Meer werkloze mannen Nieuwe Waterweg Noord Stachthuisbuurt krijgt woningen alleenstaanden 00 m BH Malchus opent nieuw pand Fokkerstraat Betere situatie na vorstperiode Menu van de week Zeilslede HJitde adkguken Randstadedities, wekelijks in 700.000brievenbussen 1 1 .J HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 37 - W0ENSDAG 14 FEBRUARI 1979 De werkloosheid onder de mannelijke inwoners van de regio Nieuwe Waterweg Noord (Schiedam, VI aarding en, Maassluis en Maasland) is in de maand januari aanzienlijk gestegen. Er waren namelijk eind januari op het GAB Nieuwe Water weg Noord in Schiedam 1714 werkloze mannen Ingeschreven. Per eind december waren dat er 1645, per eind november 1593 en per eind oktober 1599. Het aantal werkloze vrouwen ki dezelfde periode bedroeg 930, 936 941 en 955. De c|Jfers hiervan werden maandag bekend gemaakt door de directeur van het GAB Nieu we Waterweg Noord de heer J. A. van Lent. Het werkloosheidspercentage mannen bedraagt thans 3%. (Dit percentage is bepaald op basis van een recente bere kening van de mannelijke afhankelijke beroeps bevolking in het gewest per 1- 1-1979 n.l. 56.700). De vraag naar mannelijk personeel daalde van 995 naar 901, terwijl ook de vraag naar vrouwelijk personeel in ge ringe mate daalde n.l. van 117 naar 87. Bouwnijverheid B en U (mannen) Het aanbod van bouwpersoneel steeg van 102 naar 122 (plus 20). Onder in vloed van het seizoen (o.a. de vorstpe riode) daalde het aantal vacatures in de bouw van 162 naar 127. Hoewel „vraag en aanbod" elkaar getalsmatig nade ren heeft het bedrijfsleven nog steeds behoefte aan goed-geschoolde timmer lieden, metselaars en schilders. In de komende periode zal het aantal vaca tures in de bouw opnieuw gaan stijgen. Metaalnijverheid (mannen) Ondanks de herstructurering van de scheepsbouw is het aanbod van perso neel in de metaalsector slechts in lichte mate gestegen n.l. van 373 naar 380. Er dient echter wel rekening gehouden te worden met het feit dat een aantal Gu sto-, Nieuwe Waterweg- en Wilton werknemers thans in een opzegginspe- riode verkeren. Deze groep van perso nen van 57 Vi jaar en ouder zal in de loop van 1979 werkloos worden. De voornaamste aanbodgroepen van personeel zijn: ingenieurs/contstruc- teurs (37), ijzerwerkers (23) constr. bankwerkers (38), machinebankwer kers (23), pijpen- en verwarmingsmon teurs (43), electr. lassers (66) en elec- tromonteurs (33). De helft van het bo vengenoemde personeel is ouder dan 40 jaar. De vraag naar personeel is gedaald, nl. van 464 naar 459. Het bedrijfsleven heeft met name plaatsingsmogelijkhe den voor vakbekwame plaatwerkers en ptjpenmonteurs en overig gekwalifi ceerd metaal-personeel. Handelspersoneel (mannen en vrou wen) Het totale aanbod van handelsperso neel is constant nl. 267 (106 mannen en 161 vrouwen). De vraag naar handels- personeel met name winkelbedienden is verder gedaald tot 43. De kans om een geschikte werkkring in deze sector te verkrijgen, c.q. gekozen te worden uit de vele sollicitanten blijft beperkt. Vooral het winkelpersoneel heeft veel moeite om aan de slag te komen. Kantoorpersoneel (mannen en vrou wen) De werkloosheid onder kantoorperso neel bedraag 142 mannen (was 146) en 191 vrouwen (was eveneens 191). De vraag naar mannelijk en vrouwelijk personeel is gedaald van 74 naar 70. De vraag van personeel betreft boek houders, typistes, stenotypistes en kan toorbedienden met een goede voor opleiding en ervaring. Het aantal werkloze schoolverlaters blijft van maand tot maand verminde ren. De totale werkloosheid onder jeugdigen tot 23 jaar bedraagt thans 821. Ruim 30% van de werkzoekenden in het gewest is jonger dan 23 jaar. Directeur J. A. van Lent van GAB Nieuwe Waterweg Noord: „Betere werkgelegenheid na vorstperiode". Het aantal vacatures voor jongeren tot 19 jaar is verder teruggelopen van 105 naar 150 naar 128. Het bedrijfsleven heeft vacatures voor jeugdigen met een goede vooropleiding in de metaal- en bouwsector. De werkloosheid onder vrouwen daalt in geringe mate. De werkloosheid on der mannen stijgt onder Invloed van hetseizoen, vooral in de bouwsector en de ongeschoolde sector. Het aantal va catures voor mannen b dan ook juist in de twee laatstgenoemde sectoren niet onaanzienlijk gedaald. Hoewel de mogelijkheden voor werk zoekende om een geschikte werkring te bemachtigen thans in mindere mate aanwezig zijn, zal na de vorstperiode deze situatie zich ongetwijfeld in posi tieve zin wijzigen. Nu de winter ons weer eens ouderwets in zijn greep heeft gehad, is de popula riteit voor allerlei ouderwetse winterse gerechten flink gestegen. Maar ook de verwarmende melkdranken, die in moeders en grootmoeders tijd nog zo in waren, beleven in deze nostalgische tij den een verdiende come-back. Ver diend, want van weinig dingen word je zo lekker warm en knap je zo op als je uit de kou komt. Of je nu bent wezen schaatsen, bij de bushalte hebt staan kleumen of je met het schoonkrabben van de autoruiten hebt mogen ver moeien. Onder het weekmenu vindt u dan ook een aantal heerlijke recepten-uit-de- oude-doos. Zondag: rode kool, aardappelpuree, appelmoes, runderlapje, chocolade- udding met slagroom. Maandag: spaghetti Mazotti, sinaa- sappelkwark. Dinsdag: pot au feu, yoghurtvla. Woensdag: bietjes, speklapje, aardap pelen, kwarksoufflé. Donderdag: stamppot rauwe andijvie met blokjes kaas. appelsneeuw. Vrijdag: Fisherman's Stew, vanillevla met appelmoes. Zaterdag: dikke groentesoep met kaas, stokbrood. FISHERMAN'S STEW 400 gr. diepvries (of verse) kabeljauw of schelves, 2 Vi dl. water met Vi bouillon tablet, tijm, 2 dunne schijfjes citroen, 20 gr. boter, 20 gr. bloem, 2 eetlepels tomatenpuree, 1/4 literblik uitgelekte mais, 50 gr. geraspte oude Edammer kaas, 1 kg. aardappelen, melk, boter, zout, nootmuskaat, peper. Kook de vis met bouillontablet even in het water. Schik daarna de moten in een vuurva ste beboterde schotel. Strooi er iets tijm over en leg hierop de schijfjes ci troen. Maak een saus door de boter te smelten en droog de bloem en de to matenpuree toe te voegen. Voeg al roe rende beetje bij beetje de bouillon toe. Meng de mais met 2 eetlepels geraspte- kaas door de saus. Giet de saus over de vis uit. Maak van de gare aardappelen met de melk en boter een luchtige pu ree en maak deze op smaak af met zout en kruiderij. Spuit de aardappelpuree in torentjes langs de rand van de scho tel. Strooi er de rest van de geraspte kaas over en laat de schotel middenin een op 225 gr. C voorverwarmde oven in 15 minuten mooi bruin worden. ANDSMELK 3/4 liter melk, 10 gr. anijszaad, 30 gr. suiker, 5 gr. maizena. Breng de melk met het anijszaad langzaam aan de kook en laat de melk nog 5 minuten in een gesloten pan trekken. Zeef de melk, los de suiker erin op en bind de melk met de met iets koude melk aan gemengde maizena. SLEMPMELK 1 stukje pijpkaneel, 6 kruidnagelen, Vt theelepel thee, 2 draadjes saffraan, schil van 'A citroen, iets foelie, 3/4 liter melk, 5 gr. maizena, 40 gr. suiker. Bind de kruiderij in een lapje en trek alles in de melk op een laag pitje, lang zaam af. Verwijder het zakje en bind de melk met de maizena, die met wat koude melk is aangemaakt en roer er tot slot de suiker door. HONINGMELK 1 liter melk, 1 eierdooier, 4 eetlepels vloeibare honging, enkele druppels ci troensap. Breng de melk aan de kook. Klop de eierdooier met de honing en het citroensap los. Voeg al roerende de kokende melk hieraan toe. Honing- melk is tevens verzachtend bij hard nekkige hoest. De Schiedamse Slachthubbuurt in het westelijk stadsgedeelte krijgt de eer van het eerste project Inzake huisvesting voor alleenstaanden en tweepersoonshuis houdens. De woningen zullen komen aan de Slachthuislaan 9-11. Dit project is mogelijk geworden door de grote renovatie van de complete Slachthuisbuurt. Hierdoor moesten bewoners gaan verhuizen of tijdelijk in andere woningen trekken. Nu men de complete telling heeft gedaan blijken er een aantal woningen over te blijven die voor het doel: alleenstaanden of tweepersoonshuishoudens zullen wor- ,den ingericht. Het plan en de uitvoering, het ligt in de bedoeling dat dit project in juni zal worden opgeleverd, wordt uitgevoerd door het gemeentelijk woningbeheer. Deze heeft het onderzoek gedaan in nauwe samenwerking met ambtenaren van de provinciale direktie Volkshuis vesting in Den Haag. Dit onderzoek heeft geleid tot een plan om dit portiek van vijf 3-kamer- en drie 4-kamerwoningen, gelegen aan de Slachthuislaan 9-11, nog tijdens de renovatie aan te passen tot een portiek van twee 3-kamerwoningen, zes 2-ka- merwoningen en drie 1-kamerwo ningen. De 3-kamerwoningen bevinden zich daarbij op de begane grond en behou den hun huidige indeling. Dit is nodig omdat de huidige bewoners van een van deze woningen na de renovatie in de woning terugkeren. Omdat de aanvang van de renovatie werkzaamheden voor het portiek Slachthuislaan 9-11 was vastgesteld op eind januari 1979, was de beschikbare tijd voor voorbereiding en het verkrij gen van de noodzakelijke goedkeu ringen zeer beperkt. Nadat op 27 no vember 1978 en 13 en 19 december 1978 besprekingen waren gevoerd met ambtenaren van de provinciale directie in Den Haag, kon op 2 januari 1979 de officiële aanvraag bij het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening worden ingediend. De aan vraag voor een bouwvergunning werd op 11 januari 1979 ingediend. Eind januari 1979 werd door zowel het ministerie, als door Bouw- en Woning toezicht goedkeuring verleend op de ingediende planning. Dit betekende dat opdracht kon worden verstrekt aan de betrokken aannemers; hetgeen op 29 januari 1979 gebeurde. Na uitvoering van dit plan zullen naast de beide 3-kamerwoningen op de bega ne grond, in dit portiek in totaal 9 klei ne woningen aanwezig zijn, t.w. 3 wo ningen op elke verdieping. Deze 3 wo ningen per verdieping zullen gebruik kunnen maken van een gezamenlijke berging, waarvoor de bergingen voor de 2 thans per verdieping aanwezige woningen zijn samengevoegd. De huurprijzen voer deze woningen zullen, exclusief de service-kosten van ca.8,worden vastgesteld op: 1-ka- merwoning 160,15 per maand; 2-ka- merwoning 221,75 per maand. UITGIFTE Verwacht het Schiedamse gemeente bestuur geen moeilijkheden bij de uit gifte van deze huurwoningen? Wethouder ir. Chris Zijdeveld: „We zijn er goed van overtuigd dat deze ne gen kleine woningen niet meer zijn als een druppel op de gloeiende plaat. Toen ik deze dan ook in het college naar voren bracht was de eerste reaktie er één van blijdschap. Uiteraard is toen ook over de uitgifte gesproken, maar dat is mijn zaak niet, ik zei tegen mijn collega Riet Taverne (als lid van het gemeentebestuur belast met de woon ruimteverdeling) meid hier heb je ze en bij de gedachte inzake de uitgifte hield zij haar handen in wanhoop voor het hoofd". Weet wethouder Zijdeveld overigens hoeveel gegadigden er zijn voor dit soort woningen? Wethouder Zijdeveld: „Geen enkel idee, de woonruimteverdeling is mijn portefeuille niet, maar ik kan zo wel zeggen dat de gegadigden voor dit soort woningen er zeer veel zullen zijn. Wij hadden echter een unieke kans, namelijk het pand leent zich ervoor en het overleg met de bewoners in deze buurt hierover was ideaal. Daarnaast voldoen deze woningen nog aan een belangrijk gegeven; we hebben name lijk niet de beschikking over één wo ning, maar over een aantal woningen boven elkaar". Na de dooivan vorige week kan hier en daar op singels en vijvers nog volop geschaatst worden nu niet meer worden, iets wat op het ijs van open water met z'n vele hebbels en schotsen nu niet bepaald een stuk plezier oplevert. Een vindingrjjk jongentje ontwierp een zeilslede en had zodoende geen trekkers nodig. Een laken van moeder was het zeil en op de wind ging het lekker hard. B.V. Handelsmaatschappij Malchus heeft deze week zonder enig officieel vertoon de nieuwe bedrijft vestiging aan de Fokkerstraat 511-513 in ge bruik ,;enomen. Sinds 1961 is men gevestigd geweest aan de Schiedamsesingel in Rotterdam centrum, maar door een nijpend ruim te- en parkeergebrek in en bij het 79 jaar oude bedrijfspand besloot men naar Schiedam te verhuizen. Daarbij speelde nog iets mee namelijk de ex pansie van de zaken. Hierdoor besloot men een ruim opge zet kantoorpand met 1600 m2 maga zijnruimte te bouwen. Deze nieuwe ruimte, voorzien van airconditioning en alle comfort biedt niet alleen de 30 medewerkers een prettige werksfeer, maar stelt het bedrijf bovendien in staat het leveringsprogramma van electronische componenten voor han del, industrie en overheid verder uit te breiden. Een schijvencomputer met beeld- schermterminals op alle afdelingen was al eerder in gebruik genomen. In ons nieuwe pand zal hiermede de klan tenservice en voorraadbewaking nog efficiënter kunnen plaatsvinden. sjbuchi/jt ar i i y i—f Malchus aan X De nieuwbouw Fokkerstraat.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 37