Patrick Schmidgall Tellings -geloofd in zijn modevak FERD 0VERDIJK°PTIEK EHEIM FILTER Vrommes over feminisme nu2.50 't is weer bij MAK Speciaalzaak Huishoudelijke Voorlichting JUMBO BLIK v.d. hond PLUT0 VLEESBÜ0KKEN MAKprijs 1,55 BETTA SPLENDfS KEMPVIS VIJVER VISSEN - M M. C. M. de Groothuis, Stadhouderslaan 28-30 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 3 - WOENSDAG 11 APRIL 1979 SCHIEDAM GROTE MARKT 23 TEL (010) 2675 57 Het Nieuwe Stadsblad jy KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS: J Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-261270 P K Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-706463 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17 uur op het kantoor BUROLEIDER: J J. Warbie Telefoon 010-732877 Privé 01891-4733 INZENDTERMIJN REDAKTIE KOPY: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor REDAKTIE: Mevrouw Woerdenbagch Adri Boer Eindredaktie Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344281 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P J Hovingh Telefoon 015-124331 toestel 35 Privé 01807-18513 BEZORGING: Indien deze krant niet bij u be zorgd wordt verzoeken wi| u 010-264426 te bellen 100 Itr. geheel kompleet Moet u snel M| xflnll norm. 1.99 De koning van uw aquarium Volwassen Norm. 5.00 V a. donderdagmidda voorradig Heden in voorraad dlv. soorten Verschillende maten v.a. ViOv Broersvest 19 - Schiedam Tel. 010-732933 Winkelcentrum Koperwiek 99 fllipelle a/d IJssel Tel. 010-503583 Winkelcentrum Buytenwegh Zoetermeer Tel. 079-215120 Maandag de gehele dag geeioten. Donderdagavond 12 april, dus mor genavond praat men men in de Vrou- wensoos „Vrommes" aan de Nieuw- straat 11 over het onderwerp: „Wat versta je onder Feminisme, wat vind je er van goed en wat zou je anders willen"? Gelegenheid tot discussie. Aanvang half negen. Inlichtingen wor den gaarne verstrekt via telefoonnum mers 269591 of 704720. kursus Afslanken op woensdag morgen van 9 tot 20 uur, die begint op 18 april. Op de kursus yoga op woensdag morgen van 10.45 tot 11.45 uur op de kursus bloemschikken op maan dagavond van half 8 tot 10 uur be gint 23 april. Gebreid en zijden, Patrick Scmidgall Tellings heeft er geen moeite mee deze te verwerken in zijn creaties. Hoedjes zelf maken is er niet meer bjj. Patrick Schmidgall Tellings temidden van zjjn mannequins. Bioemrjjk zijn de creaties van zijn hand zoals u ziet. In Vlissingen en Halsteren heeft hij zijn collecties getoond. Hij is gekozen in de jury Jaar van het Kind, waarbij de jeugd van Den Haag 17 april a.s. de gelegenheid krijgt zelfgemaakte kle ding te tonen. In die jury zitten ook Viola van Emmenes en Hans van Wil- ligenburg. Voor Viola heeft Patrick al verschillende robes gemaakt. „Zo ben ik dankbaar", zegt Patrick Schmidgall Tellings, „dat ik door lou ter toeval in kontakt gekomen ben met de eigenaar van het Nederlands Man nequin Centrum in Rotterdam: Arthur de Rijk. Béter bekend als de directeur van de NOS, opleiding mannequins. „Mijn leerlingen hebben op zijn mo deshow op 25 maart in het Beatrix Irene Carlods-complex van het Engels Groothandelsgebouw te Rotterdam de collectie getoond. Het spontane staan de applaus was voor mij het bewijs dat ik op de goede weg ben. Met teamwerk heb ik dit alles bereikt", zegt hij met nadruk. „In Arjhur heb ik een gewel dige steun omdat we praktisch dezelf de keus hebben". Arthur de Rijk zegt van hem: „het feit dat Fong Leng twee van zijn ontwerpen in de collectie te Amsterdam had zégt toch wel wat. Ik heb hem het nodige bijgebracht. Iedereen krijgt bij ons de kans, dus ook Patrick Schmidgall Tel lings. Al weet hij zelf nog niet dat hij nog meer kan dan tot hij nu toe gedaan heeft. Hij blijft de eenvoudige jongen die hij in wezen is. Voor het bewust op publiciteit uitzijnde topmodel Andreé Rupp in Amsterdam, kreeg hij een op dracht, die succes oogstte. Hij gelooft zelf nog niet in eigen kunnen. Maar hij laat zijn creaties wel tot in de perfectie brengen. Aan het kleinste detail is aandacht besteed. Specifiek bij de bruidsjaponnen. Stuk voor stuk ware scheppingen. M.W. voeding centraal staat. Het wordt niet een echte kookkursus, want die bestaat reeds „Koken voor be ginners" en zal in september weer starten. De bedoeling van deze nieuwe kursus is meer het hoe en waarom van bepaalde zaken te be spreken. Uiteraard worden er ook gerechten bereid b.v. eenpansge rechten etc. Verder zal aan de orde komen hoe, met aanvulling, van kant en klaar produkten gebruik gemaakt kan worden en welke materialen be langrijk zijn om aan te schaffen. De kursus zal bestaan uit vier dins dagavondbijeenkomsten van 19.30 tot 22.00 uur. De prijs is 25,en ingred. geld. Het is de eerste keer dat we zo'n kursus organiseren, dus het is nog wat experimenteel. Maar het toenemend inzicht dat gezonde voeding voor iedereen belangrijk is, was voor ons rede genoeg het on derwerp „voeding voor kamerbe woners" eens extra aandacht te ge ven. U kunt zich opgeven bij de Huis houdelijke Voorlichting, Stadhou derslaan 30, tel. 264781. Het kan-- toor is open maandag van 19J30 tot 20.30 uur en dinsdag t/m vrijdag van 9.30 tot 12.00 uur. Wilt u er rekening mee houden dat we in de paasvakantie niet bereik baar zijn! Dus t/m 17 april. Verder zijn er nog plaatsen op de DE LAATS TEN „We waren een van de laatsten die ver trokken uit Indonesië", gaat Patrick verder. „Op 16-jarige leeftijd zei ik dit onvergetelijke land vaarwel en landde met mijn moeder, oudere zus en broertje, plus een bagage van 20 kilo in een ijskoud Nederland, februari 1967. Ik wilde in Almelo mijn HBS-opleiding afmaken, maar omdat ik lager geklas seerd werd, had ik daar niet veel zin in. Voor zakgeld werkte ik op een pluim- veefabriek. Kippen pellen voor twee kwartjes per uur". „Etaleur ben ik ge worden en dat ben ik nóg. Een mens moet toch zekerheid hebben", is zijn verstandig oordeelj. Hij verhuisde naar Leiden. Het was een vreemde vraag, voor die fotograaf in Leiden toen ik me als model aanbood. Maar ik was nog steeds bezig met mode en ik wilde mo dellen kwijt. Op papier dan nog wel. „Van het één kom je dan op het ander", vervolgt Patrick. „Voor mijn vriendin had ik een kostuum gemaakt. We kochten ringen bij een juwelier, die onze kleding zo mooi vond, dat hij me vroeg die modellen te tonen op een specifieke juwelenshow. Heel Leiden was door mijn kleding gechoqueerd. _Een wonderlijke beleving", zegt Pa trick, „want je besefte pas dat je samen voor miljoenen toonde, toen recher cheurs in onze onmiddellijke nabijheid bleven. We knipperden nauwelijks met onze ogen voor een Victoriaanse set: collier, armbanden, ringen, horloge, oorbellen, bijpassende diadeem. Zelfs diamanten oorclips op de schoenen. Het kon allemaal niet op. Maar al dat geflonker paste uitstekend bij mijn ontwerpen. Een grandoos gezicht. Ge schikt voor de decembermaand, de da gen voor kerstmis, waarbij cadeaux van goud en zilver toonaangevend zijn. Op een juwelenshow glinstert en flon kert alles aan alle kanten. Daar stem je je collectie op af. Ik heb dit vier jaar mogen doen", zegt Patrick Schmidgall Tellings met voldoening. „Ik heb er heel veel geleerd. Later kreeg ik een dergelijke kans met speciale aanbie dingen voor een bontmodeshow. Daar komt ook altijd een zeer geselekteerd •publiek.". „De modewereld liet me dus niet los. Intussen had ik via een schilderes in Leiden de kneepjes van het atelier ge leerd. Ik de lap voorspelden, zegt Pa trick en zij 'm onder de machine leg gen. Het lijkt verschrikkelijk gemak kelijk. Maar ik heb er wei moeite mee gehad. Eerst op een handnaaimachine, later op een trap. Je een naam ver overen in de wereld van de haute cou ture krijg je niet aangewaaid. Daar moet je wel degelijk hard voor werken". DRIEMAAL EERSTE „Ik ben er wel trots op dat ik voor de derde maal de eerste prijs veroverd, heb ik tijdens het Carnaval Rio in Den Haag. Ik beschouw dit zo'n beetje als de erkenning van mijn werk. Ik heb ook de eerste prijs gewonnen onlangs tijdens het Concours d' Elegance op de pier in Scheveningen. Heel leuk in een oude coupé van Koningin Wii- helmina". Ook dit jaar weer zullen aan het einde van de zomer veel jonge men sen zelfstandig gaan wonen. Ergens gaan leren, ergens gaan werken met graag een eigen kamer, etage of huisje onder de huurwaarde. Een van de zaken waar men dan voor komt te staan is de verzorging van de eigen voeding. De Huishou delijke Voorlichting wil, indien er belangstelling voor is, een korte kursus organiseren waarin deze (mits glazen voorr Eersteklas vakwerk t Grote kollektie monturen Persoonlijke brilbegeleiding Tijdens het beneftetbal in bowling Musis Sacrum op 17 maart, zag je een paar van zijn ontwerpen in een flitsende show. Exclusieve ontwerpen, puur handwerk en ontsproten aan de geest van Patrick Schmidgall Tellings, wonende in Schie dam. Een persoonlijkheid op modegebied. Creaties die weergaven wat of er in de ze 30-jarige Patrick leeft. Wiens handen gestalte geven aan datgene wat een vrouw volkomen vróuw maakt. Zijn creaties in verwerkingen met de meest won derlijke stoffen zijn sch*pplngen. Wie is Patrick Schmidgall Tellings eigenlijk? Een erg verborgen talent voor zijn naa ste omgeving is hij eigenlijk niet. Hij werd in Jakarta in Indonesië geboren en groeide op tussen de vele kleurige lapjes stof op de vloer van „de djait"- naaischool van zijn moeder. Dat klinkt in ons land een beetje vreemd, maar wie daarginds gewoond heeft, een slor dige 50 jaar geleden weet dat de vrouw toen heel veel geld aan haar garderobe besteedde. Vandaar dat men ook over een eigen djait beschikte en de meest exclusieve lapjes thuis omgetoverd werden tot de mooiste japonnen. Kleurrijke japonnen, want Indonesië is het land van zon en kleur, bijpassende mantels, exclusieve kabaja's, enz. „Van mijn moeder weet ik, vertelt Pa trick, dat je toen echt over kostuums kon spreken. Want er werden baleinen in verwerkt en het meeste werk ge schiedde met de hand. Ooit gehoord dat een behaatje dat met de hand ge maakt werd? Kunstenaressen zijn de vrouwen in mijn geboorteland altijd geweest en ze zijn het nóg. Ja, ik zat te priegelen met die lapjes stof. Allemaal poppekleertjes werden het. Mijn vader vond dit verschrikkelijk en mijn moe der kon het ook niet erg toejuichen. Maar die had het altijd zo druk. Vader was alleen maar bang dat ik teveel meisjesideeën zou krijgen!" „Zo af en toe ging ik uit logeren bij Tante Noes. Maar die vond mij kenne lijk zo'n lief jongetje, dat een bevriende fotograaf verschillende foto's van mij' maakte. Het jongetje Patrick genoot - dan wel de eer het mooiste speelgoed uitte mogen kiezen", zegt hij. „Ik vond het allemaal prachtig, maar het meest was ik toch wel bezig met dansen. Ik geloof wel dat ik er goed in ben. Maar mijn beroep is het toch niet geworden. We hebben een nare tijd gehad de laatste jaren dat we in Indonesië woon den. Toen Soekarno éénmaal aan de macht was, werd Nederlands spreken verboden. Vandaar dat ik dat goed heb leren spreken in het klooster zusters Ursulinen bij tante Amanda bij de Pasar Baroe op het Merdekaplein in Jakarta. Tante is ndg erg aktief', zegt Patrick. „Jammer dat mijn ouders gescheiden zijn. Daar heb ik als kind veel verdriet van gehad, maar het is echt beter zo. Nu heb ik met beiden een goed kontakt en hoop ik binnenkort mijn creaties eens aan mijn vader, die in Amerika woont, te kunnen tonen. Voor hoeden en sluiers maken heb ik geen tijd meer, zegt Patrick Schmidgall Tellings. Ar thur de Rijk neemt dit tijdrovende werk nu uit mijn handen".

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 3