winterhard Overlevingskansen winterhard zullen zijn twee, vooral nu nog mooton blijken Doe meer met stenen durf meer met water Behandel het gazon metzachtheid Zo zit dat met de bollen 't Was me het wintertje wel. Ook voor de tuin. Dat vaak zo dierbaar lapje grond bij het huis heeft in vele gevallen een flinke optater gekregen. Vooral tuinen, die niet zo in de luwte liggen, hebben het wel 't hardst te verduren gehade, of gedeelten van tuinen, die op de wind zijn gesi tueerd. Winterschade dus voor velen vlak bij de deur. Nu het voorjaar er toch weer aan zit te komen, zullen we de tuin met iets andere ogen moeten gaan bekijken dan doorsnee het geval is om ver- volqens naar bevindt van zaken te handelen. Goed advies is het beste begin en het zit er dan ook dik in, dat bijvoorbeeld tuincentra, meest te vinden in gebieden waar nog al wat particuliere tuinen zijn, het daar druk mee gaan krijgen. Deze pagina loopt vast op een stukje voorlichting vooruit en geeft op voorhand wat tips en wen ken. Want de tijd is bijna rijp om in de tuin te beginnen en dan kun je na zo'n winter beter besla gen ten ijs komen... inmmminiminuimini HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 20 - VRIJDAG 30 MAART 1979 Dat geeft de entree van een huis nou net even een ander gezicht. Winterhard en winterhard zijn twee! Dit voorjaar kan weieens blijken, dat menige winterharde plant de afgelopen ijstijd toch niet heeft overleefd. Dit in tegenstelling tot de barre winter van 1962. Aad Bijl, eigenaar van een bij de Nederlandse Vereniging van Tuin centra aangesloten tuincentrum (tevens een dankbare bron van in formatie voor deze pagina!) geeft met veel van z'n collega's niet eens zo zeer de vorst de schuld. Het is grotendeels de scherpe wind die als boosdoener heeft gefungeerd, vooral daar waar er (nog geen toe dekkende sneeuw lag heeft de wind flink huisgehouden. Wat niet alleen geldt voor de parti culiere tuin, ook kwekers en han delaren zullen de gevolgen van deze winter zeker ondervinden. Het kuilen en afdekken, wat vroe ger als vanzelf sprak, was er de laatste jaren juist door de zachte winters niet overal meer bij. Men is wat nonchalanter geworden op dit punt, zeker ook door de grote vraag naar dit levende produkt. De plotseling invallende narigheid kwam dan ook hard aan. In hoeverre dit aanvoer en dus ook prijs zal beïnvloeden moeten we nog even afwachten. Maar wie in de eigen tuin al merkt: die plan tten) en/of dat gewas heeft het niet overleefd, kan beter niet te lang wachten met het uitkiezen van wat anders. Zeker nü geldt, dat je met vast goed er beter vroeg bij kan zijn, mede gezien de te verwachten vraag. De eersten hebben de royaalste keus, wat overigens elk jaar wel geldt, maar nu waar- Kom beslagen ten ijs in de tuin na zo'n winter... schijnlijk dubbel zal opgaan. Er zullen tuinbezitters zijn, die eraan twijfelen of die Margriet het nu heeft afgelegd (om maar een voorbeeld te noemen) en of de saxi fraga nog „ja" tegen de zomer gaat zeggen. Blijf niet aarzelen, neem de spade en graaf zo'n plant uit. Dat durft namelijk beslist niet iedereen zo uit de losse pols, maar 't kan be slist geen kwaad. Kijk goed naar de wortels en ziet de zaak er nog gezond uit, dan de plant weer in z'n „holletje" gestopt en de natuur (plus eventueel wat mest) doet de rest. Ziet men aan de wortels, dat het niets meer wordt, dan weet men gelijk waar men aan toe is en kan men dus sneller voor vervan ging zorgen. Doe eens wat meer met stenen en durf eens wat meer met water. Ze hebben niets met de afgelopen winter, noch met de zorgen van dit voorjaar te maken, maar vor men gewoon tussen de bedrijven door even wat ander tuin-nieuws. Dat water? Steeds meer mensen gaan er toe over een vijver in de tuin te maken. Een kleintje, een wat grotere, mogelijkheden ge noeg. De kant en klare vijvers in verschillende modellen zijn daar bij bijzonder handig. Een ge deelte van de tuin niet al te diep uitgraven, afdekken met dik zwart plastic folie is een andere mogelijkheid. In de laatste zijn vooral die moe rasvijvers leuk toe te passen. Wat moeras?laten, stenen... een-beetje vakman in een goed tuincentrum vertelt er graag over. En wat te denken over die brok ken lava, grijze zeer grote „kie zels" oó de gelijksoortige witte? Daar wordt ook steeds meer mee gedaan. Het gros wordt nog per kilo verkocht, die hele grote „ste den des aanstoots" voor de buur man (want die wordt prompt ja loers op die stenen-toepassing) gaan per stuk. Een paar tientjes, vijftien gulden, zeven een half, dat hangt van de grote af. Vooral voor plaatsen met veel schaduw zijn ze uiteraard zeer bruikbaar en als het daar best laag mag blijven, kun je met die uiterwetse huislook er nog iets aardigs van maken. Voor de kleur van de fleur wat éénjarig goed erbij en je wijkt even af van het geijkte. Stenen op een hoop met wat er voor of er tussen, rond de voet van een boom, die grote lava- brokken trapsgewijs toepast, met een beetje durf en fantasie (plus sterke autoveren...) kom je een eind in de richting van wat hier en daar toch meer en meer wordt gezien. Een belangrijk stuk gereedschap dit tuinseizoen: de snoeischaar! Die zal er bijzonder veel aan te pas moeten komen. Bij heel wat bladhoudende gewassen zal, wordt gevreesd, blijken, dat er heel wat kapot is gegaan. Even afwachten kan hier de bood schap zijn. Let er eerst op wat uitloopt en laat dat (uiteraard!) zitten. De rest moet flink worden terug gesnoed. Bij veel rozen zal ook de snoei schaar flink gehanteerd moeten worden goed, diep terug snoeien kan het behoud van de rozen zijn. Altijd, zo gaf onze woorden- voerder, de heer A. C. Bijl van een in de randstad gelegen tuin centrum nog even door, recht snoeien. De wond dus niet schuin laten weglopen. Is die wond groter dan drie cen timeter, dan afdekken met een daarvoor in de handel zijn afdek- middel. Wie door rechtststandig snoeien de wonden zo klein mogelijk kan houden, is dus 't beste af. Een flink deel van de meeste tuinen in ons land bestaat uit gras. En te recht. Een goed gazon heeft, on danks het werk, dat er toch wel aan vastzit, zo z'n aantrekkelijke kanten. Waarbij moderne maai-apparatuur en allerlei handzaams voor hoeken, gaten, randen en afkanten het ons overigens een stuk gemakkelijker maken. Met heel wat gazons is het na winter '79 niet al te best gesteld. Loop er daarom vooral in het begin van het seizoen niet al te veel over. Hoe min der hoe beter! Het beste begin dit jaar is ontluch ting. Daarvoor is een speciale ont- luchter in de handel, wie een riek heeft kan er ook mee aan de slag. Als er maar gezorgd wordt voor re gelmatige, redelijk diepe en niet al te grote gaten in de grasmat. Een goede bemesting is vervolgens een tweede vereiste. In tuincentra en winkels met tuinbenodigdheden ;-s uit verschillende mest-soorten te kiezen. Kunstmest, organische, de koemest, mestsoorten, waarin geüjk een onkruidverdelger is verwerkt: er wordt heel wat geboden. Dus vraag gerust advies. Meestal zal er dan toch worden ge kozen voor een niet „agressieve" mest. Mest met een langdurige werking, wat wij maar een „lang zame" noemen, is na deze winter toch wel het best. Rustig aan maar, goed verdelen, wederom niet te veel geloop en zo zullen dan de meeste gazons de winter wel te boven ko men. Het Parool hierbij: wees er redelijk tijdig bij. Op plaatsen, waar het ondanks de goede zorgen niet weer wil, kan wor den bijgezaaid. Het verwijderen van wat niet meer groen wenst te wor den kan ook, waarna er nieuwe graszoden in gelegd kunnen worden. Is er slechts sprake van hier en daar een slecht plekje, dan kan met het geen van het afkanten „overschiet" wellicht het betere lapwerk worden vervuld. Flink wat delen afgekante grond-met-gras tesamen, vullen al gauw een lelijke plaats. En hoe heeft de winter huis gehou den onder de in uw t\n nu nog on zichtbare bollen? Tien tegen een dat 't meevalt daar waar de sneeuw een dekentje vorm- de. Alleen van de hyacinthen valt waarschijnlijk niet veel positiefs te Grote keien, kleinere stenen, zo maar wat doen met die lavabrokken of uit verwachten hun krachten gegroeide kiezels, zondej direct in de allure van een rotstuin te hoeven vervallen. En als de arbeid is gedaan, 't er even van nemen in een van de nieuwste modellen voor het betere buitenwerk: genieten van je tuin en als 't even meezit van het weer.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 20