2 tlm 11 maart AMSTERDAM Motorisering Zeewaardig Natuur Voor motorkruisers zijn staal en polyester dé bouwmaterialen Waarschijnlijk nergens ter wereld zal men zo'n bonte verscheidenheid van motorjachten aantreffen als op, de Nederlandse vaarwateren. In een druk weekend zien we bij slui zen en bruggen jachten in alle for maten, modellen en vervaardigd uit verschillende bouwmaterialen. Soms kan men nog zo'n fraai en slank vooroorlogs exemplaar, spot naam „tram", bewonderen, zo dege lijk gebouwd, dat het nu nog een nostalgisch pronkstuk vormt. Na de tweede wereldoorloq kwamen vooral de stalen knikspant schepen in zwang, in een vormgeving, die sindsdien weinig aan verandering onderhevig is geweest, omdat deze het maximum aan binnenruimte biedt. Een dergelijk schip werd voor velen bereikbaar financieel gezien - omdat de rompen relatief goedkoop kun nen worden gebouwd, (Jaarhij een z.g. „ontwikkelbare" romp bezitten; dit betekent dat het schip gelast kan worden uit één of meerdere staal platen zonder duur in de vorm klop pen. Resultaat: weinig arbeidsuren en vrijwel geen materiaalverlies. De stalen rompen waren bij uitstek geschikt om door amateurs afge bouwd te worden, alweer een bespa ring van vele kostbare manuren. Ook nu is de stalen motorkruiser in ons land nog zeer populair. De op komst van het polyester bracht ook de serieproduktie van motorkrui sers in het nieuwe bouwmateriaal met zich mee. De lijnen werden vrijer, men ging que ontwerp meer afwijken van het geijkte patroon. Op de grotere jachten zien we meer en meer een tweede stuurstand, soms in de vorm van een „flying bridge" meestal geplaatst op het dak van de stuursalon. Een spectacu laire uitkijk ook voor de medeopva renden. De „flying bridge" werd naar alle waarschijnlijkheid voor het eerst gebruikt door de eigenaar van snelle motorboten, die in de wa teren langs de westkust van de U.S.A. de vissport, o.a. op tonijn, beoefenen. De meest functionele opbouwvorm- De Nidd V24 is een robunst gebouwde gezinsboot, geschikt voor de vaart op vrijwel aüe binnenwateren en ook de Waddenzee. Prijs compleet met Volvo 25 PK dieselmotor/ 47.000,De importeur van dit Noorse scheepje is IDO b.v. uit Hendrik Ido Ambacht. geving is in Nederland nog altijd die met een qesloten stuurhuis. Deze in deling geeft immers de meeste be schutting tegen ons nogal wispeltu rige klinaat. Op motorkruisers va naf ongeveer 7 meter lengte treft men heel vaak een achterkajuit aan, meestal ingericht als eigenaarshut. De moderne motorkruiser is van alle denkbare gemakken voorzien: elektrische verlichting, komplete toi letruimten (vaak met douche), goed geoutilleerde kombuizen, water voorziening, verwarming etc. De veiligheid aan boord is zeker ge- dient met de installatie van bijvoor beeld gasdetectors en automatische lenspompen. Wat de motorisering betreft is de keuze in de loop der jaren steeds ruimer geworden. Hoewel de benzinemotoren die mo menteel in de handel zijn bij goed gebruik voldoende veiligheid garan deren. zwicht de Nederlandse koper in vrijwel alle gevallen voor een die selbinnenboord, vooral met het oog op minimalisering van het brandge vaar. Ontwerpen De ontwerpers van motorjachten kan in het algemeen bepaald geen ontwerpvervlakking in de schoenen worden geschoven. Integendeel, in allerlei bouwmate rialen worden nu schepen gepresen teerd in afwijkende en efficiënte rompvormen. Al geruime tijd worden in polyester Snekke modellen gebouwd, scheep jes die hun basisvormen ontlenen aan de visvaartuiqen die voor de Scandinavische kusten opereren. Ook de motorkotter en de trawler stonden model voor nieuwe ontwer pen; nostalgische vormen, die een snaar in het gemoed van de waters porter treffen. De Europese jachtbouwers - en ze ker de Nederlandse hebben deze trend onderkend en de aspirant-ko per kan in deze sector dan ook keuze maken uit een vrij ruim aan bod. Weer volop in de belangstelling en eigenlijk nooit van het waters porttoneel verdwenen, zijn de oer- hollandse motorvletten, kenbaar aan hun ronde oplopende bolle kop, getooid met een leguaan en kabela ring rondom. Op de HISWA is zelfs al een vletmo- del in aluminium gebouwd te zien. Een aparte categorie vormen de trailerbare dagkruisers, die dankzij inventieve interieurindelingen een zeer degelijk comfort bieden. De trend naar het bevaren van groot water, die men algemeen kan be speuren uit zich ook in het aanbod van snelle zeewaardige kruisers. Scheepstypen met veel vermogen, die we voorheen voornamelijk aan troffen in Amerikaanse en mediter rane wateren. Wie graag het kustzellen beoefent kan zich bijvoorbeeld deze Dart catamaran aanschaffen voor ongeveer 8,5 mille. Importeur van deze Engelse scheepies is de firma Mulder in Zaandam. Zeilen of varen met een motorboot op het IJselmeer en de Waddenzee: is dat slechts weggelegd voor de stoere mannen, die geen zee te hoog gaat? Of voor de durfals, die maar al te graag bereid zijn voor extra spanning en opwinding ook extra risico te nemen? Geen sprake van natuurlijk. Het pleziervaren op zee - om gemakshalve onder die noemer het IJsselmeer en het Waddenge bied maar aan te geven - is mogelijk voor elke watersporter, die zijn sport serieus beoefent en die op dit punt voldoende kundig is. Het varen op deze ruime wateren is bovendien niet alleen een sport voor mannen, zoals volstrekt ten on rechte wel eens wordt beweerd. Zei lend of tuffend zwerven over die grote watervlakten kan voortreffe lijk in gezinsverband gebeuren. Dui zenden families hebben dat reeds er varen en zó de smaak van deze vorm van watersportbeoefening te pak ken gekregen dat men hen waar schijnlijk nooit tegenkomt op de Ka- gerplassen of het Sneekermeer. Dat is overigens een goede zaak met het oog op een wenselijke spreiding van de watersport. Ruim water In het spoor, of beter gezegd in het kielzdg, van al die op ruim water va rende gezinnen zullen nog vele, zeer vele zeilers en motorbootvaarders volgen. Het wijde water geeft im mers extra avontuur en puur vaar- genot. Het zal zonder twijfel een steeds sterker wordende aantrek kingskracht uitoefenen op de wa tersporters, jong en oud. Per slot van rekening is er zo langza merhand een categorie pleziervaar- ders ontstaan, die wat is uitgekeken op poelen en plassen en die wel eens wat anders en verder wil. Niet ontkend kan worden dat er ver scheidene zeilers zijn, die het in de vakantiemaandan te druk op de bin nenwateren vinden en om die rede nen zee kiezen. Maar wat de motie ven dan ook allemaal mogen zijn, duidelijk is wel dat er een sterk toe nemende belangstelling bestaat voor het varen op open water. Wat dat betreft verkeert de Neder landse watersporter met een IJssel meer en Waddenzee onder handbe reik in een bevoorrechte positie. Alleen al het IJsselmeer biedt gewei- Wijde water van Waddenzee en IJsselmeer bij velen zeer geliefd dige mogelijkheden. Zelfs op prach tige dagen in het hartje van het sei zoen kan men er naar hartelust va ren zonder letterlijk of figuurlijk in het vaarwater van een medewaters porter te komen. Dit prachtige stuk water met zijn dito havenplaatsen is voor de recreatie te water dan ook van een niet te onderschatten belang en zal een nog veel grotere betekenis krijgen gezien de geschetste toe-, name van de watersport. Met het oog op die belangrijke recreatieve funktie komt het hopelijk nooit tot een inpoldering van de Marker waard. Ruimte is er dus volop op het IJssel meer. Maar het vinden van een lig plaats voor de boot in een jachtha ven aan de kust is niet altijd eenvou dig. In verschillende plaatsen ron dom het IJsselmeer komen echter nieuwe havens of bestaan plannen daartoe. En hier en daar is het de bedoeling bestaande havens uit te breiden. In elk geval is het op het ogenblik niet zo dat de watersporter, die ergens aan de IJsselmeerkust een plekje voor zijn boot zoekt, overal nul op het rekest kriiet. De Waddenzee is eigenlijk een hoofdstuk apart. Dat water heeft Van de West-Duitse MetzelerfabHeken (vooral bekend van hun autobanden) b er een achttal kwaliteit* opblaasboten op de Hlswa te zien. Het merk wordt In ons land vertegenwoordigd door Rubber Import Amsterdam. een geheel ander karakter en stelt ook heel andere (zwaardere) eisen aan de pleziervaarder. In dit „ge bied" heeft men immers te maken met de eeuwigdurende werking van eb en vloed, met het stromende, le vende water, dat het varen een stuk extra bekoring geeft. Vooral met het tij mee kan men hier prachtig varen. Het is met de tijtafel en stroomatlas er bij haast altijd zo uit te kienen dat er wat men noemt optimaal van de stroom geprofiteerd kan worden. Een vaarvakantie in het Waddenge bied geeft dan ook een summum aan vaarplezier. Behalve van het va ren kan men er trouwens ook genie ten van het bijzondere karakter van dit unieke water en zijn kostelijke eilanden. Voor het overige moet men er wel rekening mee houden dat de havens van de Waddeneilanden in de va- kantietijd doorgaans boordevol lig gen en dat er op Vlieland of Schier monnikoog zelfs geen ligplaatsje is. Maar tot nog toe hebben er zich nooit ernstige moeilijkheden voorge daan en kwam vrijwel iedereen waar hij maar wilde wezen. (Op Vlieland wordt op het ogenblik ge werkt aan de aanleg van een jacht haven, die voornamelijk voor bezoe kende jachten is bedoeld. Deze voor ziening wordt wellicht nog dit jaar voltooid en zal in elk geval met in gang van seizoen 1980 in gebruik kunnen worden genomen.) Het staat als een paal boven water dat de Waddenzee evenals het IJs selmeer hoe langer hoe meer water sporters zal trekken. Dat zal milieu beschermers mogelijk verontrus tend in de oren klinken. Zij laten namelijk wel eens blijken dat zij de watersport - naast allerlei zaken als watervervuiling, gas en olieborin gen, industrievestiging en inpolde ringen - een bedreiging vinden van het karakter en de natuur van het Waddengebied. Voor die ongerustheid is echter geen reden. De watersport heeft zelf alle belang bij een ongeschonden Wad denzee en staat daarom op dit punt achter de milieubeschermers. Mensen met liefde voor de natuur - en dat zijn zeker negenennegentig van de honderd watersporters zul len zeker het hunne doen om allerlei verstoringen te voorkomen en kwetsbare plaatsen te ontzien. Zij laten zich met hun schepen - al is dat wegens onbekendheid met de situa tie wel eens of vaker gebeurd helaas - niet droogvallen op de platen, die tot het domein van de met uitsterven bedreigde zeehonden behoren. Een zekere voorlichting op dit punt is wele geboden. Maar duidelijk is dat over het geheel genomen de wa tersport zich absoluut wil houden aan de uitgangspunten van het rap port Watersport op de Waddenzee. Dat rapport werd samengesteld door de ANWB, de Landelijke Ver eniging tot Behoud van de Wadden zee, het Koninklijk Nederlands Wa tersport Verbond en de Stichting Natuur en Milieu. Niet uit het oog mag worden verlo ren dat verreweg de meeste waters porters op de Waddenzee zeilers zijn. Zij glijden met hun scheepjes geluidloos door het gebied en wagen het nauwelijks om zelfs maar buiten de bebakende geulen te komen. Van enige verstoring is dan totaal geen sprake, ook niet als er nog meer zeil schepen op de Waddenzee komen. Men kan het zelfs toejuichen dat er meer watersporters naar de Wad denzee komen. Zij kunnen daar immers naar harte lust genieten van een uniek stuk na tuur en daaraan de rust ontlenen, die zij voor de rest van het jaar wel licht zo bitter nodig hebben. En als iedereen zich dan aan de regels houdt zal de natuur niets van de wa tersport te duchten hebben.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 37