Gusto muziek is nog steeds spring Moet u zaterdag 24 februari maar horen HET NIEUWE STADSBLAD als klankbord voor koor- en orkestrepetities Tamboeren Trompetterkorps van Gusto" lééft nog... Tekst: Mieke W oerdenbagch De trombone. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 41 - WOENSDAG 14 FEBRUAR11979 Gaat u even mee naar hun repetitie? Muziekvereniging „Gusto" heeft een nare tijd achter de rug. Het is beslist niet waar dat zij zijn opgegaan in de muziekvereniging „Voorwaarts" in Vlaardingen. Secretaris is Gerard J. Friedrich, penningmeester is Joop Al- torf, met zijn vrouw één der oudste le den qua lidmaatschappen. Matthijs Dettmeijer is door al de te genslag die deze mensen van „Gusto" gekend hebben niet in het minst ontmoedigd. „Toen we nog op de werf onderdak hadden is een spaarpotje ge vormd en daaruit hebben we onze nieuwe aanpak bekostigd. We draaien beslist lekker nu, allemaal jonge men sen. Wat willen we dan nog meer?" Instructie uit de eigen vereniging door Gerard Friedrich (tamboers) Berty Oorschot voor de blazers-trompetters met assistentie van haar zusje Jolanda, ze rooien het hier best. Er zijn de laat ste maanden nieuwe leden geboekt. Als ze nu ook nog het geluk hebben tijdens het bondsconcours op 24 mei een prijs je in de wacht te slepen dan geeft dat de muzikale burger weer moed. „We zullen dan weten tot welke introduk- tieklasse we dan horen", zegt voorzitter Matthijs Dettmeijer hoopvol. Rang pang, en dan nu de repetitie, het cadans erin houden, wordt gezegd. Een, twee, drie, vier, zet aan. De trom petten en trombones worden aan de mond gezet. De piston laat zijn eigen geluid horen, maar ook de bekkens worden gehanteerd, de pauken, de grote trom, en ga zo maar door. TE GRIEZELIG Het muziekblad: „Capricio": „Te grie- Eerst gespannen de bekkens Inge houden in de aanslag, maar er dan ook welluidend op losgeslagen. zelig naar mijn zin", zegt de instruc teur. Twee jonge trommelaars wagen geen oog aan de omgeving. De kleinste is erg ernstig, de grootste knijpt zelfs af en toe zijn ogen dicht. Daar gaat ken nelijk iets fout, overdoen dus. Ironie van het noodlot: de Gusto-para- de wordt ingezet Kleven hier geen spe ciale herinneringen aan? De tamboergroep telt 12 leden, geen gekke bezetting, een blazersgroep van 7 man, drie vooraf, het tempo vasthou den, je was helemaal niet van plan het los te laten. Dikkedam-dam-dam. Je maakt eigen lijk wat mee op een repetitieavond! Ai dat is en heel bekende melodie: „No- body knows". Blijf daar maar eens stil bij zitten. Kan het niet met een 6/8 inslag over, je trekt je wenkbrauwen in opperste ver bazing op. Maar niet zeggen dat je er niets van begrijpt, je wordt er wel een beetje onrustig van. Of komt dat door de lente die toch echt wel in aantocht is. Een stukje solo van koraal. De toon wordt aangegeven. Niet te hard blazen, wordt gevraagd. De lage „a" goed neerzetten asjeblieft. Er worden vier tellen instructies voor het slagwerk ge geven. Dat is jammer, het laatste ak koord klinkt niet zo goed. De trombo nes doen het over. Tellen asjeblieft! Een lekkere vlotte mars die Show of mars. Ie luistert naar de klanken van de lyra's. Een tikkeltje te enthousiast hier en daar, daar heeft de instructeur gelijk in. Dit moet eigenlijk buiten ge- De trompetten in de welvoorziene kopersectie worden hier gestoken. Llrisch op de iyra, dat kan, in een goed samenspel. kwijt. „Met het concours voor de deur moeten we een betere balans vinden. Letten op het accent bijvoorbeeld. We kunnen met elkaar echt wel goede mu ziek maken. Maar je moet voor jezelf weten hoe of je speelt, de dynamiek en toch blijven de trombones.. de overhand hebben aanbrengen. Verkoop jezelf", klinkt het dringend. Voor de tweede maal koffie drinken. Horen dat er 5 blazers en 4 tamboers in opleiding zijn. Vijf eerste stemmen, twee derde, drie der de, drie trombones. „Een bezetting van 30 spelende leden van dit T.T.K. „Gusto", niet zo gek. Aan de meisjes Oorschot heeft men een goede bezet ting, die dragen hun muziekkennis wel op anderen over". Je leert nog wat op deze repetitie, nooit bij stilgestaan dat een trommelslager, in dit geval „slaagster" na 16 jaar een ander instrument moest kiezen dood gewoon omdat ze last van reuma in haar schouder kreeg. Nu bespeeltzij de piston, maar nog liever de trombone. Wat ben ik dan toch onmuzikaal. Maar daar leef ik al zo lang mee! Op 4 oktober dit jaar (Dierendag) vie ren de tamboers hun zilveren bestaan. De pistonbespeelster van zojuist is van de oprichting af bij de „Gusto". Waar hef overigens heel gewoon is dat je na de geboorte van je baby op je oude „muziekstekkie" hier terugkeert. „We hebben pas voor een 1700, aan instrumenten besteed", zegt voor zitter Matthijs Dettmetyer een beetje trots. Gevorderden betsden 8,les geld per maand en de leerlingen 6, per maand. Ais ze lid worden betalen ze 25,entreegeld en dan krijgen ze hun leven lang (nou ja wat heet?) nieu we uniformen. Z(jn ze er erg zuinig op geweest, dan krijgen ze dat geld later weer terug, het is eigenljjk ook statie geld voor Instrumenten. Als er gezegd wordt: „Aanzetten en de leden een stap vooruit maken" klinkt nu het „Lang zal ze leven". Even tevo ren heeft Jolanda ter gelegenheid van haar 14e verjaardag getrakteerd. Of de T.T. „Gusto" ook jonge mensen tot zijn beschikking heeft. Met zo'n mot en bord" achter je kun je wel een gave roffel weggeven. Weer die Dixieland Medley, kijk die kleine trommelaar nu eens met zijn voeten het ritme aangeven, een beetje 61 te enthousiast nu. De instructeur gaat vlak voor hem staan. Hij kijkt snel even op, maar gaat dan weer verder. Vooruit maar: Nobody knows weer. Around the clock, het „Ella cha, cha, vooral die „oe-kreet" doet het biest. „We kunnen nog best nieuwe leden gebruiken", vertrouwt Matthijs Dett meijer me onder al deze vrolijke klan ken toe. Toch wel een boeiende repetitie, alleen al door die totale inzet. Nog gauw krijg je de nieuwe kolbaks te zien, zwart met een heel apart model, alleen al door die charmante klep. OP 24 FEBRUARI Het T.T. „Gusto* kunt u op zaterdag 24 februari in volle aktie zien in „De Dukdalf" tijdens een groot carnavals feest. „De Gusto mag dan kapot z(Jn", aldus een geëmotioneerde Matthijs Dettme(jer drie weken geleden, „maar de muziek van de Gusto leeft nog. Komt u eens op on ze repetitieavond". Drie weken was het weer 's avonds te glad, drie weken moest ik deze voorzitter teleurstellen, maar maandagavond 12 februari reed ik met hem mee naar dat houten gebouwtje voor de met planken dichtgeslagen werf Gusto. In de nabijheid van deze ex-scheepswerf, ligt dan het bolwerk van Gusto's muzie- kakthiteiten. Met man en macht hebben de mensen van de Gusto-muziek de handen ineen geslagen en het lokaal opgeknapt. Het is nu een gezellig huis ge worden, waar men elkaar niet alleen op maandagavond, maar ook donderdag avond en zaterdag treft. Gusto-muziëk straks 75 jaar en de tamboers 25 jaar. speeld worden. Je kijkt een beetje be zorgd naar het plafond. Een lekker knalnummer zegt de man, die er alles van weet, maar laat het niet te knal worden. Als de tromsolo's bezig zijn trompetten afeetten, is het verzoek, dat gebeurt ook. Tamboer en trompetters vormen met elkaar een goed geheel in deze „Dixieland Medley". Goed muzikaal voer. Variaties genoeg deze avond. Voordat de pauze ingezet wordt moet de instructeur even een ernstig woord De tamboerssectie van „Gusto" geeft hier een lange roffel weg.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 41