Bewondering voor grote broer Rien Harm Poortvliet: „ikonen beheersen heel mijn leven" Eerste bouw in noord eind mei van start Zuid-Afrika comité Lems weg op 14 juni G.S. verwerpt alle bezwaarschriften Prijsverlaging OVERDEKTE KATTEBAK CATTY BEEFHAPJES j «- DIVERSE SOORTEN VIJVERVISSEN 't is weer bij MAK Speciaalzaak HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 3 - WOENSDAG 25 APRIL 1979 „ineens zag ik ergens een ikoon aan de muur hangen. Ik dacht dat het op de Ho- gebanweg was in Schiedam, waar ik jaren gewoond heb", vertelt Harm Poortvliet. Ik woon nu nog wel in Schiedam, want Kethei hoort er helemaal by, „maar toch is en biyft het nog een aparte heel fijne gemeenschap, waar iedereen iedereen kent, en dat mis je toch in een stad", zegt Harm Poortvliet in zijn gezellige huis aan de Dorpsweg 3 in het hart van Kethél. In een huisje bouwjaar 180 jaar gele den, waar het laatst een alleenstaande vrouw Nel van Tiel gewoond heeft. Toeval lig hoorde Harm Poortvliet hiervan. Met vrouw Truus was hij al maanden op zoek naar een huis in de dorpskern van Kethei, maar hoe kom je daaraan? Harm Poortvliet: naar Rusland gereisd om ikonen te zien. Tijdens een bijzondere raadsvergade ring, die plaats vindt op donderdag 14 juni in de recreatiezaal van het stad- kantoor, neemt drs. Arie Lems af scheid als burgemeester van Schiedam. De bijzondere raadsvergadering begint 's middags om twee uur. In aansluiting op deze bijzondere raadsvergadering, bestaat er gele genheid voor de gemeenteraadsleden, de genodigden en de ambtenaren om persoonlijk afscheid te nemen van het echtpaar Lems. Voor de Schiedam se burgerij gele genheid om 's avonds afscheid te ne men van het Schiedamse burgemee stersechtpaar. Deze bijeenkomst vindt plaats in het stadhuis aan de Grote Markt. Twee dagen later namelijk op zaterdag 16 juni, wordt de dan ex Schiedamse burgemeester Lems ge Sis burgemees ter van de gemeente Zaanstad. De in stallatie vindt plaats in het nieuwe ge meentehuis van Zaanstad dat in de voormalige gemeente Zaandijk, *én van de zeven die gezamelijk de ge meente Zaanstad vormen, plaats. Over het programma van de installatie wordt nog overleg gepleegd met de heer Lems. Wel ligt het in de bedoeling dat de bijzondere raadsvergadering van de gemeente Zaanstad, waarin Arie Lems de ambtsketen krijgt omge hangen, rond de klok van twee uur be gint. Het Nieuwe Stadsblad^ KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS: J Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-261270 P K Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-706463 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17 uur op het kantoor BUROLEIDER: J J Warbie Telefoon 010-732877 Privé 01891-4733 INZENDTERMIJN REDAKTIE KOPY: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor REDAKTIE: Mevrouw Woerdenbagch Adri Boer Eindredaktie Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344281 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P J Hovingh Telefoon 015-124331 toestel 35 Privé 01807-18513 BEZORGING: Indien deze krant niet bij u be zorgd wordt verzoeken wi| u 010-264426 te bellen SCHIEDAMSE NOTITIE Op maandag 30 april a.s. is het Diens tencentrum „De 4 Molens" de gehele dag gesloten. We gaan gewoon van de gedachte uit dat dit huis, een droomhuis gewoon, ons gegund is. We hebben er heel wat voor over gehad. Wé hebben gepraat als Brugman om het te kunnen kopen. Tot tenslotte de eigenaresse overstag ging met we! de vraag: zorg dan eerst voor een driekamerflat voor me, maar niet over de spoorbaan. U leest dus dat dit unieke huisje hun niet zómaar is aangewaaid. Harm Poortvliet heeft er volledig begrip voor. Die vrouw is nu ook in haar element, net als pjzegt Truus en dan waardeer je dit allemaal veel beter. Onlangs heeft Harm Poortvliet een ex positie gehouden bij juwelier Kok op de Broersvest, waarop hij verschillende van zijn zelf beschilderde ikonen ver kocht heeft. Hoe kwam Harm op deze kunst? Harm Poortvliet was zó begeestigd van die geschilderde ikonen dat hij er zich op toelegde. „Geen gewone kunst, geeft hij toe. Al zal ik nooit beweren dat het zuiver kunst is wat ik zelf doe". „Ik ben christelijk opgevoed en ik ben zo rijk dat ik leef vanuit mijn opvoe ding. Niet meer verdeeld in hokjes, zoals vroeger. Maar iemand die gelooft met heel zijn hart is christen. Dat bete kent beslist niet dat je dan katholiek, hervormd gereformeerd of wat dan ook moet zijn. Christen bem je als je luiste ren kunt naar een goede preek. Als je open staat voor de naaste de mens in je onmiddellijke-omgeving. De mens die je raad nodig heeft, zegt Harm. „Maar het is wel een kunst om naar een mens te kunnen luisteren. Alleen al het luis teren kan de ander, vaak in nood, op luchting geven". DORPSGENOTEN „We voelen ons gelukkig dat. we wat kunnen betekenen temidden van dorpsgenoten hier in Kethei. Het is hier fijn en bijna zorgeloos wonen. Hoewel het pas vijf jaar is dat we hier aan de Dorpsstraat 3 wonen hebben we zelf het gevoel of we hier al jaren ge huisvest zij a „Harm heeft heel veel vertimmerd", vertelt Truus Poortvliet. „Zo kwam er ineens een balkenrij aan het plafond te voorschijn en was die zelfs in de bedstee uitgehold voor de wieg, die aan het plafond daarboven gehangen heeft! Een schatvan een huis waar we dan ook erg gelukkig mee zijn". Buurman Willem de Molenaar heeft Harm en Truus pas gelukkig gemaakt met een heel oud mini-aquarium, waar kleine stekeltjes onbekommerd in zwemmen, en bovenop ligt een beschil derde glasplaat. Verder de henne-eitjes, gelegd op eigen erf en de fijne woonkeuken met allerlei prulletjes en gedroogde bloemen aan het plafond, die Harm zo te hooi en te gras meebrengt voor zijn Truus. „Grote broer Rien", Harm heeft er een gulle, bijna bewonderende lach voor. „Hij is gewoon uniek. Daar ben ik ge woon een kleine jongen bij. Maar in het boek „Te hooi en te gras" heeft Rien wél mijn huis aan de Dorpsweg getekend en er gewoon bij gezet: „dit is het huis van mijn broer Harm". Vandaar dat menigeen bij het passeren per fiets of auto of de Dorpsstraat 3 er wel even een nieuwgjerige blik naar werpt. TOERIST IN RUSLAND Het is zo'n boeiend onderwerp op deze dinsdagmorgen dat de ikonen, beschil dering bijna in het niet dreigt te gaan. En dat is het beslist niet. Om zich méér in de kunst van ikonen enz. te verdiepen kwam Harm Poort vliet in kontakt met een „kénster" op dit gebied: Ellen Ueckmann. Van haar heb ik veel wijsheid opgedaan en is de grondslag voor mijn eigen ikonenen gelegd. Er was een voordelige aanbieding om tegen de prijs van 440,een reis naar Rusland te maken. De ikonen zijn van oorsprong uit Grie kenland afkomstig. Rusland is er be roemd door geworden. Vandaar dat ik er graag naar toe wilde. „Ikonen zijn ontstaan door het evan gelie. Zij verduidelijken daarmede het evangelie en dragen het uit", vertelt Harm Poortvliet. De Russen hechten er heel veel waarde aan. De meesten dra gen daarom een mini-ikoon op zak. Omdat ik me op het glibberige pad van zélf ikonen beschilderen begeven had ik extra interesse voor dit land. De reis via Brussel, waar ik nogal dei ning veroorzaakte omdat ik met veel lawaai, mogelijk voor hun doen, mijn pijp uitvoerig uitklopte in de deurope ning van het vliegtuig. Een mens maakt wat mee als hij naar een heel vreemd land gaat, vooral als je dan ook nog gefouilleerd wordt. PLEIN SCHENNIS Lenin heeft een prachtig graf en het plein daarom heen is bijna heilig ge bied. Drong niet erg tot me door, zegt Harm nonchalant. Dus stapte ik linea- recta over dat plein naar de overkant. Een levensgrote Rus stond me op te wachten en maakte me daar attent op. Ik verstond er geen woord van, heb me erg koest gehouden en alleen tegen mijn reisgenoot Jaap Beumer gezegd: joh hij verstéét me toch niet. Het Kremlin vind ik wel interessant om tezien. Maar als christen heb je geen leven. Vandaar dat ik er nooit zou wil len wonen. Er wordt gewoon rot naar je gekeken als je voor en na het eten bidt. Als je je mond maar houdt en doet wat ze zeggen gaat alles goed en je houdt je aan de regels van het land. Nooit bui ten het paadje lopen want dan zit je fout. Maar op ikonen raak je hier niet uitgekeken. En weet je dat een Rus met ;en mini- ikoon op zak loopt. De expositie bij juwelier Kok heeft nog een nésleep. Zijn naam heeft be kendheid gekregen, hij heeft verschil lende bestellingen lopen. Maar hij werkt nooit via bepaalde opdrachten. Voor de beschildering komt overigens heel wat kijken. Hij gebruikt hiervoor een soort plantaardige verf in poeder- vorm en eigeel van de eigen 7 kippen is daarbij een belangrijk onderdeel. Hij blijft ermee bezig. Maar daarnaast maak ik ook kleine kruisbeeldjes, de Christusfiguur van hout. Je moet het allemaal maar wéten. Aan de wand hangt een speciale tekst, waar de Poortvlietjes hier, ze hebben zoon Eric van 14 en Peet van 11 jaar, grote waarde in hun leven aan hechten. Te weten: „Want wat er in de wereld woedt, toch is 't God die wint, En in een elk die hem behoort het nieuwe rijk begint..". En wat Harm Poortvliet voor vrouw en kinderen uit Rusland meegebracht heeft? Een originele bontmuts voor Truus, accordeons voor de zoons en een fles wodka voor zichzelf. En wat zijn ikonen betreft: er gaat een gedeelte naar een kunstgalerie in München. Een stuk of 20 hangen weer gezellig in hun huusbe. M.W. Eind mei begin juni zal de eerste paal warden geslagen voor de eerste aanzet van een grote walinguitbreiding in Schiedam. Dan gaat namelyk de eerste paalde grond in voor een complex van 304 woningen in Schiedam-Noord. Vam deze woningen vallen 282 woningen in de zgn. woning wetsfeer, hetgeen betekent dat ze voor een redelijk prijs worden verhuurd, 22 wo ningen worden koopwoningen in de zgn. beschutte sfeer. Een opgeluchte Schiedamse wethouder voor ruimtelijke ordening ir. Chris Zij develd deed deze mededeling maan dagavond direkt na het besluit van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, die niet alleen geodkeuring aan deze uitbreiding gaf maar tevens een be zwaarschrift van de werkgroep ruimte lijke ordening van de stichting samen levingsopbouw Schiedam-Noord en de heer B. Schweers, die woont in de Fahrenheitstraat in het oostelijk stads deel van Schiedam op alle onderdelen van de hand wees. Een van de meest opmerkelijke zaken bij deze woningbouw is het feit dat er heillingbanen komen voor gehandi capten meteen verwarmde vloer. Dit is gedaan om gladheid in de winter te voorkomen. Wethouder Zijdveld ver wacht dat de eerste woningen van deze eerste uitbreiding een jaar later zullen worden opgeleverd. Deze eerste uitbreiding vormen een onderdeel van een gigantische woning bouw project m het noordelijk stads deel van Schiedam dat in totaal 1900 k 2000 woningen bevat. Volgens wethouder Zijdveld kunnen deze woningen in het allergunstigste geval in 1984 worden betrokken. „Mocht het echter tegen zitten", aldus wethouder Zijdveld „dan kunnen we op een veelheid van het aantal bouwja ren rekenen". Van het eerste complex, waarvan dus eind mei of begin juni de eerste paal wordt geslagen, zullen de woningwe twoningen in opdracht van de gemeen te Schiedam worden gebouwd. De koopwoningen worden in opdracht van het Bouwfonds voor Nederlandse Ge meenten gebouwd. Bouwer van het eerste complex is de Utrechtse bouw combinatie Nevanco. Het Schiedams Comité Olieboycot Zuid-Afrika organiseert een openbare informatieavond. Deze zal plaatsvin den op 26 april in het Stedelijk Mu seum, Hoogstraat 122, Schiedam; aan vang 20.00 uur: toegang gratis! Op deze avond zal voor de pauze wor den opgetreden door de Toneelgroep Discus; er zullen enkele acts worden opgevoerd door clowns, ondermeer rond het thema: „onderdrukking en vrijheid". Er zal worden gesproken door Ton van Schijndel van het Komitee Zuidelijk Afrika. In de pauze zal in de kelder van het Museum, koffie en dokumentatie te verkrijgen zijn. Na de pauze zal de film „Zuid-Afrika ongecensureerd" ge draaid worden. nu geen rommel meer J Q mm Normaal 29,75 nu 1 13 Voor de poes: Normaal 1,55 Aktieprijs I ifc3 Kleurige gezelschapsvis C0LISA LALIA (dwerggoerami) normaal 6,a nu 2 voor vi3U Heden in voorraad van 3,— tot 100.per stuk. Broersvest 19 - Schiedam Tel. 010-732933 Winkelcentrum Koperwiek 99 Capelle aid IJssel Tel. 010-503583 Winkelcentrum Buytenwegh Zoetermeer Tel. 079-215120 Maandag do ga hola dog gaalaMa

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 3