'DE SEKTEN'IN OPSPRAAK De eerste stap op weg naar de „Grote Goeroe" Zuivelbureau richt zich op het buitenland De Elfsted Rijwieltocht I DISCO i I NIEUWS 1 Inschrijving gesloten: Weg naar nieuw geluk of totaje ondergang...? (DEEL 3j Zacht en kaim Tantra Geen baan Nieuwe activiteiten voor koffiemelk en smeerkaas Door: Leon Zoeteman Een advertentie in een van onze Randstad bladen riep op tot het volgen van een cursus yoga-lessen. Deze lessen werden gegeven in Het Spuigat aan de Voor straat te Dordrecht. De uit Zwijndrecht afkom stige Bert. L. ging op deze oproep in. HHl «tSfii M Volgende keer deel 4: De spirituele kracht van „Baba"; de stijgende angst van de familiele den.... Randstadedities, wekelijks in 700.000brievenbussen Bert '-vas niet anders als andere jongens uit zijn buurt. Een half' jaar voor zijn eindexamen M.E.A.O., pienter, vol levenslust en op zoek naar een antwoord op vele vragen. Het was een jongen die van uitgaan, brom mers, auto's en meisjes hield. Het ene moment de wereld over winnend, het andere moment ondergaand in onzekerheden. Nog op zoek naar een vaste koers in zijn leven dus. Evenals veel vrienden van hem rookte hij af en toe een „stikkie" of dronk een pilsje. Niets overma tigs dus. In het Spuigat ontmoette Bert leermeester Maetreya die hem met zachte en kalme stem toe sprak. Alles ging in het Engels, maar dat was geen probleem, want op school had hij talen als hoofdvak De man in de witte broek, het oranje shirt en de tulband op zijn. hoofd, maakte indruk. Hij sprak over héél andere zaken als waar thuis over gesproken werd: Over sociale veranderin gen die de wereld tengoede zou den komen en over zelfontwik keling. Over een man die zich opoffer de voor de mensheid, die door het corrupte systeem, zoals zo veel anderen, in de gevangenis was gegooid. Onschuldig. Over de grote liefde van deze Goeroe, die inspiratie kon ge ven, die geluk zou brengen zo dat men in staat zou zijn andere mensen te helpen. Hij verklaarde de naam van „Ananda Marga" Het pad der Gelukzaligheid. Op elke vraag had Maetreya een passend antwoord. Geen mo ment verhief hij zijn stem, niet éénmaal viel hij uit de toon. „Een voorbeeld voor al die op gefokte mensen" zo dacht Bert. Evenals een groepje jongeren volgde hij de yoga-lessen. Im mers,'hij wilde wel in kontakt komen met het spirituele „Ik", het ware leven, de grondslag van het „zijn". Volgens de leer van Ananda Marga was dat fundanmentele „ik", zuiver, on- begrenst bewustzijn, onaange tast door gedachtenvorming, onafhankelijk van de beperkin gen van het lichaam. Dit ware „zelf' leren kennen en hiermee één zijn is zelf-verwe- zenlijking of yoga" aldus Anan da Marga. Bert ging mediteren volgens de) zogeheten Tantra-methode, het geen betekent: „Dat wat be vrijdt van grofheid of materie". De beoefening van Tantra is volgens het systeem van Anan da Marga zowel naar binnen als naar buiten gericht en houdt zich met de hele persoonlijkheid bezig, met de geestelijke, menta le, emotionele, fysieke en sociale aspecten. Bij de inwijding maakt de aspi rant kennis met drie belangrijke delen van de training: Sadhana, Asanas en Seva. Vooral bij het op het innerlijke gerichte trai ning (Sadhana) letterlijk: in spanning-om volledig te worden is meditatie van grootste be lang. Voordat de aspirant inge wijd wordt moet hij bevestigen dat hij van plan is om tenminste twee maal per dag te mediteren. Het zelfonderzoek en de inge wikkelde theorieën boeiden Bert in hoge mate. Er ging een hele nieuwe wereld voor hem open. Namen eerst de school, de meisjes, het pilsje en het stikkie de eerste plaats in zijn leven in, nu was het het„,zelfon derzoek", zelfontwikkeling bin nen de Ananda Marga-leer. Maar om de lessen met goed resultaat te kunnen volgen moest hij zich wel aanpassen. Ananda Marga wijst op een rein en zuiver leven in eten, drinken, doen en laten. Bert stopte op aanraden van zijn leermeester dan ook met roken, het drinken van alcohol en ging over op vegetarisch voedsel. Dingen die altijd een eerste plaats in zijn leven hadden ingenomen, de school, de brommer, de meisjes en het uitgaan, kwamen nu op de laatste plaats. Meditatie stond voorop. Voor de lessen in het Spuigat waren afgelopen (eerst werden die druk bezocht, maar uiteind elijk bleven er slechts drie men sen over) had hij zelfs al eeri beslissing genomen: Hij wilde mÊmmïm» geen baan meer in deze maat schappij, een gezin stichten of carrière maken. Neen hij wilde worden zoals zijn leermeester. „Want alleen daar mee is mijn bevrijding gegaran deerd" -dacht Bert. Hij wilde niet aan die honderdduizenden 'jaren kwellingen van dierlijk leven worden onderworpen na zijn dood. Hij wilde Ananda Marga vol gen „Het pad der gelukzalig heid" Bert wilde een „Marei" worden (Iemand die Ananda Marga Yoga beoefent) en zette zijn eerste stap op weg naar de grote Goeroe.... Het Nederlands Zuivelbureau zal zich in het komende jaar, naast de reeds be staande activiteiten ten behoeve van het Nederlandse zuivelbedrijfsleven, ook gaan bezig houden met de collectieve afzetbevordering op de binnenlandse markt van onder meer koffiemelk en smeerkaas. Dit in nauwe samen waking met de be treffende producentenverenigingen. De nieuwe activiteiten, waaraan een markt onderzoek door het Zuivelbureau zal vooraf gaan, worden voor een belangrijk deel gefinancieerd uit het EG-fonds, dat wordt gevormd door de medeveran twoordelijkheidsheffingen. Dit is de bijdrage, de de melkveehouders in de EG moeten leveren aan het verkleinen van de melkplas. kaas, gecondenseerde melk en melk- Het budget voor de NZB-activiteiten op het gebied van marketing, reclame, voedings- en handelsvoorlichting, pu bliciteit en exportbevordering, is in vergelijking met 1978 verhoogd van 55,9 miljoen tot 61,6 miljoen. Dit meerbedrag komt echter vrijwel geheel voor rekening van de inflatie; op vrij wel alle terreinen wordt dan ook pas op de plaats gemaakt Alleen voor de af zetbevordering van kaas is extra geld beschikbaar. De collectieve campagne voor consumptiemelk wordt voorlopig opgeschort, omdat de uiteenlopende inzichten van de consumptiemelkbe- drijven hierover onder de huidige om standigheden niet onder één noemer kunnen worden gebracht. Dit is voor namelijk een gevolg van het feit, dat enkele bedrijven zelf in toenemende mate actief zijn op het gebied van de consumptiemelkreclame vanuit hun eigen doelstellingen. De omstandig heid, dat er door concentraties en fu sies in de afgelopen jaren enkele zeer grote ondernemingen zijn ontstaan, is hier niet, vreemd aan. De middelen, waarmee de activiteiten van Het. Nederlandse Zuivelbureau worden betaald, worden voornamelijk opgebracht 'door de ruim 85.000 Ne derlandse melkveehouders en het zui- velbedrijfsleven. Het bureau wordt niet door de overheid gesubsidieerd. Wel komen bepaalde EG-gelden aan de werkzaamheden van het bureau ten goede, zoals thans dus het geval is bij de collectieve afzetbevordering van koffiemelk en smeerkaas. Het grootste deel van het budget wordt in het buitenland besteed, in de eerste plaats voor de afzetbevordering van kaas, maar ook, zij het in mindere ma te, voor de Nederlandse boter. Onge veer 60% van onze totale zuivelpro- duktie gaat naar het buitenland. Ne derland is de grootste exporteur van poeder ter wereld. Wat de boter betreft staan wij op de tweede plaats na Nieuw-Zeeland. Onze kaasexport gaat voor 80% naar EG-landen. West- Duitsland neemt hiervan in zijn eentjé al de helft voor zijn rekening. Andere belangrijke Europese exportlanden zijn Frankrijk, Engeland, en België. In Aken, Parijs, Londen en Brussel heeft het NZB dan ook kantoren, van waar uit de exportbevorderende activiteiten in de betreffende landen worden opge zet en gecoördineerd. Wanneer men het NZB-budget om slaat over de verschillende landen, dan wordt het grootste deel, 18,3 miljoen, in West-Duitsland besteed. Dit hangt uiteraard samen met de omvangrijke kaasexport naar onze oosterburen, die ook in het afgelopen jaar weer ruim 100.000 ton Nederlandse kaas consu meerden. Voor de activiteiten in Nederland heeft •men de beschikking over 17,7 mil joen, in Frankrijk 8,6 miljoen, in En geland 8,4 miljoen en in België 5,7 miljoen. Hiernaast wordt er in andere landen nog eens ruim 3 miljoen be steed. Het Nederlandse zuivelbedrijf sleven houdt voortdurend de ogen ge richt op nieuwe exportmogelijkheden. Zo is men reeds geruime tijd met suc ces bezig de kaasexport naar Japan te bevorderen. Dit jaar worden de activi teiten uitgebreid tot Italië, waarvoor een bescheiden budget is gereserveerd, terwjjl er door het NZB marktverken ningen zullen worden verricht in Span je, Portugal en Griekenland. I Naast de in deze winter zo in het nieuws gekomen Elfstedentocht per schaats, kent Friesland sedert 1912 ook een Elftstedentocht per fiets. Een toertocht, georganiseerd door de Stichting de Friese Elfsteden Rijwieltocht te Bolsward. Een Elf stedentocht die, in tegenstelling tot alle andere Elfstedentochten, niet start in Leeuwarden maar in Bols ward. Waarom? Omdat een Bolswarder huisarts in 19.12 het initiatief nam voor deze tocht. Bolsward is sedertdien start plaats gebleven. Met name gedu rende de laatste 10 jaar geniet de Elfstedenrijwieltocht grote belang stelling onder de toerfietsers. Vele duizenden fietsers trekken jaarlijks op pinkstermaandag naar Friesland om hun konditie te beproeven op het 230 km. lange trajekt langs de Friese 11-steden. Op pinkstermaandag 4 juni a.s. zul len dat er maximaal 12.000 kunnen zijn. Uit veiligheidsoverwegingen en om administratieve en organisatori sche redenen heeft de organisatie deze limiet moeten instellen. Sedert 2 januari 1979 is de inschrij ving open. De belangstelling voor de tocht blijkt zo groot te zijn, dat nu reeds de limiet is bereikt. De inschrijving voor de Elfstedenrij wieltocht 1979 is wegens het berei ken van het maximum-aantal deel nemers gesloten. Belangstellenden, die nog niet heb ben ingeschreven, worden verzocht dat nu ook niet meer te doen. Hun inschrijving zal niet meer worden geaccepteerd. Zij zullen moeten wachten tot de Elfstedenrijwieltocht 1980. KLASSIEK Na perfecte vertolkingen van het I Zwanenmeer en de Notenkraker, presenteert dirigent Richard Bonynge zijn derde complete uit- I voering van een Tsjaikowsky-ballet. Ditmaal werd Doornroosje opgeno- men met het National Philharmonic j Orchestra. De uitvoering beslaat E drie langspeelplaten. In de cassette werd een verklarende toelichting j E bijgevoegd. (Decca). Op hetzelfde j label verscheen een complete plaat- 1 versie van Humperdinck's Hansel und Gretel". Onder leiding van di- j rigent Sir Georg Solti, werd dit werk verklankt door de Wiener E Philharmoniker en zijn de stemmen E te beluisteren van onder anderen E Brigitte Fassbaender (Hansel), Lu ie cia Popp (Gretel) alsmede Walter E Berry, Julia Hamari en Anny E Schlemm. Bij deze uitgave E ontbreekt natuurlijk een compleet E tekstboek niet. Een uitvoering van E Schubert's „Forellenkwintet" wordt E de bewonderaar van dit genre gebo- E den in een uitvoering van de piani- E ste Ingrid Haebler, de violist Arthur E Grumiaux, de altviolist Georges Janzer en de contrabassist Jacques E Cozouron. Het Gloria in D, RV 589 van Vival- E di, is uitgebracht in de „Florilegium Series" van het label L'Oiseau-Lyre. E Het werk werd gerealiseerd door de E sopranen Judith Nelson en Emma Kirkby, de alt Carolyn Watkinson, het koor van de Christ Church Cat- hedral van Oxford en het ensemble 5 The Academy of Ancient Music dat op authentieke instrumenten) musiceert onder leiding van Si- E mon Preston. Het zo genoemde Tri- 1 pel concert in C van Ludwig van a= Beethoven, werd op het Philipslabel uitgebracht. Dit concert werd in de E groeven vastgelegd door Claudio i Arrau (piano), Henryk Szeryng E (viool), JSnos Starker (cello) en the New Philharmonic Orchestra onder leiding van Eliahu Inbal. De Amerikaanse dirigent James Le- E vine die ondermeer bekendheid E verwierf met een prachtige plaat- versie van de opera Andrea Chenier E van Giordano heeft een nieuwe opname toegevoegd aan zijn Mahler-cyclus. Van deze componist E lanceerde Levine onlangs een opna- E me met het Philadelphia Orchestra vkn de symphonie no. 5 en het Ada- gio uit de tiende symphonie. (R.C.A.). Het optreden van gitarist Jan Ak kerman op het Montreux-Jazzfesti- val 1978 werd destijds op tape vast gelegd. Dezer dagen verscheen het plaatproduct hiervan onder de titel „Jan Akkerman-Live". Hij werd tij dens zijn optreden bijgestaan door een aantal oude bekenden, zoals Ja sper van 't Hoff, Cees van der Laar- se, Bruno Castelucci en Tom Berla- ge. De geliefde Amerikaanse zanger John Denver, heefteen nieuwe elpee uitgebracht onder de titel: „John Denver". Zo deed ook de zangers Lori Lieberm n. Zij zingt een aan tal songs onder de titel „Letting Go". Op biede opnamen komen wij later nog terug. De populariteit van de naar wij menen Jamai- caanse zanger Harry Harry Bela- fonte, is nog steeds formidabel. Zijn 24 grootste successen zijn bijeenge bracht op een dubbel-elpee, door RCA geproduceerd. De strijd om het best verkochte car navalslied is wederom in volle he vigheid losgebroken. André van Duin scoort reeds hoge ogen met zijn kolossale bloemkolen, terwijl andere bekende artiesten zich ook niet onbetuigd laten. Voor de liefhebbers van grote pot- pourries van feestliederen zijn de hierna volgende uitgaven zeer ge schikt: De elpee van „De Kruiken" ge naamd r,De Grote Feestparade", en de dubbelalbums „Voor Bruiloften en Partijen" en „Het Beste Fees- talbum" waarop vele bekende ar tiesten hun grootste leutige succes sen presenteren. Op 26 januari jongstleden zagen wij de televisieregistratie van de thea tershow van Liesbeth List en Ram ses Shaffy. Naar onze overtuiging een uitzending van een verheugend niveau. Dit optreden werd ook op de plaat vastgelegd en is verschenen op het Philips-label onder de sim pele titel „Liesbeth en Ramses Live". Wieteke van Dort en Willem Nij- holt zijn met een fors aantal liedjes in de weer op de elpee „Kun je nog zingen, zing dan mee". Voor de in onze randstad wonende Friezen is de elpee „FrysISn Boppe" natuurlijk een „must". Ondermeer zijn hierop vertegenwoordigd Bau- ke en Greetje, Gerard Wiersma, De i Notenkrakers en het Friesland i Combo. i De Big-band van Syd Lawrence speelt sombere voorspellingen ten spijt nog steeds lustig voort, a Een aantrekkelijke elpee van dit or- akest werd onlangs uitgebracht. De a orkestleider deed namelijk een keu- E ze uit het repertoire van Paul McCartney. Titel van de elpee: |„NjcCartney, his music and Mc"

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 32