Schiedam krijgt veel extra geld voor stadsvernieuwing Schilderij voor Prinses Beatrix Ontdek jezelf... ga over op kontaktlena contadlensspecialist Cactusbioem in Passage Theater Bijdorp vergadert Klaverjassen Thurlede J Stadsblad PRIJSBREKERS N0V0TEL SCHIEDAM Fil mexper iment in museum Exotate Banana in Horizon Vervolg van pagina 1 Iedere dag een andere schotel HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 3 - VRIJDAG 2 FEBRUARI 1979 Wil de wethouder nog iets zeggen over financiële betekenis van de stadsvernieuwingsoperatie? Chris Zijdeveld: „je moet de finan ciële betekenis van zoiets niet onder schatten. Pas na het indienen van de plannen weten we precies hoeveel we extra van de minister krijgen voor de stadsvernieuwing. Je kunt gerust spreken over gigantische kos ten als je alleen al neemt dat de re novatie van het eerder genoemde deel West la zeker een half miljoen zal gaan kosten". TIENTALLEN MILJOENEN „Als je alles onder handen wilt ne men, zoals ik eerder heb gesteld dan krijgen wij in Schiedam een stads- vernieuwsoperatie, waarvan het be drag zeker in de tientallen miljoe nen zal gaan lopen". Wethouder Zijdeveld wordt inzake het kostenaspect aangevuld door de directeur van de dienst gemeente werken ir. H. G. de Block. Ir. Sw Block: „om enige inzicht in de kos ten te geven moeten we perst eens denken aan de kosten van verwer ving. Stel nu dat er in een bepaalde wijk een bedrijf is waarvan iedere betrokkenen dus zowel in de pro jectgroep, als het coördinatieteam als de stuurgroep vindt dat deze te veel hinder oplevert. Dit bedrijf moet dus weg, maar laat zich zo maar niet wegsturen kosten op reke ning van de saldoregeling. Om een ander voorbeeld inzake stadsvernieuwing te geven noemt de heer De Block het renovatieopbject van de Slachthuisbuurt. Dit kost de gemeente Schiedam 15 miljoen gul den. Het exploitatieverlies per gere noveerde woning komt de gemeente Schiedam voorlopig op twee ton per jaar te staan. De Schiedamse wethouder voor stads ontwikkeling ir. Chris Zijdeveld: „Brief van minister kwam als een verrassing". Er zit voor de gemeente Schiedam een extra uitkering van het rijk aan te ko- lingsplannen aan de gemeente te men die bekend staat als de zgn. interim saldo regeling en alleen mag wor- vergoeden, en daarvoor op hun bud- den gebruikt in het kader van de stadsvernieuwing. Schiedam is één van de getten voor stadsvernieuwingsacti- gemeenten die in de zgn. tweede prioritietsklasse is aangewezen. De hoogste viteiten de nodige gelden te reserve- prioriteitsklasse wordt gevormd door gemeenten als Amsterdam, Den Haag, ren. Vandaar ook eist de regeling Rotterdam, Utrecht, Leiden, Groningen, Haarlem en Alkmaar. De hoogste dat reeds bij het aanwijzingsbesluit prioriteitsklasse bestaat uit die gemeenten waar zowel percentage nog aan- een raming wordt gegeven van het wezige woningen gebouwd tussen 1906 en 1930 gelijk is aan of hoger ligt dan te verwachten verschil tussen voor- het landelijk gemiddelde voor de overeenkomstige perioden. De tweede prioriteitsklasse moet, al dus een beslissing van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordeniné Beelearts van Blokland aan dezelfde voorwaarden Voldoen Schiedam bevindt zich bij deze ex tra uitkering in gezelschap van Leeuwarden, Hilversum, Delft, Arn hem en Dordrecht. Deze tijdelijke regeling, de „Be schikking geldelijke steun stadsver nieuwing 1977", ook wel „Interim- saldoregeling" genoemd, loopt vooruit op het nog uit te werken fi nanciële gedeelte van de ontwerp- wet op de stadsvernieuwing. Op grond van de interim-saldoregeling vergoedt het rijk in bepaalde, onder goedkeuring van de minister van v.r.o. door de raad aan te wijzen ver- nieuwingsgebieden, het hele verschil (negatief saldo) tussen de kosten van voorbereiding en uitvoering van ver- beterings- en herindelingsplannen, en de opbrengsten die daaruit wor den verkregen. De interim-saldoregeling voorziet ruimer dan de bestaande subsidiere gelingen voor stadsvernieuwing, zoals het besluit bijdragen recon structie en sanering (dat 80% van de verwervingskosten toekent) in een sluitende financiering van stadsver nieuwingsplannen. Het Nieuwe KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS: J Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-261270 P K Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-706463 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17 uur op het kantoor BUROLEIDER: J J Warbie Telefoon 010-732877 Privé 01891-4733 INZENDTERMIJN REDAKTIE KOPY: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor REDAKTIE: Mevrouw Woerdenbagch Adri Boer Eindredaktie Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344281 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P J Hovingh Telefoon 015-124331 toestel 35 Pnve 01807-18513 BEZORGING: Indien deze krant niet bij u be zorgd wordt verzoeken wi| u 010-264426 te bellen Het verschil zit voornamelijk hierin, dat beter rekening wordt gehouden met de werkelijke kosten en op brengsten. Overigens blijven de be staande regelingen gelden buiten de aangewezen gebieden en in de niet aangewezen gemeenten. Ook voor ziet de interim-saldoregeling in het verstrekken van voorschotten of een werkkapitaal („zakgeld") waardoor de financiële continuiteit voor de stadsvernieuwing verzekerd is, en de gemeente een slagvaardig beleid kan voeren. UITGANGSPUNTEN De gang van zaken is als volgt: de gemeenteraad wijst een of meer ver- nieuwingsgebieden aan, waarbinnen verbeterinw.s- of herindelingsplan nen zullen worden ontwikkeld. Dat besluit berust op uitgangspun ten voor de stadsvernieuwing, die op hun beurt gebaseerd zijn op onder zoek van de maatschappelijke, eco nomische en ruimtelijke ontwikke ling van de gemeente en van functio neren van de aan te wijzen gebieden binnen het geheel van de gemeente. Bij de gebiedskeuze wordt niet al leen gekeken naar de volkshuisves ting maar ook naar aspecten als ver keer, boven- en ondergrondse in frastructuur, economische bedrij vigheid en (behoefte aan) welzijns voorzieningen. Een aan te wijzen ge bied moet in die opzichten een enigs zins afgerond geheel vormen. Het raadsbesluit tot aanwijzing van vernieuwingsgebieden moet worden goedgekeurd door de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening, in overleg ministeries die met voorzieningen in het gebied te maken hebben. Door die goedkeuring verplichten de ministeries zich in beginsel om het negatief saldo van de nog te ont wikkelen verbeterings- en herinde- vanaf 12.50 ink/usief aardappelen, groenten en gemengde salade. Tevens bieden wij U de mogelijkheid tot het afhalen van koude schotels vanaf 12.50 per persoon N B eén dag van te voren bestelling minimaal 4 persoons. Scherp zien zonder bril Visueel oogonderzoek met computer meting Aantrekkelijk „All in" prijs GEEN RISICO door proefperiode Vrijblijvend advies en voorlichting PARKWEG 361 - SCHIEDAM - TEL. 702919 bereidings- en uitvoeringskosten van de plannen en de opbrengsten daarvan. Voorts moet, wanneer sprake zal zijn van meer vernieuwingsgebieden of meer dan één verbeteringsof ver nieuwingsplan, bij dit raadsbesluit al de volgorde worden aangegeven waarin de gemeente zich voorstelt de plannen te realiseren. Gezien de financiële consequenties voor het rijk behoudt de minister zich uiteraard ook de goedkeuring voor van de - ook door de raad - vervolgens vast te stellen verbete rings- en herindelingsplannen. Daarbij zullen maatstaven van doel matigheid en soberheid worden ge hanteerd. Te groots en luxueus op gezette plannen zullen niet worden goedgekeurd. Hoge eisen zullen wor den gesteld aan de onderbouwing, motivering en vormgeving van de plannen. Leidt dit al tot zeer arbeidsinten sieve werkwijze, met hoge eisen aan deskundigheid, daar komt nog bij dat rijk grote voortvarendheid eist bij de planontwikkeling. Dit houdt verband met het nog experimentele karakter van de interim-saldorege ling. Juist daarom is het aantal aan gewezen gemeenten en projecten be perkt, opdat binnen niet al te lange tijd de ervaringen uit de proef kun nen worden vastgesteld. Daarom ook worden in het algemeen geen toezeggingen voor meer dan een jaar gegeven. Wil Schiedam optimaal profiteren van de aanwijzing, dan betekent dit dat niet alleen raadsbesluiten tot aanwijzing van vernieuwingsgebie den maar ook tot het vaststellen van verbeterings- en herindelings plannen, met alles wat daarbij hoort, zo tijdig worden genomen dat de besluiten ook nog in het jaar 1979 door het rijk kunnen worden goedgekeurd. In het Passage Theater brengt de amateurtoneelgroep V.Z.O.D. "Vriendschap Zij ons Doel" het stuk "De Cactusbioem" van Barillet en Gredy. Een blijspel in twee bedrij ven waarbij u geconfronteerd wordt met het wel en wee van een tandarts van de Parijse upperten. De moeite waard om er dinsdagavond 6 fe bruari naar te komen kijken. Toe gangskaarten 6,— verkrijgbaar aan de kassa. Vanaf 12.30-22 uur in het Passage Theater. Het Stedelijk Museum Schiedam or ganiseert in samenwerking met het Goethe Instituut te Amsterdam 4 fil mavonden v/aar het thema film en experiment centraal staat. Op 16 fe bruari a.s. staan de volgende films op het programma.: Dore O. Nekes, „Alaska" (1968); Dore O. Nekes, „Kaskara" (1974), Werner Nekes, „Makimono (1974). Werner Nekes en Dore O. Nekes ho ren beide tot de meest interessante experimentele „strukturalistische" filmers van deze tijd. In 1974 en 1975 behaalden zij beiden een eerste prijs op het filmfestival te Knokke. Aan vang: 20.15 uur. Toegang: gratis. Zaterdag 10 februari presenteert de formatie "Moeras" haar muzikaal spectakelstuk "EXOTA BANANA" in het jongerencentrum "De Hori zon". Een rijk gevarieerd pro gramma met medewerking van gita rist/zanger/componist Karei Witt, Herman van Rijn zanger e.a. Het op treden heeft plaats aan de Prof. Poelslaan in "De Horizon". Toe gangsprijs 3.50, aanvang 9 uur. Het bestuur van de wijkvereniging „Bijdorp" houdt op woensdagavond 7 februari een vergadering in het ei gen gebouw „Trefpunt". Aanvang 8 Vrijdagavond 26 januari stond de Schiedammer Cor Lems bij de ingang van het RAI-gebouw te Amsterdam waar prinses Beatrix de duivenolym- piade opende. Cor Lems, een fervente duivenliefhebber greep zijn kans, na tevoren dit overlegd te hebben en bood de prinses een zelf vervaardigd schilderij aan, waarop koningin Juliana en prins Bernhard staan afge beeld bij het duivenhok in de tuin, met op de achtergrond paleis Soestdijk. „Een symbolisch schilderij is het ge worden", vertelt Cor Lems. „Want koningin Juliana houdt een duif op haar hand: de vredesduif". Beatrix was er erg door verrast en vond de gelijkenis met haar moeder vooral sprekend. Cor Lems die zijn collec tie speciaal afstemde op de interna tionale duivensport vertelt dat ook duiven van Soestdijk op deze Olym piade waren te zien. De belangstelling was groot en vooral de Japanners hadden belang stelling voor zijn schilderwerken, al was dat speciale voor prinses Bea trix voor geen goud te koop. HARGALAAN 2 - Schiedam Maandag 5 februari organiseert het bestuur van de volkstuindersvereni- ging „Thurlede" een klaverjasavond voor haar leden in zaal „Beatrix" aan de Lange Kerkstraat Aanvang 8 uur. Zaal open half 8. Het schilderij van Cor Lems waarover prinses Beatrix zo verrukt was.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 3