METRO-STATION EENDRACHTSPLEIN KRIJGT GESTALTE door LEO VAN DER SANDE aïnge^aTt^^rpaitïTe- «De hal waar de roltrappen tijdelijk liggen opgeslagen, bruik ervan is en blijft waarschijn- D© W6rkZ33mh6d6n Q6Zi6n V3n3f d6 zijd© V3PI hGt PsrkhOtGl. lijk een omslachtige zaak. Nog ruim anderhalf jaar en dan kan voor wat de bouw kundige voorzieningen be treft de metrostation Een drachtsplein binnen komen rollen. Voor het gehele me tro-traject is voltooid is er echter weer een aantal jaren verstreken. Op dit moment verkeert de bouw van het metro-station al in een ver gevorderd stadium. Op de voorgrond de bouwput van de eerste toegang. Geheel rechts de constructie van het perron waaraan nu wordt gewerkt. De toegang op de hoek van de Rochussenstraat en de Westersingel krijgt gestalte. Hier staat nog de damwand, maar delen van het betonwerk zijn al gereed. Bij de eerste toegang die wordt gebouwd is men nog volop bezig met de betoncon structie. Een opengewerkte schets van het toekomstige metrostation Eendrachtsplein. Begin juni 1976 begon de eigenlijke metro-bouw op het Eendrachts- plein. Enkele maanden eerder werd begonnen met de eerste wegomleg- gingen. Tussen toen en nu kreeg station Eendrachtsplein gestalte; het betonwerk is gedaan en de damwanden werden getrokken. Wat nu rest is een aantal toegangen en de afbouw van het station. lijn, worden de mogelijkheden inge bouwd voor voorzieningen ten be hoeve van gehandicapten. Of deze voorzieningen ooit in de toekomst worden aangebracht is niet bekend; voorlopig ziet dat er nog niet naar ander is bedoeld als akoestische laag om het geluid van de metro te dempen. De wanden van het, station worden op dezelfde wijze afgewerkt als bij de reeds bestaande metro-lijn. Op de vloeren worden grijs-groene tegels toegepast, die ook nu overal bij de metro zijn te vinden. In tegenstelling tot de oude metro- In het station zelf wordt op dit moment gewerkt aan de perrons. Bijna dagelijks worden ze langer. De metro is in de toekomst op het Eendrachtsplein toegankelijk via vier verschillende toegangen. Een hiervan, op de hoek van de Rochus- sestraat en de Westersingel, is al in een vergevorderd stadium doordat deze binnen het bouwterrein viel. Bovendien is deze toegang nu de enige weg naar het inwendige van het station. Voordat met de bouw van de drie andere toegangen wordt begonnen moeten er tal van voorzieningen worden getroffen zoals het omleg gen van verkeer. De toegangen zijn geprojecteerd op de vier hoeken van het Eendrachtsplein. Iedere toegang wordt voorzien van een roltrap die in principe bestemd is voor de mensen die de metro verlaten. Dit in verband met het snel verwerken van een grote reizigerssfroom. In de hal van het nieuwe station zijn al roltrappen opgeslagen; dit moest vroegtijdig gebeuren omdat uit praktisch oogpunt bezien de trap in zo groot mogelijke toestand ge plaatst moet worden. Begin volgend jaar wordt de trap definitief ge plaatst. In de tweede helft van 1980 is het station bouwkundig gereed en wordt gewerkt aan de uiteindelij ke bestrating. Het verkeer zal dan vanaf de aansluiting met de Zim- mermanweg weer in beide richtin gen van de Rochussestraat gebruik kunnen maken. Eerder in dat jaar wordt het hele bouwterrein ont ruimd. Het station Eendrachtsplein Wbrdt meer dan alleen een halte waar metroreizigers in- en uitstappen. In de hal van het station worden drie winkels gebouwd, ieder in de vorm van een zeskant en met een middel lijn van ongeveer zes meter. Het „bekleden" van het station komt in grote lijnen overeen met dat van andere stations. In de hal wordt een zogenaamd raster-plafond aange bracht; terwijl de perrons lamellen aan het plafond krijgen. Een en

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 13