een goede aansluiting van de discussienota op het vastgestel de bestemmingsplan, alsmede van een duidelijke visie op de binnenstad, ge baseerd op gedegen kennis van en in zicht in de problematiek. Nadat een opsomming is gegeven van de zogenaamde zeven uitgangspunten, vraagt de Stichting, wat het College van Burgemeester en Wethouders nu eigenlijk het meest kenmerkend van een binnenstad en van een centrum acht. Hoewel bijna alle belangen groe peringen in Schiedam het er over eens zullen eijn.hba de anfunktie zoveel mogelijk weer naar de binnenstad te ruggebracht dient te worden, is de bin nenstad en zeker het centrum van Schiedam zo vindt de Stichting méér dan een woongebied. Vooral de multifunctionaliteit is het kenmerk van de binnenstad c.q. het centrum. De discussie zal zich moeten richten op de mate waarin bepaalde funkties op bepaalde lokaties in het centrum vertegenwoordigd zullen zijn. Daarbij staat men voor keuzen, die niet gemakkelijk zijn omdat een zekere ambivalentie voor het stadscentrum kenmerkend is. BEREIKBAARHEID Een heel belangrijk probleem is de be reikbaarheid van het stadscentrum. Deze dient in de planvorming alle aan dacht te krijgen, zowel de bereik baarheid van de woningen voor de be woners als de bereikbaarheid van sociaal-culturele en economische funk ties voor de bezoeker. Een uitgekiend parkeerregime is noodzakelijk. Tenslotte is het probleem van de be voorrading levensgroot. Aan de pro blemen van industrie en ambacht in de binnenstad is in de discussienota ge heel geen aandacht besteed. De Stich ting acht het noodzakelijk, dat er zo spoedig mogelijk een verkeerscircula tieplan opgesteld wordt. Dit plan moet vervolgens getoetst worden aan de doelstellingen van het plan voor de binnenstad. ,ln de discussienota wordt gesteld: „Allang is bekend, da veel Schiedam mers bij het doen van inkopen vaak naar de buurtsteden gaan in plaats van naar het eigen centrum". Deze constatering is een belangrijke. De gesuggereerde bekendheid vindt de Stichting echter niet meer dan een ver onderstelling, welke door de meeste mensen onderschreven zal worden. Het „waarom" is echter niet uitgezocht. Zonder hiervan kennis te hebben lijkt het zoeken naar oplossingen een weinig zinvolle bezigheid. De constatering van de discussienota dat Schiedam een historisch waarde volle binnenstad heeft acht de Stich ting o.m zichzelf juist en van belang. Niemand zal ontkennen dat deze waarde niet gehandhaafd en versterkt moet worden, integendeel. Men moet echter niet te gemakkelijk van het standpunt uitgaan, dat deze historische waarde tezamen met de op komst van eethuisjes („Culinair centrum") de aantrekkingskracht van Schiedam voldoende zal versterken. Er zijn aanwijzingen dat Schiedam be paalde mogelijkheden in zich heeft. Niettemin moeten de ogen ook niet ge sloten worden voor mogelijke negatieve gevolgen van bijvoorbeeld bepaalde soorten „horeca" voor de direkte om geving. Dit probleem gaat vooral de bewoners van het centrum aan. De Stichting vindt, meer visie, meer in zicht en meer gegevens nodig. In dit verband wordt als voorbeeld de Stich ting Leidse Binnenstad aangehaald. HISTORISCH Met als uitgangspunt het behoud en de versterking van de historisch waarde volle karakteristieke binnenstad dienst gestreefd te worden naar een goed funktionerend centrum, zowel qua omvang en kwaliteit van winkels en warenhuizen als de bereikbaarheid er van. Het is daarbij voor de Stichting een gegeven dat woningbouw en bijbe horende sociaal-culturele voorzie ningen een normaal bestanddeel van de binnenstad uitmaken. De Stichting beaamt het gestelde dat in een binnenstad „alles met alles te maken heeft" en dat er „een grote ver wevenheid van deelproblemen is". Het zoeken naar een evenwicht voor de Schiedamse binnenstad is een taak die door allen serieus genomen dient te worden. De Stichting zal voorzover het haar mogelijk is, gaarne een bijdrage hiertoe leveren. Een goede inspraak is echter alleen mogelijk wanneer het gemeentebestuur een voor iedereen duidelijke procedure bekend maakt en volgt, waarbij alle stappen die genomen moeten worden om van het vastgestelde bestemmings plan via het kroonbesluit tot een nieuw plan te komen, in onderling overleg ge nomen worden. Nu het kroonbesluit is genomen is de Stichting het met de discussienota eens dat snelheid zeker geboden is. Boven dien zijn alle belangengroeperingen het er over eens dat er zo spoedig mo gelijk aan de binnenstad „gebouwd" dient te worden. Op dit moment dienen in ieder geval twee vragen beantwoord te worden, te weten: a. wat voor soort plan dient er medio volgend jaar op tafel te liggen? b. volgens welke procedure zal het be sluitvormingsproces verlopen? De Stichting meent, dat het nieuwe be stemmingsplan eenzelfde vorm zal die nen te hebben als het oude vastgestelde bestemmingsplan, namelijk gedetail leerde bestemmingen op de meeste be-' bouwde, gronden en globale bestem mingen op de onbebouwde gronden. Een uitspraak van de discussienota, dat de gemeente een „uitgebreid door lopen van alle procedures die de Wet Ruimtelijke Ordening kent", onge wenst acht, baart de Stichting zorgen. Vanzelfsprekend zullen alle procedu res van de Wet Ruimtelijke Órdening doorlopen moeten worden, te weten het voorbereiden en vaststellen van een nieuw bestemmingsplan en de gebrui kelijke procedurele stappen die daarop volgen. De Stichting hoopt met zijn reaktie op de discussienota Binnenstad Schiedam duidelijk te hebben gemaakt dat van het gemeentebestuur een ander start schot wordt verwacht. Er dient aansluiting te worden gezocht met het vastgestelde bestemmingsplan alsmede met net Kroonbesluit. De pro blemen dienen diepgaander, doch, vanwege het korte tijdbestek dat er be schikking staat, doelgericht bestu deerd en uitgewerkt te worden. Het zou te betreuren zijn wanneer op basis van de discussienota Binnenstad Schiedam reeds besluiten genomen worden, die de ontwikkeling van meer dere acceptabele ruimtelijke oplossin gen in de weg zouden staan. Voldoende inzicht en gegevens dienen ter beschik king te komen voor een verantwoorde lijke afweging van alternatieven. Gegeven het feit dat de Stichting nau welijks over gegevens beschikt en niet die deskundigheid in huis heeft waar over de gemeente wel kan beschikken, heeft de Stichting gemeend op dit mo ment geen uitgewerktdefinitief oordeel over onderdelen van de discussienot Binnenstad Schiedam te geven. De Stichting acht binnen het Kroonbe sluit verschillende oplossingen moge lijk en haalbaar en ziet een initiatief van de gemeente Schiedam met be langstelling tegemoet, opdat er door de Stichting Binnenstad Schiedam, waar in vele belangengroeperingen verte genwoordigd zijn, een nuttige bijdrage aan de planvorming kan worden gele verd. Mevrouw P. S. C. van Rooijen uit Nieuwerkerk aan de Ussel wordt op zaterdag 20 januari de echtgenote van burgemeester drs. A(rie) Lems van Schiedam. Het huwelijk wordt die dag om 11.30 uur voltrokken in het ge meentehuis van Nieuwerkerk aan de Ussel, Kerklaan 16. Op dezelfde dag zal er om 13.00 uur in de Waalse Kerk Pierre Bavléstraat 1 (nabij Vasteland en Schiedamsesingel) in Rotterdam een oecumensiche viering plaats vin den waarmee dit huwelijk kerkelijk wordt voltrokken. De dienst zal wor den geleid door Pastor Nic. Apeldoorn o.p. en ds. A. van der Klaauw. De receptie vindt die dag plaats tussen 16 en 18 uur in het Novotel in Schie dam. De binnenstad van Schiedam di stedelijke zwarte zwaluw.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 1