24ste Hiswa-tentoonstelling Nog steeds veel plezier op het water te beleven 2 tlm 11 maart De 24ste Hiswa-tentoonstelling, dieN gehouden wordt van 2 t/m 11 maart, biedt, vooruitlopend op de opening van het watersportseizoen van dit jaar, een uitgebreid overzicht van wat er op het gebied van waterrekreatie, watersport en kamperen zoal geboden wordt. Daarvoor zorgen dit jaar 450 exposanten met produkten afkom stig uit in totaal vijfentwintig landen. De organisatoren hebben getracht een overzichtelijke presentatie te bieden van bijna 1.300 vaartuigen. Naast de overdekte expositie, waarvoor alle hallen van het RAI-gebouw met een totale oppervlakte van 50.000 m2 in gebruik zijn, wordt nog eens circa 15.000 m2 water en kade van de RAI-öaven en de Boerenwetering ach ter de Amstelhal benut voor het exposeren van circa 200 vaartuigen. Volgens een berekening van de IBM-computers, welke tijdens de tentoonstelling voor de bezoekers als gratis informatiebron staan opgesteld in de centrale entree hal, bedraagt de totale waarde inklusief BTW van alle tentoongestelde vaartuigen, inklusief kano's en roei-, vis- of bijboten. 65 miljoen gulden. De organisatoren verwachten circa 200.000 hezoekers. AMSTERDAM Bouwmaterialen Spelevaren '79 Zeilboten te kust en te keur In het begin van de vijftiger jaren, toen de Nederlandse pleéiervloot nog vrijwel uitsluitend bestond uit stalen en houten vaartuigen werd plotseling zij het nog enigszins schoorvoetend - melding gemaakt van de toepassing van „gewapend polyester" als bouwmateriaal voor jachten. De aanvankelijke schroom ten op zichte van polyester was vrij spoe dig verdwenen omdat alras de bouwmethoden werden geperfectio neerd en men konspreken van een uiterst duurzaam kunststof pro- dukt. Gewapend polyester maakte het mogelijk, dat jachtarchitecten hun ontwerpen elke gewensie vorm konden geven; vrijwel alles werd mogelijk bij de bouw in polyester. Comfort j. Doordat bij de constructie van po lyester vaartuigen spanten kunnen worden gemist, komt meer binnen ruimte vrij; aanzienlijk meer lee fruimte derhalve. De fabrikanten die de conventionele materialen hout, staal en aluminium - trouw bleven, gingen wel mee in deze evolutie. Ook hun produkten kwamen kwalitatief en constructief op progressiever niveau te staan. Als we de ontwikkeling van het zeil jacht in de afgelopen decennia ana lyseren, stuiten we onherroepelijk op een belangrijke wijziging in sty ling. Door de aanhoudende vraag naar jachten die geschikt waren voor zo wel de toervaart als^het racen op binnenwateren of zee, ontstond langzamerhand het begrip „cruiser- /racer:, een jacht dus, waarmee de ontwerper beoogt het beste van twee werelden te combineren: snelheid en comfort. In deze categorie hebben de voor schriften van de International Offs hore Rule (IOR( een duidelijk stem pel gedrukt op lijnenplannen, dek- layouts en zeilenplannen. Men ging wetenschappelijk geprofileerde kie len en roeren toepassen. De schepen kregen meer vrij boord (hoogte romp vanaf waterlijn), waardoor de op bouwen lager werden, maar deson danks zeer redelijke stahoogte bene- dendeks bewaard bleef, de trend, die we momenteel bij de middelgrote en grote jachten signa leren, is het z.g. „flush" dek, een vol komen vlak, soms bolgelegen dek, dat de opvarenden goede loop ruimte verschaft. De masten zijn ho ger geworden, de gieken korter. Daardoor ontstonden die specifieke zeilplannen met slankgesneden grootzeilen en grote voorzeilen. Oog merk bij dit alles is, om zo efficiënt mogelijk te kunnen zeilen. Daar haakt dan ook de huidige ten dens op in, om de kuip zo in te rich ten, dat vallen én schoten van daar uit bediend kunnen worden. Meer en meer wordt ook de „keerfok" toe gepast, een verbeterde versie van de welbekende boomfok. Zeilen Wat de zeilen betreft, ook hier is een stromachtige ontwikkeling gaande. De laatste jaren hebben we kennis gemaakt met nieuwe soorten en mo dellen zeilen als b.v. de booster, de blooper, de floater, de spanker en de starcut coupe. Alle belangrijke zeilmakers gebrui ken trouwens bij het bepalen van de juiste snit van hun zeilen de compu ter. Vrijwel alle masten en gieken, die tegenwoordig geplaatst worden, worden gemaakt van aluminium ex- trusieprofielen, naar believen gea- nodiseerd in kleuren als goed, zilver, wit of zwart. Houten masten en gieken zult u waarschijnlijk alleen aantreffen op ronde en platbodemjachten. Onder deks heeft de jachtbouwevolutie ook zeer merkbaar doorgewerkt. Een kombuis is tegenwoordig een vol waardige keukeninstallatie in een notedop, met een hoogwaardig kooktoestel (vaak al voorzien van oven en/of grill). Een douche ruimte is ook al geen zeldzaamheid meer. Dat de aspiraties van vele waters porters verder reiken, dan het beva ren van binnenwater, mag opge maakt worden uit het feit, dat vele interieurs standaard voorzien zijn van een kaartentafel en/of komplete navigatiehoek. Wie een wat groter gezin aan boord moet huisvesten, zou kunnen den ken aan een achterkajuit, waarin kooiruimte voor de ouders (privacy) is te vinden. Vaak zijn deze achter kajuiten geheel onderdeks te berei ken; de engelsen noemen dat het „walkthrough" principe. Wat de bouwmaterialen voor ple zierjachten en specifiek voor zeil jachten betreft: we zijn nog lang niet aan het eind van de evolutie. Bou wers van stalen jachten gebruiken nieuwe methoden (zoals de multik- nikspant-bouwwijze zonder dwarss- panten), om hun schepen een afwik- kelbar» huid (manuren besparend) te geven. Steeds hoogwaardiger worden de staalplaatmaterialen, die tegenwoor dig al voorgestaalstraald of corro- siebeschermd geleverd kunnen wor den. Op het gebied van staalconservering heeft men zeer grote vorderingen gemaakt door gebruikmatig van tweecomponentensystemen en expo- sybehandelingen. Diverse ontwerpers, vooral „zelf bouwers" richten de blik op het ma teriaal ferro-cement, een sterk ijzer houdend betonmengsel dat allang bekend was, het oudste voorbeeld circa midden 19e eeuw is te vinden in Artis, maar de laatste jaren steeds meer verfijnd werd en daar door beter toepasbaar in de jacht- bouwsector. ABS, een zeer slagvaste en betrekkelijk duurzame kunststof soort, was al bekend in de bouw van jachtjes en jollen tot een lengte van circa 6 meter, maar in de toekomst zou men ook grotere schapen van dit materiaal kunnen bouwen. Nog maar zeer sporadisch worden de grondstoffen Kevlar en Carbon- fire toegepast. Deze kunststoffen hebben voors hand nog niet zoveel toekomst, om dat de kostprijs ver ligt boven die van conventionele materialen. Ge vormd plakhout heeft nog een duideüjke toekomst. Vooral de bouwpakket-schepen vervaardigd met dit plakhout, maken het vele watersporters met een klein budget mogelijk, om toch via zelfbouw in een jacht van redelijk formaat te va ren. Naast de vemieuwingstrend in het zeiljachtontwerp kan men een sterke belangstelling voor „nostalgi sche" scheepstypen, als de traditio nele rond- en platbodenjachten, de stoere spitsgatters, kotter- en schoe nermodellen constateren. Ook de boegspriet en het z.g. spiegelhek dui ken weer op in de hedendaagse jachtbouw. Waarmee weer bewezen wordt, dat de geschiedenis zich „aangepast" herhaalt. Het meerrompszeiljacht (multihull) met twee (catamaran) of drie (trima ren) rompen, heeft een fanatieke groep aanhangers in de gehele wereld. In Nederland is het aantal multihull-eigenaars toenemend, doch nog niet opzienbarend te noe men. Wellicht komt hier weldra ver andering in, mede door de verras sende overwinning van de fransman Michael Birch in de transatlantische zeilrace „La Route du Rhum" die hij zeer overtuigend won met de trima ren "olympus". „Rakker", een populair en onzinkhaar vlsbootje van Lekoplast b.v. „De grote groei van de rekreatie-be- hoeften gaat nog steeds door. Bij de watersport was die groei oors pronkelijk het meest merkbaar in de toename van het aantal schepen en de faciliteiten daarvoor. Sinds enige tijd, echter, gaan zich in steeds ster kere mate andere groeperingen met de watersport bemoeien. Over de hoofden van de waterspor ters heen worden nadelen, die de re- kreatie te water zou kunnen opleve ren, breed uitgemeten, veelal op ge voelsgronden, maar niet aan de hand van exacte waarnemingen; worden de vaarwegen voor absoluut vol verklaard. Zelfs komen niet- watersporters tot de konklusie dat er voor de watersporters niet veel plezier meer op het water zou zijn te beleven. Over positieve uitspraken om oplossingen te vinden voor die, voor een belangrijk deel vermeende, moeilijkheden hoort men niet veel." Volgens voorzitter F. la Grouw ligt juist hier voor de Hiswa een belang rijke taak. Op vele manieren draagt de Hiswa bij tot het vinden van oplossingen voor milieuproble men, relativeert te overtrokken uits praken, kan daarbij gebruik maken van onderzoekingen die daarover op internationaal niveau gedaan zijn in Icomia-ver band, zoals: waterveron treiniging, geluidsoverlast door bui tenboordmotoren, e.d. meer. Pleziejx' Wat de drukte op het water betreft; natuurlijk moet toegegeven worden dat incidenteel (op hoogtij-dagen) op een beperkt aantal plaatsen het heel erg druk kan zijn, maa betekent dit dat de watersporter er geen ple zier meer beleeft? Velen ervaren het plezier tegenwoordig anders. Veel meer dan vroeger zoekt men gezel ligheid, wellicht als reaktie op het cellulaire, eenzame leven in grote flatgebouwen. De heer La Grouw meent dat degenen, die van drukte houden, hun hart kunnen ophalen, maar dat ook de liefhebbers van rust wel aan hun trekken kunnen komen. Hij zegt: „Allicht worden er, inci denteel, ook op het water wel eens wanklanken gehoord. Bij zo'n snelle toename van het aantal waterspor ters zijn er wel eens nieuwkomers die zich niet zo direkt aan de voor hen nieuwe omomstandigheden we ten aan te passen. Helaas komen ook bij watersporters wel eens egoïsme en ongemanierdheid voor, waarmee bepaalde lieden öet plezier van hun medemensen schaden. Gelukkig blijven dit incidentele ge vallen, die vrijwel uitsluitend bij be paalde knelpunten voorkomen. Daaruit mogen geen algemene ver oordelingen van de watérsporter worden gedestilleerd. Laten we dat veel liever positief be naderen, b.v. door die knelpunten op te heffen. Er is nog veel meer po sitiefs te verrichten. De al in gebruik zijnde rekreatiegebieden kunnen be ter gebruikt worden. Als verbrok kelde en verbroken verbindingen hersteld zouden worden, komen ver loren gegane gebieden weer be schikbaar; nieuw ontstane gebieden (deltawerken, randmeren, grindga- ten langs de Maas) kunnen verder ontwikkeld worden." Mogelijkheden Verder signaleerde de voorzitter de neiging van de watersporters om meer en meer het open water op te zoeken. Hij vervolgt: „De drang om er op uit te trekken is niet te stuiten; we krij gen immers over steeds meer vrije tijd te beschikken en die b.v. kortere werkdag, maar ook de zomertijd, scheppen rekreatiemogelijkheden op iedere werkdag. Nederland biedt enorme mogelijkheden voor rekrea- tie te water. Het zou onzin zijn die niet goed te benutten en de Neder landers te dwingen hun vakantie in het buitenland door te brengen. Dit klemt des te meer, omdat de druk op onze rekreatiegebieden vanuit het buitenland blijft aanhouden en ge zien de E.E.G.-bepalingen ook niet te stuiten is." Om het genoegen, dat de rekreatie te water biedt, nog eens duidelijk te laten blijken, is de aktie „Speleva ren 79" opgezet, met de bedoeling deze tot een jaarlijks weerkerend Pinksterevenement te doen uit groeien. Deze aktie, georganiseerd door de AVRO, de Hiswa en De Telegraaf, waarbij de Hiswa als gangmaker heeft gefungeerd, gaat van start tij dens deze 24e Hiswa-tentoonstelling en vindt omstreeks september haar hoogtepunt in de in Icomia-verband georganiseerde verkiezing van „The Boating Family of the Year", de „Watersportfamilie van het jaar". In een aparte stand (nr. 100) kan het publiek zich over deze vrijetijdsbe steding met de Pinksterdagen (werkelijk elke soort boot, dus ook kano's of roeiboten, kan meedoen) uitgebreid laten informeren.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 36