Stichting De Schiedamse Gemeenschap Toneel MUZIEK of niet? Overschiesestraat 1, Tel. 26.80.43 of 26.60.00 EXCELSIOR INSCHRIJVING NIEUWE KURSUSSEN KILOMETERS SPAGHETTI ETEN VRIJ WORDEN DOOR SPEL M „Kilometers spaghetti eten", dat zegt Cees van der Wel over twee weken Udine in het kader van inter nationale jeugduitwisseling van de Schiedamse Gemeenschap. „Het aardigste van de uitwisseling vind ik, dat je van tevoren met allerlei vooroordelen zit, bij voorbeeld: Italianen zijn luie donders of ze praten honderduit en als je er dan twee weken bent, merk je dat ze dezelfde fouten hebben als Nederlanders. Maar ze hebben natuurlijk wel andere gewoontes". Cees van der Wel nam vorig jaar gastvrouwen in Schiedam verblij HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 8 - VRIJDAG 26 JANUARI 1979 I deel aan het uitwisselingspro- gramma van de Schiedamse Ge- I meenschap, tussen Schiedam, Udine I (Italië) en Vienne (Frankrijk). Ook I dit jaar komt er weer zo'n uitwisse- l ling, maar de Schiedammers krijgen (niet veel keus. Wegens een nijpend gebrek aan financiën staat alleen Udine op het programma. Tien jon- I gelui kunnen van 4 tot 18 augustus I een kijkje nemen in Schiedams part- I nerstad in Italië. In die periode ont- I vangt Udine ook groepen uit Neath 1 en Vienne. Van 22 juli tot 4 augustus zullen de Italiaanse gastheren en ven. „Udine is niet zo'n grote stad" ver telt Cees van der Wel. „Het is een stuk kleiner dan Schiedam. Het heeft een heel oude kern. In hetolen- trum staat een soort paleis. Verder zijn er veel terrassen. Het pro gramma dat wij vorig jaar volgden, was redelijk ontstappen. In Udine zijn we ontvangen op het stadhuis met een diner. We hebben Triest be zocht en een historisch dorp in de omgeving. Verschillende Schiedam mers hebben met hun gastgezinnen uitstapjes naar de omgeving ge- Hef duurt nog wel even, maar U kunt vast de volgende data no teren: 6 februari: VZOD (een Rotterdamse toneelgroep) met „Lotusbloem", in het Passagetheater. Paul Segaar van Groeton speelt hierin een gastrol 23 maart Groeton 's première van „Voshart", een hedendaagse bewerking van het bekende Volpone door regisseur Rob van de Meeberg. Na de première volgen meerdere voorstellingen, in de Teers toof. 31 maart: Utile Dulci met,, de meid" van Heijermans. In het Passagetheater. 6 april: Toneelgroep '71 samen met jongerenkoor Happy Generation in de beroemde operette „lm Weissen RossT'. In het Passagetheater. 21 april: Toneelgroep Intermezzo: in Arcade nog niet bekend met welk stuk. -W De kursussen „Dramatiese Ekspressie en Kommunikatie" zijn goed beval len. We hebben daarom voor de komende maanden nog een paar „ekspres- sie-kursussen" in het programma opgenomen, namelijk dans-ekspressie en taalekspressie. Ook de kursussen dramatiese ekspressie en kommunikatie worden weer opnieuw gestart. Het zijn ongelukkige namen die aan dit soort kursussen gegeven worden. We hebben ze niet zelf verzonnen. We weten ook niet goed hoe we ze wel zouden moeten noemen. Ekspressie-kursussen hebben tot doel je eigen kreativiteit vrij te maken, zodat je uitdrukking kunt geven aan je eigen ge dachten en gevoelens op een voor jou unieke manier. Elk mens is uniek. Hij heeft zijn eigen manier van praten, bewegen, problemen oplossen, enz. Te vaak echter wordt die eigen manier verdrongen om gelijk te zijn aan an deren. Allemaal dezelfde spelling, hetzelfde woordgebruik, volgens vaste re geltjes dansen en doen wat je denkt dat de ander van je verwacht. Je geeft daarmee je „eigenheid", je „uniek-zijn" prijs om deel uit te maken van de grijze massa. Je valt weliswaar niet meer op, maar je bestaan is kleurloos, minder plezie rig geworden. Ekspressie-kursussen willen je helpen je eigenheid, je uniek- zijn terug te vinden en naar buiten te brengen. Waarom is „ammekarefiet- sie" niet goed en „tandem" wel? Als je toch zelf een woord of uitdrukkings mogelijkheid hebt gevonden dat door anderen begrepen wordt, hoef je het toch niet in ongebruik te laten, omdat het toevallig niet in een woordenboek staat of in een boek over etiquette? Even een misverstand uit de weg ruimen: dramatiese ekspressie is niet leren toneelspelen. Drama betekende oorspronkelijk handeling: tegenwoordig wordt het gebruikt voor toneelspel en voor tragedie. Dramatiese ekspressie betekent uitdrukking geven aan je gedachten en gevoelens door handelin gen. Ieder doet dat op z'n eigen manier. Het betekent ook dat je moet leren durven uitkomen voor wat je denkt en voelt. „Durven" is geloof ik het sleu telwoord. We durven een heleboel dingen niet, omdat we bang zijn dat een ander het gek of dom of onaangepast vindt. In de ekspressie kursussen leer je meer durven. Jezelf durven laten zien zoals je bent. Je bent niet zo gek of dom als je zelf denkt dat je bent. Daar kom je wel ach ter als je je gedachten en gevoelens zonder schroom in woord en handeling naar buiten brengt. Ik denk dat een heleboel mensen niet weten wat ze zich nu moeten voorstel len van „taalexspressie". De taal wordt gebruikt om boodschappen over te brengen tussen mensen. Allerlei interessante nieuwtjes kun je met woorden overbrengen. Elk onderwerp vraagt een eigen woordkeus. Je spreekt bij voorbeeld niet van een interessante of van een mieterse begrafenis. Bij een gesprek over begrafenissen daalt de stem en worden stemmige, droef klin kende woorden gebruikt. Bij het verslaan van een voetbalwedstrijd worden tijdens de spannende momenten bij voorkeur korte, snelle woorden geko zen: er is geen tijd voor lange struikelwoorden. De woordkeus van iemand vertelt iets over die persoon. Je hebt een heel an der beeld van iemand die zegt: „Ik werd een prachtig voertuig gewaar!" dan van iemand die dat zo formuleert: „Zo, ik zag me een kar!". Ook hier geldt weer de „eigenheid": je kunt de taal gebruiken die je zelf voelt en je kunt de taal gebruiken die „men" beschaafd of aangepast vindt. Je kunt je ook ge makkelijk achter taal verbergen. Minister Luns destijds en Den Uyl zijn „sprekende" (maar niets zeggende) voorbeelden Het uiten van gevoelens in woorden is een apart hoofdstuk. We zijn er niet zo mee vertrouwd en daardoor kennen we niet zo veel woorden die onze ge voelens duidelijk kunnen maken. Er zijn een heleboel schakeringen aan ge voelens tussen „ik mag je" en „ik hou van je", maar in de taal zijn er niet zo veel nuances tussen die twee. Je kunt met taal ook meer doen dan alleen maar gortdroge informatie over brengen: spelen met de taal. Plezier maken met woordspelletjes, gekke kombinaties verzinnen of juist treffende, verhalen schrijven of vertellen, moppen tappen, gedichten maken en wat d8 je van vallen? Als je belangstelling voor een van de ekspressie-kursussen gewekt is, kun je nadere informatie vragen bij De Schiedamse Gemeenschap, telefoon 26.80.43. De kursussen starten al zeer binnenkort. maakt en de gevolgen van de grote aardbeving bekeken. Verder hebben we een discussiemiddag over werk loosheid gehad. We hebben vorig jaar vrij veel mu sea bezocht. Dat wordt dit jaar wat minder. Maar het uitwisselingspro gramma heeft zeker niet uitsluitend een toeristisch karakter. Het aardige is, dat je intensief met het land en de inwoners kennis maakt. Je wordt een beetje zelfstandig. Van tevoren is er ook altijd de angst van: kom ik niet in heel enge gezinnen. Nu, dat gebeurt niet. De Italianen hebben voorgesteld om de deelnemers dit jaar van te voren met elkaar te laten corresponderen, zodat ze elkaar vast leren kennen. Want als je na een treinreis van 24 uur in Udina aankomt, ben je moe en ken je alleen de andere Neder landse een beetje; dat is op zich best een beetje eng. Om die angst een beetje weg te ne men is het de bedoeling dat er vast met elkaar geschreven wordt. Ik vind dat wel een goed plan. Het aardige van die uitwisseling vind ik ook, dat je er vrienden aan over houdt. Ik heb destijds deelge nomen aan het uitwisselingspro gramma met Zweden en ik ga er nog steeds bij mensen die ik toen heb le ren kennen, op bezoek. Je steekt er veel van op. Je moet maar zien te redden in een gezin, waarvan misschien alleen de kinde ren Engels praten. Dan moet je je maar verstaandbaar maken met handen en voeten. En het aardige is ook, dat je in totaal een maand in tensief met elkaar optrekt". AANMELDEN: Wie belangstelling heeft voor het uit wisselingsprogramma, wordt ver zocht zich voor 16 februari bij het kantoor van de Schiedamse Ge meenschap op te geven. Om mee te gaan, moet men ongeveer 16 jaar zijn. De kosten bedragen circa 300 gulden. Omdat het een uitwisseling betreft, is het de bedoeling dat men de Italianen onderdak en voeding biedt tijdens hun verblijf in Neder land. tevoren0Sednod1|dlnoem lenTarta" Er zijn l'J7 me"se" di? de"ken datde Reling muziek er alleen is voor har- malen bij elkaar te komen om ken- monjën, drumbands etc. De muzieki'eremgmg die aangesloten zijn bij deze nis met elkaar te maken en wat afdeling, zijn dat ook inderdaad. Een uitzondermg hierop vormt het mando- praktische zaken door te spreken linegezelschap ONT. dat overigens best wel wat versterking kan gebruiken. Aanmelden bij Afdeling internatio Dit gezelschap is regelmatig te beluisteren bij aktiviteiten in dienstencentra. nale uitwisseling Schiedamse Ge- bejaardenhuizen en op eigen concerten Maar het feit dat er verder „alleen maar muziekveremgmgen uit de HaFa De Schiedamse gemengde zangver eniging Excelsior zal op 17 februari te beluisteren zijn in het Novotel, tussen 3 en 5 uur, wanneer de recep tie wordt gehouden t.g.v. het 75-jarig bestaan van de Schiedamse afdeling van het N.V.V. Excelsior zal hier en kele bekende werken zingen. Ver dere medewerking wordt verleend door Adri Slootmaker. die te beluis teren is op de piano. Wist u trouwens dat: Excelsior al 75 jaar bestaat en dat het koor onder leiding staat van diri gent Leo Smit. Dat het koor elke dinsdagavond repeteert in de Mag- nalia Deikerk, van 8 tot 10 uur. Men kan altijd nieuwe leden gebruiken, vooral mannen zijn bijzonder wel kom. U kunt altijd eens naar een re petitie komen en luisteren, in de pauze gezellig een kopje koffie drin ken en kennis maken met de leden. Excelsior zingt in bejaarden- en zie kenhuizen en geeft daarnaast ook ei gen concerten, soms gekombineerd met andere koren. Belangstelling'' Het sekretariaat is: mevrouw M. Comelisse-Bos, Nieuwe Damlaan 627 in Schiedam, telefoon 705259. U bent van harte welkom De afdeling toneel van de SG be staat op dit moment uit 6 toneelgroe pen, die elk seizoen met verschil lende stukken komen. Daarnaast wordt er geprobeerd om ook samen iets op te zetten. Het éénakterfesti- val is hier een voorbeeld van. Vorig jaar is dat voor het eerst uitgepro beerd en de toneelgroepen hebben besloten om dit jaar weer een éénak- terfestival te houden. Dit zal plaats vinden op 28 en/of 29 september. Toch mist de afdeling nog andere groepen: bijvoorbeeld cabaret, edu- katief of vormingstheater, straatto neel. Het kan best zijn dat er in Schiedam groepen zijn die zich hier mee bezig (willen) houden. Het zou goed zijn wanneer mensen die met deze vormen van toneel/theater/ ex pressie bezig zijn zich ook bij de af deling aangesloten, zodat er op een breder terrein gewerkt kan worden. Bel eens op of kom eens langs op ons buro; vragen naar Jollie de Vos. meenschap, Overschiesestraat 1, te lefoon 268043 Dramatische expressie en kommunikatie Dramatische expressie is een ma nier om kontakt te maken met jezelf en met anderen. In de kursus doe je dit door middel van ontspanningsoe feningen, kontaktoefeningen en door middel van verschillende soor ten spel. Je gebruikt je lichaam, je stem en je eigen mogelijkheden. Je werkt aan: samen plezier hebben in het spe len; het ontwikkelen en gebruiken van je fantasie; het bewust worden van je ge dachten en je gevoelens ten aan zien van jezelf en anderen; het vergroten van de durf jezeli te uiten. Woensdag 7 februari van 09.30-11.3C uur in het M.C.M. de Groothuis Stadhouderslaan 30. Woensdag 7 februari van 19.30-21.3C uur in Vormingscentrum Waterweg gebied-Noord, L. Raemaekersstraat. Beide kursussen bestaan uit 14 les sen en worden gegeven door Moni que Heezemans. Prijs 70,-. sector deel van uitmaken, ligt natuurlijk niet aan hen. Het wil helemaal niet zeggen dat andere muziekmakende groepen daar niet bij zouden horen. Het zou zelfs erg goed zijn wanneer ook die andere groepen zich aansloten, 1 we hebben dat al eerder gezegd De afdeling is erg aktief en houdt zich vooral bezig met-naast de belangen- behartigen van de verenigingen en het organiseren van aktiviteiten- zaken als concertmogelijkheden, ruimten, uitbreiding van voorzieningen ten be hoevende van musicerende mensen. En natuurlijk niet te vergeten de finan ciën in de vorm van subsidies. Maar de afdeling kan meer zijn, meer doen ook. Alleen moeten we dan wel weten met en voor wie. Nu kunnen er onmogelijk voorstellen gemaakt wor den over zaken die betrekking hebben op pop-groepen, kleine ensembles, kamerorkesten, volksmuziekgroepen en noem maar op. We weten niet wat ze willen en nodig vinden. Verder wordt er bij de SG en de VWregelmatig gevraagd naar adressen van genoemd soort muziekgroepen. En helaas is het dan zo dat we altijd moeten zeggen: we weten wel dat ze er zijn. maar wie en waar dat weten we niet. Trouwens dat geldt ook voor bijvoorbeeld goochelaars, acrobaten, komi sche acts, feest-muzikanten. Zou het nu echt zo zijn dat er niets op dit ter rein gebeurt in Schiedam? Of denkt men dat er niets mogelijk is? Het is niet zo dat de afdeling muziek om werk verlegen zit, men is al aktief en druk genoeg. Wat echter wel verwacht wordt, is dat iedereen die denkt dat er niets kan of mogelijk is. daar dan vanuit de eigen groep verandering in komt brengen. Het motto van de SG „eendrachtigsamen strevend"gaat zeker ook op voor de afdeling muziek, waar vele toontjes samen -in harmo nie!- voor een brede klankkleur zorgen! Zorg dat er wat meer gebeurt in Schiedam, en laat een weten wét, zodat we niet meer hoeven te zeggen: ja ze zullen er welzijn, maar waér is ons niet bekend. Trouwens, het wordt binnenkort weer zomer en het zou best eens leuk zijn om meer verschillende geluiden op straat, op pleinen, in de parken te horen. Dans expressie De eigen kreativiteit staat bij dans expressie centraal. Er wordt niet ge danst volgens bepaalde regels, maar je krijgt wel eerst enige basistech nieken. Het is de bedoeling dat je je eigen mogelijkheden ontdekt en ontplooit. Die dansbewegingen ontdekken en ontplooien, die het best bij jou pas sen, die je prettig vindt, die je gevoe lens het best tot uitdrukking bren gen. Trek gemakkelijke kleding aan waarmee je ook over de grond kunt rollen. Woensdag 21 februari van 19.30- 21.30 uur in Vormingscentrum Wa terweggebied-Noord, L. Raemae kersstraat. De kursus bestaat uit 12 lessen en wordt gegeven door Gert Jan van Ammerkater. Prijs 60,-. Taal expressie Bij het leren spreken en hanteren van een taal heb je naast gramma- tika en woordenkennis ook je ex pressiviteit nodig. In dagelijkse ge beurtenissen, gesprekken met vrien den, in het gezin, gebruikt iedereen zijn expressiviteit om de taal kracht bij te zetten. Dit gebied van de taal noemen we „taal expressie". Deze kursus houdt zich bezig met een groot skala van oefeningen die het kreatief en expressief taalgebruik kunnen bevorderen. Donderdag 15 februari van 14.00- 16.00 uur in het M.C.M. de Groot huis, Stadhouderslaan 30. De kursus bestaat uit 12 lessen en wordt gege ven door Loes Sarlet. Prijs 60,-. Literatuur donderdag 15 februari van 14.00- 16.00 uur in het M.C.M. de Groot huis, Stadhouderslaan 30. De kursus I bestaat uit 12 lessen en wordt gege-l ven door Theo Schoenmakers. Prijs 60,- (boeken niet inbegrepen!). Algemene Basisopleiding Sport (A.B.O.) Deze opleiding van de Nederlandse I Sport Federatie bestaat uit twee theoretische gedeelten, namelijk I sportgezondheidsleer en leiding ge-[ ven. Deze kursus is verplicht voorl degenen die zich verder in de sport-1 begeleiding willen bekwamen. Dinsdag 20 februari van 19.30-22.00 j uur in het gebouw van de Christe-I lijke Sociale Belangen, Lange Ha-I ven 73. De kursus bestaat uit 121 avonden en een afsluitingsavond I met diploma-uitreiking. De kursus-l prijs bedraagt 47,50 (kursusboek| niet inbegrepen!). U kimt het boek „Algemene Basis Opleiding" op de eerste avond ko pen voor 11,50.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 8