Reparatie van autoschade is vakwerk Stiften worden op een moeilijk bereikbare deuk gelast. Met behulp van de opgetaste stiften kan nu de deuk eruit getrokken worden.... Mmtm mmm Dealer Een BMW is binnengebracht voor- en achterzijde met zijkanten geheel in elkaar, hier de voorkant al half gesloopt. Ook de voorkant van de BMW ziet er weer fraai uit, alles is weer netjes strak, plamuur moet het geheel nog afwerken, maar van dichtsmeren is geen sprake. Samenhang De stiften worden op de moeilijk bereikbare deuk ge last. Ontvetten. Uiteindelijk staat er weer een gave auto buiten, nu volgt nog de afwerking, eigenlijk een formaliteit na het grote werk. Via opgelaste stiften wordt de deuk eruit getrokken. Een moderne schadespecialist, een rij auto's klaar voor de spuiter. 'W tellen wat een goede plaatwerker is, dat is dus iemand die vakbe kwaam is, die binnen alle officiële fabrieksgegevens blijft, zeer precies werkt enz. Maar persoonlijk vind ik het makkelijker te vertellen hoe het niet moet, dus wat een slechte plaatwerker is. Zo iemand neemt het niet zo nauw met de maten. Het zal duidelijk zijn, dat dat ernstige consequenties kan geven, wanneer de wagen ontwricht is, dus wann- neer alles opnieuw gericht moet worden. Dat is het geval bij ernstige aanrijdingen, waarbij voor- en ach- tertreinen in elkaar zitten enz, het ene wil staat dan meer naar binnen dan het andere. Gebeurt dit alles niet nauwkeurig, dan is zo'n auto altijd onbetrouwbaar en zal nooit meer lekker rijden. Maar hetzelfde geldt natuurlijk ook vóór wat wij dan zouden noemen eenvoudig plaatwerk. Een slechte plaatwerker levert geen strak werk af, deukt niet goed uit, smeert alles maar vol plat muur. Een kenner merkt dit altijd, en bij inruilen ziet men zo dat de auto' schade heeft gehad. Je hoeft maar langs de hele auto te gaan met je hand en je voelt het al. Dat betekent dus een lagere inruilprijs. Verder zal een minder goede plaat werker graag snel vernieuwen, dus minder uitdeuken. Vernieuwen is altijd duurder, want je moet eerst het oude demonteren en dan het nieuwe weer netjes monteren, dat kost tijd en in die tijd kan een goede plaatwerker uitdeuken. De meer kosten voor de klant zijn dan het nieuwe materiaal, dus de prijs van een spatbord, een deur e.d., en die prijzen liegen er tegenwoordig niet om. We spreken dan maar niet van die scharrelaars, die oude sloopma terialen monteren en de nieuwprijs rekenen. De meeste zichzelf respecterende dealers brengen hun grote autoscha de ook bij de autoschadespecialist. Zelfs in de grote steden gebeurt dit steeds meer. Zijn er nog grote dea lers met een eigen plaatwerkerij en spuiterij, dan staat deze meestal geheel apart. Enerzijds omdat dat met warmte. Bij een deuk is het materiaal langer geworden, met te rugslaan krijg je dat er niet uit. Je moet dan weer krimpen, een plaats wordt dan verhit, het omliggende plaatwerk wordt naar de warme plek gedreven en zo krimt men de plaat uit, stuiken noemt men dat. Kortom met goed plaatwerk komt de auto weer helemaal strak, hoeft er totaal niets van te zien te zijn en blijft de samenhang van de auto in prima conditie, zeer belangrijk omdat tegenwoordig praktisch alle auto's een zelfdragend chassis heb ben. Er komt dus toch wel heel wat kijken bij plaatwerken, het uitdeu ken van uw autootje, en het is belangrijk te weten dat het goed gebeurt, want bij volsmeren met plamuur is niemand gebaat. Belangrijk is ook de samenhang van de auto. Vernieuwen is beslist niet altijd beter. Is het nu een geschroefd spatbord, dan is het niet zo erg, maar vaste delen, die dan losge brand worden en later een nieuwe plaat weer vastgelast kan de samen hang, dus de stevigheid van de auto verstoren. Goed uitdeuken, plaat werken is dan veel beter. Dit moet echter met goed gereedschap gebeu ren, goed handgereedschap, hamers e.d., hydraulische pompen, trekbal- ken, lasapparatuur C02, belangrijk een nog vrij nieuw apparaat, de stiftlasser. Hier gaat het dus niet over delen aan elkaar lassen, maar met last een stift óp een deuk en trekt dan de deuk eruit, dit bijvoor beeld bij dubbel plaatwerk, kokers e.d., men kan er dan van achter niet bij, en zo zijn er vele gespecialiseer de gereedschappen. Noteboom en elke goede plaatwerker werkt ook een zeer specialistische bedrijfstak van het autobedrijf is, anderzijds omdat de werkzaamheden zo anders zijn, dat het haast niet samengaat met het garagebedrijf. Zo brengt de garage vanzelf vuil voort, maar dat is bijna altijd vettig, olie e.d., de autoschade brengt meestal stof mee, schuren, spuiten enz., het zijn al van die kleine puntjes waarom het niet onder één dak kan. Daarnaast is autoschade en spuiten zo gespeciali seerd, dat men allerhande andere apparatuur, gereedschappen e.d. nodig heeft, alléén een goede spuite rij (spuitcabine) kost al handen vol geld en dat komt er vaak bij een autodealer financieel niet uit. Van daar dat vele dealers deze kosten post laten vallen, daarmee geen speciale mensen in dienst hoeven te nemen en dus de autoschade aan de schadespecialist over laten. Op het platteland is dat bijna algemeen goed, maar zoals gezegd ook in de steden ziet men dit meer en meer. De gespecialiseerde bedrijven zijn dan herkenbaar aan het Focwa-em- bleem. De heer Noteboom stelt ver der dan het niet zo is, dat men niet rechtstreeks naar de schadespecia list kan. Wie schade heeft kan er terecht, het is dus niet zoiets als een groothandel, waar alléén maar de dealer terecht kan. Verder hoeft het niet direct schade te zijn veroor zaakt door aanrijdingen, alle plaa- tonderhoud hoort daaronder, dus ook roestvorming, roest bij raam- n deurstijlen, krassen enz. Het bijhouden van het plaatwerk is te genwoordig erg belangrijk gewor den. Het is nu eenmaal zo dat het plaatwerk sneller slijt dan de motor, wie dus een goede inruilprijs wil behouden, zal meer aandacht aan het plaatwerk moeten besteden, en ook daarvoor is de schadespecialist.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 51