Willem van Dort schilderde Rotterdam zoals hij het zag Het bedrijvige havengebeuren in het begin van de eeuw Van visser tot pioneer op het palet In vloeiende lijnen schilderde Willem van Dort in het begin van de eeuw het gebeuren in de Rotterdamse haven. Als geboren Brabander werd het landschap van Brabant vaak onderwerp van zijn schilderkunst. Mevrouw van Dort voor een schilderij van haar vader en in haar hand een schilderij met oude dijkhuisjes in Overschie. Bijna even lang als Rotterdam haar havens heeft zijn er schilders geweest die de eenheid van boten, werk en de elementen vastlegden op het Urmen. Veel bekende kunste naars, vooral in vroeger jaren, voelden zich aangetrokken tot de bedrijvigheid die in de havens van Rotterdam heersten. Onder hen was ook Willem vem Dort Sr., een getalenteerde kunstschilder die op 8 september 1875 in Bergen op Zoom werd geboren. Antwerpen door Ada Woudenberg. Schilder Willem van Dort. Een zeegezicht met vissersschepen. imiimm .v/V/y v y,yyK-V.W'~* iii. >>x': In 1916 kwam hij speciaal naar de haveAs van Rotterdam waar hij met vloeiende lijnen en oogstrelende tin ten het havengebeuren schilderde. In de Maasstad woonde Willem van Dort Sr. van 1916 tot 1940. Uit die tijd noemen we drie van zijn be kendste schilderijen, nJ. „Delfsha- ven", en het inmens grote werk „Graanelevators aan de arbied". Het kunstwerk „De Haven" hangt nu in het Scheepvaarthuis te Am sterdam. Wie was nu eigenlijk de mens en kunstenaar Willem van Dort Sr.? Een hernieuwde kennis making met deze begaafde schilder lijkt ons op zijn plaats. Om meer over hem aan de weet te komen spraken we met zijn oudste dochter Agatha die in Rotterdam woont. Met grote warmte en liefde sprak zij over haar vader en zijn werk als kunstschilder' Visser milieu De op 31 december 1949 in Halsteren (N.Br.) overleden kunstenaar was, zoals al eerder werd opgemerkt geboren in Bergen op Zoom. Hij was afkomstig uit een vissersmilieu wat zijn latere voorliefde om boten en havens te schilderen wellicht ver klaart. Zijn vader had in zijn ge boorteplaats een visconservenfa- briek. Tevens exploiteerde hij oes- terbanken in de Oosterschelde. Met zijn schepen bevoer vader Van Dort deze nu zo omstreden zeearm vooi de vangst van ansjovis en kreeft. Het lag voor de hand dat de schilder samen met zijn vijf broers het werk van hun vader zouden voortzetten. De jonge Willem zeilde regelmatig op botters met bolle zeilen uit om vis te vangen. In zijn vrije tijd echter besteedde hij al zijn aandacht aan zijn grootste hobby: tekenen en schilderen. Ook al in die tijd voelde hij zich enorm aangetrokken tot alles wat er zich rond en op het woelige water afspeelde. Alle facet ten van het vissersleven, de omstan digheden waaronder dit gebeurde, werden door Van Dort Sr. vastge legd op papier en linnen. Een besluit om zijn uitzonderlijk talent verder te ontwikkelen had hij nog steeds niet genomen. Mede op aandringen vem zijn kunstvriend ds. Haver kamp, die ook vlakbij hem woonde, heeft hij zijn visnet in de wilgen gehangen en koos hij uiteindelijk toch voor het palet en de penseel. Willem vem Dort Sr. was 18 jaar toen hij in Antwerpen aan zijn academische studies begon. Een lan ge studie die voor die tijd eigenlijk heel bijzonder was. Na de academie moest hij twee jaar lang in belang rijke steden zals Parijs, Brussel en Amsterdam om er maar een paar te noemen, grote meesters copiëren. Ook dit behoorde tot de afronding van zijn opleiding aim de academie te Antwerpen. Het copiëren was zelfs verplicht gesteld. Inmiddels had hij in Antwerpen een eigen atelier betrokken op het Hoogen. Acht jaar lang zoals de Vriendt en Ouderaa. De laatste twee jaren waarin hij zijn studie afrondde stond bij min of meer op eigen benen. Hij maakte in zijn studietijd de laatste jaren mee van de z.g. „Haagse school". Ook trouwde hij met een echte „Bergse" van geboor te. Zijn vrouw was voor haar huwe lijk onderwijzeres. In de loop der jaren breidde het gezin Van Dort zich uit met vier jongens en drie meisjes. De zoon Dirk van Dort doet ook aan kunst met een grote Kmaar weer op een andere manier dan zijn vader die zoals dat heet veelJosser van streek" was. Willem Jr. drukte vanaf het begin de voetsporen van zijn vader hoewel met een eigen persoonlijkheid. Deze laatste woont nog steeds in Halsteren. De zeven kinderen van Dort groeiden op in een echt kunstmilieu. Zij zijn altijd nauw betrokken geweest bij het onstaan van de schilderijen die hun vader maakte. Ook de vrouw van de schilder ging helemaal op in de kunst. De zoons en dochters hebben allemaal een talent van hun ouders meegekregen, hetzij op schilderge- bied, hetzij muzikaal. Inspiratie Van Dort Sr. die een gelovig mens was, bleef altijd zichzelf. Hij was een uiterst beminnelijk mens, zeer bescheiden en erg charmant. Hij plaatste zich nooit of te nimmer op de voorgrond hoewel hij al vrij vroeg werd beschouwd als een groot meester. Heel zijn leven leed Van Dort Sr. aan een nooit aflatende In de loop der jaren verwierf hij enkele malen koninklijke subsidies en studiebeurzen. Met zijn schilderij „Christus sprekend tot het volk" behaalde Van Dort Sr. zijn eerste onderscheiding voor impressionis tisch schilderen. En een impressio nist was hij. hij schilderde de wereld zoals hij die zag. Bij het portretteren bekeek Van Dort altijd de uitstra ling van de mens en zo schilderde hij ook. Veel eerbied heeft hij gehad voor de mens als zodanig die voort kwam uitzijn rehgieuzeovertuiging. Veel grote exposities heeft Van Dort Sr. gehad. Zelfs in Amerika, ja eigenlijk overal wel, hangen werken van zijn hand. De laatste grote tentoonstelling was vlak na zijn dood in Bergen op Zoom. Vooral in zijn beginperiode schilderde hij veel in een om deze stad. Toen de tweede wereldoorlog uitbrak ver wisselde Van Dort zijn woonplaats Rotterdam voor het veel rustiger Halsteren in Noord-Brabant. Hij keerde weer terug naar zijn geboor tegrond. Tot aan zijn dood in 1949 bleef hij in zijn atelier daar actief werkzaam. werkkoorts. Gebrek aan inspiratie was er niet. In de 74 jaar die hem waren gegeven schiderde hij voor zover bekend een collectie, bestaan de uit vele kunstwerken. Hiervan liet hij er bij zijn dood tachtig na aan zijn zeven kinderen. „Tien van Rotterdam" Zijn belangstelling ging niet alleen uit naar boten, havens en wolken formaties (vooral in het laatste was hij meer dan knapmaar ook por- tretterde hij. Hij schilderde land schappen, zeeen riviergezichten en maakte bijbelse voorstellingen. Van Dort Sr., die lid was van Sint Lucas te Amsterdam en behoorde tot de groep van „de tien van Rotterdam", oogste al vroeg veel succes met zijn riviergezichten. Hij behaalde in bin nen en buitenland menig prijs met zijn figuur- en portretschilderijen. Zijn dochter Agatha, met wie we dit verhelderende gesprek hadden, zorgt ook nu nog het liefst zelf voor de schilderijen van haar vader. Ze maakt ze schoon en voorziet ze van een passende lijst. Gezien het aan tal schilderijen wat nog in familie bezit is kunnen mensen die hierin geïnteresseerd zijn schriftelijk con tact opnemen met de redactie van dit blad.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 49