Uitgevers somber over het jaar 1978 Boekbinders willen ongebonden boeken De cijfers Carmiggeit schreef boeken week geschenk SCHIEDAMSE DICHTERS LEZEN VOOR UIT EIGEN WERK BOEKENWEEKAVOND I3CI=KI=NWI=I=K BOEKHANDEL ROODBOL BCIEKIENWISIEK I3CI:KI:N\VI:I:K 31 MAART 1979 BOEKHANDEL J. S. VAN LEEUWEN Aula Stedelijk Museum, 20.15, toegang gratis mooi kado tijdens de Boeken week van 29 maart t/m7 april bij aankoop vanf 17,50 aan boeken ...met een boek BROERSVEST 44 SCHIEDAM TELEFOON 268152 I30I=KI=NWI=I=K Rubensplein 16, Schiedam Telefoon 010-269513 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 31 - WOENSDAG 28 MAART 1979 Van 29 maart tot en met 7 april is het opnieuw Boekenweek. Voor de vieren veertigste keer alweer en het betekent voor de organisatoren, de commissie voor de Collectieve Propaganda voor het Nederlandse Boek, kortweg CPNB, een reden eens stil te staan bij de situa tie van het boek in Nederland anno 1979. v De voorzitter, mr C. G. A. van Wijk deed dat onlangs op de persconferen tie, waarop ook de aktiviteiten in de naderende boekenweek werden bekend gemaakt. En hij moest tot zijn spijt constateren, dat die situatie helemaal niet zo'n rooskleurige is. Natuurlijk, er was in de jaren een explosieve groei, maar die lijkt te zijn gestopt. Gedurende de periode 1938-1974 (de jaren van de Tweede Wereldoorlog even buiten beschouwing gelaten) ver achtvoudigde de boekenmarkt zich. Daarbij rekening houdend met de om zet in geld na de inflatiecorrectie. Toch verachtvoudigd. Maar nu? Het aantal verkochte boeken schommelt sinds 1974 rond de Ï4 miljoen. Maar 1978 was zeer ongunstig. In het vorig jaar werden slechts 32.800.000 boeken ver kocht. (Encyclopedieën en aankopen door bibliotheken niet meegerekend). De waarde hiervan was gelijk aan die van 1977, te weten 600 miljoen gulden en dat betekent dan weer, dat de ge middelde prijs van een boek vorig jaar is gestegen van 17,45 naar 18,25. Toch altijd nog een heel bedrag. Het vaderlandse boekenwereldje heeft na tuurlijk gezocht wat daar de oorzaak van zou kunnen zijn. De belangrijkste oorzaak in deze stag natie zoekt men in de voortdurende stijging van een aantal, het boek con currerende bestedingen in de vrije- tijdssector. We gaan vaker of langer met vakantie, we gaan dan vaak ook verder weg en we kopen ook duurdere dingen voor onze vrijetijdsbesteding. Ook de grote warenhuizen constateer den die verschuiving. In de laatste maanden van het vorig jaar bleef de omzet van cadeau-artikelen duidelijk achter, maar steeg de vraag naar win tersportartikelen en wintersportreizen. Voor de boekenjongens spreken zulke ervaringen, zulke gegevens ook, boek delen. NOG WAT CIJFERS Zitten ze nu echt somber boven hun boeken te staren? Dat geenszins. On danks de genoemde stagnatie weet de uitgeverij en de boekhandel kwa assor timent en kwa aantal verkrijgbare uit gaven, goed stand te houden. Eind 1978 telde Nederland nog 1880 erken de boekverkopers en 491 erkende boe- kul tgevers, terwijl die cijfers eind 1977, 1857, respectievelijk 457 bedroegen. Er verschenen vorig Jaar 13.393 titels (nieuwe en heruitgaven en herdrukken) en in 1977 waren dat er 13.111. De ge middelde boekwinkel had 7000 ver schillende uitgaven voorradig van de 40.000 beschikbare, in het Nederlands uitgegeven boeken. En hieruit moge dan blijken, dat we voorlopig niet te Hjden hebben onder de zo op het oog wat minder rooskleu rige gang van zaken in het boekenwe reldje. LEZERSVOLK Uit cijfers alweer blijkt dat wij Nederlanders toch een echt lezersvolk zijn. Na televisie kijken besteedt de Nederlander het grootste deel van zijn vrije tijd aan lezen. Niet alleen boeken zijn daarmee bedoeld. Nee, lezen. De krant, uw Randstad Editie, een tijd schrift, een stripblad. En, en daar ma ken vooral de auteurs zich ernstig zor gen om, het lezen van boeken uit de bibliotheek. immers, een schrijver krijgt zijn per centage over het aantal verkochte boe ken. De goede man of vrouw verdient geen dubbeltje als wij wel zijn of haar kunstzinnige uiting tot ons nemen, doch het daarna omruilen. En ook hier spreken de cijfers weer boekdelen. We zien daaruit namelijk dat het aantal uitleningen in bibliothe ken toeneemt, evenals de boekenvoor- raad van deze toch oh zo nuttige instel lingen. De boekenwereld acht deze ontwikke ling toch gunstig. Het illustreert name lijk de belangstelling voor het boek, die in Nederland duidelijk groeiende is. Maar wat is nu de praktijk. Wie een boek leent in de bibliotheek betaalt niet mee aan het inkomen van de au teur (laat staan aan dat van de uitge ver, die aan de bibliotheek maar een maal dat boek verkoopt, waar het door velen gelezen kan worden. Dat heeft tot gevolg, dat hij een boek in een klei nere oplage ziet, dan wel laat, verschij nen. Maar de kosten blijven even hoog, dus wordt het boek duurder. De boek- kopers betalen dus indirect, we kunnen wel zeggen subsidiëren, de boek-leners. Mr. Van Wijk van de CPNB benadrukt nog eens, dat dit geen kritiek is. Het is gewoon zo. Geen kritiek aan het adres van de bibliotheekwereld. Eerder aan dat van de overheid, die de huidige bi bliotheekwet heeft uitgedacht. En niet een verlekkerd oog kijkt de boekenwe reld naar het buitenland, waar een en ander geregeld is. Mr. Van Wijk: „Een oplossing zou gevonden kunnen wor den in een door de overheid te betalen hefting op elk door de bibliotheek aan gekocht of uitgeleend boek. Ter com pensatie van de inkomensderving van de bij de verkoop van een boek be trokkenen". Niettemin blijft de CPNB, en dat is ook haar taak, zich beijveren voor de pro paganda van het Nederlands boek. Ze organiseert de boekenweek, de klnde- renboekenweek, organiseert akties in het onderwijs, werkt mee aan de tot standkoming van het Boek van de Maand en geeft een catalogus uit, de Boekenmolen. Voor de toekomst wordt nog gedacht aan gerichte akties voor kleuters. Een aparte vooriichtingsaktie ten behoeve van de zg. bellettrie. Een landelQke boekenbeurs. Een soort RAI of HIS- WA, maar dan voor boeken en dat dan naar Vlaams voorbeeld, waar in An twerpen jaarlijks een boekenbeurs wordt gehouden. Ook streeft zij naar nog nauwere samenwerking met de bi bliotheken en met de Vlaamse boeken wereld. G0GDÜ De schrijver en de illustrator van het boekenweekgeschenk 1979, Simon Carmiggeit en Peter van Straaten Bij de aanbieding van bet Boeken weekgeschenk 1979, pleitte drs. J. Traas, secretaris van de Organisatie van Fabrikanten van Grafische Eind- produkten FGE ervoor dat uitgevers gaan overwegen kleine series van an ders z.g. garenloos gebonden eens niet Uit de eerste voorlopige cijfers van Stichting Speurwerk over 1978 valt af te leiden dat in dat jaar het nivo van de boekenmarkt bi Nederland zich naar alle waarschijnlijkheid niet heeft kunnen handhaven op het peil van 1977. In aantallen (bijna 33 miljoen) valt een dalende tendens te bespeuren, terwjjl de marktomvang in geld nagenoeg gelijk is gebleven 600 miljoen). Het belangrijkste verkoopkanaal blijft de boekhandel met een mark taandeel dat In aantallen en in geld boven de 50% ligt. Overigens be staat de indruk dat dit verkoopka naal haar positie niet volledig heeft kunnen behouden. Hetzelfde geldt voor de rechtstreekse aankopen bij uitgeverijen; deze geven ten opzich te van 1977 een negatieve ontwikke ling te zien. Boekenklubs daarentegen lijken een goed jaar achter de rug te heb ben, evenais de verzendboekhandel die naar verluidt in 1978 erg aktief is geweest. De verhouding fiction - non fiction, Uj kt zich in geld te stabiliseren op een 45/55 nivo. In aantallen boeken neemt het non fiction aandeel ver der toe: het ziet er naar uit dat in 1978 de 40% grens wordt gepas seerd. Belangrijke genres zijn: lite raire werken, ontspanningsromans, jeugd- en kinderboeken, boeken over geschiedenis, levensbeschou wing en boeken over planten. Deze gegevens zijn afkomstig uit kontinu konsumentenonderzoek, dat in (fpdracht van Stichting Speurwerk wekelijks wordt gehou den door het NIPO. Deze gegevens hebben nog een voorlopig karakter. te laten binden, maar deze in losse ka- tems, dus ongebonden, in de boekwin kel te brengen. Zoiets mag misschien een wat mer kwaardige uitspraak lijken van een or ganisatie als de FGE, waarin ook de Nederlandse industriële boekbinders zijn georganiseerd, doch de secretaris noemde hiervoor als reden, dat zo doende echte boekenliefhebbers in de gelegenheid gesteld worden hun boe ken geheel naar eigen keuze door een handboekbinder te laten inbinden. Als een boek eenmaal garenloos gebonden is, is dat namelijk naderhand nauwe lijks meer mogelijk. Volgens de Neder landse boekbinders, die tezamen jaar lijks ruim 125 miljoen boeken inbin den, zou voor dit idee best belangstel ling bestaan, zeker wanneer men be denkt dat ruim 14% van de boeken als cadeau-artikel wordt verkocht. De FGE-secretaris benadrukte boven dien het grote belang dat uitgevers en boekverzorgers in een vroegtijdig sta dium overleg plegen met de binders, waardoor een betere presentatie van hun boeken mogelijk kan worden. Om te tonen wat er zoal mogelijk is op am bachtelijk boekbindersgebied, trak teerde de op 9 maart a.s. 70 jaar be staande FGE op een zéér onalledaags verjaarscadeautje: zeven exemplaren van het Boekenweekgeschenk „Mooi Kado", van Simon Carmiggeit en Peter van Straaten, gebonden in zeven ver schillende materialen. Behalve voor de auteur en de tekenaar, die ieder een in „Boeken aan banden". Dat is het the ma van de naderende 44e Boekenweek, die van 29 maart tot en met 7 april wordt gehouden. En met dat thema wil men dan ook eens de aandacht vesti gen op de boekbinders, mensen, die toch een zeer belangrijke rol vervullen in de boekenwereld. Zonder daarbij natuurlijk de oprechte propaganda voor het boek en het lezen voorbij te streven. Daarom ook koos men niemand minder dan onze natio nale gepensioneerde Simon Carmiggeit als auteur voor het boekenweekge schenk en vroeg men Peter van Straa ten als illustrator. Het premieboek heet „Mooi Kado", en bevat naast enkele al eerder als Kronkels verschenen cur siefjes van de meester, ook nieuw werk. Zoals daar zijn herinneringen aan A. Roland Holst. Het verslag van twee cu rieuze ontmoetingen met Koos Speen- hoff. Een navrant verhaal rond het laatste blaadje, dat Herman Heijer- mans ooit vol schreef. Gegevens over Willem Elsschots schermutselingen met de Duitse censuur van Goebbels. Voorts een reeks kronkelachtige ver tellingen over lezingenhouders, bi bliotheekklanten, boekverkopers, lite raire jeugdzonden van Marsman en Vestdijk en de soms komische gevolgen van schrijversroem. REVE Voor liefhebbers van het proza van Gerard Reve, is beslist uniek de in dit geschenk opgenomen brieven, die Si mon Carmiggeit schreef als antwoor den op de brieven, die Reve opnam als „Brieven aan een kunstbroeder", in zijn Dp Taal Der Liefde. Carmiggeit maakte er een selectie uit, maar dank zij de bijvermeldde data, is een goed beeld te krijgen van deze, voor de lief hebbers zeker de moeite waard zijnde, briefwisseling tussen twee groten uit de Nederlandse literatuur. Het boekenweekgeschenk „Mooi Kado" is verschenen bi een recordo plage van 370.000. Men kijjf^ het in de boekenweek gratis bij aankoop van 17,50 (of meer) aan boeken. GD00Ü respectievelijk leder en linnen gebon den exemplaar kregen aangeboden, was er voor vijf bekende Nederlanders uit de literaire wereld een exemplaar van zacht velours (Marga Minco), glanzend metaal (Anton Koolhaas), modern plastic (Ischa Meijer), perka ment (Reinold Kuipers) en papier (Rijk de Gooijer). Gezien de totale waarde (vele duizenden guldens) van deze pre sentjes zal het duidelijk zijn dat het hier niet om dagelijks bindwerk gaat, maar ja, „noblesse oblige", vooral als je jarig bent. van S. Carmiggeit en Peter van Straaten Een echte 'cadeau-bundel' 'met 22 Kronkels over schrijvers, boeken en lezers. Prachtig geïllustreerd door Peter van Straaten. Speciale Boekenweekattractie Dick Bruna-affiche Een hartveroverende, splinternieuwe Dick Brana-poster (formaat 45 x 65 cm) voor allen die van boeken en lezen houden. Voor de bijna q so 'weggeefprijs'van Z,

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 31