Oranje immer wars van goedkope populariteit Koningin Juliana krijgt fotoalbum aangeboden Bindend element in kader nationale eenheid Op de bres in tijd van nood HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 20 - WOENSDAG 25 APRIL 1979 Koningin Juliana zal op 30 april aanstaande uit handen van haar persoonlijke vriend en oud-studiegenoot mr. H.P. Linthorst Ho- man een exemplaar van het zojuist verschenen „Koningin Ju liana Fotoalbum" ontvangen. Dat zal 's middags gebeuren tijdens een besloten bijeenkomst op Paleis Het Loo, waar in intieme kring de 70ste verjaardag van de vorstin wordt gevierd. Mr. Linthorst Homan, die van 1945 tot 1970 commissaris van de Koningin in de provincie Friesland was, schreef op speciaal ver zoek van uitgeverij Zomer Keuning Boeken te Ede een inlei dend artikel, waarin hij enkele persoonlijke ervaringen met de Koningin weergeeft. Het exemplaar dat hij aanbiedt is speciaal voor deze gelegenheid gebonden in wit leer. Het „Koningin Juliana Fotoalbum" is een zeer bijzondere uit gave die veel zelden of nooit eerder gepubliceerde foto's bevat. In chronologische volgorde worden de 70 voorbije levensjaren van Koningin Juliana getoond en in korte bondige teksten be licht. Koningin Juliana zeventig „Persoonsverheerlijking ligt niet in onze volksaard en van het najagen van goedkope populariteit is Oranje altijd wars geweest. Maar in tijden van nood stond Oranje op de bres. In de grootste moeilijkheden is het zijn tra ditie altijd trouw gebleven en heeft het in toewijding, plichtsbetrachting en volharding ons volk tot een leidend en bezielend voorbeeld gestrekt. Tegenover het particularisme van gewesten en partijen is Oranje iedere keer voor de belangen van ons land in zijn geheel opgekomen en heeft het voor de eenheid der natie zijn krachten ingezet. Niet deze of gene partij, maar heel het volk van Nederland gold steeds de liefde van Oranje. Zo was het in het verleden, zo is het in het heden en zo vertrouwen wij op die grond, dat het zal blijven in de toekomst. Ieder zal met mij beamen, dat tot en met heden dit vertrouwen volledig ge rechtvaardigd is gebleken en dat valt te verwachten, dat dit zo zal blijven. En hoezeer onze koningin Juliana, evenals andere leden van ons Konink lijk Huis, bij uitstek telkens een van de sterkst bindende elementen is ge weest in het kader van onze nationale eenheid en de gemeenschap van alle Nederlanders, van welke levensbeschouwing of plaats in de maatschappij dan ook, in tijden van voorspoed, maar juist ook in minder gunstige om standigheden". Aldus stond er te lezen in het voorwoord van het boek „Trouw aan Oran je", een uitgave van Meulenhoff, ingeleid door de toenmalige vice-presi dent van de Raad van State Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland. Met toestemming van de uitgever doen we een greep uit het boekwerkje 70 jaar Koningin Juliana. Het kan niet meer dan een flits zijn uit het bewogen leven van de vorstin die zich als geen ander een plaats in de harten van haar volk heeft weten te veroveren. De geboorte van prinses Beatrix op 31 januari 1938 was voor de industrie een gerede aanleiding om allerlei herinneringsvoor- werpen te maken, waarvan de hier afgebeelde er slechts enkele zijn. GOED STUDENTE De studie van prinses Juliana aan de Leidse Universiteit (door haar grote voorvader prins Willem de Zwijger aan Leiden geschonken als beloning voor de volharding der stad in de strijd om Nederlands vrij heid in de Tachtigjarige Oorlog) was veelzijdig, serieus en met uitste kende resultaten. Professoren die haar doceerden en in uiteenlopende vakken via tentamina examineerden spraken hierover. De promotie vond op 31 januari 1930 plaats. De prinses toonde ook op het sport ieve vlak uitstekend uit de voeten te kunnen. Ze was zeer gezien op de ski-pistes. In Unterwasser, zo'n ski-oord, rees bij enkele jongeren het plan, ten pa- leize Noordeinde waar de konink lijke familie toen woonde, eens een aantal bijeenkomsten met groepen jongeren van uiteenlopende oplei ding, levensbeschouwing of werk kring te arrangeren. Koningin Wil- helmina bleek daarvan, evenals de Prinses zelf, een voorstandster te zijn en deze bijeenkomsten zijn dan ook doorgegaan.' Er waren meerma len uitstekende inleidingen van des kundige ouderen op verschillend ge bied. Er waren dan daarna soms uitvoe rige discussies, waaraan de Prinses zelf dikwijls actief en met kennis van zaken deelnam. Over en weer leerden de jongeren elkaar zo beter kennen en begrijpen. Velen denken ook terug aan haar verlovingstijd met prins Bernhard, die zich al dadelijk ontpopte als een groot en kundig natuurvriend, spoe dig thuis in de bossen en velden van de prachtige kroondomeinen achter Paleis 't Loo. De Prins wist alles van het vinden en waarnemen van het wild en van de jacht. Hij was een kundig ruiter en werd een top-class skiër, evenals 1936: een feestelijk jaar voor prinses Juliana en voor het Ne derlandse volk. Juliana ver loofde zich toen met prins Bern hard von Lippe-Biesterfeld. Overal werd volop feest gevierd en overal vonden luisterrijke ontvangsten plaats. trouwens de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet, van wie Irene dikwijls met goede resultaten aan grote skiwedstrijden deelnam. KUNDIG Beminnelijke eigenschappen en reacties deden en doen zo altijd de genen die koningin Juliana bij bij- voorb beeld officiële bezoeken aan ,de provincies, bepaalde gemeenten >of bijzondere evenementen moch ten ontmoeten, snel merken ener zijds te doen te hebben met een heel kundig en geïnteresseerde vorstin 'en anderzijds met een zeer v' dere vrouw met een w»' een lerg helder versta een uitzon derlijk goed geheugen! Haar originaliteit en algémene be langstelling maakten het voor hen die zich terecht of ten onrechte me deverantwoordelijk voelden voor het welslagen van een goed voorbe reid programma of bezoek, wel eens moeilijk alles „volgens plan" en op tijd te doen verlopen. Om twee willekeurige voorbeelden inéén jaar te noemen: in 1963 waren er in Friesland, waar ik toen het voorrecht had te leven en te werken, twee heel bijzondere evenementen. Het ene betrof de Elfstedentocht Prinses Juliana in 1928 als Leids studente. Tussen de vier voorste meisjes loopt de prinses als tweede van rechts. Het was een heerlijke tijd voor haar. (helaas de laatste sindsdien), het an dere de grootste provinciale ten toonstelling in Friesland ooit gehou den, de „Frisiana", in de enorme Frieslandhal te Leeuwarden. Tijdens het verloop van de toen zo buitengewoon zware Elfstedentocht (een wedstrijd voor de grote „cracks" en een toertocht voor vele duizenden anderen) kwam prins Bernhard per helikopter aan en be keek het geheel zowel vanuit de lucht als vanaf de grond en het ijs. De Prins was dermate onder de in druk van wat hij zag, dat hij direct naar Soestdijk berichtte, met de dringende aansporing dat de Konin gin en prinses Beatrix zouden pro beren eveneens per helikopter naar Friesland te gaan. Dat gebeurde en via een kort ver blijf op de Leeuwarder vliegbasis gingen de helikopters naar het meer „De Grote Wielen" buiten de stad, waar de finish onder barre omstan digheden zou plaatsvinden. In de loop van de dag ging het steeds erger sneeuwen, er stond een harde noordoostenwind, het ijs was bar slecht en deels onberijdbaar of toegesneeuwd en het vroor, ruim dertien graden. Op de oever van de Wielen stonden vele duizenden mensen. Toen de he likopters op het meer niet ver van de finish landden en bekend werd, dat de Koningin en Kroonprinses hier mee waren gekomen, was de dui zendkoppige menigte niet meer te houden en ze drong massaal het ijs op nabij de finish en de vorstelijke bezoeksters. Het ijs hoewel circa 65 cm dik! begon door te buigen onder het geweldige gewicht en des kundigen van het Elfstedentochtbe- stuur en land- en waterpolitie trachtten tevergeefs, o.a. door luids prekers, de menigte te bewegen weer op de wal te gaan wegens niet- denkbeeldig gevaar. Het lukte niet, terwijl de eerst aan komende wedstrijdrijders nog vrij ver weg waren en langer moest wor den gewacht dan was voorzien. De Koningin gaf toen zelf het voorbeeld en verliet met de Prinses gevolgd door „officials en autoriteiten" het ijs; pas toen voldeed een groot deel van het publiek aan de dringende verzoeken, bevelen en waarschuwin gen en het volgde. Een spontaan dankende konin gin, toen op haar verjaardag in 1973 weer een feestelijke hulde had plaats gevonden. Het moment van de finish Van de winnaar Reinier Paping, vrij spoe dig gevolgd door Jan Uitham en Jeen van den Berg, was onvergete lijk. In mei 1910 werd deze foto van prins Hendrik en zijn eenjarige dochter gemaakt, voordat zij haar eerste reis naar Amsterdam zou ondernemen. Reinier Paping werd door z'r knappe jonge echtgenote uit zijn (op het CIOS geleerde?) „relax-rust" ge welct, met de mededeling dat buiter de deur koningin Juliana en prinses Beatrix stonden om hem met zijr overwinning te feliciteren. Binnen twee seconden zat Paping overeind en er volgde snel een ont moeting, die op Reinier zelf en de weinige aanwezigen diepe indrul heeft gemaakt. Er was een kort, bij zonder hartelijk en heel gewoor menselijk gesprek voor Paping volgens eigen zeggen een van d< „grootste" momenten uit zijn tame lijk lange sportloopbaan. Pas daarna namen Koningin en Prinses afscheid van Elfstedentochtvoorzit ter Hoogland, burgemeester Oppe dijk van Veen, de politiecomman danten en andere „dignitarissen".

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 20