Commentaar GESCHIEDENIS VAN DE SINGELKERK EREDIENST VAN HET WEEKEINDE MEDISCHE MISSIE AKTIE MEMISA FANCY FAIR VAN DE ORIONGROEP WIST U DAT... HET GEBOUW weekeinde 3 en 4 februari weekeinde 10 en 11 februari weekeinde 17 en 18 februari weekeinde 24 en 25 februari CARNAVAL PAROCHIE „ALLERHANDE" VOORBEREIDING EERSTE KOMMUNIE 1680 CEMENTSTENEN -van de 5000- REPETITIES VAN DE KOREN De volgende uitgave van het binnenstadsblad DAGEN VAN CARNAVAL VERGADERINGEN VAN COMMISSIES EN P.B. HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 6 VRIJDAG 2 FEBRUARI 1979 binnenstadsblad De Singelkerk bestaat in 1981 100 jaar. Dit heugelijke feit willen wij t.z.t. gedenken. Vanaf heden zal er in iedere aflevering van het Binnenstadsblad een stukje Singelkerk historie beschreven worden. Het lijkt ons allereerst interessant een korte bouwkun dige beschrijving van het gebouw te geven. De kerk is in de periode .1878/1881 gebouwd onder leiding van architect E. J. Margry te Rotterdam en staat vermeld in het boek „De 19e eeuwse Kerkelijke Bouwkunst in Nederland" van Drs. H. P. R. Rosenberg, als representant van een architectonische periode uit de vorige eeuw. Het betreft een neo-gotische kruisbasiliek met middenschip en dwarsschepen hoog opgaand en de la gere zijbeuk heeft een zevenhoekige absis voor het hoofdaltaar. In de lengte-as van de kerk is de toren geconstrueerd, waarin de hoofdingang met tochtportaal. De grote toren is voorzien van een naald spits met kapellenkrans. Dak en toren zijn bedekt met leien. Het interieur, oorspronke lijk uit de bouwperiode 1878/1881 is rijk aan kleur en architectonisch beeldhouwwerk. Verder bevindt zich in de kerk een prach tige zeskantige houten preekstoel met ge sneden panelen. In de doopkapel staat een omvangrijke gebeeldhouwde doopvont en in de zijbeuken zestien rijk bewerkte kruis wegstaties. Bovendien bevindt zich op het binnenbalkon onder in het torengewelf een prachtig pijpenorgel. In zijn 100-jarig bestaan was de kerk als een rots in de branding voor katholiek Schie dam. Zoals u in de volgende afleveringen zult kunnen lezen, werd de eerste aanzet tot de bouw in 1872 gegeven. Na de bouw in 1881 fungeerde de kerk eerst als bijkerk van de Sint Jansparochie, totdat zij in 1896 tot zelf standige parochiekerk werd verheven. Ja renlang heeft de kerk toebehoord aan de paters Dominicanen. Gememoreerd moet worden het wegvoeren op 11 december 1942 van de drie bronzen kerkklokken door de Duitsers als grondstof voor hun oorlogsindustrie. In 1955 is de fun dering van de kerk, alsmede de vloer geheel vernieuwd. Dit omdat er toen ernstige ver zakkingen optraden. Deze reparatie bleek afdoende, want nadien was het euvel opge heven. Bouwtechnisch gezien verkeert het gebouw in een redelijke staat en het zou daarom een groot verlies voor onze geloofsgemeenschap en voor de gehele stad zijn, indien door ge brek aan financiën tot verkoop of sloop moet worden overgegaan. In dit verband willen wij nog even inhaken op de ,,Aktie Kerkbalans". Veel parochianen hebben hierop gereageerd, maar het zou nog veel beter kunnen. In de laatste decennia zijn in ons land en ook in Schiedam reeds teveel mooie kerken verdwenen. Alleen al in Schiedam zijn voor onze geloofsgemeenschap twee kerken weg gevallen, namelijk de Sint Liduinakerk en de Havenkerk. Wij hopen, dat wij samen met u in staat zullen zijn, de Singelkerk te behouden. C. H. van der Zant. De maandeüjkse pagina in dit blad wil een weergave zijn van wat er reilt en zeilt in onze parochie-gemeenschap. De onderdelen zijn nogal verschillend van inhoud en strek king. Het is een samenvatting van materie en geest, van programma en bezinning. De cijfers van de Kerkbalans komen soms naar voren. Beslist zeer bescheiden! Ze be schrijven de onkosten die nu eenmaal ver bonden zijn aan ons Kerk-zijn en ons Kerk gebouw. Maar hoe afhankelijk zijn we hierin van de geloofsovertuiging! Onze Kerkeüjke belasting-moraal is totaal af hankelijk van een volledige vrijwilligheid. Wij hebben en willen geen wetten, die dwin gen tot een verplichte bijdrage. Wij stellen de vraag aan uw hart. Wat is uw geloof u waard? Uw Kerkbijdrage is een geloofsbij- drage. Ons parochieverhaal wil geen zwaar wichtige beschouwingen opdienen. Het wil echter ook geen oppervlakkig reclame- 1 blaadje zijn. We doen dan ook altijd graag wat gist in het deeg. We trachten wat luch tig voedsel aan te bieden. Die gist is ons ge loof. Het geheel van deze pagina wil de commu nicatie uitdrukken tussen de materiële en geestelijke kant van de zaak. Het Kerkge bouw dient de zaak van het geloof, hoe duur het onderhoud ook is. Programma's van koren en predikanten verwijzen naar geloofsverkondiging en beleving. De lijst -van dopelingen, huwelijken en uit vaarten verzorgen de communicatie tussen het familie-leven en de geloofsgemeen schap, waarin men is opgenomen. Het is niet louter registratie of een burgerlijke stands-rubriek. Het roept op tot leven. Communicatie is medeleven en meedoen. Deze bedoelinge ligt op de eerste plaats achter het verschijnen van deze maande üjkse pagina. Het wil communicatie oproe pen. Uw pastorale medewerker krijgt naar belofte een andere Kroniekschrijver naast zich. Van harte welkom! Deze vrijwilüger wil de communicatie aan gaan met het wel en wee van een bijna 100- jarig bestaan van de Singelkerk. Het is een poging tot communicatie met het verleden. De geschiedschrijver wil immers het verle den weer tot leven brengen. Hij wil er inte resse mee kweken. AUeen meeleven kan dit gebeuren tot een belevenis maken. In hoe verre gaat 't u aan? Het vervult mij met enige zorg. Ik heb tot nu een Kroniek willen beschrijven, die beperkt is tot de tijd van mijn pastoraat. Wie verder teruggrijpt tast in een wat smartelijk verleden. Het 100-jarig bestaan van de Singelkerk kan niet gevierd worden zonder enig ver driet. Ik erken dat! De nieuwe parochie van St. Liduina OLV Rozenkrans is uit leed ge boren. We moesten samenvoegen en afbre ken om te kunnen blijven bestaan. Dit pijn- üjke gevoel is bij de planning rond het na derende eeuwfeest in onze pastorale com missie niet onbesproken gebleven. Ik verzeker u dat ten stelügste. Mag het be houd van een bijna 100-jarige Singelkerk als laatste bolwerk van een oude Katholieke traditie in de binnenstad van Schiedam, zijn feest nog gaan vieren? Juist de Singel kerk is een monument, waarin we nog aan gesproken worden door geloofstradities en geloofstrouw uit het verleden. De Singel kerk is een monument van een bepaalde Christelijke cultuur. Ik hoop, dat de viering van het eeuwfeest in 1981 het .bezit van dit Kerkgebouw ons steeds meer ter harte doet gaan. In dit ge bouw spreken de stenen, voor wie er naar luisteren kan. Deze Kerk overspanteen mensenleeftijd. Haar geschiedenis is langer dan die van elk van ons. Eerbied voor de historie is een verrijking van je eigen ik. Een gezeUige mens is een mens, die vertel len kan. Wie gaat er vertellen? Jan van Ke- menade is, helaas, overleden. J. A. L. Laurent Pastoor preekbeurt koorzang Maandelijkse uitgave voor /jdc Roomskatholieke bin- I, nenstadsparochie: Sint Liduina O. L. Vr. Ijl Rozenkrans, Schiedam. Red ak tie-ad res: Rotterdam- sedijk 234b, Schiedam, Tel. 26.30.95. in de kapel: preek: F. Kempen kapelaan, geen koor in de parochiekerk Singel: preek: J. Lau rent pastoor, zang: zaterdag 19.00 Z.I.B. jongeren, zondag 9.45 latijnse hoogmis m.m.v. I.H.D. N.B. na de mis van 11.15 informeel kontakt met iets gezelügs (koffie, limonade) in de Wilgenburg in de kapel Liduina: preek: J. Laurent pas toor, geen koor in de parochiekerk Singel: Preek: F. Kem pen kapelaan, zang: zaterdag 19.00 Creedsingers zondag 9.45 latijnse hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. N.B. we houden de kollekte voor de MEMISA in de kapel Liduina: preek: F. Kempen kapelaan zang: zondag 10.30 Creedsingers in de parochiekerk Singel: preek: J. Laurent pastoor, zang: zaterdag 19.00 Valeriuskoor zondag 9.45 latijnse hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. in de kapel Liduina: preek: J. Laurent pastoor zang: zondag 10.30 latijnse hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. in de parochiekerk Singel: preek: F. Kempen kapelaan zang: zaterdag 19.00 volkszang zondag 11.15 Valeriuskoor. De landeüjke koüekte wordt dit jaar gehou den in het weekeinde 3 en 4 febr. Door bij zondere omstandigheden vragen we u om uw bijdragen door middel van een extra kollekte te geven in het weekeinde 10 en 11 febr., de informatiefolder wordt u aange reikt na de diensten op zaterdag/zondag 3 en 4 febr. U weet dat deze koüekte tot op de laatste cent wordt doorgegeven aan deze zeer sym pathieke missie aktie voor de medische ver zorging. Geef dus ruim, zonder enige terug houdendheid. DE AKTIE „KERKBALANS" 3000 adressen zijn geschreven: aan 3000 adressen is een envelop in de brievenbus gedaan. Jammer is het dat we geen aktie hebben kunnen voeren door overal aan te beUen en persoonlijk de envelop te de over handigen met een persoonlijk woordje erbij van een zich „verwantwoordeüjk" wetende parochiaan. We hopen dat u toch zo spon taan reageren zal, dat het kerkbestuur er dagenlang werk aan heeft om uw gegevens door te werken. Juist hét feit dat uw gegevens met de groot ste discretie worden behandeld, moet u het vertrouwen geven dat uw bijdrage geen in vloed heeft op het pastoraal werk van uw priesters: u bent hen aüen even lief, wie of wat u ook bijdraagt. Ze hopen wel dat u uw bijdragen echt kan „verantwoorden" ook voor de Grote Baas die vraagt een levende steen te zijn in het grote gebouw: de kerk. 3000 aanmeldingen of verhoging of besten diging! het zal me een klap geven! Op maandagavond 5 februari komt de groep Sint Jozef bij elkaar in de pastorie (om 8 uur): ouders, onderwijzers, kapelaan en nog enkele ouders uit voorgaand jaar; op dinsdagavond op dezelfde wijze de groep Sint Jan-Aloysius. Ieder die nog niet per soonlijk benaderd is, maar die toch mee wil doen, is van harte welkom. De groep Catharina maakt de eerste af spraken op vrijdag 2 febr. Voorbereiding is er altijd al geweest, maar ieder jaar op nieuw probeer je het samen te doen en wij zer geworden uit de vorige jaren probeer je het ook beter te doen. Het meest duideüjk is wel: zonder de ouders bereik je niks. Daarom zo'n uitdrukkeUjk verzoek aan de ouders om te komen en mee te werken. I een duideüjk büj bericht uit Batouri. Daar is pater Jos Schuch werkzaam; hij bracht reeds twee keer zijn vakantie door in en va nuit onze pastorie. „Om te beginnen kom ik iemand bedanken die me door de pastoor 1.000,00 heeft doen toekomen. Harteüjk bedankt voor de milde gave. Ik zal een beetje duideüjk ma ken wat dit voor mij betekent: bijna 4 ton cement voor mijn nieuwe kerk, d.w.z. 1680 cementstenen. Ik moet er 5000 maken. Dus dat schiet al aardig in de goede richting. Van de week waren we juist begonnen met de eerste cementstenen te makengroet aüe parochianen namens mij. Ik denk nog vaak aan die vakantiemaanden in Schie dam die voor mij zo prettig waren." Van harte welkom bent u en ben jij bij de zangkoren als Ud: het herenkoor I.H.D. op dinsdagavond vanaf 20.15 uur, het jongens koor Z.I.B. dinsdagavond 19.00 uur, het koor Creedsingers op woensdagavond 20.00 uur, aüen in het parochiegebouw de Wügen- burg. Het Valeriuskoor op vrijdagavond half 8 Rijnmondschool aan de Warandea nummer 157. Met elkaar bouwen aan de üturgie en ook samen uitvoeren dat maakt de samenkomst voor eredienst nog zinvoüer. Kom meedoen. We wachten op jou. Deze zal gewijd zijn aan de vastentijd: titur- gisch en wat betreft de vastenaktie. Wel kunnen we al zeggen dat we kruiswegmedi taties houden en dat de vastenaktie een pro ject heeft aangenomen ten bate van het Afrikaanse Burundi. Individueel, per gezin, door de school en in het geheel van de paro chie zuüen we weer een echt vasten-offer bij elkaar brengen waarmee we mensen te hulp kunnen schieten. Deze volgende uitgave zal verschijnen op 2 maart. Wie suggesties heeftharteüjk wel kom, kom ermee voor de draad. We zijn geen zuiderlingen, maar een beetje carnaval vieren hoort erbij, zelfs in eigen stad. Een goede manier is ook, een bezoekje aan de Fancy Fair van de jeugdgroep Orion; deze Fancy Fair wordt gehouden in de dagen van carnaval 24 en 25 februari in het parochiegebouw de Wilgenburg. De ak- tiviteit op zich is al van belang voor het le ven van deze jeugdkring, maar ze hopen een flink bedrag te „winnen" om de vakan tie-week mogeüjk te maken. Kom dus voor eigen plezier en voor dat van de kinderen die de gezelügheidjes zelf verzorgen voor U! Er worden nog folders verspreid en mede delingen gedaan in het informatieblad van de parochie. Welkom aüemaal!! De meisjes en jongens De leidsters en de kapelaan de maandeüjkse vergaderingen van de commissies worden gehouden op: 7 februari: de commissie pastorale zorg 8 februari: de commissie financiën en gebouwen 12 februari: de commissie maatschappeüjk wel.zijn 13 februari: het parochiebestuur Ook van buiten deze vergadergroepen kun nen onderwerpen worden aangedragen en wensen geuit. We houden met elkaar de pa rochie tot een levende geloofsgemeenschap. Voor deze commissies kunnen wij graag nog enkele medewerkers gebruiken o.a. no- tuüsten, belangsteüenden met een eigen in breng, en ieder die sociaal werk wil verrich ten in het belang van de kerk. Indien u hier voor belangstelling heeft kunt u contact op nemen met de pastorie, telefoon 268228 - er zich 236 personen als vrijwilüger inzetten voor onze parochie - die zich daar gemiddeld 15 uur per maand mee bezig houden - dat dit jaar ongeveer 180 uur per persoon is - dit dus in totaal 236x180 uur is 42.480 uur is, ten dienste van onze parochie - wanneer je dat met 10,per uur zou moe ten betalen er een bedrag van 424.800, mee gemoeid zou zijn. - de Kerk dan aüang faüliet zou zijn - er nog velen incidenteel meehelpen - wij nog vele medewerkers zouden kunnen gebruiken - de parochie büj is met zoveel inzet - wij hopen, dat diegenen die niet zelf per soontijk kunnen helpen dit met een gezins bijdrage zullen doen. - de kerkkoren graag versterking hebben (zie rubriek)

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 6