D'66 aan gemeentebestuur en raad „Start snel met niet goedgekeurde gedeelten bestemmingsplan binnenstad" mmmt Concentratie in de Schiedamse duivensport mmwmmm mm 'mmmmm maar Zaanstad Geen praktijk Stadsblad 3^ tmmSmrn UWÉ NU VOORRADIG RIETWERK ?!ia"HDEM 42,50 SE30,00 't is weer bij MAK Speciaalzaak Klokkenmuziek voor Toonkunst mmm» mm mmmm mm mm TRANSPORTTASSEN cn v.a«iSfjOU POLYESTER REISMAND MET KLM KEURING 85,00 FIETSMANDEN MET VIS VOOR DE POES MOOIE ACHTERGROND PUNT HEDEN IN VOORRAAD P. J. v. Winterswijk huisarts tot 23 april Nu modieus, elegant èn sportief de zomer in: katoenen tuniek met zij splitten en bijpassende pantalon. In de aktuele modekleuren: paars oker-geel, gifgroen en khaki. Vanaf vandaag bij Modehuis Slot voor de speciale prijs van bij Modehuis Slot modehuis mode op z'n mooist. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 3 - WOENSDAG 18 APRIL 1979 De uit twee personen bestaande D'66 fraktie in de Schiedamse gemeenteraad heeft het college van burgemeester en wethouders en alle gemeenteraadsleden een plan voorgelegd inzake de niet goedgekeurde gedeelten van het bestemmingsplan binnenstad. Het plan luidt: 1. Snelle procedure 5ot een volledig goedgekeurd bestemmingsplan. Bouw woningen kan reeds van start gaan. De gedeeltes van het Bestemmingsplan Binnenstad, waaraan de Kroon haar goedkeuring heeft- onthouden, zullen snel herzienin9 behoeven, „opdat ein delijk onze stad een aantrekkelijk cen trum krijgt". De reeds goedgekeurde gedeeltes, die voornamelijk het wonen betreffen, kunnen thans nader uitge werkt worden. Veel tijd en geld is reeds in het bestemmingsplan gestoken. Te lang moet de Schiedamse bevolking al wachten op een nieuwe binnenstad. Dit is reden genoeg om onder geen enkele voorwaarde aan een nieuw bestem mingsplan te beginnen, waardoor de gehele procedure weer opnieuw op gang gezet wordt en kostbare jaren verloren gaan. Bovendien zou met het intrekken of la ten vervallen van het bestemmingsplan het vorige bestemmingsplan uit de ja ren veertig van kracht worden, op basis waarvan mogelijk ongewenste bou- waanvragen gehonoreerd zouden moe ten worden. Tevens zou het onveran twoordelijk zijn diegenen die thans door de uitspraak van de Kroon volle dige rechtszekerheid hebben verkregen over de bestemmingen in de binnen stad, hen die weer te ontnemen. D'66 vindt de binnenstad zo belangrijk, dat zij graag nog eens de toezegging van de wethouder naar voren wil halen, dat de interim saldo regeling voor stadsver nieuwingsgebieden niet tot gevolg mag hebben dat daardoor andere projekten (w.o. binnenstad) in het gedrang zou den komen. 2. Nieuw distributieplanologisch on derzoek noodzakelijk. Grotere rol Pas sagetheater, Museum, De Teerstoof; meer hotelaccomodatie. De noodzake lijke herziening spits zich voornamelijk toe op de winkelfunktie van de binnen stad. De oorspronkelijke opzet met ca. 2000 m2 winkelvloeroppervlak is te groot. Een nieuw distributieplanolo gisch onderzoek zou moeten uitwijzen welk öinkelvloeroppervlak wél ver antwoord is. Dit onderzoek dient door een onafhankelijk bureau te geschie den en gebaseerd te zijn op een reële prognose van het bevolkingsaantal, op de ontwikkelingen in Schiedam-Noord, in de stadsvernieuwingsgebieden, als ook de gebieden langs de Nieuwe Wa terweg. In dat onderzoek kunnen wen selijkheden verwerkt worden, zoals de Het Nieuwe KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS: J Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-261270 P K Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-706463 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17 uur op het kantoor BUROLEIDER: J J Warbie Telefoon 010-732877 Privé 01891-4733 INZENDTERMIJN REDAKTIE KOPY: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor REDAKTIE: Mevrouw Woerdenbagch Adri Boer Eindredaktie Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344281 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P J Hovingh Telefoon 015-124331 toestel 35 Privé 01807-18513 BEZORGING: Indien deze krant niet bij u be zorgd wordt verzoeken wi| u 010-264426 te bellen mate waarin Schiedam de funktie kan gaan overnemen, die thans Rotterdam en Vlaardingen voor de Schiedammers vervullen. De rol van Vlaardingen als streekwinkelcentrum zal blijven, zodat Schiedam, als nagenoeg even grote ge meente, met minder winkelvloeropper vlak dan Vlaardingen zal kunnen vol staan. De ontwikkelingen in de gebie den langs de Nieuwe Waterweg laten zich thans moeilijk voorspellen en ze ker niet dwingen. Met de mogelijkheid van woningbouw aldaar moet rekening gehouden worden, dus ook doorgere kend worden in de konsekwenties voor de binnenstad. De ontwikkelingen in het Nieuwe Waterweg-gebied kunnen niet door Schiedam alleen beoordeeld worden. Een vastleggen van een struk- tuurplan door of in samenwerking met Rijnmond zou zo snel mogelijk dienen te geschieden. Ook zal er een plan moeten komen om Schiedam voor meer dan alleen de winkelfunktie te ontwikkelen, zodat onze stad ook voor de cultuurzoeker, toerist of zakenman aantrekkelijk wordt. De mogelijkhe den van het Passagetheater zouden uitgebreid kunnen worden (b'.v. kleine congressen). Ook zou er hotelaccomo datie in de binnenstad ingericht moe ten worden, zowel voor het toerisme als het zakenleven. 3. Het kernwinkelapparaat in Broersveld/Hoogstraat; de weekmarkt blijft in de Lange Kerkstraat. Het kernwinkelapparaat behoeft kwantitatief niet groot te zijn, maar zal kwalitatief hoogwaardig moeten zijn. Deze hoogwaardigheid wordt verkre gen door op niet te grote afstand van elkaar een drietal „winkeltrekkers" te situeren. Deze trekkers zijn grootwin kelbedrijven, waarvan de Hema en C&A deel zullen uitmaken. Het Broersveld, dat het minst „historisch gevoelig" is, gaat"de as vormen waar langs het spanningsveld tussen de trekkers wordt opgewekt. Aan het noordelijke uiteinde, zou de Hema ge vestigd moeten worden, ongeveer op de plek, waar de tijdelijke vestiging zich nu bevindt. Aan het zuidelijke uiteinde zou een andere trekker, b.v. C&A die verhuist van de Koemarkt, geplaatst kunnen worden, met als doel de Hoog straat te stimuleren. De derde trekker hoort dan halverwege dit spannings veld thuis. De reeds voorgenomen ves tiging van een z.g. middenstandswa renhuis in de voormalige bakkerij Vlug, zou daaraan kunnen voldoen. In het spanningsveld passen voorts een aantal ambachtelijke bedrijfswinkelt- jes. Schaal en karakter van het nieuwe Broersveld dienen aan het historische binnenstadsbeeld aangepast te wor den. De achterzijde van het Broersveld zal met een verzorgingsverkeerstraat omsloten kunnen worden, gekombi- neerd met de ontsluiting van het woon gebied. Om deze wensen te vervullen is de keuze van de architect heel belangr ijk' Voorbeelden van architecten, wier bouwstijl in de binnenstad zou passen zijn Snelder en Sigmond (specialiteit grootwinkelbedrijven) en Aldo van Eijk (specialiteit woningen met kleine bedrijfjes). De huidige plaats van de weekmarkt, met als hoofdrichting de Lange Kerkstraat, kan het beste ge handhaafd blijven' De praktische be zwaren van het Broersveld (o.m' te smal), die mede tot de verplaatsing hebben geleid, gelden nu nog steeds (en ook in de toekomst). 4. De „rode" gebieden (goedkeuring onthouden) op „groen" brengen. Hier bij wordt verwezen naar de plattegrond van de binnenstad, waarop de gebie den waaraan de Kroon haar goedkeu ring heeft onthouden rood zijn inge kleurd. - het „Hema-gebied". Dit gebied is een goede plaats voor een parkeergarage, die begrensd kan worden door een L- vormige schil. In de zuidzijde van deze schil kan de Hema worden gevestigd, in de oostzijde woningen en eventueel kantoren. In plaats van dit laatste kan men ook denken een hotel, dat past in het beeld om Schiedam aantrekke lijker te maken voor toerist en zaken man. - Lange Kerkstraat. De huidige woon- en winkelfunktie van de Lange Kerk straat behoeft niet gewijzigd te worden. - gebied „Grote Markt", idem als vo rig. De horecafunktie verdient ver sterkt te worden, onder meer door ter rasjes toe te laten' - „verlengde Passage". Als winkelge bied bestaat hier mogelijk geen be hoefte aan, hetgeen uit voornoemd on derzoek zou moeten blijken' Wellicht kan volstaan worden met woondoelein- den. - de Passage. Hierop rust slechts een formeel bezwaar tegen „80% BG", waarbij de bestemming van de overige 20% ontbreekt. - de „westelijke toegang". Deze toe gang plus het gebied parkeerdoelein- den is volgens onze fraktie inderdaad niet nodig. De gereserveerde ruimte voor parkeren kan de bestemming „wonen gemengd met kleinschalige bedrijven" gegeven worden. 5. Geef Schiedam snel een beter klop pend hart. DY>6 fraktie hecht zeer grote waarde aan de voltooiing van een volledig goedgekeurd bestemmingsplan op korte termijn. Hiervoor zijn globale beschouwingen nodig. Het invullen van de details, c.q. cfiskussie daarover, hoort in een volgende fase thuis en dient streng gescheiden te worden. De besturen en leden van de Schie damse postduivenhoudersverenigingen zijn tot het besef gekomen, dat de sport ermee gediend is de belangen gemeen schappelijk te gaan behartigen. Het houden van postduiven en hiermee wedstrijden vliegen is sterk gevonden aan huisvestingsmogelijkheden voor deze snelvliegers. Met hetgeen ze aan prijzen weten te verdienen is vaak het gehele gezin van hun bazen of bazin nen doorgaans gebaat. De afbraak van oude huizen binnen de gemeente in verband met sanering deed al heel wat duivenplatjes/hokken verdwijnen. Nieuwe komen er niet voor in de plaats. Waar nieuwbouw gereali seerd wordt geldt in bijna alle gevallen een verbod om hierin postduiven te houden. Uit de verenigingen „De Postduif' en „De Vrijheid" is een commissie sa mengesteld om te trachten voor de dui vensport het getij te doen keren. Ze be staat uit Ton v.d. Berg, Ian Triel, Ton Boon en Daniël Lems. De eerste stap om te komen tot een be tere onderlinge samenwerking is al ée- zet. Voor acht concoursen van de pas begonnen vliegcompetitie gaan de verenigingen gezamenlijk hun duiven inkorven. Bovendien wil de commissie in het na jaar een grote stedelijke tentoonstelling organiseren waarvoor ook duivenlief- hebbers van buiten Schiedam hun dui ven kunnen inzenden. ROOSENDAAL De eerste vitesse-vlucht is inmiddels achter de rug. De duiven gingen hier voor naar Roosendaal, voor Schiedam een vliegafstand van 42 km. Tijd van lossing was 8.30 uur bij een niet on gunstige oostelijke wind. Kopvliegers bereikten dan ook een snelheid van ver boven de 75 km per uur. de SCV „De Postduif' speelde met 633 duiven. Aankomst eerste duif 9.00.16; laatste prijsduif (1 op 4) 9.10.52 uur. Tien snelste duiven: 1. comb. Toutein/Homburg; 2. L Verheugen; 3. en 5. J. Stieber, 4. J. Koster; 6. comb. Fraudeunt en Zn.; 7. W. van Deurzen; 8. J. Bokker; 9. J. Doejaaren; 10. W. Jansen. P.V. „De Vrijheid" had 477 duiven in concours. Aankomst eerste 9.03.27; laatste prijsduif 9.14.19. uur. Tien snelste duiven: 1. C. van Beek; 2. comv. Poort; 3. A. Molenaar; 4. comb. Robart/van Diest; 5. H. Vollebregt; 6 en 8 J. J. v.d. Vijver en Zn.; 7. P. Ham; 9. comb. Breur/ Schaffer; 10. comb. A. P. v.d. Berg. Nu het vliegseizoen voor postduiven weer gestart is, betrekken wekelijks de nodige liefhebbers de wacht bij hun valplanken als de duiven moe ten komen. Op de foto Ton v.d. Berg, lid van de commissie die zich ten doel stelt de eenheid in de dui vensport te bevorderen. Hand gevlochten. Kabeljauw plm. 500 gram Nu£,9U Amazone zwaardplant norm. 3,00 j Nu 2 stuksIID Div. soorten vijvervissen, verschillende maten v.aJ,UU Broersvest 19 - Schiedam Tel. 010-732933 Winkelcentrum Koperwiek 99 Capelle aid IJssel Tel. 010-503583 Winkelcentrum Buytenwegh Zoetermeer Tel. 079-215120 Maandag da gahala dag gnloMn. Het interview dat wij afgelopen vrij dag hadden met de echtgenote van Schiedams burgemeester Elly Lems bevatte een storende fout. Arie Lems wordt op 15 juni geen burge meester van Zaandijk, maar van Zaanstad, zoals door ons uiteraard al eerder correct was vermeld. Ook is er geen sprake van een samenvoe ging van zeven dorpen, maar van ze ven kleine en middelgrote gemeen ten in de Zaanstreek. Het bestuurlijk centrum hiervan is Zaandam. De totale agglomoratie, die nu dus de gemeente Zaanstad heet, heeft 175.000 inwoners. Waarneming: Dr. Geerdes, Veenlandstraat 2 Dr. Kloos, Vondellaan 8 Dr. Wijs, Zwammerdamsingel 43 Dr. Poll, Tuinlaan 92 Aanvragen visites: voor 9.00 uur v.m. tel. 206611 Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst heeft Wou ter Paap een beiaardcompositie ge schreven met als titel „Klokken- feestmuziek voor Toonkunst". Stadsbeiaardier Addie de Jong zal deze compositie tijdens een beiaardbespeling donderdag 19 april a.s. (dus morgen) 's avonds om 7 uur ten gehore brengen. Het Alles- ln-Een Pak. 189r sbr Schiedam, Broersvest V*B Rotterdam, Korte Lijnbaan IS. Ook in Hilversum, Zoetermeer, Rijswijk en Den Haag.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 3