Voortreffelijk toneel van Utile Dulci Jubileum Han Spruijt grootse happening „De man van mevrouw Spruijt" HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 43 WOENSDAG 4 APRIL 1979 Beelden alt de opvoering door Utile Duld van „De Meid" van Hij», mans. Het hoofd bureau voorlichting, inspraakbegeleiding en VW-zaken Han Spruijt, heeft het geweten dat hij afgelopen vrijdag met zijn charmante vrouw Wil, zijn beiden in Nederland verblijvende zoons en zijn dochter het stralende middelpunt van de stad was. Afgelopen vrijdag vierde Han Spruijt namelijk het feit dat hij 25 jaar geleden begon als voorlich tingsambtenaar in Vlaardingen. Of ficieel was dit geen jubileum, aange zien men erbij de overheid van uit gaat dat men vanaf het moment dat men bij een gemeente of bij het rijk in dienst treedt, de ambtelijke jaren beginnen te tellen. Bij Han Spruijt was dat 37 jaar geleden bij de toen malige gemeente Ouder Amstel, nu Amstelveen. Geen officieel jubileum dus, maar een informele ontvangst in de recreatiezaal van het stadskan toor van Vlaardingen. Daarnaast week deze ontvangst no gal van de gebruikelijke af. Het col lege van burgemeester en wethou ders had de ruimte en de financiële middelen beschikbaar gesteld en een speciaal „Spruijt comité" nam de organisatie en uitvoering van de middag op zich. Bert Kandel, de ambtenaar binnen de gemeente Vlaardingen, met kabi netszaken is belast, leidde alle fees tredenaars in. Namens de gemeente Vlaardingen was dat de wethouder voor voorlichting en inspraakbege leiding Jelle Wijnstok, terwijl de ein- dredakteur van dit blad namens alle in Vlaardingen werkzame en ooit in Vlaardingen werkzaam geweest zijnde journalisten, Han Spruijt het eerste exemplaar aanbood van de van een speciale uitgave van het boekwerkje 25 jaar Spruijt met daarin bijdragen van diverse jour nalisten met zeer persoonlijke herin neringen. Ook was daar natuurlijk Gerrit Schilder namens de WA (de vereni ging van Voorlichtingsambtenaren) en Jan Manney de „tweede man op de Spruijtafdeling", die zijn collega met een lampje binnenhaalde, zelf de grote animator was van het De nestor van de in Vlaardingen werkzame journalisten, Rnud van Hou welingen biedt hier het ge schenk van alle kollega's aan, die door de jaren heen in Vlaardingen journalistiek werkzaam waren. En zilveren gemeente-voorlicht» Han Sprayt en zijn vrouw tonen zich zichtbaar in hun schik met de kost bare cassette-deck. Spruijtcomité met de secretaresse van deze afdeling, Eline de Rond. Ook het speciaal door hem gecom poneerde welkomstlied, werd door alle aanwezigen, waaronder vrijwel alle wethouders, hoofden van dien sten, een groot aantal raadsleden en diverse journalisten, die in Vlaar dingen werken of gewerkt hebben, uit volle borst meegezongen. Tenslotte waren daar nog de ver tegenwoordigers van de gemeente- raadsfrakties, de heren Toon Corne- liseen (PvdA), Jo Schriel (CDA) en Don Rodriques (D'66), die Han Spruijt en zijn gezin toespraken. Daarna was het handjes schudden en hoewel het comité er vanuit was gegaan dat de zaak strikt informeel moest worden gehouden, alleen journalisten, raadsleden, hoofden van dienst en het college van burge meester en wethouders, waren uit genodigd, was de opkomst zo groot, dat het echtpaar Spruijt er klamme handen aan heeft overgehouden. Geschenken waren er ook. Zo kwa men de journalisten met een casset tedeck en waren er boeken en plan ten voor de man, die door zijn be kenden „vader" wordt genoemd. Daarna werden er feestelijkheden verplaatst, namelijk door iedereen taktvol aangeduid als het diensten centrum aan de overkant, officieel het café De Lijndraaier, waar men nog geruime tijd informeel bijeen bleef. Ook hetspeciaie /O veren Spray t"-nummer, waarvan het eerste exemplaar de ju bilerende Vlaardingse voorlichter werd aangeboden door Ruud van Houweüngen viel in de smaak en dat niet alleen bij het echtpaar Sprayt. Zeer velen kwamen de zilveren jubilaris de hand drukken tijdens de Inderdaad zeer drukbezochte receptie vrijdagmiddag ten stadhui ze. „Achter elke geslaagde man, staat een vrouw" heeft eens iemand gezegd. On getwijfeld geldt dit ook voor onze zil veren gemeentevoorlichter. Terecht stond „vader" Spruijt de afgelopen week in het felle licht van de schijnwer pers der publiciteit. Tijdens het hoog tepunt van de jubileumviering, de ontvangst op het Stadhuis, straalde dat licht even terecht ook af op de vrouw achter „vader". Voor ten minste één receptiegang» was het zelfs niet in de eerste plaats de gemeentelijke voor lichter die in het zonnetje werd gezet, maar „de man van mevrouw Spruijt". Jan van Hemert, sinds de laatste ver kiezingen raadslid voor de WD, ver telde ons het volgende: „In 1959 leerde ik, als beginnend le raar, mevrouw Spruijt kennen, een charmante dame die Frans gaf en zich als een plezierige collega ontpopte. Zo nu en dan, op een schoolfeest of bij een andere bijzondere gelegenheid, ontmoette ik haar echtgenoot, die een uit»st gezellig prat» en een zeer be minnelijk mens bleek te zij a Wat hij uitvo»de in de tijd tussen twee feesten, viel buiten mijn gezichtsveld. Hij scheen iets onduidelijks te doen bij de gemeente. Bijna twintig jaar bleef dat zo voor mijn. Tot vorig jaar, toen ik na mijn verkiezing tot lid van de raad door mijn fractiegenoten een beetje wegwijs werd gemaakt in het labyrint van de gemeentelijke instellingen. Ik kreeg als voornaamste advies: Waar je ook mee zit en wat je ook mocht wil len weten, stap maar naar „vader" want die weet alles, nou ja..bijna alles! Nadere informatie leerde me dat „vader" de baas van de gemeentelijke voorlichting was, maar toen ik voor hét eerst oog in oog stond met het „hoofd van de negende afdeling" bleek tot mijn niet geringe verbazing dat het ge woon „de man van mevrouw Spruijt" was, die aardige meneer die ik al bijna twintig jaar kende. Het laatste halfjaar, nu ik hem regel matig ook bij andere gelegenheden dan schoolfeesten ontmoet, is mijn waarde ring voor hem nog met de dag geste gen, maar toch.. Voor mij was het vrij dag eigenlijk de receptie van mevrouw Spruijt die ik 20 jaar geleden le»de kennen. Dat tegelijkertijd het feit gevierd werd dat „de man van mevrouw Spruijt" 25 jaar bij de gemeente was, vond ik een leuke bijkomstigheid"' was o.m. haar spel in de monoloog met Cor Pauw, als deze erachter komt wat de oorzaak is dat de meid zijn vrouw heeft weten te chanteren met brutali teit en vrijpostigheid. Mien kreeg een voor hem bestemde brief in handen toen hij in het bui tenland verbleef. Gedreven door een zaamheid was ze tot haar daad geko men. De brief werd, wegens gebrek aan moed niet verzonden. Om de brief van Mien los te krijgen, moest Cor diep in z n buidel tasten om daarna de nog al tijd brutale Mien voorgoed de deur te wijzen. Stans krijgt in al haar ellende nog te maken met Bettina, een tante van haar man die haar misprijzen over het vrij postige optreden van de meid niet on der stoelen en banken steekt. Deze rol vertolkte een wat te jeugdige Christien Arcari. Jan Lieuwen zette een originele krui» op de planken. Niet minder droeg Liesbeth Wilton bij aan het trio echte volksmensen dat verder werd aange vuld door Merel Cats in haar toneelde buut als de docht» van Mien's familie. Roland de Booy tekende een onver schillige wasbaas en paste daarom goed bij deze familie. De totale enscenering stamde nlt de tijd waarin het stuk zich afspeelt De meubilering van de zitkamer, de ge dragen kostuums eu zelfs de Inleidende muziek. Utile Dulci kan dan ook te rugzien op een tot in de puntjes ver zorgde voorstelling. WdB Voor een vrflwel geheel gevuld Passage Theater bracht de Schiedamse Toneel vereniging „Utile Dulci", voortreffelijk toneel in de opvoering van het toneel spel „De Meld" van Herman Heij»- mans. Een komedie van de haat waar mee destijds Esther de Boer van Rjjk in duizend opvoeringen in de titelrol schitterde. Utile Dulci heeft het aangedurfd om, onder regie van Kees van Lier, dit stuk in repertoire te nemen. Het gegeven stoelt op twee hoofdfiguren": het jonge vrouwtje dat een misstap begaat in haar huwelijksleven en haar meid, een gefrustreerd volkstype, die de kans krijgt haar haatgevoelens tegen de wel- gestelden bot te vieren en dat ook ge nadeloos doet. Voor deze twee karakterrollen had U.D. Liesje Cats, Stans, de echtgenote van Cor Pauw, een ingenieur en Tilly van Traa als haar meid. Zonder de overige spelers tekort te willen doen, dit duo droeg het stuk. Boeiende en soms ontroerende monologen, voortreffelijk in zegging en uitbeelding en vooral mimisch amateurtoneel van hoog gehalte. Ook de regie muntte uit. Geen theatra le uitingen als het tussen het echtpaar Pauw allemaal weer goed komt. Een schuldbekendtenis van Stans, weerge ven met een hoofdgebaar naar de pia no, waaruit haar man kan opmaken dat er iets is fout gegaan tussen Stans en haar pianoleraar. De meid, Mien, kreeg van Tilly van Traa een levensechte gestalte. Boeiend

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 43