Weg uit Huize Frankeiand College van G.S. Voorlopig geen Schiedams crematorium Weg met al die urinoirs 'tSHoereioérsjc 99 V College in voorstel Stadsblad Expositie in foyer van Teerstoof NEON-TETRA'S ZWARTE FANTOOMZALM HYGROPHILLA GUYANENSIS Margriet 36 jaar Kortingen van 40-60% of zelfs meer!!! HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 3 - WOENSDAG 10 JANUARI 1979 Zr. Bonifacio: „Ik ga IIIIIIIIIIIIIMIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIItllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'^IIWIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlMMRIIIIIIIIIIIIIII iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiir, met mijn tijd mee llllllllllllllllllllilllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIi^VlIIIIIMIIIIIIillllllllllllllllHIHIIIIIIIllllHIIIIIIIIIIMIIIIIIIII Terwijl buiten iedereen nog volop aan zijn schaatstrekken komt, praat ik in de gezellige ruimte van haar privékantoor in het bejaardencentrum „Huize Frankenland" met zr. Bonifacio (M. A. A. Hamer 64). Zij kreeg de aanbieding leidster van een groep zusters te worden in het Moederhuis van de Zusters Domi nicanessen te Voorburg, haar congregatie. Een aanbod dat zij met beide handen aannam. „Anders zou ik straks met pensioen zijn gegaan", zegt ze. „Maar ik ben nog zo vitaal en ik kan nu nog een taak vervullen". Opgegroeid in het horecabedrijf (hotel) van haar ouders te Groesbeek volgde deze jonge vrouw destijds de roepstem van haar hart en vertrok naar het kloo ster te Voorburg. Een jaar lang werd zij tijdelijk aangesteld in het bejaar dentehuis „Simeon en Anna" aan de Kruiskade te Rotterdam, en volgde daarna een opleiding verpleegkundi gen in het toen nog sanatorium „Berg en Bos" te Bilthoven en rondde deze cursus 'af met het behalen van het di ploma A en de „kraam" in het St. An- toniusziekenhuis te Utrecht. Weer te rug naar Bilthoven, dat toen een streekziekenhuis werd, om tenslotte haar stafopleiding te volgen in Nijme gen. „In 1959 werd ik In het oude Weeshuis op de Hoogstraat in Schiedam als groepsleidster van de zusters aldaar aangesteld", vertelt zr. Bonifacio. „Er waren hier toen hoofdzakelijk kinde ren van zieke moeders en nog maar heel weinig schipperskinderen". Maar het trekken zat nog wél in haar bloed. Want in 1965 pakte zij haar koffers weer en vertrok naar Leiden. Waar zij zich voor hoofdzakelijk voog dijkinderen inzette in een prachtig oud huis, dat onder Monumentenzorg viel. Daar waren toen nog bejaarden, die la ter naar een speciaal bejaardentehuis gingen. Vier jaar heeft zij hier gewerkt en met veel plezier. Om in 1969 naar ver trouwde omgeving terug te keren: het streekziekenhuis in Bilthoven. In 1971 gingen de zusters Dominicanessen hier achter weg. Zij schreef resoluut op de vacature hoofdverpleegkundige in „Huize Frankenland" te Schiedam en werd aangenomen. „Toen ik uit de auto stapte hier in de St. Liduinastraat en omhoog keek, dacht ik: wat een modern huis is dit. Het leek wel op een of ander buiten lands hotel", zegt ze. „Ik heb hier nu acht jaar gewerkt. Bij zonder fijn gewerkt", zegt ze met na druk. „Dankbaar werk vooral. Veel vertrouwen heb ik genoten. Ik ben al tijd iemand geweest waarbij men uit kon praten. Daar hebben de bejaarden behoefte aan. Iemand die op elk mo ment van de dag naar hun luisteren. Ook met het personeel heb ik bijzon der prettig gewerkt", zegt zr. Bonifa cio. „Dit bejaardencentrum is erg modern gelegen en dat is verschrikkelijk bel angrijk. Naast de bewonerscommissie. Het Nieuwe Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 REDAKTIE: Mevr M Woerdenbagch Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344281 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 015-124331 toestel 35 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE COPY: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor ADVERTENTIE ACQUISITIE: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-261270 P K Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-706463 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor BUROLEIDER: J. J. Warbie Telefoon 010-732877 Privé 01891-4733 BEZORGING: De bezorging is zo goed mogeli|k geregeld Mocht het ondanks deze voorzieningen toch voorkomen dat u dit blad niet ontvangt, dan kunt u 010-264426 bellen die baanbrekend werk verricht kennen we hier ook een ondernemingsraad. Ik sta helemaal achter de nieuwe ideeën die gelanceerd worden. Als je gewoon met je tijd mee kunt gaan is dat alleen maar een winstpunt", is de mening van deze religieuse moderne stijl. „Sfeer moet je niet alleen ontvangen, maar ook geven". „Hoogtepunten hier waren het meele ven van honderdjarigen", vervolgt zr. Bonifacius. „We hebben aan hun hoogtijdagen alle aandacht gegeven. Vooral in de menselijke sfeer. De reno vatie van het Liduinapaviljoen heb ik bijvoorbeeld bewust meegemaakt. Er wordt ook in dit öuis veel voor de be jaarden gedaan. Ze worden uitstekend opgevangen met bezigheidstherapie, met diverse aktiviteiten in de aula. W streven ernaar de bejaarden in alles te betrekken. Hun van dé kamers af te halen. Maar geven ze werkelijk de voorkeur aan het alleen zijn dan krij gen ze die ook". De bejaarden krijgen in alle opzichten zolang mogelijk de gelegenheid zelf standig te blijven in eigen omgeving. Dit is allemaal mogelijk dankzij de medewerking van het Open Bejaar- denwerk. Zr. Bonifacius heeft in het opnamebeleid gezeten en weet dus dat ieder opnamegeval op zich bekeken wordt. „Mijn opvolger wordt Br. Jos Poell uit het verpleeghuis „Stadzicht" te Rotter dam. Een jonge kracht, maar daar heb ik helemaal vrede mee". De bewoners van „Huize Frankenland" krijgen op dinsdagmorgen 16 januari a.s. de gele genheid afscheid van haar te nemen. Andere belangstellenden 's middags van 1630-18.00 uur. norm. 4 - O CA nu 4 voorfelvV 10 voor5.50 zeldzaam mooi norm. 10- C (lA nu per stel tflVV mooie achtergrondplant heldergroen norm. 2.50 4 y C nu 2 voorI I I V Verwen uw vissen eens met diep vries voeders zoals muggenlar- ven, myses, waterluis, plankton. 't weer bij: «80s* SPECIAALZAAK BROERSVEST19 SCHIEDAM TEL. 010-732933 WINKELCENTRUM KOPERWIEK 99 CAPELLE A/D IJSSEL TEL. 010-50.35.83 WINKELCENTRUM BUYTENWEGH ZOETERMEER TEL. 079-215120 Zr. Bonifacio van „Huize Frankeiand". de foyer van het zoldertheater De Teerstoof vindt morgenavond (11 ja nuari) tussen 20 en 21 uur de ope ning plaats van een expositie van werken van de kursisten van spin nen, verven, weven en batikken van de Schiedamse Gemeenschap. De werken blijven te bezichtigen tot en met zaterdag 13 januari. H.K.H. Prinses Margriet wordt op vrijdag 19 januari 36 jaar. Zij is zo ongeveer de mooiste van onze Oranje prinsessen aan het worden. Zij is gekleed en gekapt volgens de trend en toont door ook een moderne bun galow te bewonen helemaal een vrouw van deze tijd te zijn. Met haar echtgenoot was zij kortgeleden in een televisie-programma te zien waarin een plaat gepresenteerd werd waarop mr. Pieter van Vollenhoven op de piano speelt. De opbrengst van die plaat gaat naar de Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten, waarvan prinses Margriet bestuurslid is. Het prinselijk paar maakte daar kennis met in het programma optredende artisten als Udo Jürgens en The Three De grees. Het ging er allemaal even gemoedelijk aan toe. Wij wensen prinses Margriet nog vele gelukkige jaren toe. Schiedam kan zijn eigen crematorium, dat zal moeten worden gebonwd naast de aula van de algemene begraafplaats aan de burgemeester van Haarenlaan, voorlopig weer vergeten. Het college van Gedeputeerde Sta ten van Zuid Holland, die voor dergelijke projecten en dat met name voor de financiering ervan altijd zijn goedkeuring moet verlenen, het Schie damse gemeentebestuur laten weten dat men voorlopig zijn toestemming hiervoor niet wenst te verlenen. Wie als mannelijke wandelaar in de omgeving van het Rozen burgerplein in het zuidelijk stadsgedeelte van Schiedam een plasje moet doen dient in het vervolg in stilte maar de dikke boom op te zoeken. De Schiedamse gemeenteraad wordt tenminste maandag 15 ja nuari geconfronteerd met een voorstel van het college van burgemeester en wethouders om het urinoir op het Rozenbur gerplein wegens gebreken op te heffen. Volgens het voorstel van het Schiedamse gemeentebestuur voorziet serviceverlening aan het publiek in deze vorm nog wel in een behoefte, waarbij bo vendien deze gelegenheden nog steeds uitsluitend voor het mannelijk deel van de bevol king zijn bestemd. Verder zijn zij voortdurend het voorwerp van ververvuiling en vernieling en ontsieren daar door vaak het stadsbeeld. Nog afgezien van de hoge kosten die een en ander met zich brengt. Voor een nadere gedachtenvor- ming is advies gevraagd aan de commissie voor volksgezond heid en de commissie voor de ruimtelijke ordening. Eerstgenoemde commissie is van mening, dat deze voorzie ning meer als een dienstverle ning aan het publiek moet wor den gezien zonder gezondheids aspecten en derhalve een zaak van ruimtelijke ordening is. De hygiënische aspecten zijn van ondergeschikt belang. De meerderheid van de com missie voor de ruimtelijke orde ning huldigt het standpunt, dat niet meer moet worden overge gaan tot plaatsing van nieuwe en vernieuwing van bestaande urinoirs. Gezien de discussie in beide commissies wil het college geen nieuwe urinoirs meer plaatsen of bestaande urinoirs vernieu wen. Achtergrond hiervan is uiteraard het groot aantal crematoria dat in de regio Rotterdam is gebouwd. Naast het reeds jaren bestaande cre matorium in Rotterdam zuid is ook hef crematorium naast begraaf plaats Hofwijk in Overschie in ge bruik. Vlaardingen heeft inmiddels laten weten dat men daar van een eigen crematorium voorlopig wenst af te zien. Deze zou moeten worden ge bouwd naast de aula van de be graafplaats in de Vlaardingse Holy wijk. ilUllllimiit d &ROERS\7eST 135 de opruiming duurt van 18 jan. tot 8 feb.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 3