Ria snelste Nederlandse op wereldkampioenschappen En uiteindelijk weet Rien het, Ria is zeker van een derde plaats op de drie duizend meter, zij komt op het erepodium, Ria's vreugde kent geen grenzen. De 17-jarige Ria Visser uit Oud-Beijerland is op de wereldkampioenschappen schaatsen de snelste Ne derlandse gebleken. De we reldkampioenschappen schaatsen voor dames wer den gereden op de kunst ijsbaan (een zgn. lage baan) de Uithof te Den Haag en speelden zich het afgelopen weekend af, zijn de zaterdag de 500 en 1500 meter en zondag de 1000 en 3000 meter. Tekst Leo de Ruiter Foto's Aad v.d. Drift Ria deelt na de 3000 meter handtekeningen uit terwijl Rien de Roon nauwlettend alle tijden bijhoudt. Drie gelukkigen na de 3000 meter, rechts Eva Jensen, midden Beth Heiden en rechts Ria Visser. Felicitaties van Ria aan Sijtje. daar natuurlijk wat achteraan. Toch willen wij dit grootse evene ment waarbij onze eigen Hoek- schewaardse Ria Visser zo gewel dig voor de dag kwam niet opge merkt voorbij laten gaan. Van daar hier deze fotoreportage ex clusief voor ons gemaakt door onze eigen Randstad-edities foto graaf Aad v.d. Drift. Vandaar ook niet teveel meer uitgewijd over de wedstrijden, de foto's moeten maar spreken. 500 Kampioen is geworden de 19-jari- ge Beth Heiden uit de Verenigde Staten. Op geen enkeleafstand bleek zij te verslaan. Op de sprints minder mooi, maar bij de lange afstanden toch veel fraaier ging zij als een pijl over de baan, daarbij alle rekords bre kend. Zij liet haar tegenstanders soms hele seconden achter haar en zelfs de door elke commenta tor afgeschilderde voor haar min der goede lange afstand werd haast in een ongelooflijke tijd af gelegd. Zij viel even voor het einde, daardoor werd haar tijd 4.41.24, zonder deze val zou het misschien wel 4.37 zijn geweest, niettemin bleef het de snelste tijd, een waar kampioen dus. Ria Visser werd de beste Neder landse en ook haar 3000 meter bracht haar op die hoge plaats. Na de eerste dag, de 500 en 1500 meter stond zij op een 9e plaats, haar teamgenoten stonden resp. 5e Sophie Westenbroek, die het deze twee afstanden voortreffelijk had gedaan, 12e Sijtje v.d. Lende, door een wat tegenvallende 500 m, en 17e Joke van Rijssel. Na 3 afstanden werd dat 6e Sophie Westenbroek, 9e Sijtje v.d. Lende door een goede 1000 meter) en 11e Ria Visser. In de laatste af stand haalde Ria dit dus hele maal op tot een 6e plaats in dit wereidkam pioenscha p. Evenals bij de Nederlande kampi oenschappen hebt u allen de ver plichtingen nauw gade kunnen slaan op de TV, dan wel kunnen horen op de radio en maandag alles kunnen lezen in de dagbla den. Wij als weekblad komen Nog even kort de afstanden. Bij zonder typisch de eerste dag was dat Ria zowel op de 500 meter als op de 1500 meter op de 10e plaats startte en alsof dit nog niet genoeg was gebeurde dit ook te gen dezelfde tegenstander Sheila Docter. De 500 meter was bijzon der spannend, de Amerikaanse ging goed weg en kwam even voor, maar na de laatste bocht klopte Ria haar toch net voor de finish. 1500 De 1500 ging Ria ook goed af. Zij startte goed, maar de doorgang stijden lagen aanvankelijk toch achter op het schema van Sijtje v.d. Lende die enkele ronden eer der was gestart. De laatste ronde gaf echter de doorslag, daar haal de Ria veel in en finishte uitein delijk in eenzelfde tijd als Sijtje v.d. Lende namelijk 2.16.52. Dat bracht de twee rivalen op een ge deelde 4e plaats in de 1500 meter. Het zal duidelijk zijn dat Ria een wereldkampioenschap reed, maar dat haar Hollandse rivaal Sijtje v.d. Lende was, wie zou het hoogst eindigen. 1000 Aanvankelijk zag het er voor Sij tje v.d. Lende beter uit. Zij reed geweldig en zette een tijd van 1.28.15 neer. Ria had eerder gere den namelijk tegen Jörg Eva Jen sen en die strijd besliste Eva in haar voordeel al was het miniem namelijk Eva in 1.29.03 en Ria in 1.29.30. Sophie Westenbroek, het 3e Hollandse meisje nog in de race reed tegen Burka en bracht een tijd van 1.20.41 op het ijs. So phie had het tot dan toe bijzon der fraai gedaan, de 3000 meter brak haar echter op, waardoor zij -toch als laatste van de drie zou eindigen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 52