i Energie besparing bij goed gordijngebruik Vooreen 2e of 3e Hypotheek gaat u naarde specialisten op dit gebied: Eerste lustrum koophuis Praktische tips juiste hypotheekl Waarom gebruikt u zo'n groot stuk van uw huis niet? per vierkante meter 22 kubieke meter aardgas per jaar 033-30364* Geld van de REDAKJIE: P G den Broeder Telefoon 01820-19742 een sleutel tot uw eigen i7 2 cAJ: 'J&Sê? VÖf- •jgC.% ROTTERDAM He» fc, een bekend gegeven, dat door de gevel en spe ciaal de ramen veel warmte naar batten en das verloren gaat. Anders ge zegd kan op de rekening van het GEB niet gering bezuinigd worden, als ten minste de koude ramen worden voorzien van dicht geschoven vitrage, in com binatie met overgordijnen. Alleen overdag betekent dit al een energiebesparing van 10%. Dit is te lezen in het rapport, dat tijdens een symposium in het Utrecht se Jaarbeursgebouw werd aangeboden door de inder tijd door het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening in het le ven geroepen Stuurgroep Energie en Gebouwen. Gordijnen spelen dus een belangrijke rol, want het staat nu vast dat ramen en vensters doorslaggevend zijn bij de warmtebespa- ring in huis. En het is be paald niet juist, dat slechts zware veloursgordijnen in aanmerking komen; de dikte van het materiaal is namelijk niet van invloed gebleken wél de afslui ting, bijvoorbeeld langs het plafond, want als zich tus sen het gordijn en het pla fond nog een kier bevindt, zal het warmteverlies door de gevel ongehinderd voortduren. De meest doeltreffende manier van gordijnen op hangen, vergeleken met helemaal niets (alleen planten voor het venster), Heeft uw huis ook overwaarde? Neem toch een tweede of derde hypotheek. Bij de Gelderse. Dat zijn specialisten op dit gebied. Daarom werken ze ook zo snel. Zo doeltreffend. En tegen zulke voor u zo aantrekkelijke voorwaarden Als u nu belt weet u over 5 minuten wat u weten wilt. Ook wanneer u geen 2e hypotheek wilt, maar toch geld wilt lenen (aflossing tot 96 mnd). 120 180 240 10.000 137- 114- 101, 25.000 342.- 280- 254, 35 000 479- 392.- 356, 50.000 685- 560.- 508. 90.000 1233.- 1008.- 915, DISCONTERINGS MAATSCHAPPIJ BV 033 - 3 03 64 Joh van Oldenbarneveltlaan 40, Amersfoort 020 - 76 3011 Willemsparkweg 69, Amsterdam 010-32 81 55 Bree 23, Rotterdam scheelt per m2 oppervlak ruim 22 m3 aardgas per stookseizoen! Dit wordt natuurlijk min der naarmate de decoratie ve functie van het gordijn toeneemt. Uiteindelijk is de kamer beter aangekleed met lange (kamerhoge) gordijnen van plafond tot vloer. Hoofdzaak is dat de consument weet, dat gor dijnen en vitrages niet te onderschatten energiebe sparende elementen zijn. Venstervullende planten mogen dan erg leuk zijn om te zien, maar deze raambekleding gaat hoe ludiek ook ten koste van de woonsfeer, die voor een belangrijk deel bepaald wordt door warmte. Onze grootouders hadden het nog niet zo gek beke ken: vitrage voor de ramen en 's avonds de overgordij nen dicht. Bij het plafond een koofje, bekleed met dezelfde stof en op die ma nier hadden ze een goede afsluiting gemaakt om de kou buiten en de warmte binnen te houden. Erg simpel, doch het wordt eens te meer ondersteund door de resultaten van het recente onderzoek In de Irenehal van de Jaar beurs te Utrecht zal van vrijdag 28 september tot en met dinsdag 2 oktober 1979 voor de vijfde maal de publieksmanifestatie KoopHuis plaatsvinden. Het doel van deze jaarlijks weerkerende manifestatie is het samenbrengen van vraag en aanbod op het ge bied van onroerend goed, zowel nationaal als inter nationaal. Inspelend op verande ringen in de onroerend goed markt zal KoopHuis ook het aanbod van huur woningen voor permanente bewoning in het bin nenland tonen. Het in 1978 genomen ex periment om het aanbod uit binnen- en buitenland duidelijk te scheiden is een succes gebleken en zal op de komende manifestatie worden herhaald. De openingstijden zijn da-' gelijks van 10.30-17.30 - 17.30 uur, vrijdag 28 sep tember en maandag 10 ok tober tot 21.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 5,per persoon. INFO VLEKJE WEGWERKEN Als een vlek in de bekle ding wordt verwijderd, zal dat plekje extra schoon worden en daar door afsteken bij de rest. Een onbekend vlekken- middel altijd eerst op een niet zichtbare plek proberen. Na het verwij deren van de vlek de ge hele oppervlakte met droogschuim behande len. PLETTEN Alle pooiweefsels heb ben enige neiging tot pletten. Dat hoort er ge woon bij. Een velours van wol of mohair kan worden „ontplet". Le een schone, vochtige doek op het geplette deel. Met een warme strijkbout - stand op lin nen luchtigjes op de doek drukken. Vooral niet persen. Door de stoom die ontstaat, rich ten de poolhaartjes zich weer op. Afneembare kussenhoezen kunnen boven een stomende ke tel worden behandeld. Ne één of twee behande lingen ziet de velours er weer uit als nieuw. Deze behandeling kan niet worden toegepast bij synthetische velours. ZELFWASSEN Afneembare kusseno vertrekken van een dra- Ion platweefsel kunnen in handwarm, zacht sopje gewassen worden. Niet wringen, knijpen of I drukken. Spoelen in een ruim bad of zo vlak mogelijk in de wasma chine. In halfvochtige toestand weer op de vul ling trekken, daardoor worden wasvouwen voorkomen. Draion ve lours kan men beter che misch laten reinigen. Bij hoezen van natuurlijke vezels bestaat het gevaar van krimpen. WONDEROLIEKUUR Echt leer van tijd tot tijd met een vochtige doek goed afwrijven. Eens per jaar „wonderolie- kuur" toepassen. Op een schone tampon 8 drup pels wonderolie goed verdelen. Dat is vol doende om één vier kante meter zitting, rug en armleggers Dankzij de welwillende medewerking van de vereniging Eigen Huls kunnen we u bijgaande praktische tips presen teren. Het maart-nummer van de Wooncon sument geeft overigens uitgebreide informatie over het fenomeen hypot heek. Door overmaking van 4,op postgironummer 3155100 kunt u dit blad bestellen. 1. Is uw inkomen lager dan 65.000 i 70.000 bruto per jaar, dan is een an- nu Altijd het beste (met één uitzonde ring: zie punt 6). Boven dit inkomen kan (het hoeft niet) de levenhypotheek aantrekkelijk zijn, tenzij u ouder bent dan 45 jaarizie punt 7). 2. Een lineaire of rechtlijnige hypot heek is niet aan te raden in verband met de hoge aanvangslasten. 3. Annu liiet variabele rente: niet aan trekkelijk! Een hypotheek met varia bele rente is een hypotheek waarbij het rentepercentage op ieder door de bank gewenst moment kan worden gewij zigd. Regelmatig ervaren wij dat rente verhogingen direct aan de klant wor den doorberekend, terwijl renteverla gingen veel langzamer worden doorge geven. Daarom is ons advies: niet aan beginnen. 4. Bij aankoop van een premiewoning: vrijwel altijd een annuïtei tenhypotheek. De jaarlijkse bijdrage (subsidie) wordt pas na het eerste be- woningsjaar verstrekt. Dit betekent dat u een jaar lang de volle hypotheeklast zelf zou moeten opbrengen. Is dat te zwaar voor u? Neem dan een annuïtei tenhypotheek van een instelling, die de subsidie in dat eerste jaar aan u „voorschiet". (U moet over de voorge schoten subsidie natuurlijk wel rente betalen). Soms is dit gewoon de hypotheekrente. In andere gevallen berekent de bank een hoger percentage. Informeer hier naarl Welke banken de subsidie voorschie ten kunt u vinden in het overzicht bij punt 3. 5. Bij aankoop van een bestaand huis: vrijwel altijd een annuïtei tenhypotheek. U kunt dan door de gemeente-garantie de volle koopsom lenen van de hypotheekbank (mits uw inkomen natuurlijk voldoende is om de maandlast van de hypotheek op te kunnen brengen). Welke bank dan het aantrekkelijkst is kunt u zelf bepalen door (naast op het rentepercentage te letten) de punten 4 t/m 10 van het overzicht te vergelijken. 6. Bij aankoop van een bestaand huis van meer dan 125.000: Twee moge lijkheden: 1. Hebt u de beschikking over een be drag aan eigen geld (bijvoorbeeld door verkoop van uw huidige woning) dan is de annuïteitenhypotheek het aantrek kelijkst, tenzij uw inkomen meer den 65.000 k 70.000 is. Dan kan een le venshypotheek voordeliger zijn. 2. Hebt u niet de beschikking over eigen geld en u moet dus 100% laten fi nancieren, dan bent u meestal het best uit met een levenhypotheek, omdat u dan toch de volle koopsom kunt le nen. Bij de annu hervalt u dan meestal in de tophypotheek met hogere rente, wat niet aantrekkelijk is. Als de meestal voordeligste levenhypotheek adviseren wij Centraal Beheer Leven te Apel doorn. De premies van deze maatschappij lig gen lager dan die van de kartelmaat schappijen. Als Centraal Beheer niet bereid is om een financiering te ver strekken, dan bent u aangewezen op een verzekeringsmaatschappij die lid is van de NVBL. De verzekeringspremies van deze maatschappijen zijn vrijwel gelijk. Er doen zich echter wel behoorlijke ver schillen voor bij de winstbijschrijving en in de hypotheekvoorwaarden. 7. Bent u 45 jaar of ouder? Dan is een levenhypotheek ongeacht uw inko men meestal niet aantrekkelijk, c.q. niet op te brengen. Omdat de levenhy potheek u niet langer geld wil lenen dan tot uw 70ste jaar kunt u dan op bijvoorbeeld 50-jarige leeftijd een le ning krijgen met een maximale loop tijd van 20 jaar. Bij een aantal hypot heekbanken kunt u dan wel een annuï teitenlening krijgen met een looptijd van 30 jaar. Hoe korter de looptijd van hypotheek hoe hoger uiteraard uw maandlast. Op hogere leeftijd (tussen de 45 en 55 jaar) is de Westland-Utrecht No-Risk hypot heek aantrekkelijk, omdat daar een overlijdensrisicoverzekering zit „in gebakken". 8. In tijden van zeer hoge hypotheek rente is het aanbevelenswaardig om een annu fe nemen waarbij de rente voor korte tijd vaststaat (bijvoorbeeld 1 of 2 jaar), waarna u dan de keuze hebt om na die periode de rente voor lange re tijd vast te maken (als de rente dan laag is, is dat natuurlijk aantrekkelijk), ofwel om nogmaals voor een korte pe riode rente vast te maken en daarna opnieuw te bekijken wat het voorde ligst is. 9. In tijden van lage hypotheekrente kan het aantrekkelijk zijn om een hypotheek te nemen waarbij de rente voor een langere periode (30 jaar) vast staat. Hypotheekbanken die deze moge lijkheid nog bieden zijn: Bouwfonds Noord-Brabantse Gemeenten, Bouw fonds voor Limburgse Gemeenten. 10. Hebt u al een hypotheek en gaat u een ander huis kopen? Dan zit u in een ingewikkelde situatie. Of u wel of niet bij dezelfde bank moet blijven hangt af van een heleboel factoren. In verreweg,de meeste gevallen wel, maar er zijn toch enkele gevallen, waarin het voordeliger is om van hypotheekbank te wisselen. Persoon lijk advies is dan altijd geboden. mee in te wrijven. Beter één druppel te weinig dan één teveel. Deze be handeling wordt voorge schreven door öet Lee- rinstituut van T.N.O. te Waalwijk. DROGE LUCHT In woningen met cen trale verwarming is de lucht meestal te droog. Het hout van de meubels gaat daardoor krimpen. Massieve panelen kun nen dan zelfs barsten. Spijltjes-stoelen vallen door uitdrogen tenslotte uit elkaar. Het relatieve vochtgehalte in huis moet minstens 50% zijn. Dit kan gecontroleerd worden met een hygro- metertje, dat in elke op tiekzaak is te krijgen. Hang zonodig meer ver dampingsbakjes aan de radiatoren en zet meer bladplanten in de ka mer. HET KRAAKT.. Ledikanten gaan vaak kraken, omdat de vloer ongelijk is. Leg zonodig een stuke carton of tri plex onder één van de poten of hoeken. Mis schien is het hout sterk uitgedroogd, waardoor speling in de verbindin gen is ontstaan. Dan de verbindingsschroeven of moeren goed aan draaien.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 32