Waarop letten bij het kopen van zonnebril? Honda heeft DE oplossing voor li Kent u ook dat machteloze gevoel bij een lege accu? Speciale (winter) voorzieningen op veel campings Steeds meer vraag comfort naar Winter vakantie TIPS van Randstad- Edities Startproblemen tijdens uw wintervakantie? De Honda EM 300 zorgt snel voor een volle accu. DE POPULARITEIT VAN HET WINTERCARAVANNEN neemt nog steeds toe. Dat is mede te danken aan de steeds beter uitgeruste caravans. Bijna alle caravans zijn tegen woordig goed geïsoleerd, verwarming is geen probleem en andere voorzieningen voor gebruik bij vorst zijn óf aanwezig óf eenvoudig aan te brengen. CARAVANNERS EN VOORAL BERIJDERS VAN KAMPEERWAGENS kennen dat machteloze gevoel wanneer na een aantal sta-dagen men ver der wil trekken en de accu door intensief huis houdelijk gebruik dermate leeg blijkt dat de start motor er niet meer mee rond kan komen. Velen hebben een oplossing gevonden door een tweede accu te monteren; één voor de automotor en één voor de huishouding. Alles goed en wel, maar te doen bij kamperen in de winter, waarbij door koude het vermogen van beide ac cu's wel eens tot 50 procent kan afnemen? Na drie dagen -10°C kan uw tweede accu, vooral als hij al weer een paar jaartjes oud is, het wel eens mooi af laten weten wanneer u weg wilt ko men. Honda, fabrikant van de meest uiteenlopende ty pen verbrandingsmotoren, heeft daar iets op ge vonden. Een kleine „krachtcentrale", iets groter dan een portable t.v.-toestelletje, levert op com mando 12 en 220 Volt met een vermogen van ma ximaal 300 W. Brandstof Simpel Een wintersportvakantie vraagt om een gedegen voor bereiding. Een doordachte ski-uitrusting is van groot be lang. Goede skikleding, ski's, skischoenen en zonnebrand- crème zijn absoluut noodzake lijk. Vergeet vooral de bescher ming van de ogen niet. Het felle zonlicht en de reflectie op de sneeuw kunnen pijnlij ke ogen veroorzaken, waar door de winterpret bedorven wordt. Met bijvoorbeeld een Polaroidzonnebril voorkomt men dit euvel. Waarop moet u nog meer let ten bij het aanschaffen van een zonnebril? Onderstaand volgen enkele punten waar aan een goede zonnebril moet voldoen. De lenzen van een zonnebril moeten optisch correct zijn Als u door de zonnebril kijkt, mogen de beelden niet verte kend worden. Daarvan krijgt u hoofdpijn en u schat de af standen verkeerd!- De lenzen van zonnebrillen mogen de kleuren niet te sterk veranderen De natuurlijke kleuren heb ben voorkeur boven sterk ge tinte lenzen, omdat zij aange namer voor de ogen zijn. De lenzen van een zonnebril moeten van kunststof zijn Glas is veel zwaarder dan kunststof en maakt de zonne bril onnodig zwaar, waarvan irritatie het gevolg is. Boven dien is glas erg gevaarlijk voor uw ogen als het breekt. Een goede zonnebril moet licht absorberen en hinderlij ke schittering wegnemen. Een zonnebril moet tenminste 70 procent van het licht ab sorberen om voldoende te be schermen. Alleen door zoge naamde polariserende lenzen die de hinderlijke schittering filteren wordt deze weggeno men. Een goede zonnebril heeft niet te brede veren. Die brede veren belemmeren namelijk het uitzicht opzij. Te brede veren of poten fungeren als een soort oogkleppen, waar door u minder ziet. Een goede zonnebril kost minstens 20 gulden. Onder die prijs wordt de kwaliteit van een zonnebril discutabel. Een goede zonnebril moet modieus zijl en een goede pasvorm hebben Een modieuze zonnebril flat teert uw gezicht. En daar kijkt iedereen tenslotte het eerst naar. Een goede zonne bril is een merkzonnebril. Een bekend merk is een waarborg voor een goed produkt waar u winters lang plezier van heeft. Wintercampings hebben eveneens speciale voorzieningen getroffen, voornamelijk wat betreft water en stroom, toiletten en wasgelegenheid én bereikbaarheid. Vooral in de bekende wintersportge bieden zijn campings echter al snel volgeboekt, en tijdig een plaatsje reserveren is geen overbodige luxe. Om aan de stijgende vraag te vol doen worden steeds meer kampeer terreinen voor wintergebruik ge reed gemaakt. Zo zijn in Oostenrijk nieuwe campings voor dit doel inge richt bij Kössen en St. Stefan. Van de 500 campings in Zweden zijn er 35 open in de winter. En wie géén sneeuw wil zien kan terecht op tien van de twaalf grote campings in Tunesië. Skiën kan echter óok in'Noord-Afri ka: Marokko heeft twee campings in het Atlas-gebergte! Dat is nog maar een greep uit de mogelijkhe den. Informeer er tijdig naar bij de ANWB (ook voor cursussen winter- caravannen, sneeuwkampen, auto- transport per trein) of buitenlandse verkeersbureaus, of raadpleeg een internatonale campinggids. Op de caravan RAI '78 kon u zich van de „wintervastheid" van vele caravans overtuigen! Het is een generator die aan gedreven door een 4-takt be nzinemotor (dus altijd brand stof uit uw eigen tank bij de hand) een volledig lege accu gegarandeerd binnen 5 uur tijd zo ver oplaadt dat u er de generator in een fraai- ogend stalen boxje is onder gebracht, gebruikt slechts 0,4 liter benzine per uur. Dus met de twee liter in het inge bouwde tankje heeft u precies genoeg. Wij hebben dit technisch won- weer probleemloos mee kunt dertje, dat officieel „Honda starten Het motortje, dat samen met OP DE CARAVAN RAI '78 was duidelijk te zien dat de trend naar meer comfort, grotere be drijfszekerheid en ook betere afstemming op de individuele gebruiker, zich voortzet. De stabiliteit en wegligging hebben veel aandacht van de constructeurs getuige de tech nische voorzieningen aan chas sis, wielophanging en vering. Bredere banden verschijnen ook steeds meer terwijl hier en daar ruimte voor het meene men van een reservewiel is ingeruimd. Opvallend veel fabrikanten hebben de sandwichconstructie voor wanden, vloeren en daken toegepast. Dat betekent een ste viger constructie en een betere isolatie, wat met het oog op toenemend wintergebruik van belang is. Het interieur van caravans is lichter van kleur geworden, en aan de buiten kant worden steeds meer kleu ren toegepast. Bij de vouwwagens is er sprake van een groeiend aanbod van vouwwagens met scharnieren de, dubbele, vaste wanden. Overigens wordt ook bij de vouwwagens gedacht aan win tergebruik, gezien de verbete ring van de isolatie. Hetzelfde geldt voor de stacara vans die als vanouds ook buiten het zomerseizoen als vakantie- en weekendonderkomen dienst doen. Het aantal kampeerauto's met een over de bestuurderscabine gebouwde slaapruimte neemt toe, terwijl aan een toenemende vraag naar inbouwsets kan worden voldaan. Het aantal stands met kampeerauto's/mo torcaravans bedroeg 37, dat is de helft meer dan een jaar terug! De trend naar (nog) meer com fort viel het beste waar te nemen op de vierenzestig stands op de Caravan RAI met accessoires en toebehoren. De doe-het-zelvers en de „kant-en klaar" kopers konden beiden hun hart ophalen op de tentoon stelling. EM 300" heet, uitputtend ge test tijdens een wintersportva kantie in de hoge Italiaanse Dolomieten. Na een drie daags verblijf in Reishach met temperaturen rond -20°C kreeg de Honda de zware mo tor van onze Bedford-camper met een half lege 75 Amp. accu weer uitstekend op gang. We hebben het zelfs meege maakt dat de 'generator, toen we snel ergens moesten ver trekken, binnen een half uur de motor weer aan de praat kreeg. We lieten de generator toen wèl doordraaien tijdens het starten, waarbij een 5 Amp. accu-oplader tussen de Hondagenerator en de accu geschakeld stond. Het starten van de EM-300 gaat simpel en snel, door middel van een trekkoord. Voor de rest is het alleen nog een kwestie vap het afstellen van het aantal Herz (50 of 60) en het kiezen van het gewenst voltage. Verder kunnen op de genera tor natuurlijk ook allerlei electrische 220 Volt apparaten worden aangesloten, zoals een boormachine, strijkijzer, haar- föhn, scheerapparaat, verlich ting of televisietoestel. Let wel bij het aansluiten op het totaal af te nemen vermo gen (Watts) dat de 300 niet overschreden wordt. Een ven tilatorkachel (een kleine ver bruikt al gauw 1500 W) is dus al vlug uitgesloten. Leuke bijkomstigheid: het ge luid is iets sterker dan dat van een electrische naaima chine, namelijk slechts 58 dB. De prijs van de Honda EM 300 is misschien even hard: iets meer dan 1000 gulden, - maar dan heeft u wèl een ap paraat waaraan u tot in leng te van jaren veel plezier zult beleven en waarmee u een extra brok zekerheid en va- kantieplezier in uw caravan cf kampeerwagen haalt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 32