0VERDIJK°™« Schiedammers in Schaatsmaraton de Finse Clw nieuwe bril FERD HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 51 WOENSDAG 28 FEBRUARI 1979 (mits glazen voorradig) SCHIEDAM GROTE MARKT 23 TEL. (010) 2675 57 THEO DOLLEMAN Hoe Theo Dolleman uiteindelijk in Finland terecht kwam is een verhaal apart. Hij zegt een echte „schaatsgek" te zijn. Hoe hij zich weet uit te leven vertelt hij zelf. „Als jongen van vijf jaar Na mijn huwelijk kreeg ik een auto en toen trok ik met of zonder Greetje naar Eindhoven om hier te trainen. Wil je iets bereiken moet de vrouw achter je staan en dat doet Greetje. Na het ingebruikstellen van de baan in Utrecht ging ik hier rijden. Hier ontmoette ik Abe de Vries ais een stad genoot. Wij besloten voortaan samen op stap te gaan en dat is zo gebleven". Met kennersblik had Abe de Vries al gauw gezien dat de lange Schiedam mer hetin z'n benen had. Twee keer in de week trok het duo naar de Haagse Uithof om te tainen en soms naar Am- sterdam. Waar maar toertochten wer den gereden was het tweetal present. Deze winter in de toertocht Bleiswijk- Zevenhuizen en gestart werd ook in de randmerentocht met inbegrip van het Veluwemeer. Een tocht waarvoor 4.000 rijders inschreven met 65 km. te gaan. In de loop der jaren werd een groot aantal medailles gewonnen in wedstrij den over diverse afstanden. BARRE TOCHT Bijzonder zwaar is de maraton in UIou geweest, zegt Theo Dolleman desge vraagd. „We kwamen vrijdagavond half acht pas in het jeugdhotei van Ulou aan. Het inschrijven voor de ma raton duurde bjjzonder lang, zodat we pas om half twaalf in bed lagen. Om vijf uur 's morgens was bet opstaan ge blazen om na het ontbijt in de bus te stappen voor een 40 km. lange tocht naar het ijs. De start was hier om zeven uur. Erg vermoeiend al dat gedoe en volgend jaar gaan we een dag eerder naar Finland. De tocht zelf was vooral in de laatste twee ronden uitermate zwaar. Het ijs was spiegelglad met afgewisseld de no dige hobbels. Dit teisterde je beenspie ren niet weinig. Dat Abe ermee gestopt is na het afleg gen van 120 km. is begrijpelijk. Voor zijn leeftijd leverde hij een bijzondere prestatie. Terug bij het startpunt kreeg hij dan ook een kleine ovatie. Van Abe leer ik hoe ik mijn krachten moet ver delen. We gaan door dat staat vast". Abe de Vries hoopt nog eens naar Zwe den en Noorwegen te gaan om hier te rijden. Niet voor het leveren van top prestaties want die tijd is voor hem voorbij. Alleen maar om het eens mee te maken. Theo Dolleman is als timmerman werkzaam bij de De Kuyper B.V. aan de Buitenhavenweg. Zijn werk bestaat o.m. uit het bouwen van stands voor tentoonstellingen of beurzen. Zijn hobby, schaatsrijden, is een kost bare aangelegenheid. Alleen voor Finland moest duizend gulden worden neergeteld. Theo hoopt nog eens tegen een sponsor aan te lopen, vooral nu er goede perspectieven zijn om aan de top van de Nederlandse toerrijders te kun nen belanden. IJSBAAN IN SCHIEDAM Nauwelijks was het duo maandag jl. thuis of het toog richting Kethel om hier op het tot verdwijnen gedoemde ijsbaantje te gaan rijden. De gemartel de spieren vragen hierom. Ze zijn het met elkaar eens dat Schie dam nodig een nieuwe ijsbaan moet krijgen. Desnoods na de oprichting van een ijsclub. De jeugd heeft zoiets na de oprichting van een ijsclub. De jeugd heeft zoiets nodig om zich in de winter te amuseren en ijspret is gewild bij jon gens en meisjes. Ze zien mogelijkheden hun gedachten hierover waar te maken met het benutten van de westelijke uit lopers van de gereconstrueerde Polder vaart. Het gedeelte tussen de sluizen van het vroegere gemaal en de Vlaar- dingerdijk. Indien het mogelijk is kan in het begin van een winter het waterpeil dusdanig verlaagd worden om een soort landijs te krijgen. Links en rechts informeert het tweetal alom aan de weet te komen of (fit alles een haalbare kaart is. Als een alternatieve elfstedentocht namen zaterdag twee inwoners van Schiedam deel aan de in Finland verreden schaatsmaraton. De banen hiervoor waren uitge zet nabij het plaatsje Ouhi, gelegen tegen de poolgrens, op verschillende meren. Er kon gestart worden op de afstanden: 50,100,150 en 200 meter. De laatste af stand is gelijk aan die de deelnemers aan een elfstedentocht krijgen af te leggen. De Schiedamse schaatsers op de lange afstand waren Abe de Vries (71) en Theo Dolleman, 30 jaar oud. De laatste reed de 200 meter uit, terwijl Abe de Vries na drie ronden van 40 km. het voor gezien hield. Zeven keer was deze schaatsveteraan onderuitgegaan. De reis naar Finland was georganiseerd door Finair. Aan boord van het vliegtuig waren 171 passagiers waaronder Nederlandse schaatsers, die tot de top van de toerrijders dienen te worden gerekend. ABE DE VRIES Theo Dolleman toont Abe de Vries zijn op de ijshobbels kapot gereden schaats. kans om er eens lekker tegenaan te gaan kreeg ik in mijn diensttijd, door gebracht o.a. in Breda. In de avonduren trok ik naar de ijs baan in Den Bosch die na elf uur 's avonds openstond voor de pure har drijders. Het leverde natuurlijk we ieens problemen op in mijn onderdeel, iets wat ik op de koop toe moest ne men. Dit avondrijden was voor mij de drijfveer om door te gaan mezelf tot een ware toerrijder te ontwikkelen. Abe de Vries is een internationaal be kende lange afstandrijder die in de schaatssport zijn sporen ruimschoots heeft verdiend. Hij heeft in zijn jonge jaren zes keer een elfstedentocht uitge reden. Eén hiervan gewonnen (1933) en in de overige behoorde hij tot 1942 bij de snelste doordouwers, maar daar was hij dan ook een Fries voor. Twintig jaar woonde de nu nog stoere Abe de Vries in Frankrijk om in de na zomer van 1969 Schiedam als woon plaats te kiezen. Waarom dit deel van ons land? „Ze hebben me destijds aangeraden me in het Waterweggebied te vestigen. Hier was (in 1969) veel geld te verdie nen met weinig geld te verdienen met weinig werken, zo vertelde ze me", al dus de natuurmens Abe de Vries. Want werken moet deze Fries om in conditie te blijven. Nu nog hoopt hij, ondanks zijn hoge leeftijd nog aan me nig schaatstoertocht te kunnen deelne men. Zijn vrouw Detje probeert hem soms wat in te tomen doch zulks is bij Abe tot dovemansoren gesproken. Ze is trouwens ook deze winter zelf tiög op de schaats geweest ondanks dat ze nel als haar man, de zeventig is gepas seerd. Dat heb je nu eenmaal met die Friezen die tussen het water zijn geboren en le ven. Abe werkte na zijn komst naar Schie dam als tuinman bij de Rijksscholen gemeenschap om later over te stappen naar de bouw als beton menger. Na zijn pensionering tuiniert Abe hier en daar om te zorgen dat z'n body fit blijft. stond hij al op het ijs op van zijn vader gekregen houten schaatsen, die hij overigens nog steeds bewaart. Wanneer er maar ijs was, natuur- of kunstijs, dit laatste verkregen met het opspuiten van tennisbanen, trok ik m'n baantjes. Het moest altijd hard gaan anders deugde het voor mij niet. De De twee schaatsmatadoren Abe de Vries (71) en de 30 jaar oude Theo Dolleman. Ze trokken de nodige baantjes om hun tijdens de marat hon in Finland gemartelde spieren weer in het gareel te krijgen. ing Eersteklas vakwerk Grote kollektie monturen Persoonlijke brilbegeleiding

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 51