Meer vrouwen achter stuur Aandacht voor ABS bij Mercedes Polonez staat startklaar voor de Nederlandse markt Nu ook 1300 special Honda brengt Prelude Nieuw voor Nederland Gebruikelij ke program ma bij Ford 2 Noviteiten bij Mazda Mercedes heeft net als haar grote concurrent BMW weinig nieuws te bieden op de RAI. Uit eindelijk is de formule niet ieder jaar iets aan het model te verande ren, maar auto's voor meerdere jaren te bou wen bijzonder succesvol gebleken. De tendens van de ja ren '70, dat jaarlijks on geveer evenveel vrou wen als mannen het rij- bewijs-BE behalen, wordt gevolgd door een toenemend aantal vrou wen als autobezitsters. Van alle auto's in parti culier bezit behoort thans 17% aan vrou wen; in 1974 was dat 14%. Eén op de acht vrouwen van 18 jaar en ouder heeft nu een ei gen auto tegen één op de elf in 1974. Het jaar 1979 brengt ook autonieuws uit Po len. Het is de splinter nieuwe Polonez, die naar Italiaans ontwerp geheel zelfstandig door de Poolse autofabriek FSO werd ontwikkeld. Dit dus in tegenstelling tot de Polski Fiat, wat duidelijk een Fiat 125 was. «■s." In de stand van impor teur Gremi uit Gronin gen (stand 108) staat naast de Lada- en Zas- tava-modellen ook de nieuwe Zastava 1300 special. Deze wagen is vanaf maart in Neder land leverbaar en is daarmee een welkome aanvulling op het Zas- tava-programma. Niet van Bach, maar van Honda wordt er op de RAI een Prelude ge bracht. Na een succes volle introduktie in Ja pan en de USA vindt bij dezen de introduk tie in Europa plaats. POLONEZ personen auto rai Voor Randstad nader bekeken door Leo de Ruiter Toch kwam er in 1978 wel wat nieuws bij Mercedes zoals de gehele T-serie, de Mercedes Stationcars, alsme de de 450 SLC 5.0 sport cou pe én een hoger vermogen voor de 240 D dieselmotoren. Veel aandacht natuurlijk voor het anti Blokkeer systeem. Dit nieuwe remsysteem is door Daimler-Benz en Bosch ontwikkeld. Een elektronisch orgaan in dit nieuwe systeem, kortweg ABS genoemd, voor komt dat de wielen bij het remmen gaan blokkeren, waardoor de wagen goed be stuurbaar blijft. Een wagen zonder ABS zal bij het rem men blokkeren en een voor werp niet via sturen kunnen ontwijken, een wagen met ABS blijft bij het remmen goed bestuurbaar. Naast dit nieuwe systeem zijn er op de RAI natuurlijk ook alle mo dellen te zien. Mercedes heeft momenteel 38 modellen van 2 tot 7 liter. Het is opvallend, zij het niet onverwacht, dat de meeste toename in vrouwelijk auto bezit te constateren valt in de leeftijdsklasse van 20 tot 40 jaar. In de leeftijdsgroep tussen 30 en 40 jaar geldt zelfs dat nu één op de vijf vrouwen (20%) een auto bezit. In deze leeftijdsklasse is trouwens ook het autobezit bij mannen op het hoogst: vier van elke vijf mannen (80%) tussen 30 en 40 jaar heeft een auto. In 1974 bevonden zich 420.000 auto's in het bezit van vrou wen; in 1978 waren het er al 600.000. De groei van het au topark, voorzover in particu lier bezit ruim 3,5 miljoen Ford, in Nederland en Euro pa toch een tweede plaats in verkopen innemend, althans wanneer men ieder merk apart neemt en niet de con centraties zoals Peugeot/Ci- troën/Simca, brengt op de RAI niet veel nieuws. Kenne lijk hebben de stakingen in Engeland en Duitsland Ford toch een knauw gegeven in de research en heeft men alle beschikbare tijd nodig gehad om de produktie op peil te houden. De nieuwe modellen voor Es cort en Taunus laten dus nog even op zich wachten en het zal waarschijnlijk wel 1980 worden eer daar iets over be kend wordt. Op de RAI draait Ford dus met het ge bruikelijke programma, de Fiesta in diverse uitvoeringen, de Escort, de Taunus en de Granada. Van Granada is er dan ook de diesel. Ford maakt daar nog geen haast mee, want nog steeds is er in die Granada niet een eigen dieselmotor, maar een geleen de Peugeotmotor. Ook maakt Ford geen haast met overige dieselmotoren bijvoorbeeld in de Taunus, Escort of Fiesta. Zo gek is die opmerking toch niet want de concurrentie slaapt nu eenmaal niet. Asco- na heeft nu een diesel, er is een diesel in de VW Golf en nu ook in de Passaat enz. Ford zal toch op „zijn zaak" moeten letten. Niettemin zijn er wel wat aandacht vragende zaken, dat zijn dan de Ford Escort en de Ford Mustang. Van beide versies is in 1978 een nieuw model uitgekomen, voor de Escort is dat meer een face-lift, een aanpassing dus, voor de Mustang is dat echt een heel nieuw model. Ze pronken vanzelf op de RAI, maar men had ze dus in 1978 al bij de dealers kunnen zien, want geïntroduceerd zijn ze al. Verder bij Ford natuur lijk ook andere Amerikaanse modellen, want naast de voor ons zo bekende Duitse Fords heeft deze gigant natuurlijk ook Amerikaanse en Engelse modellen. Niettemin zit er in de Polo nez nog veel Fiat 125, al is het model wel totaal anders. De wagen gaat een beetje lij ken op de Princess van Ley- land al is de voorzijde rech ter. De Polonez hoort thuis in de rij van 5-deurs auto's, maar de achterbank is niet wegklapbaar. Er komt ook nog een 3-deursversie alsme de een coupe niodel. Ook is een Polonez diesel in ontwik keling. De Polonez biedt plaats aan 5 personen en is ook qua baga ge een redelijk ruime wagen. De wagen is zeer compleet uitgerust, netjes afgewerkt en heeft een redelijk modern dashbord, waarin echter een bekleed stuur niet zou mis staan. Naast de gebruikelijke complete uitrusting is ook standaard hoofdsteunen, ver stelbaar stuurwiel, achteruit verwarming, mistachterlich- ten, wis/wasinstallatie op ach terruit, diverse meters incl. toerenteller en klokje op dashbord, hallogeen mistlam pen voor, 4 koplampen, voor ruit van gelaagd glas, radio met speaker. De motor is een 4 cilinder in lijn, 1481 cc, 82 PK, de top is 155 km/u, het benzineverbruik 1:9. De prijs is 14.495,-. Naast deze Polo nez blijft ook de 125 Polski bestaan, hierbij zijn een aan tal modificaties doorgevoerd. is vooral in de periode 1976-1978 sterk (voor 45%) be ïnvloed door het toenemend aantal vrouwen onder de ko pers. Al eerder was opmerke lijk, dat het aantal tweede au to's in gezinnen jaarlijks een bijna even grote uitbreiding ondergaat als het aantal (eer ste) gezinsauto's. In 1978 werden in het totaal 585.000 nieuwe auto's gekocht, men verwacht dat het ko mend jaar zeker de 600.000 bereikt zal worden. In 1978 werd door ons gezamenlijk één en twintig en een half miljard aan auto's en beno digdheden uitgegeven. De 1300 special is een voort borduren op het 1100 model. Wie de Zastava niet zo goed kent, zal wel het model van de Fiat 128 kennen. De Zas tava is net als de Lada een voortzetting van de Fiat 124, een Joegoslavisch vervolg op de Fiat 128. Toch wijkt de Zastava meer af van de 128 dan de Lada van de 124 en dat zit hem voornamelijk in de achterzijde, de Zastava heeft een zgn. typisch kontje, het loopt veel schuiner af dan bij de Fiat 128, hij heeft een 5e deur. In plaats van een 1116 cc mo tor zoals in de Zastava 1100, heeft de 1300 een 1290 cc mo tor. Het special zit hem ver der in het luxueuze interieur en het van buiten sportievere uiterlijk. De 1100 motor levert 55 of 64 PK, de 1300 73 PK, dat weerspiegelt zich in de topsnelheid, de 1100 resp. 135 en 145 km/u, de 1300 150 km/u. De prijzen vein de 1100- 1300 series zijn: 1100 9495. de 1100 super (luxer en ster kere motor) 10.795.de 1300 special 11.485. Kennelijk is de Zastava toch wat aan de dure kant, want de Lada blijkt veel meer ge vraagd te zijn. De Lada. de oude Fiat 124, is ook groter dan de Zastava, daarentegen is de prijs lager. Nu is er ook nog een Lada Economie uit gekomen, een vereen voudig- der versie van de gewone Lada 1200, de prijs van deze toch grote en complete auto is slechts 8999.nergens is voor dat geld een nieuwe en zo grote auto verkrijgbaar. Feit blijft natuurlijk dat het model al vele jaren oud is en dat kan weer schelen in de inruilprijs. Verder is ook nog nieuw op de RAI de Lada 1500 S stationcar, gelijk aan de 1200 en 1500 Stationcars, maar qua uitvoering gelijk aan de gewone 1500 S. De Prelude is een sportieve 2- deurs Coupé gebaseerd op het bekende Accord model, waarmee nu eigenlijk in die klasse 3 modellen te krijgen zijn, de 4-deurs sedan, de 3- deurs met neerklapbare ach terbank en de Coupé. De Pre lude wordt gebracht als een totaal nieuwe auto, natuurlijk verschilt een Coupé-model al tijd van een sedan en ook de voor- en achterpartij van deze Coupé zijn t.o.v. de Accord gewijzigd, maar ieder zal toch echt in de Prelude veel van de Accord herkennen. Zeker al de 1602 cc, 80 Din pk-mo- tor. Een kenner mag dan op merken dat de motor 2 cc is toegenomen, maar direct zij dan vermeld dat dat ook bij de nieuwe Accords zo is. Daar is de motor ook van 1600 naar 1602 cc gegaan, men claimt dan ook betere prestaties, al vermeldt men deze niet. Verder zijn er wat modificaties doorgevoerd zo wel op technisch als vormge ving gebied. Deze vindt men vanzelf ook terug bij de Pre lude. Vervolgens heeft Honda ook een aantal detailverbete ringen toegepast bij de Civic. Dat alles is uitvoerig op de RAI te bekijken. Mazda brengt op de RAI twee primeurtjes namelijk de nieuwe Mazda 626 en de Maz da RX-7 sportwagen. Van deze twee fraaie wagens wa ren bij het ter perse gaan van deze RAI-pagina's nog geen gegevens voorhanden. Op de persconferentie ter ge legenheid van de RAI waren er van Mazda geen gegevens, omat Mazda zelf op 29 janua ri j.l. een introduktie gaf van de nieuwe wagens. Deze Maz da introduktie konden wij hier niet meer verwerken, maar dat heeft u zeker nog te goed, terwijl ook een test van de 626 op het programma staat. Verder bij Mazda op de RAI de gehele Mazda-reeks met als speciale aandacht voor de in 1978 nieuw ge brachte modellen de Mazda 323 sport in zwarte uitvoe ring, de Mazda 323 stationcar en de Mazda Legato, de grote 2 liter Limousine.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 38