Het Nieuwe I. van der Kraan: „rust is de voorwaarde voor goed onderwijs Wel en wee van dienstencentra Meer winst bij de COOP Nieuwe Waterweg 99 L: BEERS Inkomstenbelasting bij de ANB0 Nieuwjaar in 4 Molens Jeugddienst in De Rank T.V. DEFEKT? RADIO ABA College houdt weer een open spreekuur OP WOENSDAG EN VRIJDAG HUIS-AAN-HUIS IN SCHIEDAM. KETHEL EN ROTTERDAM (WIJK OUD MATHENESSE) ginmimiliumiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiii mmmmmmmmiuiuiimmummm immummumuuuummmmimmimmmmiimmmmmmmuummmmir UITDEUKEN SPUITEN De grote hobby van de heer Van der Kraan is fotograferen. 32e JAARGANG - OPLAGE 37.500 VRIJDAG 5 JANUARI 1979 Stadsblad Kantoor: Broersvest 125 - Postbus 257 - 3100 AG Schiedam - Telefoon 010-267368 Randstad Edities verschijnen in het grootste deel van Zuid-Holland 25 Edities Totaal oplage 618.500 Het Nieuwe Stadsblad. Groot Vlaardingen, De Maaskoerier. Westland Post. Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland Oplage 175.100 |||||IIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIII|lll|ll|l|l|lll,l,"""""U""""""""l"""""""""""""""";i Kaarsrechte narcissen geschikt in een vaas van Delfts blauw, een dennegroen ver siering rond de lamp aangebracht, een vleugje van het naderend voorjaar achter deze winter in de huiskamer van leraar M. van der Kraan aan de Sweelincksinge Op 30 december 65 jaar geworden en dus pensioengerechtigd. Reden om met hem als geboren Schiedammer een duik in het verleden te nemen. Na zijn lagere schooltijd aan de Pr. Mauritsstraat naar de ULO, de latere mulo aan de Oude Kerkhof en daarna de studie afmaken aan de gemeentelijke kweekschool aan de Veemarkt te Rotterdam, met een winter ais deze een hard gedoe op de fiets. Kraan op. Daar heb ik niets op tegen, wel tegen de snelheid waarmede men ze invoert. Rust is een essentiële voor waarde voor goed onderwijs. Toen hij klaar was met zijn studie raadde directeur van de kweekschool hem aan (dat was in 1934) eerst maar verder te studeren, want overal was werkeloosheid, dus pakte de heer van der Kraan de hoofdacte en nog een paar andere actes en ging daarna 4 Vi jaar volontairen. Waarnemen in ziek- tegevallen voor 3.11 per dag, weet hij zich nog goed te herinneren. De enige openbare school waar de heer van der Kraan nog nooit tijdelijk is geweest is de school op het Edisonplein, waar hij in 1939 werd benoemd. ,,De meeste anderen heb ik allemaal van buiten en van binnen gezien". In 1946 kreeg hij een baan als leer kracht op de Willem de Zwijgerschool aangeboden. Dezelfde school waar hij in 1925 was gestart. De G1 school. Hier aan deze school met MULO-op- leiding, later dan mavo, is hij gebleven. Hij gaf in verschillende vakken les, plus de examenklassen. Een ener verende tijd want in 1967 kreeg hij de opdracht directeur te worden van de tweede Willem de Zwijgerschool. De grote administratieve rompslomp hier van met een start van drie klassen, la ter uitgebreid deed hem inzien dat hij dit niet langer verantwoord vond. In 1971 vroeg hij in een gesprek met de wethouder van onderwijs, toen me vrouw G. Verwey-de Graaff, hem hier van te ontslaan."Een stap die hi welo verwogen nam. Het ook absoluut niet als een degradatie beschouwde. Want dit geschiedde geheel uit eigen vrije wil „net op tijd", voegt hij eraan toe, „want ik was knap overwerkt". „Het tempo" van veranderingen wordt steeds sneller, merkt de heer Van der HEIMWEE Ik kijk niet met heimwee terug, met te rugblikken hou ik me niet mee op, zegt hij. „Watvan mij verlangd werd les ge ven en alles wat erbij hoort'Nu krijg ik dan volop de tijd me aan mijn hob bies te wijden. Om dan in eens op te merken „jammer dat de Schiedamse Onderwijzers Toneelvereniging is op geheven, toneel staat bij mij nog hoog aangeschreven. Verder muziek, foto graferen, dia's maken, lezen. We zijn een paar maal naar het buitenland ge weest, mijn vrouw en ik. Haar ge zondheid heeft het reizen een paar jaar niet mogelijk gemaakt. De aankoop van een eigen zomerhuis was een rijk bezit voor die tijd. Meestal zijn we er ook met de feestdagen. Het zal er nu wel mooi zijn met al die sneeuw' Met oud directeur van de Willem de Zwijgerschool Aad de Jong (76) heeft het echtpaar Van der Kraan nog steeds kontakt. Ze hebben twee zoons en bij na vier kleinkinderen. Ook -daar kan hij zich nu helemaal vrij voor maken. Maar eerst nog het officiële afscheid donderdag 11 januari a.s. van 16.00 uur tot 17.30 uur, in de recreatiezaal van het Stadskantoor, waar vooral oud- leerlingen van harte welkom zijn. Ziet de heer Van der Kraan tegen deze middag op. Hij schudt bedachtzaam het hoofd. Ik zal alles wel gelaten aan horen. 'Btt(Jfl is veel voordeliger bi| Buitenhavenweg 160 Telefoon 261046 Evenals vorige jaren organiseert de Al gemene Nederlandse Bond voor Oude ren afdeling Schiedam een eenvoudige cursus inkomstenbelasting. De bedoe ling hiervan is dat men straks de leden behulpzaam is bij het invullen van hun belastingformulieren. Wie hiervoor in teresse heeft gelieve op woensdagmor gen 17 januari aanwezig te zijn van 10- 11.30 uur in de kleine zaal van boven genoemde bond aan de Lange Nieuw- straat 181. De verdere geplande dagen zijn: 23 januari en 6 februari. Verdere inlichtingen worden u verstrekt na mens het bestuur door dè secretaris, de heer A. van der Linde, tel. 702521. Dinsdagmiddag 9 januari wordt in het dienstencentrum „De4Molens" aan de Nieuwe Damlaan een bingomiddag ge houden. Aanvang 14.00 uur. De gebruikelijke nieuwjaarsreceptie wordt op woensdag 10 januari gehou den. Aanvang 19.00 uur. Muzikale omlijsting: het duo Van de Wijst. Iedereen van harte welkom. De moeilijkheden met de projectleider/directeur van het dienstencentrum „De 4 Molens" aan de Nieuwe Damlaan zijn opgelost. Zijn plaats werd ingenomen door Paul van Mansum. In de loop van 1977 is een begin gemaakt met regionale bi jeenkomsten van zowel functionarissen als bestuursleden, teneinde informatie uit te wisselen en een afgevaardigde naar het provinciale platform aan te wijzen. In het jaarverslag staat ook vermeld dat in 1977 te Schiedam een indicatie commissie opgericht in het kader van artikel 6J van de Wet op de bejaarde noorden. Deze commissie is in Schie dam jarenlang werkzaam geweest op vrijwillige basis. Het rapport huisve sting voor bejaarden in Schiedam is aan het gemeentebestuur aangeboden, men wacht op antwoord. Voor geinte- resserden is dit rapport verkrijgbaar bij het Bureau Stichting Raad voor het Bejaardenwerk aan de Grote Markt 200. In een ruimte van de bewonersvereni ging aan de Franklinstraat in Oost werd gedurende twee maanden iedere maandagmorgen spreekuur gehouden. Er was hier (helaas) te weinig belang stelling voor, maar men zoekt wel naar een andere oplossing. Succes heeft men echter wel met een dergelijk spreekuur bij de Algemene Bond voor Ouderen op donderdagmiddag in het Blauwhuis aan de Lange Nieuwstraat. Er zal een speciaal boekje voor bejaar den verschijnen, en voorts bestaat er een goede samenwerking met de vele vrijwilligers(sters) op elk gebied. Op het moment (1977) beschikt men over 55 personen. Belangrijk ook de taak van de rijders!sters) en bij(rijderslsters) van de Warme Maaltijden, de start van de gespreksgroep voor gastdames. Het bejaardenvervoer is „een zorgenkind Men zou kontakten opnemen met de stichting „Lentefeest" en de gemeente lijke Sociale Dienst. TELEFOONKETEN ln 1977 stonden 36 personen als deel- nemeristr deelnemer(ster) voor de Te lefoonketen ingeschreven. Deze perso nen zijn over 6 cirkels verdeeld, die el ke morgen deze cirkels leiden. Ver schillende curs?ssen worden gegeven. De lustrumviering heeft in oktober plaats gehad met verschillende festivi teiten, er heeft een inventarisatie wat betreft wensen e.d. van omwonende ouderen plaats gevonden. STRICKLEDE In stricklede is het kontakt met buren onderling niet zo geweldig. De meeste mensen vinden dat erg jammer. De mensen voelen zich erg geïsoleerd en alleen. Ondanks dat willen ze vaak niet naar het d.c. toekomen; de reden daar van is meestal niet duidelijk. De men sen die wel gebruik van het d.c. maken zijn enthousiast. Wél wordt er ge klaagd over groepjes, waarbij aanslui ting erg moeilijk is; de mensen nemen nieuwe bezoekers niet zo gemakkelijk op. Andere klachten zijn. dat het d.c. te laag en rokerig is. Op 2 december 1977 is i.v.m. het lustrum een avond r;organiseerd in het d.c. voor de Stric- ledebewoners. De bewonen bleken hier erg enthousiast over te zijn en von den dit zeker voot herhaling vatbaar. DC. „DE WOUDHOEK" Door ziekte van de leidster van het dienstencentrum „De Woudhoek" werden de bezoekers een beetje onru stig. Door dit aarzelend met haar op volgster uit te praten, dankzij de inzet van een aktiviteitscommissie, bestaan de uitvier mensen uit de Heyermasflat, vier mensen uit de wijk en één door middel van loting uit de omgeving kwam men tot een goed gesprek. Ver anderingen binnen het team vonden plaats en de tegenwoordige leidster mevrouw C. M. den Herder (parttime) kon opgelucht adem halen. Met de ontkoppeling Herman Heyermansflat/dienstencentrum ..De Woudhoek" kan men nu tot betere re sultaten komen. Men werkt nu wijkge richt met een kaartsysteem met adres senbestand, waarin alle 65-plussers van Schiedam-Noord zijn vermeld. Zondag 7 januari wordt in ,,De Rank" aan de Schiedamseweg een oecumeni sche jeugddienst gehouden, waarbij het verhaalvan de „Drie Wijzen uit het Oosten" centraal zal staan. Ds. De Rij per uit Zwijndrecht zal dit alles in zijn preek verduidelijken. Aanvang 19.00 Coop Nieuwe Waterweg uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, heeft het om zet jaar 1978 goed afgesloten. Zij bereikten een totale omzet van bijna 42 miljoen gulden, een stijging van 4,5 miljoen gulden ten opzichte van 1977. Daar -ederjaar van de drie afgelopen, een stijging werd geconstasteerd van 4 miljoen, houdt dit dus een plus van 60 procent in. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert elke maand de prijsindex cijfers van de gezinscomsumptie. De voeding maakt ruim een kwart hiervan uit en geeft steeds een lager inflatie percentage te zien dan het totaal-cijfer. De gemiddelde prijsstijging van de Coop in het jaar 1978 is zo gering ge weest, dat deze invloed op de omzet te verwaarlozen is. De bereikte omzet is dus toe te schrij ven aan een gestegen verkoop, daar het aantal winkels van de Coop in het af gelopen jaar gelijk zijn gebleven. Wel werden enkele verkoopruimten ver groot. De bevolking in deze steden vrijwel gelijk, doordat de terug- ge^ of stilstand in Schiedam en Vlaardingen gecompenseerd werd door de (enigszins) afgeremde groei van Maassluis. Het totale winkelbestand in de regio is echter opnieuw vergroot. Dit zou wel eens door kunnen werken in het jaar 1979, waarin de jaaromzet de 50 mil joen dicht zal naderen. Momenteel be schikt Coop over dertien supermark ten, één Codi gezinsmarkt, een mu seumwinkeltje, een Cosa huishoud- zaak, een Codi interieur, woningin richting en tot slot vijf witte kruik slij terijen. blijft gang VI de Wij helpen direktü! Specialisten op CAI-gebied Tel. 26 07 78 of 01899-15874 GROENELAAN 95 Verkoop - Inruil - Reparatie ook voor uw verlichting Het Schiedamse gemeentebestuur is voor de talrijke kritieken in en buiten de ge meenteraad gezwicht inzake het wekelijkse spreekuur dat de individuele leden van het Schiedamse college van burgemeester en wethouders tot voor enige maanden vrijwel iedere week hielden. Dit spreekuur werd aan beperkingen on derhevig en dat wekte met name de woede op van de grootste PvdA fraktie in de gemeenteraad. Het college heeft nu besloten elke derde maandag van de maand tussen 16.00 en 17.00 uur een zgn. open spreekuur te houden waar iedereen met zijn gemeentelijke problemen terecht kan. Ook tijdens dit open spreekuur kunnen geen huisvestingszaken aan de Hrtle men Voor vragen en klachten omtrent het huisvestingsbeleid geldt een andere procedure. Men kan zich daarvoor schriftelijk wenden tot de secretaris van de Huisvestingscommissie, p/a Stadskantoor, Emmastraat 1.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 1