Totale uitgaven 278miljoen Tekort acht miljoen gulden Provinciaal Verbaal Samenstelling Pieter G. den Broeder Geld. Het geld van de pro vincie Zuid-Holland. Hoe komt de provincie aan haar geld, en waar geeft ze het aan uit. Het provin ciaal bestuur rekent elk jaar uit wat de financiële mogelijkheden zijn in het jaar daaróp. Dit overzicht, waarin dus de te verwach ten inkomsten en uitgaven staan, is de begroting. De financiële positie van de provincie Zuid-Holland is bepaald niet rooskleurig. Er is een tekort op de be groting voor 1979 van zo'n 8 miljoen gulden. PROVINCIEFONDS Tot nu toe was de verdeling van het geld uit het Provin ciefonds: 1/3 deel in elf ge lijke delen, 1/3 deel naar het aantal inwoners en 1/3 deel afhankelijk van de grootte van de provincie. Deze verdeling was vooral voor de provincie Zuid- Holland zeer ongunstig. Gelukkig heeft de Tweede Kamer onlangs een herzie ning van de verdeling uit het Provinciefonds aan vaard. De factor inwoner tal heeft in deze nieuwe verdeling meer gewicht ge kregen. Voor Zuid-Hol land, met z'n ruim drie miljoen inwoners, niet on belangrijk! De nieuwe ver deelsleutel ziet er als volgt uit: 40% naar inwonertal, 35% in elf gelijke delen, 22,5% naar oppervlakte en 2,5% naar kilometers vaar weg. lijkse begroting is een taak van Provinciale Staten, die aan het hoofd staan van de provincie. In Zuid-Holland bestaan „de staten" uit 83 recht streeks door de bevolking gekozen mensen. De sta tenleden die de begroting voor 1979 vaststellen, zijn gekozen bij de statenver kiezingen in maart 1978. Het is dus de eerste begro ting voor de „nieuwe" sta ten. Provinciale staten stel len de begroting vast aan de hand van een ontwerp begroting. Die ontwerpbe groting is een voorstel van de gedeputeerde staten, die het dagelijks bestuur van de provincie vormen. De vergaderingen waarin Provinciale Staten over de begroting spreken zijn voor iedereen toegankelijk. De staten vergaderen in het Provinciehuis aan de Ko ningskade in Den Haag. Overigens: alle vergade ringen van de staten zijn openbaar, evenals die van de „vaste commissies" uit de staten. Wannéér al die vergaderingen precies wor den gehouden kunt u elke maand in de krant vinden, in advertenties van de pro vincie. Bij het bureau voor lichting van de provincie zijn altijd de agenda's voor die vergaderingen verkrijg baar. UITGAVEN Terug nu naar de begro ting 1979. Financieel ziet de zogenaamde neutrale posten (geld dat de provin cie ontvangt, maar weer door moet geven aan ande ren. bijvoorbeeld voor het onderhoud van wegen), heeft de provincie Zuid- Holland in 1979 zo'n 270 miljoen aan inkomsten om te verdelen. Dat is 13 mil joen gulden meer dan in 1978. RIJKSBIJDRAGEN De uitkering uit het Pro vinciefonds is de grootste inkomstenbron. Uit dit fonds ontvangt de provin cie een bedrag van bijna 110 miljoen, tegen f 102,5 miljoen in 1978. Daarbij komt nog 32 miljoen (vorig jaar f 26 miljoen) als compensatie voor het nog niet zelf mo gen heffen van belastingen. Verder geeft het rijk enige bedragen, waarvan de be stemming-tevoren is vast gesteld. Zo ontvangt Zuid- Holland een uitkering van f 80 miljoen (2 miljoen gulden meer dan in 1978) voor het onderhoud en de aanleg van provinciale we gen. Voor de provinciale bemoeiingen op het gebied van de luchtverontreini ging is een rijksbijdrage te verwachten van 12,5 mil joen, tegen f li,3 miljoen in 1978. De bijdrage in de uitvoe ring van de Bibliotheekwet zal slechts 9,3 miljoen gul den zijn. In 1978 verwacht te de provincie 17 miljoen ter beschikking te krijgen. joen binnen te krijgen. Als bijdrage in de kosten van straatverlichting en ver keerslichten wordt ruim 5 ton verwacht. De aan de provincie te betalen onder- houdsvergoedingen (onder andere voor het onderhou den van particuliere wal kanten en uitwegen) le veren dit begrotingsjaar minder op: 107.000, tegenover 140.000,in 1978. De precariorechten en het kanaalgeld dragen ieder met 9 ton een steentje bij. Het heffen van leges (voornamelijk voor het af geven van paspoorten en rijbewijzen) zal ruim 4,5 miljoen opleveren. Het ver lenen van vergunningen voor luchtverontreiniging brengt 1,5 miljoen gulden in het laatje, maar daar wordt de provinciale kas niet veel wijzer van. Deze opbrengst moet verrekend worden met de rijksbijdra ge van 12,5 miljoen. Door het begrotingstekort in de afgelopen jaren zijn de provinciale reserves af genomen. De bespaarde rente op eigen kapitaal vermindert daardoor even eens en levert de provincie in 1979 „maar" 5,8 mil joen op. De overige in komsten, zoals huur, pacht, verkoop van goede ren en kostenverhaal van diensten voor derden, ko men samen op een bedrag van ruim 6 miljoen gulden. De eigen inkomsten van de provincie bedragen geza menlijk nog geen tiende van de totale inkomsten. In 1979 is iets minder geld beschikbaar voor het geven van subsidies. Tegenover de ƒ44 miljoen, die in 1978 beschikbaar was, staat nu ruim 43 miljoen gulden. Bij het stellen van prioriteiten kwamen be paalde subsidieaanvragen niet aan bod. Om in de toekomst tekorten te kun nen dekken bij de exploi tatie van provinciale se cundaire wegen wordt een storting van 4.5 miljoen gedaan in het egalisatie fonds voor die wegen. Naast een indeling in hoofdgroepen is ook een verdeling van uitgaven te maken, waarbij de begro tingsbedragen naar onder werp zijn gerangschikt. BESTUUR EN BEHEER De beheers- en bestuurs- kosten van de provincie Z=id-Holland bedragen in totaal 57 miljoen. Daar van wordt 11,6 miljoen gulden gebruikt voor be stuurlijke en juridische za ken. De vergoeding van ruim een ton aan de sta tenfracties en de bijna 2 miljoen voor de rampenbe- strijdingsactiviteiten zijn hierin begrepen. Het voor- lichtingswerk kost de pro vincie in 1979 ruim één miljoen gulden. Het con troleren van de financiële handelingen van de Zuid- hollandse gemeenten is be groot op 3,75 miljoen. Het bijhouden van een ar chief en een documentatiecent-.um HHHHHHHIlHlllllIHnHlllinHIIHIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllIHHIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiHiiiiMiiiiiiiiiinuillllll Financiële positie Zuid-Holland verre van rooskleurig llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll TEKORT De uitgaven van de provin cie Zuid-Holland in 1979 zijn geraamd op totaal f 278 miljoen. Bij het op stellen van de begroting had men uitgerekend dat de inkomsten 3,65 mil joen lager zouden zijn dan het uitgeventotaal. Er zou dus een „gat" van 3,65 miljoen in de begroting overblijven. Bij het opstel len van de begroting was de provincie ervan uitge gaan dat ze ruim ƒ114 miljoen uit het Provincie fonds zou ontvangen. Hoe hoog de inkomsten van het Provinciefonds zijn hangt af van de belastingopb rengsten van het rijk. Hoe hoger die belastingopb rengsten, des te meer geld komt er in het Provincie fonds. En des te hoger zijn dus de uitkeringen aan de provincies. De staatssecre taris van binnenlandse za ken belast met onder andere het financiële toe zicht op de provincies heeft echter laten weten dat Zuid-Holland voor 1979 geen 114 miljoen zal ontvangen, maar f 109,6 miljoen. Dat bete kende een extra tegenvaller van 4,4 miljoen, waar door het tekort op de pro vinciale begroting is toege nomen tot 8 miljoen. Om dat gat te kunnen opvullen moet méér uit de algemene reserve pot van de provincie worden geput en zijn extra bezuinigingen door te voe ren, zodat het tekort zou uitkomen op 5,5 miljoen. VASTSTELLEN BEGRO TING Het vaststellen van de jaar- het er voor de provincie Zuid-Holland de komende jaren niet al te rooskleurig uit. Laten we eens bekijken waar de provincie haar geld zoal aan uitgeeft. We kunnen hier natuurlijk niet alles opnoemen wat de provincie doet en waar ze dus geld voor nodig heeft. (U kunt dat overigens wel vinden in de begroting zelf, die u in het Provinciehuis kunt inzien, lenen of kopen). Maar de belang rijkste taken noemen we hier wel. Het provinciaal bestuur heeft te maken met een toenemend aantal bejaar den. En met de volksge zondheid in het algemeen. Er moeten bijvoorbeeld per gebied voldoende zieken huisbedden en dergelijke beschikbaar zijn. De recreatie is in een ver stedelijkte provincie als Zuid-Holland ook erg bel angrijk. Voor de recreatie worden grote gebieden in gericht en onderhouden. En dan is er niet te verge ten het milieu, een terrein waar de provincie de ko mende jaren met steeds meer nieuwe wetten en ta ken te maken zal krijgen. Voorts heeft de provincie heel wat te regelen op het gebied van de ruimtelijke ordening, in de agrarische sector, aan culturele za ken, op economisch terrein (waarbij de provincie het accent wil leggen op de specifieke mogelijkheden van de regio's), op het ge bied van verkeer en ver voer, fietspaden, wegen en vaarwegen. Ook de plan nen voor gemeentelijke he rindelingen zullen de ko mende jaren verder worden uitgewerkt. Afgezien van omdat men op meer „formatie-plaatsen" re kende. Het rijk draagt na melijk voor 100% bij in de door het rijk goedgekeurde personeelskosten. De uit gaven voor het bibliothee kwerk zijn voor 1979 be groot op ƒ11,8 miljoen, zodat de provincie zo'n 2,5 miljoen moet bijpas sen. Voor het Gewestelijk Or kest verleent het rijk een bijdrage van 652.000, in het provinciale subsidie. Voor 1978 was dat hoger, namelijk 675.000, De waterwerken hebben ook de aandacht van het rijk. In de bestrijdingskos- ten van muskusratten draagt het rijk f 485.000,— bij. Ter be scherming van waterstaa- twerken in oorlogstijd wor den extra voorzieningen getroffen. In 1978 verleen de het rijk hiervoor een bij drage van 373.000, Voor 1979 vermeldt de be groting een lagere bijdra ge, en wel 366.000, De tegemoetkomingen voor de provinciale activi teiten op het terrein van de Dienst Bescherming Be volking en de civiele verde diging zijn geraamd op 1,2 miljoen. Dit is niet veel hoger dan bij de ra ming voor 1978. Het rijk deelt voor de helft in het exploitatietekort van het provinciale veer Maassluis- Rozenburg. Rijk en pro vincie zullen hierin in 1979 elk één miljoen gulden bij dragen. EIGEN INKOMSTEN Aan veergelden van het veer Maassluis-Rozenburg verwacht men 3,7 mil- De totale uitgaven van Zuid-Holland voor 1979 zijn geraamd op ruim 278 miljoen. Dat is een flinke stijging ten opzichte van de geraamde 260 miljoen voor 1978. In 1975 kwamen de uitgaven nog niet boven de 200 miljoen gulden. Van het uitgaven- totaal gaat ruim 88 mil joen naar de sector land wegen. Meer dan een derde van het totale bedrag gaat op aan salariskosten, na melijk bijna 100 miljoen. Hiervan moet ruim 30 mil joen gulden aan sociale lasten worden betaald. In 1979 komen 1678 van de 1832 personeelsleden vol ledig voor rekening van de provincie. Voor 1978 wa ren dit er 1589 van de 1756. Van dg salariskosten neemt de provinciale wa terstaat het leeuwenaan deel voor zijn rekening (53 miljoen gulden). Voor de griffie staat 35 miljoen op de begroting en de provin ciale planologische dienst zal ruim 13 miljoen gulden kosten. In de loonzakjes van de bestuurders gaat ruim 1,5 miljoen. In to taal 15 miljoen gulden meer dan in 1978. Rente en afschrijving ne men ook een flinke hap uit de provinciale kas, en wel ruim 58 miljoen. Ook in 1979 komt de levering van diverse diensten en goede ren duurder uit dan in het jaar ervóór. De geraamde f 60 miljoen van 1978 zijn omhooggebracht tot bijna 70 miljoen voor 1979. Voor werkelijk onvoorzie ne uitgaven is bijna één miljoen gulden achter de hand gehouden. De helft hiervan is bedoeld voor personeelsuitbreiding. onttrekt bijna 5 miljoen gulden aan de provinciale kas. De huisvesting vraagt in 1979 10,4 miljoen. RUIMTELIJKE ORDE NING EN MILIEU Voor ruimtelijke ordening trekt de provincie ruim 18 miljoen uit. Hiervan wordt dik 8 ton besteed aan de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Orde ning (P.R.R.O.) en de streekcommissies. Voor onderzoek op het gebied van ruimtelijke ordening is in 1979 minder geld be schikbaar, namelijk 1,5 miljoen. Daarvan is 50.000,geraamd voor vegetatie-kartering (onder zoek naar het vóórkomen van planten in een bepaald gebied). In eerste aanleg zou een bedrag van 2 miljoen be schikbaar komen voor het stadsvernieuwingsfonds. Door de tegenvallende in komsten uit het Provincie fonds moest deze raming worden teruggebracht tot f 1 miljoen. Overigens heeft het ministerie van binnenlandse zaken be zwaar gemaakt tegen een dergelijk fonds. De com missie die zich bezig houdt met de verbetering van het woonmilieu (het project „woning en woonmilieu") heeft voor nieuwe taken ruim een ton nodig. Voor milieuvoorzieningen is bijna 18 miljoen gulden begroot. Aan de bestrij ding van luchtverontreini ging wil de provincie rond de 14 miljoen besteden. Dit bedrag zal naar ver wachting voor het grootste deel kunnen worden ge dekt uit de rijksbijdrage en uit de legesopbrengst van vergunningen. De uitgaven voor de bestrijding van wa terverontreiniging zullen in 1979 beperkt blijven tot bijna 330.000.De Provinciale Raad voor de Milieuhygiëne kost de pro-1 vincie zo'n 120.000 gulden. Voor onderzoek op andere gebieden van de milieuhy giëne öeeft het provinciaal bestuur ruim 1 miljoen apart gehouden. RECREATIE, NATUUR EN LANDSCHAP De recreatievoorzieningen zullen de provincie ruim 7 miljoen gaan kosten. Daarvan is 1,7 miljoen bestemd voor recreatie-ob jecten in eigen beheer. In het fonds recreatieve en landschappelijke voorzie ningen zal 1,25 miljoen worden gestort. De provin ciale bijdrage aan de re creatieschappen bedraagt in 1979 3,3 miljoen. De zorg voor het landschap gaat bijna 3 miljoen gulden kosten. De instandhouding van het landschapsschoon is begroot op 375.000, Het grootste deel van dit bedrag gaat op aan perso neelskosten. De Stichting „Het Zuid- Hollands Landschap* kan in aanmerking komen voor een subsidie van ruim 1,5 miljoen gulden. Door fi nanciële meevallers in de afgelopen jaren kan de storting uit het fonds voor aankoop van natuurterrei nen in 1979 beperkt blijven tot twee ton. Naast subsi dies uit dit fonds zijn ook gelden gereserveerd voor het verlenen van subsidies voor het onderhoud van landschappelijke beplan tingen, riet en biezen. Het aandeel voor landschaps schoon en natuurbescher ming is in totaal geraamd op bijna 2 miljoen. De uitgaven voor molens ho ren daarbij. De werkingss feer van het Moienfonds Zuid-Holland is uitgebreid. Voor 1979 wordt voor dit fonds 460.000,uitge trokken. van delen van fietspaden. Nieuwe investeringen zijn daarbij onder andere die voor fietspad 3 (Leiden- Warmond), het gedeelte in de Woudse polder van rij wielpad 11. een deel van fietspad 19, het fietspad langs de Baanhoekspoor- brug (F20), het rijwielpad Geervliet-Heenvliet (F22), het gedeelte Alphen- Zwam merd am van het fietspad langs de Rijn (F34). een stukje fietspad no. 58 (tussen Puttershoek en 's -Gravendeel), het rij wielpad Woubrugge-Alp- hen aan den Rijn (F83), de fietsverbinding Goedereede-Goedereede Haven (F104) en het fiets pad tussen Woerden en Papekop(no. 109). Ruim 3 ton wordt besteed aan de aanleg van fietspad no. 90 bij Leidschendam en aan een bijdrage in de hervat ting van de veerdienst bij De Knip. Voor waterwegen staat een post van 18,8 miljoen op de begroting, tegenover 16,7 in 1978. Voor het instandhouden van de veerverbindingen is een bedrag van 6 miljoen gul den geraamd. Aan tegemoetkomingen in de kosten van voorzie ningen voor het wegverkeer is 3,7 miljoen beschik baar. Het betreft hier on der meer een bijdrage in exploitatietekorten (onder andere van de Kiltunnel), onderzoekskosten en sub sidies aan bepaalde instel lingen. De algemene kos ten voor verkeer en vervoer sluiten de rij met een be grotingspost van ca. 2 miljoen. WELZIJNSZORG LAND EN WATER Voor economische en agrarische zaken is in 1979 minder geld geraamd. Een bedrag van 1,6 miljoen is be., .e.. schikbaar, tegen bijna f 3 miljoen in 1978. De provinciale V.V.V. krijgt daarvan 65.000,Voor agrarische structuurverbe tering wordt 125.000, in een fonds gestort. In 1978 bedroeg de eerste storting 875.000,De algemene waterstaat kost de provincie meer dan 9 miljoen. Dat is ruim 2 mil joen meer dan in 1978. Voor een verdere reorgani satie van waterschappen en polders is ruim 1 miljoen achter de hand. De kosten van het treffen van voor zieningen tegen een even tuele dijkdoorbraak in oorlogstijd zijn verdubbeld tot bijna 2,5 miljoen gul den in 1979. Het rijk ver goedt deze kosten overig ens. De overige gelden in deze sector worden besteed aan algemene werkzaamheden voor waterkeringen en af wateringswerken. VERKEER EN VER VOER Het verkeer in Zuid- Holland kost verhoudings gewijs het meeste geld. De landwegen spannen met f 89 miljoen de kroon. Veel geld is in 1979 uitge trokken voor de aanleg en verbetering van provinciale wegen. Geldverslindende projecten zijn de aanleg van de omlegging bij! Hoogmade (secundaire weg 6), de ontsluitingsweg in De Lier voor de veiling Westerlee (sec. weg 12), de verbetering van het Lam- menschansplein in Leiden (s.w.17), de aansluiting van de Zeegerbaan en de Pa rallelweg van secundaire weg 25 in Alphen aan den Rijn en de omlegging bij Maasdam (s.w.43). De aanleg van een busbaan bij de spoorwegovergang in Voorschoten komt op een investering van 200.000.Het aan brengen van nieuwe asfalt- lagen op secundaire wegen is begroot op 1,8 miljoen gulden. De Zuidhollandse fietspa den moeten het doen ...e - met een „bescheiden" bedrag van bijna 5 mil joen. Tot een bedrag van ongeveer 7 miljoen zullen in 1979 investeringen wor den gedaan in de aanleg Aan het welzijn van de in woners van Zuid-Holland besteedt het provinciaal bestuur de grootste hoe veelheid subsidiegeld. Ook hier is de invloed van de bezuinigingen merkbaar. In 1979 is ruim 33 miljoen gulden beschikbaar. In 1978 was dat ruim 40 mil joen. De grootste hap, ruim 26 miljoen, vindt zijn weg naar instellingen op het terrein van onder wijs en cultuur. Bijna 12 miljoen gaat daarvan naar de bibliotheken. Het mu ziek- en dansonderwijs vraagt 1 miljoen. Mu ziek- en kooruitvoeringen komen in aanmerking van een deel van de 2,8 mil joen, die daarvoor beschik baar zijn. Voor toneelvoor stellingen is ongeveer 2 ton geraamd op de begroting van 1979. Voor jeugd- en jongerenwerk en buurt- en opbouwwerk is in 1979 ruim 2 miljoen beschik baar. De Provinciale Jeug draad ontvangt een subsi die van 3 ton. De Spor traad moet het met een kwart ton minder doen. Voor vorming van jeugd in sportorganisaties is 4 ton apart gehouden. In het fonds voor sportaccommo daties gaat 450.000, Het subsidiegeld voor de Culturele Raad van Zuid- Holland nadert het mil joen. In het fonds voor subsidies voor restauraties van monumenten wordt in 1979 3,6 miljoen gestort. Inclusief de uitgaven voor molens is er voor ruim 4 miljoen in restauratiefond sen gestort. Om de rekening van het Provinciaal Opbouwor- gaan sluitend te maken is een subsidie van f 825.000,opzij gelegd. Voor andere instellingen op het terrein van de maat schappelijke dienstverle ning is 8,4 ton beschik baar. Om de achterstand van de welzijnsvoorzieningen in Zuid-Holland te kunnen inlopen is een half miljoen gulden uitgetrokken. Het provinciaal overleg kinder centra kan op een hogere bijdrage rekenen, nl. f 250.000,—voor 1979 (te genover 132.000,in 1978). Voor regionale wel- zijnsstichtingen is eveneens 2,5 ton geraamd. De provinciale Raad voor de Volksgezondheid moet het in 1979 weer met ruim f 1 miljoen doen. De pro vincie wil het subsidiegeld van 1,3 miljoen voor In- terkruis Zuid-Holland in 1979 voortzetten. Voor het opvangen van verslaafden aan alcohol en drugs zijn subsidies ge raamd tot een bedrag van ruim 9 ton. Voor de nazorg van oudleerlingen van B.L.O.- en zwakzinnige- nonderwijs is meer dan één ton uitgetrokken.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 32