Reeds bij vier graden vorst: Een winters beeld zomaar gezien op de ijsbaan. De IJsclub in Kralingen, maar dan wei jaren geleden. Volledig nieuw en uniek is een nieuw en veel sneller systeem dat wordt gehan teerd door het Tennispark IJsclub Kralingen. Tijdens de enkele dagen vorst rond Sinterklaas konden al enke le duizenden schaatsliefheb bers in de open lucht op natuurijs hun baantjes draaien. Op woensdag 6 december ging de baan voor het eerst open en daarmee is Kralin gen mogelijk de eerste na- tuurijsbaan van Nederland deze winter. Dat tennisbanen 's winters onder water worden gespo ten om er ijsbaanen van te maken, is een bekend gege ven. Na verwijdering van netten en andere obstakels wordt dan de slang ter hand genomen en de baan gaat onder water. Toch altijd weer een klus die pas onder handen genomen kan wor den nadat het enkele dagen gevroren heeft en bovendien zo arbeidsintensief is, dat de meeste tennisclubs vanwege de kosten er steeds meer tegenop gaan zien. Boven dien, in ons klimaat is het 's winters vaak halen en brengen, hollen of stilstaan met de vorst en aangezien er dus vaak geen peil op te trekken is hoelang de vorst periode zal duren, vermin dert uiteraard de animo om al die voorbereidingen te treffen. Maar goed... als men het dan toch doet, kunnen na enkele vorstdagen (zo die er al zijn) de eerste schuchtere stappen Al was het dan nog niet druk, geschaatst kon er ook deze week worden. worden gezet op het tennis baan-ijs. Nieuw systeem Automatisch De sproei-installatie van de ijsclub. HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 16 WOENSDAG 10 JANUARI 1979 De reden van deze vroege start is gelegen in het geheel nieuwe en unieke systeem waarmee de ijsvloer wordt gemaakt. Het is een traditie van de Rotterdammers om zo moge lijk elk jaar het gehele tennispark onder water te zetten en dan voor de recreatieve schaatsers open te stellen, maar nog nooit eerder is de ijsvloer zo snel en zo probleemloos tot stand gekomen als nu. Bij de aanleg van een besproeiïngs- installatie voor haar 16 tennisbanen, heeft de Kralingse club de offreren de firma's gevraagd de mogelijk heid in de planning op te nemen, om tijdens de wintermaanden via dezelfde besproeiïngsinstallatie een ijsvloer te kunnen maken. Van al die firma's was er slechts 1 die deze toezegging aandurfde, de anderen stootten op het probleem dat hun standpijpen en/of sproei koppen direkt zouden bevriezen, wanneer tijdens de wintermaanden water zou moeten worden doorge voerd. De firma Brinkman bv uit 's-Gra- venzande, bijzonder gespecialiseerd op het gebied van beregeningsinstal- laties, was er van overtuigd dat haar installatie zowel 's zomers als 's winters met hetzelfde resultaat zou kunnen werken en de praktijk leert nu, dat dit goed gezien is. Op het tennispark is voor berege ning van de 16 banen een via de automaat te bedienen installatie aangelegd, voorzien van niet minder dan 70 Pop-Up-Sprinklers. Bij het scheiden van het tennissei- zoen en de intrede van de winter werden uit het gehele projekt 48 sproeiers, die bij verwezenlijking van de schaatsbaan als obstakel zouden kunnen worden aange merkt, verwijderd en de overige 22 sproeiers bijven dan volledig intakt om het gehele complex van ruim 10.000 m2 bij het invallen van de vorst te besproeien en zodoende te zorgen voor een gladde natuurijs- baan. Als het kwik 4 graden vorst aangeeft kan de installatie zonder gevaar voor bevriezing worden ingescha keld en heeft men de andere morgen een ijsvloer liggen. Een unieke prestatie, waarover de heer H. van Mastrigt als direkteur van het Kralingse complex bijzon der enthousiast is. Op 6 december konden de eerste- gasten zich op de baan uitleven en terwijl bestuur en schaatsgasten zich in de late avond naar bed begaven, zorgde de Brinkman-in stallatie via een klokgeschakelde automatische bediening in de nacht er voor, dat op geregelde tijderT een nieuw vlies je water over de baan werd aangebracht en op donderdag morgen 7 dcember lag de baan er schitterend bij en konden om half negen al weer een aantal schoolklas sen en andere enthousiastelingen de baan op. Het enige probleem wat de parklei ding kende was, hoe men de mensen op de hoogte kon stellen dat er zo snel geschaatst kon worden. Want na 1 1/2 dag vorst is er normaliter niemand die al op natuurijs rekent! Dhr. van Mastrigt, beoordeelt de installatie als een perfekt stuk vak werk en is er van overtuigd, dat het systeem goed zal blijven werken, waardoor meerdere keren deze win ter binnen een mum van tijd ge schaatst zal kunnen worden op deze natuurbaan. De afdeling sportveldberegening van de firma Brinkman, die deze installatie heeft aangelegd en ook nu de ijsclub zonodig met raad en daad terzijde staat, is in het geheel niet verrast door het snelle resultaat wat men bij Kralingen behaalde. Zij bevestigt de stelling van ijsbaandi- recteur van Mastrigt, dat bij een vorstgrens van 4 graden Celsius binnen enkele uren een baan is te realiseren, terwijl dat bij anders opgespoten of onder water gezette banen vaak veel langer duurt. Bovendien is het projekt automaat- bediend en kost dus niets extra's aan mankracht. Dezelfde installatie van de tennisbaanberegening 's zo mers, werkt nu gewoon door in de winter. Overigens kan nu natuurlijk nieti elke tennisclub met een be sproeiïngsinstallatie gelijk maar in de winter het spul in werking stel len, want het gevolg zou dan' inder daad wel eens een bevroren installa tie kunnen zijn. Uiteraard is aan de installatie in Kralingen een extra aangebracht, om te voorkomen dat de installatie tijdens vorst bevriezen zal. Ook dit snufje is geheel bestuurbaar door de Elmeco-automaat en past zich steeds aan aan op of aflopende temperaturen. De Rotterdammers boffen dan toch maar weer, want bij 4 graden vorst ligt de ijsbaan voor hen klaar en kan men zich sneller dan elders op de gladde ijzers wagen. De tennisclubs die inderdaad wel wat bezwaren zien liggen aan het op ouderwetse manier klaarmaken van een ijsvloer zouden eens bij Brinkman te rade kunnen gaan, of contact op nemen met hun Kra lingse collega's.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 16