een sleutel toï uw eigen li Ga op avontuur in eigen huis Wonen '03 S3 Cursussen zelf metselen m Wonen van bejaarden Stap uit de sleur Expositie van inzendingen in vijftien plaatsen Nuttige informatie en tips over boereneiken meubelen boeren verlichting "de hooischuur" Jrjr-AfSttëtié. Samenstelling Pieter G den Broeder Gravin Jacobastraat 44 Gouda Tel 01820-19742 Wij Nederlanders zijn eigenlijk rare lieden. We geven hoog op over onze gezellige interieurs, onze huiselijkheid en zo, maar als je in de landen om ons heen kijkt, kun je toch nog wel wat leren over het aan kleden van een woon- werk- of slaapvertrek. Typerend is wellicht, dat wij spreken van gordijnstof en onze buren van decora- tiestof. Wij lichten een woning in, zij decoreren een huis. EXPERIMENTEER EENS 1MEER Stap uit de sleur en begin morgen eens aan een nieu we wand. Maar niet van papier of wandweefsel, nee. gebruik nu eens ge woon gordijnstof. Dat is dikwijls goedkoper dan speciale wandbekleding en de effecten zijn minstens even verrassend. Een voorbeeld. Er zijn te genwoordig van die op engewerkte gordijnstoffen in de handel die de vak man „ausbrenners" noemt. Een half-dicht half-open weefsel. Ze zijn er op 150 cm breedte en er zijn er die kamerhoog zijn. En wat u nou eens moet proberen, is die gordijnstof tegen een wand te spannen die u te voren een fraaie contraste rende kleur hebt gegeven. Als bijvoorbeeld de slaap kamer niet al te groot is, kan dat een licht-blauwe kleur zijn. waarover u dan een naturel, deels open deels gesloten, stof aan brengt. U kunt deze stof door middel van latten die voor dit doel bij de doe-het- zelf zaak te koop zijn di rect tegen de wand gespan nen aanbrengen, maar u kunt ook eens proberen deze strak gespannen gor- dijnwand tegen een apart raamwerk te plaatsen waar achter u TL-balken beve stig. Het ^effect is verras send. Als u tegen het span nen opziet, kunt u ook ge woon een rail plaatsen te gen het plafond, die wordt verscholen achter een plankkoof, die meteen de eve.t-ele lichtbron aan ons oog onttrekt. Plaatst u dan wel de TL tussen de muur en de gordijnwand. De wand, waar dan de gor dijnen gewoon als geplooid gordijn voor hangen, kunt u een speciale kleur geven, die past bij de andere kleu ren in de kamer. Het voor deel van de kamerhoge gordijnstof is (doorgaans 270-280 hoog) dat een sprei van dezelfde stof gemaakt kan worden. We maken er dan een voering achter die in kleur overeenstemt met de kleur die we op de muur aanbrachten. Ook kunt u van effen stof uw sprei ma ken en dan een aantal des sins uit uw gordijnstof op het sprei appliceren. Voor al bij de hierboven al even aangeduide ausbrenner lukt dat prima. Heeft de slaapkamer een hoog ongezellig plafond, of zoekt u meer sfeer in de slaapkamer, denkt u dan eens na over een simpel te maken hemel". De maten voor deze hemel zijn af hankelijk van de breedte van het bed en de grote van de kamer. Meet eeyst van achter het hoofd-schot van uw ledikant naar boven, dan van dat punt van het hoofdeinde naar het voe teneind, en vervolgens be paalt u de lengte van de flap die naar beneden moet hangen boven het voe teneind. Let u er wel op. dat u die laatste flap dub bel neemt, omdat u die aan twee kanten ziet, als u eventueel eenzijdig be drukte stof hebt gekozen. Het horizontale deel moet u over de breedte van de hemel wel even verstevigen met een paar latten zo om de ca. 50 cm. De „hemel" kunt u op zijn plaats brengen door ge bruik te maken van die te genwoordig alom verkrijg bare houten gordijnroeden met fraaie eindknop. Zo'n hemel heeft behalve het leuke aanzien, ook een functie als koudewering achter het hoofdeind van uw ledikant. Mocht u niet zo'n doe-het-zelf type zijn, dan kan de woninginrich ter u altijd met raad en daad bijstaan. Als u het allemaal wat veel vindt zo'n hemel, maar u heeft wel een koude bui tenmuur aan het hoofeind van uw bed, denkt u dan eens over het idee. uw slaapkamertapijt niet al leen op de vloer, maar ook achter uw hoofdeinde te gen de muur te plakken. Dat klinkt erg ingewik keld, maar dat valt erg mee. Een. leuk hoogpool tapijt is bovendien lekker zacht in de rug. als u er van houdt nog even in bed te lezen. Als uw ledikant nog zo'n origineel hootdbord heeft, moet u er eens over denken of het niet mogelijk is de zijplanken direkt aan de muur te haken, waarbij dan het hoofdbord kan ko men te vervallen. Meestal is het mogelijk de klampen waarin de zij planken van het bed ha ken, van het hoofdbord te schroeven en die tegen de muur te bevestigen. Wel stevig graag. Het maakt uw kamer een stuk ruimer en met dat tapijt tegen de wand staat het bijzonder leuk. KEUKEN Er zijn talloze gordijnstof fen in kleur en dessin com bineerbare series, met klei ne motiefjes in positief en negatieve dessinering, maar ook grote, meer spre kende dessins. Bovendien zijn er stoffen van 140 cm en van 510 cm breed en van een zwaar katoen, zo dat je er ook stoeltjes die nou niet de gehele dag door gebruikt worden, heel goed mee kunt stofferen. De kleine dessins zijn als het ware gemaakt om b.v. in de keuken te worden toegepast voor gordijnen, tafelkleedjes of place-mats, oven-wanten enz. En met betrekkelijk weinig kosten is uw keuken helemaal in kleur te brengen. U kunt dan naar mate de hoofd kleuren van uw keuken dat toelaten af en toe de kleur van deze attributen in het geheel wisselen, waardoor u ineens een andere keu ken heeft. Dat kleur wisselen in een bepaald vertrek geeft trou wens ongekende mogelijk heden. Vroeger, toen we na het wegzetten van de ka chel de zomertooi van ons huis weer te voorschijn haalden hadden we een soortgelijk verschijnsel. Je had het gevoel dat het zo mer werd in je huis. Nu, met die overhand van beige bruin lijkt het wel alle da gen winter. Probeer weer eens iets in het interieur. Experimen teer. Een woning inrichten is avontuurlijker dan u denkt en het kost minder dan u nu bereid bent aan te nemen. Dessin uit een collectie van Holland Haag. Hoewel de ze stof niet kamerhoog is, valt de naad die om de 150 cm optreedt niet op. De gordijnstofrand werd tegen afgewerkt met een in kleur gewerkte plintlijst. Let u even op de exact in kleur combinerende stoffering van de stoeltjes en het ta felkleed. Van 20 december 1978 tot en met 20 januari 1979 wordt in het Bouwcentrum te Rotterdam de expositie „Wonen 3)3" gehouden. Op deze tentoonstelling worde if twaalf inzendingen getoond van een openbare ideeenprijsvraag, uitge schreven door de Verenig de Bedrijven Tiemstra B.V. te Nijmegen ter gele genheid van haar vijfenze ventigjarig bestaan in 1978. v Doel van het uitschrijven van Ae/ji prijsvraag, die als motto „Wonen '03" mee kreeg, is het leveren van een bijdrage tot een moge lijke verbetering van de ge bouwde omgeving. De prijsvraag was bedoeld voor jonge ontwerpers die straks de woning van het jaar 2003 moeten ontwer pen. Een vijf man sterke jury onder leiding van de heer W. A. H. W. M. Janssen, oud-directeur Bouw: en Woningdienst Utrecht heeft de inzendingen beoordeeld. 'Voor de be kroonde inzendingen was een prijzenbedrag van 20.000 gulden beschik baar. Het ging er bij deze prijsvraag niet om dat jon ge ontwerpers hun fanta sieën vrijelijk konden bot vieren. Voorop stond dat getracht moet worden het gebruik van dure en eindi ge energiebronnen zoveel mogelijk te beperken. Daarentegen dient de zon als oneindige energiedra ger een veel grotere plaats in de woning te krijgen. o.a. gedisseld geloogd gezandstraald en een uitgebreide sortering Wilhelminakade 26 Waddinxveen tel 01828 - 3681 In januari 1979 start de Vereniging ,.De Neder landse Baksteenindustrie" weer in vijftien plaatsen in Nederland met een nieuwe serie van de reeds bekende metselcursussen voor „doe- het-zelvers". De cursus bestaat uit 12 lessen, waarvan 3 theorie lessen gewijd aan mate riaalkennis, constructieleer en architectuurbeginselen en 9 praktijklessen. Hij wordt gegeven in Huissen, Leeuwarden. Leiden, Rot terdam. Zeist, Amsterdam. Boxtel. Groningen, 's Her togenbosch, Roosendaal, Deventer, Ede, Gennep, Schaesberg en Schagen, in een der plaatselijke techni sche scholen. In Rotterdam. Zeist, Am sterdam, Groningen en Gennep wordt ook op za terdag les gegeven (van 10.00-13.00 uur). In de overige plaatsen alleen op dinsdag- en donderdag avond. Het cursusgeld bedraagt 325,per deelnemer. In het cursusgeld is tevens be grepen het noodzakelijke gereedschap als troffel, voegspijker, kaphamer, kapsabel, draad, opsteek- klosjes. drieklezoormaat- en iagenlat, alles verpakt in een plastic zak met naamlabel, en het boek „Metselen: Leer Het Zelf', dat als leerboek bij de cur sus gaat dienen. Ook de kosten van stenen en specie zijn in het cursusgeld be grepen. Aanmeldingen worden in volgorde van binnenkomst van het ingevulde formu lier behandeld. Nadere inlichtingen bij het secretariaat van de Vereni ging De Nederlandse Bak steenindustrie. postbus 51. 6994 ZH De Steeg. Belang stellenden ontvangen een aanmeldingsformulier ter invulling. Nadat dit door het secretariaat is teru gontvangen, wordt men- definitief ingeschreven, hetgeen met een „bewijs van inschrijving" wordt bevestigd. Het eerste artikel over wo nen van bejaarden leverde veel reacties op. Onder staand nu het vervolg. Nuttige informatie en tips. DE SLAAPKAMER In de slaapkamer geen zeil niet losse kleedjes, maar plat tapijt Het bed moet zo worden geplaatst, dat de twee lange zijden en öet voeteneinde goed bereik baar zijn. Aan die drie kanten moet 100 cm ruim te vrijblijven. Zorg dat de zon niet op uw hoofdkus sen kan schijnen en dat u niet altijd in het felle licht kijkt. Veel bejaarden sla pen minder goed en dan kan de vroege zomerzon storend zijn. Neem daarom gordijnen die het licht goed tegenhouden of een combi natie van een aluminium jaloezie en een schuifgor dijn. Een rolgordijn heeft het voordeel dat het trek- koord gemakkelijk naar het bed kan worden ge legd, zodat u vanuit bed de hoeveelheid licht kunt re gelen. Naast het bed moet voldoende weglegruimte aanwezig zijn, plus een la de voor medicijnen en klei ne dingen. Neem een slaapkamerkast met schuifdeuren en een verstelbare indeling. U kunt de schappen, laden en roeden dan op de voor u meest geschikte hoogte plaatsen. Bij het hoofdein de moet leesverlichting aanwezig zijn en overweegt u ook eens hel gebruik van een zwak nachtlampje bijvoorbeeld onder het bed. Erg handig als u er 's nachts wel eens uit moet. MEUBELS KIEZEN Er zijn voor bejaarden spe ciale fauteuils ontworpen. Elke meubelzaak kan u er aan helpen, maar de moei lijkheid is. dat ze niet als „bejaardenstoelen" wor den gebracht. Hel wordt dus even zoeken. Zo zijn et ook bankstellen met tame lijk hoge. ondiepe zittingen en stevige armleggers dit ideaal zijn voor bejaarden De daarbij horende lagt tafels zijn hoger dan nor maal. Voor gebruik van een rolstoel aan tafel zijr er modellen met voldoende ruimte onder het blad en tussen de poten. Gaat het om hoge stoelen, dan blijken vooral de verende chroom buismodellen met sleevoet bijzonder bruik baar te zijn. Door de slee voet en de korte armleg gers laten ze zich gemak kelijk bijschuiven. Zware stoelen met poten en gestoffeerde ruggen zijn voor bejaarden minder ge schikt. Gaat het om berg meubels, kies dan een mo del dat u niet dwingt om voortdurend te bukken. Dus geen dressoirtype. Het beste voldoen kleine com binaties met bergruimte op tafelhoogte voor dingen die u dagelijks nodig hebt. Voor de slaapkamer zijn er speciale bejaardenbedden met de zithoogte van een hoge stoel. Dit kan een le dikanttype zijn, maar ook een gezellig gestoffeerd bed. Heel belangrijk is dat u op de randen kunt zitten zonder achterover te val len. Meestal is het dan no dig een matrasbodem te gebruiken. Er zijn onder matrassen met verstelbare delen bij hoofd- en voe teneinde. Een druk op de knop is voldoende om deze vlakken te verstellen en dit kan zelfs als u op bed ligt. Zo zijn er heel veel meubels die geschikt zijn voor be jaarden, maar zoals ge zegd de meubelwinkels bieden ze niet als zodanig aan. Kies daarom een rus tig ogenblik zodat er alle gelegenheid is, om meLje verkoper van gedachten te wisselen. VLOERBEDEKKING De vloerbedekking moet onder aIJc.omstandigheden stroef blijven en bestand zijn tegen het gebruik van rolstoelen. stokken en krukken. Rubber wordt door water spekglad en komt dus niet in aanmer king. Keramische tegels voor normaal gebruik zijn evenmin anti-slip. Noorse lei heeft een ruwe opper vlakte en voldoet daardoor in gang of hal heel goed. Parket dat niet in de was wordt gezet, kan ook, maar behoort niet tot de uitge sproken stroeve vloeren. Vinyl met een oppervlakte structuur doet het heel goed, maar zwart rubber kan er vegen op achterla ten die direct met terpenti ne verwijderd moeten wor den. Ideaal is plat tapijt en nu bedoelen we de soorten die door de fabriek als „rolstoelvast" worden aan geboden. Dit zijn als regel de zware viltkwaliteiten en dichtgeweven bouclé, door vakmensen fine gauge (keedsj) genoemd. Vooral de losliggende vormvaste vilttegels zijn uitstekend geschikt voor dit doel. WAND MATERIAAL Wanden die voortdurend aangeraakt worden, kunt u het beste bekleden met goed gelakt hout of een zware kwaliteit wandvinyl. Dit vjnyl kan eindeloos vaak met een sopje worden afgenomen en is heel goed bestand tegen stoten. ELEKTRA Schakelaars en stopcon tacten moeten bij voorkeur op handhooj>te worden ge plaatst. Dat is ongeveer 75 cm vanuit de vloer. Lam pen die bedoeld zijn om voor het gebruik te ver plaatsen, zijn minder ge schikt. Dit geldt ook voor hoge staande lampen die gemakkelijk omvallen. Het is prettig als het ganglicht vanuit het bed kan worden bediend. In oude huizen is de bedradig meestal niet best meer. Daarom kan het raadzaam zijn een aard- lekschakelaar toe te passen die reeds bij het kleinste lekstroom pje de toevoer afsluit. Ongelukjes met electriciteit zijn dan vrijwel uitgesloten. SUBSIDIE Als een woning aangepast nioet worden voor bejaar den of gehandicapten, geeft de overheid subsidie. Die aanpassing nioet dan wel een onderdeel vormen van de woningverbetering. In bepaalde gevallen wordt een uitzondering gemaakt en zo kunt u voor de aanleg van centrale verwarming zonder woningverbete ring een som ineens krijgen. Ook de aanleg van een huislift en een water drukinstallatie (badlift) kan gesubsidieerd worden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 16