Winterseizoen vaak schadeseizoen voor automobilisten Smeerders En passant even een Mazda gekiekt, allemaal deuken aan de bestuurderskant. Uiteindelijk komt ook dit weer allemaal mooi strak. Uiteindelijk komt ook de achterzijde weer in orde, nieuw plaatwerk ingelast, de deksel uitgedeukt en in vorm gebracht, de naden worden netjes bijgeschuurd en dan is daarna maar weinig plamuur nodig. Voor het opnieuw richten van de wagen is richtapparatuur onontbeerlijk. Het is na zo'n slechte zomer een anticlimax om te stellen dat het winterseizoen er weer aankomt. Je zou kunnen zeggen dat het hele jaar haast op een winter, dan toch zeker op- herfst lijkt, maar we kunen er niet onder uit, de winter komt er toch weer aan. En er zal toch wel een verschil te constateren zijn, want de winter brengt andere omstandigheden met zich mee dan de overige jaargetijden. Zo kan het in een winter sneeuwen en vriezen of bijvoor beeld een flinke portie mist geven en dat zijn zaken die het wegverkeer niet welgevallig zijn. Vandaar dat er dan ook aardig wat schade ontstaat in dat seizoen. De achterzijde van de BMW heeft een lelijke optater gehad en is geheel ontwricht, een paar klappen en dichtsmeren is geen vakwerk. Spuiten Tekst en foto's: Leo de Ruiter Vakwerk De meeste autoschade is plaatwerkschade te komen, een goede plaatwerker is vaak een heel probleem. Feeling voor het vak spreekt hier beslist een woordje mee, men moet het in de vingers hebben, men moet echt we ten wat men met het materiaal kan doen. De heer Notenboom prijst zich gelukkig met een zeer goede plaat werker, die anderen weer opleidt. Hij vertelt ook eerlijk dat hij er lang wat en misschien wel te veel kaf onder het koren. ,,Het is juist datgene wat de klant niet weet. De klant ziet het eindpro- dukt en dan is de kleur, het mooi glimmend gespoten het belangrijk ste. Pas als het ook uitwendig knoei werk is, ziet hij er wat van, bijvoor- naar heeft moeten zoeken en dat er vroeger ook nogal eens iets over moest en hij zelf constant moest bijspringen. Op het plaatwerk komt het in grote mate dan ook aan zegt hij, althans als je van gedegen vak werk uitgaat, want er is beslist heel beeld als het plaatwerk zo slecht uitgedeukt of geplamuurd is dat je al op grote afstand golfbewegingen ziet, maar normaal ziet hij bij het halen weinig van wat er in de plaatwerkerij is gebeurd", aldus de heer Noteboom. hij wil graag ver- Voor de auto's betekent dat hoofd zakelijk plaatschade, maar dat kan toch nog een behoorlijke averij zijn. vakopleidingen, zodat je er zeker vanuit kunt gaan dat in een „Foc- vanzelf gedemonteerd moet worden, later gemonteerd, onderdelen moe ten worden hersteld, vernieuwd enz. In de plaatwerkerij geschied ook de afwerking, dus het plamuren schu ren enz., maar dan komt toch de spuiterij aan de beurt. Het spuiten is vanzelf zeer belangrijk, vaak het belangrijkst voor de klant. Want de klant brengt in feite een beschadig de auto, soms bijna een wrak, wat hij later komt halen moet weer een pico-bello auto zijn en wat er dan allemaal aan „geplaatwerkt" is dat kan hij niet exact nagaan, maar als er bijvoorbeeld kleurverschil is op getreden, dan ziet hij dat wel direct dus de spuiterij is zeker zo belang rijk. Wij zijn eens op bezoek gegaan bij een autoschadespecialist en wel de fa. Noteboom te Strijen. Het is een vrij nieuw bedrijf op een nieuw industrieterrein in Strijen. Ervaring hebben zij echter al sinds vele jaren en omdat zij zich geheel hebben gespecialiseerd op schadegebied en aangesloten zijn bij de grote organi saties zoals de Focwa, de UEC en AIRC, wat de klant een zekere garantie geeft, omdat er ook een geschillencommissie is e.d., het is dus duidelijk te vergelijken met de Bovag onder de garagebedrijven. Veel belangrijker is nog dat de Focwa borg staat voor gedegen Ten eerste willen wij nog eens pre cies weten wat nu een autoschades pecialist doet. Al gauw kwamen op ons eigen voorbeeld uit, wat we ook boven in de inleiding vermelden. Het is alle schade aan de auto, althans wat dus veroorzaakt is door ongevallen, aanrijdingen, invloeden van buiten af enz. In het schadebedrijf moet deze scha de dan hersteld worden, het betreft hier vaak plaatschade, dus de plaat werkerij komt eerst aan de beurt, maar het zal duidelijk zijn dat er ding niet zo lang hoeft te duren, het spuiten krijgt men wel gemakke lijk onder de knie. Anders is het met kleur maken, een goede kleur- maker is met een kaarsje te vinden. Het zal duidelijk zijn uit het boven staande dat kleurmaken noodzake lijk is wil je het althans goed doen. Een autokleur „verkleurt" na ver loop van tijd en de pot fabriekslak of menig andere merklak verschilt dan van kleur. Overigens gaat een goede spuiterij altijd van zelfge maakte kleuren uit, men gebruikt dan nooit kant en klare bussen lak. Maar om op het plaatwerk terug Een auto van voor tot achter in elkaar is uiteindelijk ook plaat schade en zelfs ontzette rijgedeel- ten zgn. in elkaar gedrukte voor een achtertreinen, behoren ook tot het werk van de autoschadespecia list. En natuurlijk een wat naar achter geschoven motor of een ra- diateur door de vin, vernielde voor en achterlichten, verbrijzelde rui ten enz. het valt allemaal onder de autoschade. Niet thuis behoren de normale motorreparaties, vervan gen van koppelingsplaten, stellen van kleppen enz., maar dat spreekt natuurlijk vanzelf. wa" bedrijf vakmensen aan het werk zijn, mensen di^verstand heb ben van schade. Vandaar ook ons gesprek. Toch, zo vertelt de heer Noteboom, eigenaar van het bedrijf, dat goede plaatwerkers veel moeilijker te krij gen zijn dan spuiters. Vakmensen voor de spuiterij zijn er tot op heden nog voldoende, terwijl ook de oplei-

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 50