Dieren benutten lichaamswarmte bij strenge kou zomer wordt Foto 's nabestellen voor de visstapel Geen problemen voor 1.65 deze week 3.95 4 voor 2.50 GEBIT STUK? P.v.d.A. kamer leden bekijken problemen Jaarvergadering bejaarden Hans de Kruyf (Young Voices) neemt afscheid Orgelbespeling in museum GEKLEURDE KOEKJES Dat is voordeel!! SERAVIPAN SUMATRAANTJES (Barbus Tetrazona) ook uw vissen zijn dol op diepvriesvoer, 't is weer bij Reparatie klaar terwijl u wacht J. VERINGMEIER HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 29 - VRIJDAG 26 JANUARI 1979 (3®g> de bekende lekkernij voor alle honden. Nu van 1,95 droogvisvoer grote bus (inhoud 250 cc) een vrolijk en dartel visje normaal 5,- nu vanaf donderdagmiddag zoals muggenlarven, waterluis, myses artemia en nu ook kril SPECIAALZAAK BROERSVEST19 SCHIEDAM TEL 010-732933 WINKELCENTRUM KOPERWIEK 99 CAPELLE A/D IJSSEL TEL. 010-50.35.83 WINKELCENTRUM BUYTENWEGH ZOETERMEER TEL 079-215120 Dagelijks van 9-14 uur en 's-avonds na 18 uur en na tel afspraak Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-261417 Een foto gezien in dit blad die u best zou willen hebben? Voor 7,50 kan die foto de uwe wor den. Tenminste, als het gaat om plaatwerk van onze eigen foto- redaktie, wat in 9 van de tien gevallen opgaat. Voor het nabe stellen van die foto's op formaat 18X24 knipt u de be—uste foto uit dit blad, noteert naam en datum van het blad waarin de foto verscheen en zendt uw be stelling (uiteraard voorzien van uw eigen naam en adres) naar de FOTODIENST RANDSTAD EDITIES, Koommarkt 34, te Delft. Voor uw en ons gemak ontvangen wij hierbij gaarne een betaalcheque of giro-betaalkaart, volledig ingevuld en van uw handtekening voorzien. Telefonische verzoeken voor na bestellingen kunnen niet in be handeling worden genomen, ter wijl de op deze manier verkre gen foto's niet voor publikatie mogen worden gebruikt. Na ont vangst van de foto (en uw kran teknipsel) kunt u (als u geen cheque heeft bijgesloten) het ver schuldigde bedrag, 7,50 per afdruk dus, gireren op nr. 2395347, t.n.v. Randstad Foto dienst, Delft. In het kader van een bezoek van het grootste gedeelte van de tweede ka mer fraktie van de'Partij van de Ar beid aan de Rijnmond heeft een deel van deze fraktie vandaag ook een kort bezoek aan Schiedam en dan met name de onderwijsmensen uit deze fraktie. Het bezoek gold de Theo Thijssenschool omdat men graag met eigen ogen wilden zien hoe het onderwijs in oudere stads wijken geschiedt. Bekeken werd hoe op een school met veel buitenlandse kinderen zo wel de Nederlandse als Turkse en Marokkaanse leerlingen zo goed mogelijk worden opgevangen en hoe de extra faciliteiten die een derge lijke school krijgt, gebruikt worden. Belangrijk punt is ook de renovatie- problematiek. Veel scholen in oude stadswijken moeten verbouwd en aangepast worden aan de huidige ei sen die het onderwijs stelt. De pro blemen die de gemeente hierbij ont moet zijn groot. Na het bezoek aan de Theo Thijssenschool werd op het Stadskantoor met diverse bestuur ders en functionarissen gepraat over onder andere: onderwijsstimu- lering in het Waterweggebied Noord, de problematiek van de 2e generatie van onze buitenlandse werknemers. Bestuur en leden van het Hervormd jeugdkoor ,,The Young Voices" nemen op zaterdagmiddag 3 februari afscheid van hun dirigent Hans de Kruyf, van wege zijn verhuizing naar Amersfoort. De receptie vindt plaats in de beneden zaal van de Opstandingskerk aan de Burg. Honnerlage Gretelaan hoek P. J. froelstralaan van 5 tot 7 uur. Hans de Kruyf is van dit koor ruim 4 Vi jaar de dirigent geweest en zijn plaats wordt ingenomen door Hans van Winsen uit Oud-Beijerland. De repetitieavond van half 8 tot half 10 is ongewijzigd geble ven. Nieuw leden in de leeftijd van 14 tot 30 jaar van harte welkom. Door de gladheid kon het maandelijks orgelconcert in de aula van het Stede lijk museum op de Hoogstraat niet doorgaan. Deze bespeling van het orgel eelt nu plaats op zaterdag 27 januari en wordt verzorgd door Laurens van Wingerden. Zijn programma omvat werken van Italiaanse, Nederlandse en Duitse componisten, maar ook een eigen improvisatie. Aanvang 15.00 uur de toegang is vrij. SCHIEDAM Het bestuur van de Hengelsportvereniging „Schiedam Omstreken" ziet nog geen direct ge vaar voor de grote visstapel in het door haar beheerde waterareaal in het ge bied Kethei. Hen visstapel waarvoor de laatste jaren aan nieuwe uitzetten een ton is geinve- steerd. Op zes verschillende plaatsen wordt regelmatig het water op zuurstof gehalte bemonsterd. Dit toonde aan at dit gehalte nog niet beneden het minimum van 4 miligram is gekomen. Voor een groot deel is dit te danken aanhet aan het sneeuwvrij maken van de ijsvloer waartoe de gemeente een belangrijk steentje heeft bijgedragen. Door dit te doen kan het daglicht in liei waiei uoordringen, iets wat de pro ductie van zuurstof, een wisselwerking tussen licht en watervegitatie, opgang houdt. Bijten zijn niet gehakt in de ijsvloer iets wat elders wel gedaan wordt. Het standpunt van voorzitter B. bleeuwen- hoek hierover is: „Bij het hakken van bijten trekken hier grote concentraties vissen heen wat juist het gebruik van zuurstof doet toenemen. Wij zien liever dat deze vissen zich verspreid ophou den. Mocht het gaan dooien boren we kleine gaten in de ijsvloer. Het zuurstofrijke dooiwater zal dan spoedig het gehalte in het water weer op een hoger pijl brengen". Aldus voorzitter Sleeuwen- hoek. VRD ENTREE IN Zondagmiddag 28 januari heeft in het dienstencentrum ..De 4 Molens" aan de Nieuwe Damlaan een „Vrij Entree" plaats van 2 tot 5 uur. U krijgt de gele genheid op de ruilbeurs postzegels enz. aan de man te brengen en voor de mu zikale omlijsting zorgt het harmo nieorkest van OBK. Dinsdagmiddag 30 januari aanvang twee uur heeft in het dienstencentrum ..De Vier Molens" aan de Nieuwe Damlaan de jaarvergadering plaats van de R.K. Bond van Bejaarden, af deling Schiedam. De waarnemend penningmeester doet een beroep op de leden de contributie op gironummer 3769073 van de bond over te maken daar met het slechte weer ophalen van contributie een onmogelijkheid is. SCHIEDAM Als het er om gaat in een strenge winter warm te blijven kan de mens veel van de dieren leren. De watervogels die in directe omgeving of in het vrije veld leven concentreren zich in wakken en houden met elkaar het water ijs- vrij. Ze verdragen eikaars aanwezigheid en bewaren het uitvechten van biotoop geschillen tot na de ijsperiode. Met het roeren van hun zwempoten wervelt het warmere water van de bo dem omhoog, wat het dichtvriezen van de wakken voorkomt. De eenden bij voorbeeld gebruiken de opening in de ijsvloer hoofdzakelijk om te fourarge- ren. Met hun activiteit houden ze hier mee tevens hun naakte poten warm. Al is de lucht dan 22 gr. onder nul, het water moet dan drie tot vier graden zijn anders ontstaat ijs. Ook de over winteraars onder de vogels profiteren van het door natuurkundigen gelever- e bewijs, dat stilstaande lucht warmte slecht doorlaat. Voor de nacht zoeken ze een beschut plekje tussen het hout. Zetten hun veren op wat dan fungeert als een warmte-isolator. De hierin ver zamelde lucht houdt ze warm. De bui tenkant van het verenpak blijft koud maar in de ontstane donzen deken heerst dan een heerlijke broeikas- warmte die kan oplopen tot 40 gr. Cel sius. De waarschuwing aan honden liefhebbers gericht om bij het vallen van de avond in bos en parken hun dieren aan de lijn te houden is dan ook gerechtvaardigd. Wordt een vogel in zijn nachtleger gestoord en vliegt op, dan is hij ten dode opgeschreven. In het duister immers kan hij z'n veilige plekje niet terug vinden. Dit zelfde slaat ook op houders van volkstuinen die bij avond hun tuinhuisjes bezoe ken. Ook overdag zal een vogel bij strenge vorst zich zo gedragen dat het verlies van lichaamswarmte zo beperkt mogelijk blijft. In zijn vliegroute op weg naar zijn voederplaats kiest hij de ze zodanig dat hij niet aan een koude vrieswind wordt blootgesteld. VELDDIEREN Ook bij de thans heersende koude heb ben de velddieren in het algemeen het bijzonder moeilijk. In het Waterweg gebied zijn dit voornamelijk hazen en konijnen en mogelijk nog de wezel, hermelijn en bunzing. Met de hier ver blijvende vogels als de kraai en de klei ne roofvogels zijn ze met de viervoeters op één lijn te stellen. Ze moeten zelf hun kostje maar bijeen halen. Dit in tegenstelling met de zangvogels waar voor goed gezorgd wordt. Vermoede lijk wordt in bepaalde gebieden even eens gezorgd voor de reigers en achter blijvers onder de weidevogels, voor zo ver zulks mogelijk is althans. Genoem de diersoorten hebben als enig pro bleem het dagelijks menue. Een oud gezegde is: „Als de hazen en konijnen de vruchtbomen gaan ringen", zijn ze er in de winter slecht aan toe. De lan goren kunnen altij terecht op de volk stuincomplexen. Hier kunnen ze nog geruime tijd het buikje rond eten aan resten van de kweek van groenten welke hier na de oogst zijn achtergebleven, dan wel wat hiervan door de tuinhouders niet ge bruikt is. Hazen en konijnen zijn, met andere viervoetige velddieren uitste kend uitgerust tegen de koude. Ze krij gen een ruiperige wintervacht waarin ze hun lichaamswarmte kunnen op slaan. In het najaar krijgen ze boven dien stugge veerkrachtige haren tussen de tenen, die als het eenmaal wintert, een ettelijke millimeters dikke zool van haar doet ontstaan met lucht ertussen. Hiermee zijn ze verschoond van de vrieskou van de grond. De viervoeters onder de velddieren be nutten ook de sneeuw om hun li chaamstemperatuur op peil te houden. Bij sneeuwval maken ze een klein hol letje in de bodem en laten zich in sneeuwen. Zo ontstaat een kleine igloo verwarmd door eigen lichaamstempe ratuur. Twee kleine gaatjes op de plek waar de neus zit verraden vaak hun aanwezigheid en vallen ze als slachtof fer van hun grootste vijand, de mens. Tot slot nog even de kraaien en stoot- vogels. Deze moeten het voornamelijk hebben van dieren welke om de een of andere reden de winter niet overleven. Dit zijn er uiteraard de nodige. De vorst conserveert de kadavers en die nen de hierop aangewezen dieren. Voor de stropers zijn vooral de hazen en konijnen op dit moment een willige prooi. Hun prenten in de sneeuw ver raden hun legers en holen. Wie zich schuldig maakt aan stroper spraktijken dient als een misdadiger tegen de natuur te worden gekwalifi ceerd. Niet voor niets verbiedt de overheid de jacht op deze velddieren, en zeer terecht.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 29