Opluchting voor open haarden in ademnood Zo gaan uw meubels gewoon langer mee Karpet vaak finishing touch Vooreen 2e of 3e Hypotheek gaat u naarde specialisten op dit gebied: Insteek ventilator als schoorsteen met zuigkracht Tips en informatie Waarom gebruikt u zo'n groot stuk van uw huis niet? 010-328155 Geld van de REDAKTIE P G den Broeder Telefoon 01820-19742 Als we onze meubels op de juiste manier behan delen, zullen ze veel lan ger meegaan en hierbij denken we niet alleen aan de constructie, maar ook aan het uiter lijk. Een goed gebruik voorkomt tevens klach ten en onkosten en zorgt dat we meer plezier be leven van onze toch wel kostbare meubels. OP VIER POTEN Als een stoel met één of drie poten op het karpet staat, hebben de verbin dingen het hard te ver duren. Hetzelfde geldt als de stoel wiebelt, doordat de vloer onge lijk is of als we achter over leunen, zodat de stoel alleen op de achter poten staat. Een stoel gaat lager mee als alle vier de poten hun werk doen. TRAP IS BETER Nette mensen leggen eerst een krant op de stoelzitting, voordat ze er op gaan staan, maar verstandige mensen ha len de trap uit de garage. Het stoffeerwerk kan onherstelbaar worden vernield door er op te gaan staan. NIET OM TE ZITTEN Armleggers zijn bedoeld om de armen te steunen en niet om op te gaan zit ten. Doen we dit toch, dan kan bij gestoffeerde armleggers het binnen werk kapot gaan en hou ten armleggers kunnen door dit verkeerde ge bruik gaan loszitten. KLEMMENDE KASTDEUR Als de deuren van een bergmeubel klemmen, betekent dit heel vaak dat het meubel ongelijk staat. Maak het meubel leeg en leg onder één van de poten een stukje dik carton of triplex. In zeer vochtige kamers kan een kastdeur door uitzetting eveneens gaan klemmen. SCHRUFKLEPPEN Schrijfkleppen van kas ten zijn lang niet altijd sterk genoeg om een schrijfmachine te dra gen of sterk op te leu nen. Er moeten op z'n minst twee zware (bewe gende dragers) aanwezig zijn of het blad moet on dersteund worden. VALLENDE NOEST Ieder is gek op de na tuur en niemand vindt het dan ook erg, als in grenen meubels een paar flinke noesten zit ten. Door sterk uitdro gen van het omringende hout kan een noest uit vallen. Strijk de wanden van het gat in met kneedbaar hout en druk de noest er weer in. NIET SCHUIVEN Moet een zwaar meubel stuk worden verplaatst dan liever niet schuiven. De poten kunnen daar door losraken en de vloerbedekking kan worden beschadigd. Kan het niet anders, leg dan onder twee poten een stuk carton en til de an dere kant van het meu bel op. Dat schuift lek ker. LEGPLANKEN Een legplank die flink doorbuigt, wordt te zwaar belast. Dit komt voor, als een grote ency clopedie op een wat te lange plank wordt gezet. Zo mogelijk in het mid den ondersteunen of een zwaardere legplank ge bruiken. Nederland bekeert zich grootscheeps tot vuuraan- biddlng. Gezellig flakke ren de vlammen, vaak al hnis-aan-huis, in de op enhaarden. Efes te droever als één op de zoveel stook plaatsen het laat afweten. Tranen wellen op hl de ogen als de eigenaar zijn bezit in gebruik wil nemen. Letterlijk, want rook neemt bezit van het ver trek. Het vuur wil niet branden zoals het moet. Houtblokken en pook blij ven onbenut Open ven sters moeten uitkomst brengen. Voor de rest van de avond grijnst de gebla kerde haardruimte zijn be zitters toe. Kan het an ders? Hulp in de vorm van gewijzigd stookritueel, van extra schoorsteenvegen of een wind kap op dak mag niet baten. De openhaard- bezitter dient genoegen te nemen met een ergerlijke situatie. Tot voor kort, want de Schiedamse venti- latietechnici van Itho heb ben er wel degelijk iets op gevonden: de openhaard- ventilator. Deze ingenieuze oplossing helpt afdoende. De ventilator levert gefor ceerde trek naar behoefte traploos regelbaar via elektronische bediening. DEUGEN OPEN HAAR DEN NIET? Er zijn heel wat fabrikan ten die openhaarden op de markt brengen. Hun pro- dukten hebben in elk geval één ding gemeen: zij zijn voor goede verbranding ontworpen. Dat is duide lijk merkbaar. Ventilatie- technici hebben ervaring met de meest uiteenlopen de fabrikaten openhaarden opgedaan. Zij kwamen tot de conclusie dat waar er van verschil in prestaties sprake is, het onderscheid louter in nuances van goed tot uitstekend valt uit te drukken. Slecht funktio- neren van de openhaard is dan ook altijd het gevolg van onvoldoende trek door een te krap stookkanaal. Dikwijls een bestaand rookkanaal waar later een openhaard op geplaast is. Onvoldoende trek door een te korte of te' bochtige schoorsteen. Extra lage woningen zoals bepaalde typen bungalows hebben het meest met zo'n kort rookkanaal te kampen. Het andere euvel, de te bochtige schoorsteen is doorgaans in woningen met meer verdiepingen te vinden. Daar is tijdens de bouw wellicht sprake ge weest van „verslepen" (een practische maar niet altijd heilzame correctie ter plaatse). Onvoldoende trek door na delige omgevingsfaktoren. Hiertoe behoren valwinden en wisselvallige luchtwer velingen als laag- en hoog bouw dicht bijeen staan. Ook mistig weer is dikwijls van invloed op de trek. OP DAK De openhaardventilator is een insteek-model. De kleinste past zelfs in de 11,5 cm opening van de schoorsteen op dak. Een stroomkabel voert van de ventilator naar het vertrek waar de openhaard de ge zelligheid verhoogt: de woonkamer. Op een mak kelijk bereikbare plaats is daar de elektronische rege laar aangebracht. Bij wijze van spreken achter de krant of al pratend met de visite, stellen gastheer of gastvrouw de openhaard ventilator bij. Traploos, dus op elke gewenste aan- zuigkracht tussen 0 en maximum. Wat is daarvan het voordeel? Eenvoudig: bij het aansteken van de haard is de schoorsteen nog koud en kan wat extra trek geen kwaad en als het heerlijk zindert kan de hulp op dak het gerust wat PLASTIC OP TAFEL Laat nooit een plastic ta felkleed permanent op de tafel liggen De week maker die in het plastic aanwezig is, kan be paalde lakken aantas ten. Gebruik tijdens de maaltijd kan geen kwaad. Deja Tapijt B.V. is voor het seizoen 1979 op de markt gekomen met het totaal nieuwe Cum Laude- 80 programma, zijnde een selectie uit de beste kwali teiten zachte vloerbedek king waarin zich overigens wel de toppers van de col lectie van vorig jaar bevin den. De vraag of deze markt in 1979 nog zal stij gen is opengelaten, doch de tendens naar betere kwaliteit is in opgaande iyn. anti-statisch en leverbaar in 10 courante kleuren. Bij een minimum afname van 600 m2 is de „President" daarenboven te leveren met een jute rug. Voor be langstellenden zijn practi sche staalkaarten beschik baar met technische gege vens etc. Een telefoontje naar Deja in Rotterdam is dan voldoende! Heeft uw huis ook overwaarde9 Neem toch een tweede of derde hypotheek Bij de Gelderse Dat zijn specialisten op dit gebied Daarom werken ze ook zo snel Zo doeltreffend En tegen zulke voor u zo aantrekkelijke voorwaarden Als u nu belt weet u over 5 minuten wat u weten wilt Ook wanneer u geen 2e hypotheek wilt. maar toch geld wilt lenen (aflossing tot 96 mnd). 120 180 240 10 000 137- 114- 101. 25 000 342 280- 254 35 000 479- 392- 356 50 000 685- 560- 508 90 TX)0 1233- 1008 - 915 III'JU U RIN'MAA I,1.1 (Al 'I 'I RV 010-328155. Bree 23, Rotterdam 020-763011Willemsparkweg 69, Amsterdam 033-30364, Joh. van Oldenbarneveltlaan 40, Amersfoort Dit is het best waar neembaar in de sector vloerbedekking, waar onder trouwens ook kar petten vallen. Op zichzelf is dit niet verwonderlijk gezien de sterke belang stelling van de consument voor plavuizenvloeren, resp. parket, waarop een karpet veelal voor de finis hing zorgt. Het assortiment projectta pijt is tenslotte uitgebreid met een drietal voor zwaar gebruik bedoelde kwalitei ten. Ten eerste de met een foamrug uitgevoerde, voor vloerverwarming geschik te, fine gauge bouclé „Pre sident" (uit 100% polyami de) en de eveneens rolstol- vaste „Panther"; verder de fine gauge velours „Pan- dorra" op een acryl rug. Alle drie zijn permanent kalmer aan doen. knop is willig. De op enhaardventilator laat zich door zwartepiet of de schoorsteenveger gemak kelijk even verwijderen. De stroomkabel wordt dan meestal iets langer gehou den zodat de schoorsteen veger niet voor elektriciën hoeft te spelen. Ondernemende doe-het- zelvers die een gewone ven tilator op de schoorsteen willen zetten, zijn gewaar schuwd. Immers, geen en kele standaard ventilator is opgewassen tegen de hitte van een avondje haard vuur. De doorsnee ventila tor is berekend op onge veer 60 graden Celsius, ter wijl de openhaardventila tor met gemak 200 graden Celsius doorstaat. Itho heeft daarvoor een inge nieuze constructie be dacht. Haar openhaard - ventilator is in hittebesten dig roestvrij silumin uitge voerd, maar bevat tevens twee waaiers. Eén levert geforceerde trek voor de openhaard. Nummer twee koelt de motor. „ONDERWEG IN GEBOUWD" Itho biedt ook een alterna tief. Dat is de inbouwventi- lator. De invloed op onwil lige openhaarden is even heilzaam als bij de insteek- uitvoering; alleen komt de ze niet op dak, maar er gens in de baan die de rook van de openhaard aflegt. Bijvoorbeeld op zolder of op de vliering. In elk geval zo ver mogelijk van de stookplaats. Er is een ruime keuze in capaciteiten voor beide typen open haard ventilato ren. Alle zijn tevens lever baar met roestvrijstalen in plaats van aluminium waaier voor temperaturen tot 300 graden Celsius (bij korte kanalen). De prijzen zijn vanaf circa 335, De regelaar kost ca. 80,—. Nadere informatie wordt u gaarne verstrekt door Itho b.v„ Postbus 21, 3100 AA Schiedam, afdeling Venti- latietechniek, telefoon 010- 730122.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 30