Een nek aan nek race van twee Afghanen Door Leon Zoeteman over de bijzondere prestaties van deze hondenfamilie. babbel maken T entoonstellingen Rennen De rensport Alsof het de normaalste zaak van de wereld betrof vertelde Corrie over de huisdierenfamilie dié de laatste jaren aan het gezin Esselink was toegevoegd. Jachthond Mooi Stamboom Het trotse uiterlijk van de Afghaan. Evenals de voordeur, de gang, de kamers en de keuken is ook de achterkant van de auto beplakt met de Afghanen. De auto is speciaal ingericht voor de honden f De snelle Afghanen van de familie Esselink-"»- x4 e wx- fri v jt-ipi. kwamen een groot aantal diploma's en kaarten van de Raad van Be heer die aangeven hoe een hond betiteld mag worden. Zonder uit- zondëfing waren de stukken papier bestempeld met „uitstekend", „zeer goed" enz. Dit soort kaarten en de bekers en medailles zijn echter het enige dat de familie Esselink na zo'n tentoonstelling-bezoek mee naar huis neemt. Een heel soms wordt er een geldprijs uitgeloofd, die nooit hoger ligt dan honderd gulden, aldus Corrie. Hiermee wor den de mompelende stemmen van „ze zullen er wel dik geld aan verdienen, dus resoluut tot zwijger gebracht „Het tentoonstellingen bezoek is al leen voor de aardigheid", zo verze kerde Corrie ons, „het is gewoon leuk om Te horen hoe mooi je hond is". Het is echter niet alleen Olita die op tentoonstellingen als één van de mooisten wordt betiteld. Ook haar twee dochters Alica en Arabei van 7 maanden mogen er best we zen. De twee zusjes Zhuzy en Zaidy van 2 1 2 jaar die de familie Esse link zich later nog heeft aange schaft zijn dan nog wel niet zo mooi als Olita maar slepen toch al de nodige prijsjes in de wacht. In het mooie damesgezelschap valt alleen het poedeltje Zoopie een beetje uit de toon. Maar die is tenslotte al twaalf jaar oud en erg lief. Dat is tenslotte ook heel wat. Maar zoals we al schreven, de vijf Afghanen Esselink zijn niet alleen mooi, ze zijn nog snel ook. Vooral Olita is een geweldig draafster. iets dat ze bewezen heeft tijdens de verschillende rennen waaraan ze heeft deelgenomen. „We waren zo met de Afghaanse Windhonden be zig dat we van lieverlee geïnteres seerd raakten in alle talenten van de honden", aldus Corrie. „We gin gen af en toe eens op de renbanen kijken en later bekeken we hoe Olita op de sport reageerde. Som mige Afghanen zien het namelijk helemaal niet zitten om op zo'n baan te gaan rennen en vertikken het dan ook gewoon om mee te doen Een typische karaktertrek van dit soort honden". Olita vond het echter wel leuk en zo zijn we dan ook met de rensport begonnen. Het is een landelijke tendens dat steeds meer eigenaren van Ooster se Windhonden de behoefte voelen hun honden lid te laten worden van een Windhondenvereniging. De mo gelijkheden, vooral in de grotere steden, om de honden ruim baan te geven zijn in ons land beperkt en-de renbaan biedt wat dat betreft een uitstekend alternatief De sport is geënt op het natuurlijke jachtin stinct en kent een aantal spelregels. Volledig op hun gemak nu, hadden ze zich her en der in de kamer genesteld, ons gesprek maar matig geïnteresseerd volgend. „We zijn nu eenmaal dierenliefheb bers", zo vertelde Corrie, „en dat we zoveel honden hebben is ge woon een gegroeide situatie. We hadden het poedeltje Zoopie al. maar aangezien we vaak tentoon stellingen bezochten raakten we ge fascineerd door het mooie Afg haanse Windhondenras. Uiteinde lijk hebben we na lang wikken en wegen besloten zo'n hond aan te schaffen en dat werd uiteindelijk Olita" Daarbij twee Corrie op één van de honden die enigzins veront waardigd opkeek toen zij haar naam hoorde noemen. Het is niet vreemd dat de familie Esselink „weg" is van het Afghaanse wind hondenras. Nu de dieren niet meer zoveel aandacht voor ons hadden, kregen wij de kans om ze een beetje beter te bekijken. Ook nu weer viel het ons op wat een prach tige honden deze Afghanen wel zijn met hun prachtige zijde-achtige vacht en hun spitse trotse uiterlijk De Afghaanse Windhond is naast mooi echter ook nog erg snel. Zoals de naam van de hond al laat horen stamt het dier van de in Afghanis tan aanwezige berghonden af Ze worden ook wel Kaboelhond of Brakazaihondgenoemd en zijn waarschijnlijk een kruising van de in dat land ingevoerde windhon den. De jacht van de Afghaan, meestal in paren en op het berg- hert, vaak met de valk, is het voor naamste werk. Bovendien verricht hij bewakingsdienst en hoedt hij vee en schapen. In Europese ge schriften werd de hond in vroegere dagen wel eens beschreven, maar echte bekendheid kreeg het ras pas na een grote tentoonstelling in Lon den in 1880. De hond draagt zijn hoofd naar afkomst, geheven en trots, een echte oosterse uitdruk king die dit ras eigen is. De uit drukking van deze honden is waar dig, niet toeschietelijk, met een ze kere doordringende scherpte. De Afghaan kijkt naar iemand en door iemand heen De hele verschijning van de hond wekt de indruk van kracht, waar digheid gepaard aan snelheid en macht. Begrijpelijk dus dat de familie Es selink trots is op het bezit van deze beesten. Temeer omdat de honden familie die zij in hun bezit hebben nog een aantal bijzondere talenten heeft. Olita, de oudste hond (4 1 2 jaar) is namelijk de dochter van de beroemde vader Gaucho le Khare- man. Als een echt fotomodel komt hij voor op tal van folders. Tussen vloerbedekking, gordijnen en meu belen worden door hem de aan te prijzen artikelen nog aantrekkelij ker gemaakt. Bij het bekijken van de plaatjes, vraag je je af of je niet beter in plaats van de kleurige vloerbedekking zo'n prachtige trot se en stijlvolle Afghaan aan kan schaffen. Olita Esselink stamt dus af van een zeer goede familie. „Wij wilden geen kapot gefokte hond", zo zei Corrie, „Daarom hebben we Olita gekocht omdat die over een uitstekende stamboom beschikt en je er zeker van kan zijn dat je een goede, volwaardige hond hebt Zo'n stamboom is erg 'belangrijk" De stamboom wordt uitgegeven door de Raad van Beheer op Kyno- logisch Gebied in Nederland of een andere door de F.C.I. erkende or ganisatie. De stamboom bevat de naam van de hond en die van zijn voorvaders, voorouders tot in de derde generatie; alsmede het stam boomnummer, het geslacht, dg kleur, de datum van geboorte en de namen van de fokker en eige naar. De stamboom hoort bij de hond. Bij overdracht van de hond moet de stamboom zonder enige vergoe ding worden afgestaan. Binnen zes maanden na geboorte der pups moeten de stambomen worden aan gevraagd. Men moet. altijd oppas sen voor stambomen van niet er kende organisaties of privé- instel lingen, daar deze voor de officiële kynologie van geen enkele waarde zijn Wat de stamboom van Olita be treft zit het echter wel goed. Dit is duidelijk geworden op het grote aantal tentoonstellingen dat Olita samen met de familie Esselink be zocht heeft. Het resultaat hiervan is te zien in de hoek van de kamer, waar tal van medailles, bekers en vaantjes prijken. In de schoenendoos die Corrie spe ciaal voor ons opdiepte uit een kast

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 24